kalibr 6,5 a všechno okolo

Vše o loveckém kulovém střelivu. Vaše zkušenosti a názory.
Odpovědět
Josef Kuřitka
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1061
Registrován: stř 27.9.2006, 17:15
Bydliště: Brno

kalibr 6,5 a všechno okolo

Příspěvek od Josef Kuřitka »

když se podívám do balistických tabulek, tak tam vidím, že existuje celá skupina ráží zajímavých zejména z loveckého hlediska a to 6,5x57(R), 6,5x65, 6,5x68, nakonec i 6,5x55 i když na té je zajímavá snad jen ta přesnost a co ještě staré 6,5x54(52). Mají všechny výhody - relativně vysoký standartní výkon, malý zpětný ráz, malá hmotnost zbraně a relativn plochá bal. křivka do 200m - vysoká ONV. Dojde k jejich renesanci či znovu objevení jako u osmičky?všechno v mém okolí se to hem?í klasikou 222,223, 243, 7x57, 7x64(65), 308 a 30-06. Jako mladý 15ti letý kluk jsem na naháňce vyslechl debatu 243 vs.6,5x57. Zastánce klasiky tvrdil, že 6,5 neměla konkurenci s lehkou střelou 6g,ale když ji SaB přestalo dělat, tak dal pušku do skříně. Díky a myslivosti zdar!
Uživatelský avatar
Andy
Administrátor
Příspěvky: 1840
Registrován: úte 01.8.2006, 14:17
Bydliště: Praha

Příspěvek od Andy »

No ja myslim Josefe, ze 6,5lky se uz z toho asi nevzpamatujou :roll:
Ikdyz je to mozna skoda. Nepr. 6,5x55SE je velmi presny naboj a na veskerou zde zijici zver plne dostacuje.
Josef Kuřitka
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1061
Registrován: stř 27.9.2006, 17:15
Bydliště: Brno

Příspěvek od Josef Kuřitka »

Asi máš Andy pravdu, ale proč vlastně jsou v Evropě za zenitem. Schází většině vojenská a tím i sportovní minulost ? Přitom ta naše myslivost je hodně konzervativní a ty ráže se používaly. Je chyba v tom, že se CZ a nakonec i další zbrojvky zaměřily hlavně na Americké ráže? Jsou ty du?ičky a tak jsem chtěl aspoň nějakou vzpomínku. Je někdo na fóru, kdo by je užíval, nebo užívá. Jaké jsou zkušenosti? Jinak ta 6,5x55 je skutečně perfektně přesná a sortiment tov. nábojů je ?iroký,ale i v ostatních by se dalo vybrat a to i s rezervou výkonu na tě??í zvěř.
Myslivosti zdar.
milan
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 456
Registrován: úte 03.10.2006, 14:22

6,5

Příspěvek od milan »

Já teď zrovna prodávám 3006SPR (obr. našich zbraní) a jdu do stavby 6,5x55SE.
Jednu velkou kuli mám, malorážku té? a tak jako ráž která splňuje mé požadavky na přesnost a i mé finanční možnost (střelivo ne jen na lov, ale i na střelnici) se mi nejvíce zamlouvá právě 6,5x55SE. Zajímavá je i 6,5x68, ale problém je s malým výběrem střeliva a jeho poměrně vysokou cenou (pro vyřádění na střelnici).
Olaf
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 317
Registrován: úte 26.9.2006, 14:38

Příspěvek od Olaf »

Mám známého, který má kulobrok v r.6,5x57 a vím kolik zvěře s ním nastřílel jako profes.hajný. Tato ráže je na lov u nás dostačující zejména pro dobrého střelce a myslím si, že bude velká škoda, pokud se od této ráže ustoupí.
precechtel
Zkušený diskutér
Příspěvky: 573
Registrován: čtv 07.12.2006, 20:11
Bydliště: olomouc

osobně ráži 6,5x57R používám,

Příspěvek od precechtel »

když si projde? tento diskuzní klub, tak na mé příspěvky narazí?, nemá smysl se opakovat, proto jenom ve zkratce: lovím v polní honitbě srnčí zvěř, přešel jsem ze střeliva SB na Blaser CDP jsem velmi spokojen, zbraň má velmi přijatelný zpětný ráz a je velmi přesná. Příle?itostně lovím i prasata - sele, lončák, příp. i vysokou, je to o vzdálenosti a umístění zásahu. Tato ráže s odpovídajícím střelivem umo?ňuje střelbu do 200m v polní honitbě. Jinak si myslím, že SB u nás tuto ráži pochovala, protože střelivo SB je v této ráži nic moc a jenom v gramá?i 8,5, dříve byl větší výběr - 6 gramů, 10 gramů. Někteří kolegové to řeší tak, že si nechají v této gramá?i náboje přebíjet. S pozdravem František
politice a politikům zmar
kelty
Nový návštěvník
Příspěvky: 4
Registrován: pát 02.3.2007, 9:22
Bydliště: Liberec

