8x68S

Vše o loveckém kulovém střelivu. Vaše zkušenosti a názory.
Uživatelský avatar
roman200
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 267
Registrován: čtv 19.11.2015, 12:49
Bydliště: Plzeňsko

Re: 8x68S

Příspěvek od roman200 »

Dal bych si na to pozor, po dvaceti letech lovu s plnotučnou 300WM jsem na sobě pozoroval problémy se sluchem. Ne že bych byl hluchý, ale zaléhání uší a pískání. V dnešní době už mi vadí i krátká malorážka na střelnici, takže bez elektronických chráničů nestřílím a když jdu na střelnici s 300WM, beru ty nejsilnější Peltory.Tak dlouho se chodí bez nich, až jsme hluchý jako Smetana :lol: .
Mé původní uživatelské jméno je roman300...
CZ 550 9,3x62; ZG47 8x57JS; CZ550 300WM; BAR II 270W;;12/70;12/76;45ACP;.38Spl
Uživatelský avatar
lovec
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2024
Registrován: pon 25.9.2006, 16:07
Bydliště: SK

Re: 8x68S

Příspěvek od lovec »

Kolegom popisovaný postup je istá cesta k ohluchnutiu... Tak ale každý po svojom...
9,3x62mm, .338 Remington Ultra Magnum, .300 Winchester Magnum, 7mm-08 Remington, .270 Winchester, .260 Remington, 6,5x47mm Lapua, .44 Magnum, 9mm Luger, 16/70, .22 LR
Every Shot Counts
Tim
Zkušený diskutér
Příspěvky: 692
Registrován: úte 26.11.2013, 14:21
Bydliště: Mar. Lázně

Re: 8x68S

Příspěvek od Tim »

Já hrál pár let v metalové kapele a taky slyším prdlajs. A to je proti střelbě nic...
Motivační citát pro tento den:

Vykašli se na motivační citáty, nalej si sklenku Jamesonu a pusť si pořádnej metal!!!
tibi1
Zkušený diskutér
Příspěvky: 605
Registrován: stř 18.10.2006, 6:52

Re: 8x68S

Příspěvek od tibi1 »

,pytal som sa na tlmice hluku preto, že odkedy mam kompik na 9,3x62 nemam odvahu dat ranu bez štuplov na snurke jak sa popisuje vyssie...takze tiez to radsej pouzivam a snazim sa kazdym vystrelom zasuvat stuple do ucha stale menej resp na pre mna prijatelnu uroven pokial to vydrzim. No priznam sa ze ma to pri love dost obtazuje kym to dam do usi pred vystrelom a hlavne ak sa raz za cas stane ze na to neni cas kvoli situacii - tak som radsej ani nevystrelil a potom mal z toho nervy. Pirchovat s tym zas aby som bol uz pripraveny na ranu je jak chodit hluchy po lese. Ked som sa pytal inych co maju ustovky v zdruzení tak na mna cumeli ze oni to nikdy nepouzivali a nemali nikdy problem ...a tak som si zacal pripadat jak citlivka ci exot tak preto sa pytam jak su na tom v praxi ostatní - lovci. Rozmyslam nad nejakymi elektornickymi stuplami co zvysuju zvuky v okoli pocas šulačky ale pri vystrele naopak stihnu tlmit - ale vraj to nie je lacna zalezitost a odliatok sa robi priamo na ucho uzivatela
Tim
Zkušený diskutér
Příspěvky: 692
Registrován: úte 26.11.2013, 14:21
Bydliště: Mar. Lázně

Re: 8x68S

Příspěvek od Tim »

Já osobně bych ty peníze raději investoval. Zdraví máme jenom jedno, na to je potřeba myslet...
Motivační citát pro tento den:

Vykašli se na motivační citáty, nalej si sklenku Jamesonu a pusť si pořádnej metal!!!
rimar77
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1361
Registrován: ned 29.3.2009, 14:49
Bydliště: jižní čechy

