Přebíjení 7,62x54R pro lov

Vše o loveckém kulovém střelivu. Vaše zkušenosti a názory.
Odpovědět
Uživatelský avatar
pata
Nový návštěvník
Příspěvky: 15
Registrován: pát 12.2.2016, 0:59
Bydliště: Nýdek

Re: Přebíjení 7,62x54R pro lov

Příspěvek od pata »

Kdyby to někoho zajímalo, tak dneska jsem konečně vytáhl Magnetospeed a změřil jsem rychlostí mých laborací.
Tady jsou:
7,62x54R SST 123 gr D 073,6 47 gr OAL 72,8 V0 786 m/s
7,62x54R SPH 180 gr TU 5000 45 gr OAL 76 V0 690 m/s
Jak už jsem psal, na lov používám IŽ18 a střely Sierra ProHunter (SPH). Jsem s nimi velmi spokojený. Stop efekt velmi dobrý, poškození zvěřiny minimální a střelu jsem zatím nenašel. Vždy přeletěla.
Tož asi tak :)
Začátečník
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 377
Registrován: čtv 30.8.2012, 22:36

Re: Přebíjení 7,62x54R pro lov

Příspěvek od Začátečník »

2 František Fořt. Konečně jsem se dostal na střelnici. Otestoval jsem jen 7 patron s SP, protože jsem neměl víc střel a momentálně nejdou sehnat. I tak tě výsledek asi potěší. Testované navážky S062 40 a 42 gr. Obě velice slušná přesnost. Na 100 m první 5 cm opsaná kružnice. Spíš výškově. Stranově tak 3 cm. Druhá navážka ještě lepší. Sice asi taky tak 5 cm, ale prakticky jen výškově, což připisuji tomu, že to chodilo o celého půl terče výš než klasický kulomeťák, na který mám nastřeleno a tak jsem nalepil černý puntík na číslo 1 dole na pistoláku. Bylo slunečno a kříž má opravdu dlouhou tenkou špici, která se pak na černém puntíku ztrácí. Prostě. Být to výškově v pořádku, je to čtyřlístek. Vzhledem ke střele by bylo potřeba několikrát zopakovat, ale výsledek je velice překvapivý a povzbudivý. Do terče určitě dobré. Navíc málo prachu, takže i tam je nějaká úspora. Na naháňku přesnost také dostačuje. Jen se mi to zdá pořád rychlé. Chodí to opravdu hodně vysoko. Zajímalo by mě, kolik vychází rychlost podle QL. Jak to bude fungovat v lovecké praxi, si nejsem vůbec jistý.
Uživatelský avatar
pata
Nový návštěvník
Příspěvky: 15
Registrován: pát 12.2.2016, 0:59
Bydliště: Nýdek

Re: Přebíjení 7,62x54R pro lov

Příspěvek od pata »

Další zkušenost. Na fotce je ulovené sele 18 kg. Na vstupu kule zasáhla žebro. Zbytek je patrno na fotkách.
Současně syn ulovil jelena. Výkupní váha 140 kg. Čistá komorová rána na asi 40m. Kule zasáhla žebro/žebro. Poškození zvěřiny prakticky nulové. Kule se jako vždy nenašla.
Obrázek
Začátečník
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 377
Registrován: čtv 30.8.2012, 22:36

Re: Přebíjení 7,62x54R pro lov

Příspěvek od Začátečník »

Vypadá to dobře. Co ten jelen? Odešel? Jak se to chová na menší zvěři jako srnčí nebo liška? Podle fotky by to mohlo být dobré i na lov na kožich.
Uživatelský avatar
pata
Nový návštěvník
Příspěvky: 15
Registrován: pát 12.2.2016, 0:59
Bydliště: Nýdek

Re: Přebíjení 7,62x54R pro lov

Příspěvek od pata »

Začátečník píše:Vypadá to dobře. Co ten jelen? Odešel? Jak se to chová na menší zvěři jako srnčí nebo liška? Podle fotky by to mohlo být dobré i na lov na kožich.
Tento poslední jelen šel asi 50m. Což přičítám tomu, že o střelci věděl. Střílíme většinou těžší zvěř a tak srnce mám z toho střeleného jen jednoho - v ohni. Poškození skoro žádné.
Co považuji za největší úspěch je dohledávka jelena střeleného na měkko - mimo důležité orgány - mimo játra atd...Šel asi 300m. Možná se to zdá daleko, ale kdo zná vitalitu jelení, ví svoje. Lišky zůstaly v lese a ani nevím jak to bylo s poškozením. Až zase nějaká padne, nafotím. Jezevce jsem střelil přes páteř a tak výstřel byl asi 5cm.
František Fořt
Věčnej rejpal ;-)
Příspěvky: 662
Registrován: pon 09.10.2006, 11:25