6,5x57

Příspěvek od kelty »

Mám 6,5x57 Zbrojovku Brno, celopažba, rok výroby 47. Jsem 5. majitel, hlaveň je původní. Měl jsem trochu strach když jsem ji kupoval, ale je naprosto přesná. Zakoupil jsem munici Blaser 8,2 g a až na cenu jsem s ní max. spokojen. Zádné podlitiny, výstřelový otvor v normě. S S§B jsem moc zkušeností neudělal, střílel jsem jen jednou na lišku a jelikož jsem jednak trefil a druhak zůstala v ohni, jsem také spokojen. Možná mě odradily příspěvky kamarádů na různých diskuzních fórech.Chtěl bych si tuhle flintu sehnat ještě v ráži 8x57, ovšem je to zatím jen sen.

Lesu a lovu zdar.
Kelty, kluk jako buk :-)
nimrod nimrod
Zkušený diskutér
Příspěvky: 951
Registrován: pon 08.1.2007, 22:54
Bydliště: Morava

Příspěvek od nimrod nimrod »

No já bych neřekl že to je v Evropě už nepo?ívaná ráž. V alpských zemích je každá 2. flinta v ráži 6,5 počínaje x57 a konče x68. berg?tucy se dělají hlavně v těhle rážích. u nás bych toře?il koupí nábojů RWS neb Blaser ale ty jsou ještě dr??í, pokud vím. S pozdravem nimrod.
ZG47- 458 Win.
M.Sch. M1910- 9,5x57
ČZ 584- 7x57R/12-70
SEDM
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 339
Registrován: stř 21.2.2007, 11:27
Bydliště: jižní Morava
Kontaktovat uživatele:

6,5

Příspěvek od SEDM »

Dva roky střílím se Z z roku 1946 v ráži 6,5x57, protože je to dost stará zbraň, měl jsem trochu obavy když jsem ji kupoval. První rok jsem střílel SB 8,5 g, to byla dost hrůza, přesnost i účinnost. Začal jsem hledat informace u starších myslivců, všichni mi doporučovali střelivo buď RWS nebo Hinterberger a střelu 6 g. Po úvaze jsem zvoli RWS KS 7g, od té doby jsem naprosto spokojen, na srnčí není podle mého názoru lepší ráže a je dost přakvapivé, že v našich honitbách, kde se mimochodem loví hlavně srnčí, není tato ráže více roz?ířená. Souhlasím s názorem, že je to hlavně vinou SB. běžně lovím také selata i lončáky a mám s touto ráží ulovenu i jednu laň. Samozřejmě předpokladem úspěchu je správné umístění zásahu, při přesnosti zbraně to není však problém. Samotné střílení je doslova lahůdka, zbraň se chová velmi klidně a je krásně lehoučká, ideální na šoulačky.
Filip Albrecht
Nový návštěvník
Příspěvky: 2
Registrován: čtv 08.11.2007, 12:46

Prosím mágy o pomoc

Příspěvek od Filip Albrecht »

Úvodem zdravím skoro všechny přispěvatele tohoto fóra, administrátora a moderátory nevyjímaje. Mám radost, že jsem nalezl názorové kolbi?tě takto "posti?ených", kterým nevyhovuje smrádek ale teplíčko.
A teď k té prosbě, která míří k diskutujícím v threedu Diskuze o balistice. Mojí hlavní loveckou zbraní je kombinace 12/12/6,5*57R. Po neblahých zkušenostech se SaB střelivem jsem si nechal přebít, a to střelou Lapua Mega 10,1 g. S ní mám uloveny 2 lončáky a srnu se srnčetem. Ač při lovu těchto kusů nebyly zcela ideální podmínky, zdá se mi, jako by kmitající dutina nastupovala mohutně od samého průniku střely. Zajímalo by mě, zda je 8" stoupání mé hlavně je schopno střelu stabilizovat. Nerad bych lovil "rotujícím kedlubnem". Přesnost při nastřelení výtečná, již druhá a třetí rána "jednou dírou". /na 50 m/ Té? průstřel terče se zdá pravidelný kruh. Děkuji všem a ještě jednou zdravím, Andyho za jeho počin extra :!:
Childeater
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 124
Registrován: úte 03.4.2007, 21:11
Bydliště: České Budějovice

Příspěvek od Childeater »

Josef zde psal, že většině nábojů 6,5 schází vojenská minulost, to samozřejmě není pravda.
Synonymum pro ráži 6,5 byl kdysi vojenský Mannlicher, s dobou vzniku kolem roku 1900 a který byl masově roz?ířen po celé Evropě. Energie střely a rychlost v mnohém připomínala nejroz?ířenější dnes vojenský kulový náboj 7,62x39. Energie kolem 2300J a rychlost kolem 700m/s.

