8x68S

Vše o loveckém kulovém střelivu. Vaše zkušenosti a názory.
Climber
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 168
Registrován: pát 07.8.2009, 11:12
Bydliště: Praha 9, Újezd nad Lesy

Re: 8x68S

Příspěvek od Climber »

Letos na podzim se mi poštěstilo, že jsem byl střílet sikáče. Byl tam s námi chlapík co měl tuhle ráži. Jelen ležel na fleku, ale nepřál bych Vám vidět ten hřbet-byla z toho sekaná. Prosím neberte to jako univerzální odsudek této ráže, výsledný efekt mohl být samozřejmě ovliněn střelivem, ale pro mě z toho zůstal pocit, že tahle ráže je pro naše (myslím české) běžné použití poněkud "příliš silná". Vy co s touto ráží máte větší zkušenosti, myslíte, že to byl problém střeliva nebo síly ráže jako takové???
Sauer 202 Stutzen 308 W, Zeiss Victory Varipoint 2,5-10x50, Patterdale terrier
vhool

Re: 8x68S

Příspěvek od vhool »

nejspis slo hlavne o problem s umistenim zasahu :wink:
Climber
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 168
Registrován: pát 07.8.2009, 11:12
Bydliště: Praha 9, Újezd nad Lesy

Re: 8x68S

Příspěvek od Climber »

To je samozřejmě možné (ta komora byla opravdu hodně vysoká), ale v zásadě to byla nejsilnější ráže, se kterou se tam někdo v revíru pohyboval, včetně místních. Z toho usuzuji, že když potřebu takové ráže nepociťují místňáci tak bude asi příliš "spicy".
Sauer 202 Stutzen 308 W, Zeiss Victory Varipoint 2,5-10x50, Patterdale terrier
vhool

Re: 8x68S

Příspěvek od vhool »

no ono male rozsireni teto raze bude spis ovlivneno tim,ze oproti beznym je to daleko drazsi strileni :wink:
Climber
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 168
Registrován: pát 07.8.2009, 11:12
Bydliště: Praha 9, Újezd nad Lesy

Re: 8x68S

Příspěvek od Climber »

Souhlasím, že i cena náboje hraje roli při rozšíření ráže, ale v této honitbě je to "samej Němec", takže argument ceny střelivy trochu ustupuje do pozadí. Jenom malá poznámka, cílem tohoto mého příspěvku není hájit slabší ráže, obecně upřednostňuji přebytek výkonu, aby zvěř netrpěla i při hůře umístěném zásahu. Ale 8x68 mi i tak připadá trohu moc (s výjimkou silných trofejových jelenů a kňourů, pak ano).
Sauer 202 Stutzen 308 W, Zeiss Victory Varipoint 2,5-10x50, Patterdale terrier
vhool

Re: 8x68S

Příspěvek od vhool »

pravdou je ze pro bezne uzivani v nasich podminkach jsou "klasicke" raze dostatecne vykonne na veskerou u nas zijici zver a spis nez o razi to je o vyberu vhodneho krmeni do techto flint :wink:
Climber
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 168
Registrován: pát 07.8.2009, 11:12
Bydliště: Praha 9, Újezd nad Lesy

Re: 8x68S

Příspěvek od Climber »

Tak to naprostý souhlas, když jsem si kupoval první kulovnici tak jsem mocně řešil ráži (skončil jsem u 7x64), nakonec většina z nás loví prasata v kukuřici do 50 m a srnčí do 100 m a tam žádné super balistické problémy řešit nemusí, každá běžná ráže má dostatek výkonu. Teď se chystám ke koupi další zbraně, ráži už tolik neřeším (3068 W a hotovo), ale spíš mě zajímá kvalita zbraně jako takové (Sauer, Steyr Mannlicher...)
Sauer 202 Stutzen 308 W, Zeiss Victory Varipoint 2,5-10x50, Patterdale terrier
Uživatelský avatar
figi
teoretik fora
Příspěvky: 1931
Registrován: stř 11.10.2006, 7:19
Bydliště: Česká Lípa

Re: 8x68S

Příspěvek od figi »

Climber píše: obecně upřednostňuji přebytek výkonu, aby zvěř netrpěla i při hůře umístěném zásahu. Ale 8x68 mi i tak připadá trohu moc (s výjimkou silných trofejových jelenů a kňourů, pak ano).
Omlouvám se za OT, ( osobně na vlastní kůži jsem zatím nezažil hůře umístěný zásah :D ) ale obávám se, že ta zvěř při to hůře umístěném zásahu trpí . Spíše bychom měli používat slova " aby dlouho netrpěla".
Naposledy upravil(a) figi dne ned 07.2.2010, 21:42, celkem upraveno 2 x.
! 243W ! 6XC!! 222 Rem, 223 Rem, 308W, 8x57JS
figi63@seznam.cz
http://www.loveckastrelba.cz/
Climber
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 168
Registrován: pát 07.8.2009, 11:12
Bydliště: Praha 9, Újezd nad Lesy

Re: 8x68S

Příspěvek od Climber »