Re: Přebíjení 7,62x54R pro lov

Příspěvek od František Fořt »

2 začátečník: Ještě prosím tě napiš, z čeho jsi ty navážky s S062 střílel. Dík
Začátečník
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 377
Registrován: čtv 30.8.2012, 22:36

Re: Přebíjení 7,62x54R pro lov

Příspěvek od Začátečník »

Normální dlouhý Mosin, jak už jsem ho popisoval. Stav nové zbraně.
František Fořt
Věčnej rejpal ;-)
Příspěvky: 662
Registrován: pon 09.10.2006, 11:25

Re: Přebíjení 7,62x54R pro lov

Příspěvek od František Fořt »

2 začátečník: Nasaď bodák a budeš mít soustřel s touhle laborací na středu terče. Mám to úplně stejně. Jak fabrické Barnauly SP, tak moje laborace chodily o 25-30 cm nahoru (bez bodáku), kdežto kulomeťáky chodily i bez bodáku relativně na střed.

Škoda, že jsi neměřil rychlosti, celkem by mě to zajímalo. Já mám zatím sérii nábojů se 45 gr S062 pod 180 gr SP SaB, ale možná taky klidně snížím tu navážku o 3 gr, byť mi o těch 30 ms, co to udělá, už nepřipadá takový rozdíl. Z dlouhého mosina to nejspíše pořád bude cca 800 ms.

V praxi na lovu to bude fungovat podle mě normálně, tj. jako poměrně silná laborace. Na adrenalinem "napuštěné" prase tedy dobrý.
Začátečník
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 377
Registrován: čtv 30.8.2012, 22:36

Re: Přebíjení 7,62x54R pro lov

Příspěvek od Začátečník »

Bodák nemám a teď ho asi těžko seženu. Na naháňku ho taky nenosíš, tak není důležité, jak to chodí s ním. Ostatní náboje střílí tak nějak v normě. Jen ta naše SP je vždycky o hodně výš.
Vojenské střelivo asi taky není z nejrychlejších. Můj odhad je, že se do vojenských nábojů sype rychlý prach, aby to chodilo co nejpřesněji z široké palety zbraní a rychlost jde stranou. Pufr by možná věděl víc.
U té SP odhaduji rychlost tak na 740 ms. Taky by mělo zajímalo, kolik je to přesně. Zkusím sehnat hradla, ale nevím, za jak dlouho se povede. Když ty si taky vymyslíš prach, se kterým to dává výkony pomalu jako 308 WM. Mít na to střelu, je to dobré i proti neprůstřelným vestám. 850 ms by asi nebyl problém. To je tak na lov Interbondem.
Na naháňce se obvykle nic až tak velkého nestřílí a 9 z 10 selat nejspíš nepozná rozdíl. Jen doufej, že to, co si střelíš, taky nedostaneš. Určitě dej vědět, až se zadaří.
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Re: Přebíjení 7,62x54R pro lov

Příspěvek od fesoj »

Nedá mi to, abych si "nerejpnul". Právě na naháňce se může bodák, samozřejmě dobře nabroušený, náramně hodit, je-li pořeba dát záraz kusu drženému psem nebo psy a dostřelnou ranou by bylo možno velice poškodit jejich sluch.
Kritériem pravdy je praxe.
František Fořt
Věčnej rejpal ;-)
Příspěvky: 662
Registrován: pon 09.10.2006, 11:25

Re: Přebíjení 7,62x54R pro lov

Příspěvek od František Fořt »

Taky ještě musím reagovat. :D Nejen všeobecnému pobavení budu muset naopak bodák i na naháňce nasadit nebo nechci při zlomcích sekund řešit přenášení a kam mířit. Já na Mosince nemám optiku, tak není jiné řešení.Z Jednak vím, že kolem toho bude hromada srandiček a jednak je to kromě úpravy mušky jediné řešení, aby to zkrátka chodilo na střed. Bodáky mají v BVS. No a nasazený ostrý bodák může určitě ve prospěch bezpečí psů taky pomoct.

