8x57 JS

Vše o loveckém kulovém střelivu. Vaše zkušenosti a názory.
Odpovědět
František Fořt
Věčnej rejpal ;-)
Příspěvky: 662
Registrován: pon 09.10.2006, 11:25

8x57 JS

Příspěvek od František Fořt »

Měl bych dotaz na va?e zkušenosti a typ na střelivo. Pořídil jsem si pro potěšení jugo verzi M98, výborný stav, zrcadlový vývrt a k tomu za pár ?upů. Chtěl bych to vyzkoušet na naháňkách. Čím to tedy nakrmit? Třeba vhool do osmičky chválí Norma Vulkan tu?ím 200gr, které ovšem není nejlevnější. Máte typ na obdobné slušné střelivo pro naháňky?
František Fořt
Věčnej rejpal ;-)
Příspěvky: 662
Registrován: pon 09.10.2006, 11:25

Příspěvek od František Fořt »

A co takhle Sako Hammerhead?
Uživatelský avatar
figi
teoretik fora
Příspěvky: 1931
Registrován: stř 11.10.2006, 7:19
Bydliště: Česká Lípa

Příspěvek od figi »

Já používám do 8x57 JS SB se střelou sierra, hlavně kvůli přesnosti, jinak mi na téhle střele vadí to, že se olovo slíkne z plá?tě při zásahu velkých kostí. Ale to u téhle ráže nevadí a na žebrech se to nestane. Sierra je tak akorát tvrdá. malou zvěř nepoškodí a u velké poměrně dobře předává energii.
Rozhodně nepoužívej tvrdé střely typu oryx, budeš dohledávat, proletí sice čistě, ale nepředají energii a zvěř odchází, přežít to nemůže, ale jde dost daleko. Měkké střely typu SB dávají osmičce ty lepší vlastnosti, protože dopadové rychlosti jsou poměrně nízké a už středně tvrdé střely se hůř deformují a nepředají energii.
tibi1
Zkušený diskutér
Příspěvky: 605
Registrován: stř 18.10.2006, 6:52

Příspěvek od tibi1 »

figi súhlas....oryxa by som natlačil skor do 8x68S
Uživatelský avatar
figi
teoretik fora
Příspěvky: 1931
Registrován: stř 11.10.2006, 7:19
Bydliště: Česká Lípa

Příspěvek od figi »

Jo, a prostřelí? i slona, kterj by pak tebe roz?lapal a ještě by utekl.
Jak je tibi ? Já teď jedu na střelnici ... :D
Uživatelský avatar
lovec
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2024
Registrován: pon 25.9.2006, 16:07
Bydliště: SK

Příspěvek od lovec »

Dobru skusenost ma kamarat v 8x57JS s prebijanym strelivom s gulou LAPUA SP 13,0g.Klasicky poloplast,Lapua ho tusim ani nema na webe.Velka otvorena hlava olova,dobra deformacia na vacsich kusoch diviacej.Srncie to prestrelovalo s pomerne malymi dierkami,ale vsetko ostalo v ohni.Ustovku mozem zistit,ak bude zaujem.
Josef Kuřitka
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1061
Registrován: stř 27.9.2006, 17:15
Bydliště: Brno

osmička

Příspěvek od Josef Kuřitka »

Já jsem ji měl (osmičku)dvakrát - celkem 10 let. Vyzkoušel jsem hodně,ale mám dva tipy: RWS T mantel, válcovité tělo, silný plá?? (který tvoří takovou stři?nou hranu) a doslova kulatá olověná hlava. Obdobnou střelu kdysi dávno dělal SaB. Ideální na naháňky, do kukuřic , porostů a všude, kde je potřeba brutální stop. Jde o klasickou , snad překonanou, konstrukci, která ale neuhne, netří?tí se jako TIGa. Ti experti, kteří střílejí způsobem : uvidět prase, nečekat, dostat je do puškohledu, dát kříž nějak a někam do těla a zmáčknout, mají ideální střelu (hodně ji používají naháňkoví lovci z rakouska a to i v kalibru 9,3 ).
Jinak se mě z továrních nábojů v poslední době líbil CDP Blaser. vždy průstřel, slušné otevření a dobrá přesnost. U subtilních kusu žádný střepinový učinek. Potřeba přesně střílet .bohužel vysoká cena.
Siera - stejná zkušenost jako Figi,
TIG- drahé, dobré, drahé a drahé a módní, jak kost, tak všude plech a olovo, citlivé na větvičky, trávy
Vulkan-dobré, míň drahé,ale drahé -mezi Vulkanem a TIG(obě tov.)raději to RWS-tabulkově větší energie
SaB - DHK (ex. s kuklou) -liška a srnčí ve velké většině jako celoplá??, u prasat a vysoké, někdy průstřel mezi žebry, jindy dobrý stop, ale SaB se tady nenosí. Problém s přesností -potřebuje skutečně dobrý vývrt)malá vodící část - tuto střelu jsem používal u první osmy tak mezi lety 1989-1994.
František Fořt
Věčnej rejpal ;-)
Příspěvky: 662
Registrován: pon 09.10.2006, 11:25

Příspěvek od František Fořt »

Díky za tipy a zkušenosti. bohužel nemám možnost přebíjení osmičky, takže tovární náboje. Přesto?e opravdu nejsem příliš fanda SaB, uvažuju o té Sieře, má taky jednu z nejtě??ích střel - 220 grainů. škoda, že třeba Hornady dělá SST jen 180 grainů.
Uživatelský avatar
Andy
Administrátor
Příspěvky: 1840
Registrován: úte 01.8.2006, 14:17
Bydliště: Praha

Příspěvek od Andy »

Hornady dokonce v 8mm nedela zadne SST!

https://www.hornady.com/shop/?ps_sessio ... ec7fa6d956
František Fořt
Věčnej rejpal ;-)
Příspěvky: 662
Registrován: pon 09.10.2006, 11:25

SPCE?