Jinak, prof.Komárek lovil s tímhle mannlicherem nejtě??í karpatské jeleny a dokonce s ní slovil i medvěda pro muzeum - ovšem, sám popisoval, že u těžkých karpatských jelenů není radno mířit na kloub, protože po zásahu masivního kloubu těžké zvěře se střela roztří?tí a dosled je obtí?ný...praktické zkušenosti ovšem nemám.
Jinak si myslím, že 6,5 - proč ne. V rozumné laboraci určitě stačí na většinu evropské zvěře, je to jen otázka volby střely a laborace.
karel
Častý návštěvník
Příspěvky: 71
Registrován: čtv 23.8.2007, 5:42
Bydliště: Bernartice

Příspěvek od karel »

máš pravdu,prof. Komárek opravdu používál kulovnici Mannlicher Schönauer model 1905 v ráži 6,5x54 M.Sch. Mám s touto kulovnicí osobní velmi dobrou zkušenost. Před třema lety jsem na jedné lovecké akci potkal kolegu jeho? otec před nějakou dobou zemřel a vlastnil tuto kulovnici. Slovo dalo slovo a já jsem v následujícím týdnu přihlašoval Mannlicher Sönauer mod.1900 bez optiky, tu stratil někde na naháňce v ráži 6,5x54 M.Sch. S hlavní v super stavu opotřebení 0,005mm.!!!!!
:P proti původnímu rozměru vyra?eném na hlavni. A cena 1500,-
+500,- za náboje RWS.Na následující naháňce jsem střelil tři selata z jednoho rudlu vše do 50m.Hmotnost ca 30-40 Kg. Po ráně dvě v ohni jedno 20m od nástřelu.Další kusy ulovené touto zbraní jsou srna a srnče vše v ohni vzdálenost do 100m. Dnes již tuto kulovnici nemám ato z důvodů že v našem sdružení máme pravidlo lovu černé a jelení zvěře od 7mm. Ale kolega který ji odemne koupil sní má několik prasat a srnčího a nedá naní dopustit. :P
CZ 584.4 12/.308W
Sauer & Son 12/12/9,3x74R
Hubert
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 138
Registrován: ned 07.10.2007, 18:26
Bydliště: jižní Morava

Příspěvek od Hubert »

píšete o 6,5,tak by mě k tomu ,taky něco zajímalo.V pondělí jsem si byl na policajtech pro Sauer a Sohn(který mám propůjčený od manželky po mém zesnulém kamarádovi)ta by si snad někdy chtěla udělat ZP a flintu si vzít.Zatím neví co s tím,na jaře jsem ji inzeroval na Radíme si-chtěla ji prodat,ale chtěla za ni spoustu peněz,potom ji chtěla zrušit,no a nakonec požádala mě,zda by jsem ji na sebe nenapsal a neuschoval, s tím ,že s ní můžu lovit)naco taky zbrań,ze které nemohu střílet.Je to ráž 6,5*57R-lehounká,a tak jsem si říkal,že bude super na šoulačky a v zimě na lišky.Tak by mě zajímalo,čím to krmit.Dostal jsem k tomu SB 8,5g SP,ale jak čtu je to shit.Potřeboval bych náboj se kterým bych lovil srnčí,případně lišky(na který jsem si v létě koupil ZBK 110,ale už ji nemám kam dát a proto ji prodávám).Myslím si že by stačil náboj kolem 7 g.Dík za případné rady.
"Je lepší padnout s rachotem,než vyhrát bez povyku,ke slunci žene nás už jenom síla zvyku."-Visací Zámek
karel
Častý návštěvník
Příspěvky: 71
Registrován: čtv 23.8.2007, 5:42
Bydliště: Bernartice

Příspěvek od karel »

Já jsem před nějakým rokem udělal pro tátu 6,5x57 v Zetce.Zásadně střílí RWS a Nebo přebíjený s Normou Vulkan .Jen na černou a vysokou zásadně používá střeli nad 10g.V tvém případě stačí 8g a mrkni na www.kozap.cz a vyber nějakou RWS nebudeš rozhodně litovat.Třeba ty KS nejsou vůbec špatný. :P
CZ 584.4 12/.308W
Sauer & Son 12/12/9,3x74R
Hubert
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 138
Registrován: ned 07.10.2007, 18:26
Bydliště: jižní Morava

Příspěvek od Hubert »

Karle,dík. :P
"Je lepší padnout s rachotem,než vyhrát bez povyku,ke slunci žene nás už jenom síla zvyku."-Visací Zámek
Odpovědět