Re: 8x68S

Příspěvek od rimar77 »

tibi já začal se špuntama a skončil jsem raději s Peltorama - digi sluchátkama protože nechci bejt hluchej a už teď mne obtěžuje takové to šumění a pískání v uších jak tím myslivci trpí a nemám chuť si to ještě zhoršovat. Myslím si že jak jde o zdraví má jít frajeřina či šetření stranou.
Pavel.K.
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 123
Registrován: pát 24.11.2006, 18:48
Bydliště: z okolí Liberce
Kontaktovat uživatele:

Re: 8x68S

Příspěvek od Pavel.K. »

Tak mam dalsi zkusenost s Brenneke tog 14.2g
Muflonka na 20m, strilena ze zebriku a z kopce dolu.
Zasah zadnejsi komora, slo to dost pod uhlem.
Vystrel nizka mekkota.
Byla 15 kroku od nastrelu.
Brno 502,5 6,5x55SE / 12 ,Meopta 6x42
Myslivec Milda
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 295
Registrován: pon 11.4.2011, 21:32
Kontaktovat uživatele:

Re: 8x68S

Příspěvek od Myslivec Milda »

Fakt nevím proč tady řešíte takové hlouposti jako je hluk při výstřelu. Osobně mám a lovím s kulovnicí Blaser R8 v kal. 8 x 68 S s MagNa porty od roku 2011. Byla se mnou 5 x v Africe a letos to bude v září Rusko - východní sibiř za uralem a v říjnu západní Namibie na atlantickém pobřeží. Mezitím Česko, Slovensko, Polsko, Rakousko……. NIKDY jsem neměl problémy s hlukem výstřelu ! Ani já, ani kamarádi kteří s mojí puškou lovili. Hluk výstřelu je subjektivně srovnatelný s kal. 30-06 nebo 8x57JS. Je to výjimečně přesná patrona s vynikajícím ranivým účinkem. Po dobu co s ní lovím jsem vyzkoušel všechno možné střelivo ( Tovární ) od RWS EVO přes Brenneke TOG, NORMA Swif A Frame. Blaser CDP……. Nakonec jsem se vrátil k začátku, tedy RWS-EVO, páč to z mojí pušky trefuje nejlépe, má nejmenší rozptyl a vynikající ranivost. Neřeším zvěřinu, lovím pro trofej. Tento kalibr v pušce Blaser R8 i díky těm MagNa portům mi, ani nikomu z uživatelů které znám a kteří mají stejnou ráži nedělá absolutně žádné problémy ani s hlukem ani se zpětným rázem. Je to normální dospělá a výborná ráže pro všechny druhy lovu s výjimkou velmi subtilní zvěře. Po výměně pažby za Professional-Success ani nevím co je to zpětný ráz. ZGčko je proti R8 hnusná kopající mrcha. Kdo si jednou „čichne“ k ráži 8 x 68 S už u ní zůstává. Ono taky nic lepšího není, že.
Uživatelský avatar
lovec
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2024
Registrován: pon 25.9.2006, 16:07
Bydliště: SK

Re: 8x68S

Příspěvek od lovec »

Myslivec Milda píše:……. NIKDY jsem neměl problémy s hlukem výstřelu ! Ani já, ani kamarádi kteří s mojí puškou lovili...
To už ani nie je vtipné, akým hlúpostiam sú ľudia schopný uveriť a ešte sa nad tým aj vzrušovať. Poškodenie sluchu hlukom výstrelu je nezvratný a kumulatívny proces. Poznám však aj takých baranov, ktorý si tie slúchadlá nedajú ani na strelnici, nieto ešte na poľovačke. Ale ako vravím, je to voľba každého súdruha. Mimochodom Mildo, ty máš nejaké finančné trable, keď nie si schopný zainvestovať do solídnych slúchadiel? Dnes nie je problém ani personalizácia takéhoto výrobku napríklad s blazeráckym logom.... Nuž, sklamal si ma, kluku ušatá. Ty ako obchodník by si mal skôr na ľudí apelovať, aby na to dbali a dupľom pri priateľoch, s ktorými poľuješ. Jednak z obchodného hľadiska, ale najmä z toho zdravotného! Kecy, že niekomu to nič nerobí sú akurát prejavom hrubej neznalosti. A zaklincovať to takou pitomosťou, že "vďaka" Magnaportom nie je problém s hlukom výstrelu, uff. To sa snáď ani nedá slušne komentovať.
Doporučujem doplniť medzery vo vedomostiach. :wink:
9,3x62mm, .338 Remington Ultra Magnum, .300 Winchester Magnum, 7mm-08 Remington, .270 Winchester, .260 Remington, 6,5x47mm Lapua, .44 Magnum, 9mm Luger, 16/70, .22 LR
Every Shot Counts
tibi1
Zkušený diskutér
Příspěvky: 605
Registrován: stř 18.10.2006, 6:52