Příspěvek od František Fořt »

Máte někdo z "poslední doby" zkušenosti s SPCE 12,7 g v osmičce?
Tomfi
Zkušený diskutér
Příspěvky: 647
Registrován: pát 06.10.2006, 5:10
Bydliště: českomoravské pomezí, 575 m.n.m
Kontaktovat uživatele:

Re: SPCE?

Příspěvek od Tomfi »

František Fořt píše:Máte někdo z "poslední doby" zkušenosti s SPCE 12,7 g v osmičce?
Ahoj,
Zatím používám pouze SB,nakoupil jsemkarton společně ještě s flintou. I když přemýšlím,že zkusím normu,kamarád má možnost koupě přebíjených nábojů,ale zatím se SB parádně osvědčila.
Mám s ní střelenýho jednoho divočáka, zůstal na fleku,srdce na kousky,poškození minimální.
U dančete z minulého týdne,malinko chytilo plecko,poškození nijak zvláštní,žádné veliké podlitiny,nebo znehodcení.Opět zůstalo na místě.
trošku jiné je to s liškama u dvou ze tří lišek je to opravdo hezky poznamenalo.
vše stříleno tak do 60m.vždy v ohni.poškození nijak veliké,naprostá spokojenost.
Sám jsem zvědavej,co na to srnčí, ale ta je bohužel díky zimám velice zredukovaná,tak minimálně do května zkušenost nebude.
Josef Kuřitka
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1061
Registrován: stř 27.9.2006, 17:15
Bydliště: Brno

8x57JS

Příspěvek od Josef Kuřitka »

Osmičku ( kul. Z celopažba a Sauer 202)u jsem používal hodně let a vyzkoušel jsem do ní dost střeliva. Pokud máš dobrou pušku - slušný vývrt- tak s dneska prodávanými SaB 12,7,g nastřílí? rozptyl okolo 5cm určitě. Aspoň z toho mého Sauera jsem dělal díry do černýho na vzduchovkovým terči na 100m bez problémů. Pak si může? vybrat - střílet na lopatku, něco vždycky rozbije?, ale minimum odchodů z nástřelu, nebo střílet za lopatku -čistá žebra- a pak bys měl kus najít vždycky do 50ti, max. 100m. běžnou - nejčasteji u nás lovenou zvěř do 100kg - naprosto v pohodě . Obecně platí, že čím tě??í kus, tím lepší předání energie a zhasnutí na místě, ale samozřejmě při dobrém zásahu. Největší výhoda toho střeliva(SaB) pro běžné myslivce je v tom, že si za poměrně málo peněz( skoro třetinová cena oproti TIG) může? jít zastřílet, ohmatat pušku, poznat co skutečně dokáže?. Největší škody na zvěřině toto? nedělá střela, ale místo zásahu- 70kg divočák uteče s TIGou ve střevech úplně stejně, jako s SaB, Oryxem, Vulkanem atd.. Debata jestli pak zhasne při úprku za 500m, nebo za 1000m, je pak čistě akademická.

Jinak : asi před třemi roky jsem s těmi 12,7 SaB střelil cca 15 kusů černé, většinou žebra, a přišlo mě, že výstřel byl relativně málo otevřený. Nevím, zda v této době začali používat tvrd?í olovo, nebo byl pevnější plá??.

A? se dostanež ve střelbě na "druhý břeh- rozptyl okolo 3/4MOA ti nebude stačit" :D , možnost lovu skutečně těžké zvěře, nutnost lovu na delší vzdálenosti, budeš mít chu? a potřebu experimentovat-prostě jít dál, tak jdi do všeho.

Pro Andyho: tato odpověď není placena f. SaB, nejsem jejím zaměstnancem, dealerem, nebo obchodním agentem. :oops:
Uživatelský avatar
Andy
Administrátor
Příspěvky: 1840
Registrován: úte 01.8.2006, 14:17
Bydliště: Praha

Příspěvek od Andy »

Josefe, v pohode. Nahodou jsem se docela pobavil :lol:
Mas pravdu v jednom... nejdulezitejsi je se spravne trefit 8)

Pak uz je vcelku jedno, jestli je to LAPUA SCENAR nebo NORMA VULKAN ci "reznik" RWS TIG. Ikdyz jisty rozdil jiste bude. To nepopiram.
Uživatelský avatar
Leon
Moderátor
Příspěvky: 2773
Registrován: sob 23.9.2006, 16:51
Bydliště: kousek od M.B.

Jaktmatch

Příspěvek od Leon »

zdravim nezkoušel jste někdo náboje norma Jagtmatch se střelou Vollmantel 8g a VO 860 metru.dík za informace
Mosin
Zkušený diskutér
Příspěvky: 633
Registrován: sob 14.10.2006, 10:20
Bydliště: jižní MORAVA

Příspěvek od Mosin »

TO Leon
Jestli se nepletu jedná se o celoplá?tě pro terčovou střelbu, případně nějaká ta liška nebo tak.
CZ 550, 308 Win. / CZ 527 Varmint 223Rem / CZ 550 300WinMag / BO 98 9,3x62
ZG 47 8x57 JS / ZBK 110, 5,6x50 RM + 12x70 / ZP 16x70 / IŽH-27EM-1C 12x70
Odpovědět