Jinak opakuju, že z dlouhého Mosina dávalo 45 gr S062 840ms! Z pušky s 60 cm hlavní by to bylo +- 780-790 ms (počítal jsem 4 ms na 1 cm laufu), protože ten rozdíl 14 cm udělá docela hodně.
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: Přebíjení 7,62x54R pro lov

Příspěvek od pufr »

Začátečník píše:Můj odhad je, že se do vojenských nábojů sype rychlý prach, aby to chodilo co nejpřesněji z široké palety zbraní a rychlost jde stranou.
U vojenských nábojů nemůže jít rychlost střely stranou, neb jsou pro ni napočítána mířidla použitých zbraní. Prostě ten náboj by měl být pokudmožno stále stejný (stanovení a kontrola technických podmínek je asi o dvě úrovně výš než "v civilu"). Nedávno byly publikovány pěkné historky, jak Śvýcaři obnovovali svou 7,5x55 "Patrone" - na úrovni doby s novými prachy Nitrochemie s obdobou původních celoplášťů a pro rezervisty i se Sierra 2200 atd. (mimochodem švýcarského rezervistu vyjde tento "terčový" náboj vyrobený v Thunu asi na 4 Kč - pokud by ho musel kupovat) a požadavek samosebou byl, aby seděla mířidla jak při střelbě původní GP11 :!:

JInak pro použití bodáku bychom taky mohli založit vlákno :) je tam určitě řada specifik, třeba i vojáci na frontě někdy nemohli bodák uvázlý v těle vytáhnout a tak ani nechci domýšlet, jak by bolestí nabuzený kňour odbíhal i se zbraní zabodnutou do boku a poté, co by bodák o strom ohnul by nepřátelská větev zatáhla za spoušť nabité zbraně a vyslala střelu kdoví kam, no bylo by to něco pro Jahelku :D
Pufr
Uživatelský avatar
Michal_123
Zkušený diskutér
Příspěvky: 918
Registrován: úte 26.11.2013, 20:16

Re: Přebíjení 7,62x54R pro lov

Příspěvek od Michal_123 »

Stranová korekce u Mosina je běžná věc, právě z důvodu originálního nastřelení s bodákem.
Dělá se to opřením nosiče mušky o vhodnou pásovinu a následným "poťukem" kladívkem přes další pásovinu těsně nad rybinu nosiče.
Začátečník
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 377
Registrován: čtv 30.8.2012, 22:36

Re: Přebíjení 7,62x54R pro lov

Příspěvek od Začátečník »

Nestačím se divit, jak se někde dokáží i na naháňce vyblbnout. Musí být radost manévrovat v hustém porostu s flintou, která snad ještě byla navržena, aby s nasazeným bodákem šlo v karé odrážet útok jízdy. Já bych si vzal ZH, abych měl co nejkratší laufy a hlavně, abych nemusel přebíjet na druhou ránu. Není to sice tak efektní jako napíchnout útočícího kance a nestanu se Bivojem honu nebo tak nějak, ale zase mi to přijde o něco jistější. Pro psy je záraz asi lepší, ale když už je prase neomete o stromy a drží ho na místě, tak asi lepší co nejdelší nůž, tesák nebo i šavle, ale z důvodů, které popisoval Pufr, bych to nasazeným bodákem neriskoval.
Střely se dnes nabíjejí 150 i 180 gr. Neumím si představit, že by mířidla seděla úplně dokonale pro obě. 150 gr střela musí být výrazně šizená, aby nebyl problém se 180 gr. Tady asi právě ten hodně rychlý prach. Pravda je, že co jsem zatím zkusil, vojenské náboje na výšku rozdíl moc neměly.
Jestli je 840 ms se 45 gr realita, bude to s plnou dávkou k 900 ms. To je něco jako 9 g SP ze 7x57. Nic pro lovce kožešin. Chtělo by to sice změřit kulomeťáky, ale výškový rozdíl bude nejspíš odpovídat rozdílům v rychlostech.
Uživatelský avatar
pata
Nový návštěvník
Příspěvky: 15
Registrován: pát 12.2.2016, 0:59
Bydliště: Nýdek

Re: Přebíjení 7,62x54R pro lov

Příspěvek od pata »

Včera padli dva jezevci 15 a 17 kg. Jeden ránou na krk, šikmo. Střela se odrazila od páteře, „sešrotovala“ plecko, plíce, srdce, játra, zadní běh a světe div se, zůstala pod škárou. Takže jsem poprvé střelu našel – viz fotka. Škára prakticky nepoškozená, kromě vstřelové dírky. Totální devastace vnitřních orgánů.
Druhý to „koupil“ přes pření běh - šikmo. Střela vyletěla částečně zadní komorou, částečně na měkko. Díra nejméně 10 cm. Tož asi tak.

Obrázek
Naposledy upravil(a) pata dne čtv 13.9.2018, 22:50, celkem upraveno 1 x.
Odpovědět