Re: 8x68S

Příspěvek od tibi1 »

som este ochotny so zaťatymi zubami pripustit moznost ze magnaport ma otvory frezovane kolmo na os hlavne a moja ustovka šikmo k strelcovi co logicky ma vytvorit pri vystrele protisilu pohybu no zaroven taktiez aj neprijemny smer hluku vystrelu na strelca. ale ako sa tu spominalo: zrak a sluch su pri poškodeni nenavratne
Uživatelský avatar
Reno
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 462
Registrován: pát 20.2.2009, 11:49

Re: 8x68S

Příspěvek od Reno »

Ve vlákně o ráži 8x68S je debata o hluku poněkud OT, ale budiž. Když pomineme prostředí, ve kterém se střílí a zaměříme se jen na zbraň samotnou, tak asi takto: Magnaporty hlukovou zátěž střelce oproti hlavni bez nich vždy zvyšují, protože část spalin vyšlehne do stran a k vyrovnávání tlaků a teplot tak dochází blíže ke hlavě střelce. Úsťové brzdy jsou ohledně zvýšení hlukové zátěže střelce ještě horší, protože do stran, či dokonce mírně vzad (v závislosti na konkrétní konstrukci), odvádějí výrazně více spalin, než magnaporty. Podstatným faktorem ohledně hlukové zátěže střelce je samozřejmě i délka hlavně. Milda má zřejmě nějakou delší hlaveň (např. 65 cm) a proto mu hluk výstřelu nevadí ani s magnaporty. Pokud by si někdy bez ochrany sluchu s nějakou výkonnější municí vystřelil např. z 50 cm hlavně osazené úsťovou brzdou, tak by jeho uši poznaly středověk... :D
Rogam
Zkušený diskutér
Příspěvky: 519
Registrován: sob 13.8.2011, 20:09

Re: 8x68S

Příspěvek od Rogam »

Mohu taky potvrdit jen ty nejlepší zkušenosti s 8x68S a municí RWS EVO. Já tedy 8x68S poslal do světa (když přemýšlím, že to možná byla chyba) a zakotvil u .375 HH, ale přijde mi opravdu trochu absurdní řešit při vlastním lovu z kulovnice její hluk. Ano, samozřejmě na střelnici, ale při lovu, zejména adrenalinovém ani nevím, že jsem mnohdy střílel... Přijde mi trochu komická představa, čekat třeba někde na újedi na nějakého pěkného kocoura a mít u toho ochranu sluchu.
Marthynovak
Nový návštěvník
Příspěvky: 3
Registrován: ned 10.3.2019, 18:33

Re: 8x68S

Příspěvek od Marthynovak »

Jak prosim hodnotite zpetny raz a poskozeni zveriny ve srovnani s 8x57is do cca 100m? Dekuji
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: 8x68S

Příspěvek od pufr »

Když nikdo nic. Znám celkem dobře majitele Rössler Titan 6 s hlavněmi 6,5x68 a 8x68.
Nejdřív střílel asi rok osmičkou, pak "utekl" k 6,5x68 kvůli komfortu střelby, pak nainstaloval úsťové brzdy a je zpět u 8x68 se 170 gr RWS Hmantel. Je to zkušený a dobrý střelec, "srnec v běhu při třetím výskoku" se 100% úspěšností atd. Takže určitý diskomfort 8x68 určitě přináší - jako všechny výkonné ráže.

Poškození zvěřiny silně závisí na střele, vzdálenosti střelby, umístění zásahu ... Určitě nůžeš předpokládat, že množství zničené tkáně a hematomy budou o stupínek výš než třeba u 8x57/30-06 :?
Pufr
Odpovědět