Tak "hůře umístěný" zásah jsem zažil nejednou (možná je to mojí střeleckou nedostatečností). Např. v případě poslední daněly, kterou jsem střelil. Trohu jsem to přehnal se zadní komorou (abych nerozbil plecka) a výsledkem bylo, že daněla zhasínala déle než by mi bylo po chuti. Samozřejmě se může okamžite rozpoutat diskuse, jesli by silnější ráže takovéto situaci zabránila (střela na zadní komoru, bez zasažení velké kosti, masivně barvila "dovnitř"). Já jsem presvědčen, že moje ráže je dostatečná (7x64) a silnější ráže by toho moc neřešila.
Sauer 202 Stutzen 308 W, Zeiss Victory Varipoint 2,5-10x50, Patterdale terrier
vhool

Re: 8x68S

Příspěvek od vhool »

to figi: oprav si prispevek co jsi napsal,nepise se zde o 8x64S ale o 8x68S a to je uplne jina liga :wink:
Uživatelský avatar
figi
teoretik fora
Příspěvky: 1931
Registrován: stř 11.10.2006, 7:19
Bydliště: Česká Lípa

Re: 8x68S

Příspěvek od figi »

Vhool - máš pravdu, už je opraveno. :oops: :oops: :oops:

Climber - tím na vlastní kůži myslím na vlastní kůži. A to není o střeleckých schopnostech.
Nikdo z nás není stroj a ty horší zásahy prostě jsou. Takže proto se spíše hodí říkat "upřednostňuji přebytek výkonu, i při hůře umístěném zásahu zvěř obvykle dlouho netrpí ".
Naposledy upravil(a) figi dne ned 07.2.2010, 21:44, celkem upraveno 1 x.
! 243W ! 6XC!! 222 Rem, 223 Rem, 308W, 8x57JS
figi63@seznam.cz
http://www.loveckastrelba.cz/
vhool

Re: 8x68S

Příspěvek od vhool »

jeste navazu na figiho popleteny prispevek.kdyz uz jsi se prekoukl tak pro srovnani 8x64S a 8x57JS take neni az tak presne,jelikoz lovim s obema a laboruji si krmeni sam tak jsem pro svou zvedavost loni nalaboroval do obou Normu Vulkan 196gr. a rozdilem rychlosti 20-25m/s.shodou okolnosti se mi podarilo behem dvou dnu s tim ulovit dve lane priblizne stejnym zpusobem.vzdalenost 120 a 130m vaha kusu 50 a 54 kg kolmo komora pod lopatkou (pouze zebra a oba prustrel) .u 8x57JS vulkan bez vyhrad vyborne odvedl svou praci a kus po 15m zhasl pri silnem barveni od nastrelu.oproti tomu 8x64S vulkan nefunguje (uloveno 2ks vysoka a pet loncaku 25-50kg) vse odbihalo i pri vzorove rane,velke podlitiny a celkove spatne ucinky srovnatelne s SB SPCE i pri velke devastaci tkane.neni to sice odborny test ale je to zkusenost.duvod proc v 8x57 funguje a v 8x64 ne nevim i kdyz jsou vlastnosti naboje skoro identicke.
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3386
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: 8x68S

Příspěvek od dalas »

to vhool: tak to je hodně zajímavý poznatek. Těch 20-25 m/s se nezdá až tak mnoho, ale asi to bude dost měnit vlastnosti střely po zásahu cíle. Kolik máš těch kusů s vulkanem v 8x57 JS? Nebyla to spíše vyjímečná rána s touto ráží?
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
Uživatelský avatar
figi
teoretik fora
Příspěvky: 1931
Registrován: stř 11.10.2006, 7:19
Bydliště: Česká Lípa

Re: 8x68S

Příspěvek od figi »

To je opravdu zvláštní, když ten rozdíl v rychlosti přenesu na dopadovou rychlost a potažmo vzdálenost, tak je to opravdu podivné. Protože pak ti musí v 8x64 S tato střela ve stopadesáti metrech dělat to samé, jako z 8x57 JS ve stodvaceti. A opačně by měla ta 8x57 JS v cca osmdesáti metrech dělat to samé, jak 8x64 ve vzdálenosti 100-120 m.

A to je opravdu velmi malý rozdíl na to, co popisuješ. Testuj dál a podej zprávu.
! 243W ! 6XC!! 222 Rem, 223 Rem, 308W, 8x57JS
figi63@seznam.cz
http://www.loveckastrelba.cz/
vhool

Re: 8x68S

Příspěvek od vhool »

s vulkanem v 8x57JS jde o cca 6 ks vysoke pres 30 prasat a zhruba tolik srnciho.vzdy slo o perfektni ucinky dle mych pozadavku a pouze u jedne starsi lane bylo potreba nasadit psa na dosled cca 300m po hure umistene rane na zadni spodni komoru .dalsi zajimavosti je ze treba TOG 220 gr. funguje v obou razich bezvadne a temer identicky i pri rozdiliu rychlosti kolem 50-60 m/s . jeste dodam ze mala osma ma lehky origo lauf 600mm a velka tezky custom 670mm obe maji twist 10".tyto zkusenosti mne jen utvrzuji v tom,ze teorie je jedna vec ale prakticke zkusenosti se muzou lisit hodne....
Odpovědět