Měření rychlosti střel - hradla

Vše o loveckém kulovém střelivu. Vaše zkušenosti a názory.
TT33
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 419
Registrován: sob 21.7.2007, 17:31

Měření rychlosti střel - hradla

Příspěvek od TT33 »

Jaké máte zkušenosti s měřením rychlosti střel, použitým typem měřícího přístroje, naměřenými hodnotami v návaznosti na použitou ráži a rozdíly hodnot naměřených veličin, při měření střeliva z jedné výrobní série... jaké max. hodnoty se ještě považují za dobré?
Uživatelský avatar
Shiva
Expert na zbrane
Příspěvky: 1170
Registrován: pon 25.9.2006, 10:41
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Měření rychlosti střel - hradla

Příspěvek od Shiva »

Nechapu dotaz.

bez (hradel) chronometru nestrilim kdyz testuju naboje.

Hradla jsou jako vzdy dobra a spatna a umera cena/kvalita zde plati. Pri testech hradel nam vysly nejhure prochrono od competition electronics, rozhazovaly do plusu i do minusu.
slusna jsou shooting chrony ale je to zase kus od kusu, maji vyhodu ze jsou skladna.
nejlepe vychazi CED Millenium 2, dnesni dobe standard na soutezich, maji vymenitelna cidla (pro ty nesikovne co si do nich streli), jednoduche a prehledne ovladani.
Nejpresnejsi hradla ktera pouzivam jako druha pro porovnani jinych jsou Oehler 35 s tremi cidly, kde treti cidlo je kontrolni.

tovarni strelivo lita v rozmezi +/-10 - 25m/s. Lovecke jsem nemeril ale u znackovych vyrobcu se od tohoto rozmezi nebude lisit bude lezet nekde mezi 10-15m/s (+/-) tj max rychlostni rozdil z jedne serie byva 15-25m/s.
Nepište soukromé zprávy, pište na mail: lovectvi@sniper.cz
TT33
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 419
Registrován: sob 21.7.2007, 17:31

Re: Měření rychlosti střel - hradla

Příspěvek od TT33 »

Dík za odpověď, mám CED M2, trochu mě zarazily rozdíly v rychlostech u přebíjeného střeliva, kdy u .300WM se stejnou střelou a navážkou jsem naměřil max. rozdíl (+/-) 7,3m/s a vím, že navážka prachu byla s max. možnou přesností. U .223 Rem. max. rozdíl (+/-) 6m/s, teď alespoň vím, že je to v limitu a nemusím hledat chybu v Chronographu ani v přebíjení. Stejně ještě mám dotaz, jak měřit rychlost na ústí a nezašpinit snímací čidla, čím se dají zakrýt, aby to nemělo vliv na funkčnost.... nebo se tím nezabývat? Doteď jsem neměl možnost používat hradla, pouze příležitostně jsem si ověřil rychlost jedním výstřelem a proto mě překvapily ty rozdíly... u nás byla omezeně dostupná hradla Master Beta s kabelem a programováním na několika stránkách, které mě vždy spolehlivě odradilo, ty v současné době majitel prodává.
Uživatelský avatar
Shiva
Expert na zbrane
Příspěvky: 1170
Registrován: pon 25.9.2006, 10:41
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Měření rychlosti střel - hradla

Příspěvek od Shiva »

Myslim ze kdyz si prectes manual tak tam najdes ze mas mit hradla ve vzdalenosti 3m, tam nehrozi ze si je zaspinis.

Udelat prebijene strelivo lepsi nez strelivo od kvalitniho vyrobce aby strilelo lepe z tve flinty, muze byt nekdy dost problem.
rozdil 20m/s je pro vetsinu aplikaci do 300m zanedbatelny.
co se tyce nevyrovnanosti rychlosti u prebijeneho streliva, vetsinou neneni tim, ze mas blbe navazeny prach, ale je to o vytahove sile, o vzdy stejnomernem zalisovani zapalky a taky treba o tom jak presne ti usazuje matrice.
Nepište soukromé zprávy, pište na mail: lovectvi@sniper.cz
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: Měření rychlosti střel - hradla

Příspěvek od pufr »

Měřit na ústí není výhodné, z ústí vyletují plyny a nespálená zrna , část plynů i předbíhá střelu. Na plochách na rozhraní vytékajících plynů se láme světlo a dává falešné signály. Měření je nespolehlivé.
Dokonalejší hradla umožňují sledovat tvar signálu z obou hradel a ručně si vybrat to správné místo nebo zařadit filtr, který falešné části signálu přeskočí. Ale to je už samozřejmě v jiných cenách než Chrono nebo Oehler.
Oehler to, jak řekl Shiva, řeší jednoduše třetím hradlem a při větším rozdílu mezi měřeními obou základen indikuje chybu - nedá pro takové měření žádný výsledek.
Lepší je u kulovnic měřit tak alespoň V3 nebo V5 a v případě potřeby zpětně dopočíst V0 (v prostředí programu, který to umí :) ).

Přímo k počítači se při instalovaném QuickTarget programu daj připojit hradla od Wernera Mehla - možná i tahle jeho nejlevnější:
http://www.kurzzeit.de/bmc18.htm
Prodává je snad celá ta jejich parta Ferlašských spolužáků - Felix Mogdans, Axel Mantei atd..
http://www.kurzzeit.de/startseite.htm#vertriebspartner
Pufr
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: Měření rychlosti střel - hradla

Příspěvek od pufr »

Soudruzi v SRN vyzkoušeli indukční měřič MagnetoSpeed, který se mi moc líbí a Durel s Milanem ho jen chválí:
http://pufr1.sweb.cz/MagnetoSpeesd_DWJ_02_2015.pdf

Kontrolní měřič byla malá optická hradla od Wernera Mehla - Kurzzeitu - považovaná za velmi spolehlivá. Odchylky jsou max kolem 1%. Je jasné, že indukce v cívce a stín na optických hradlech nejsou totéž, tak i naměřené hodnoty se mohou - u různých střel - lišit, ale nějak jsem asi tu "shodu" čekal lepší (viz tabulka na str. 46). Před 14 dny jsem podobná hradla od Kurzzeitu (LS 260) použil ke kontrole dopplerovského radaru od Infinity a odchylky byly ve zlomcích m/s - a tam taky "radarový image" a stín na hradle nejsou totéž. Taky ten článek v DWJ psal Norbert Klups, tak nevím.

Kontrolovali jste někdo MagnetoSpeed (nejlíp ten model 3) jiným měřičem?
Pufr
Uživatelský avatar
suhl
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 206
Registrován: stř 29.5.2013, 11:21

Re: Měření rychlosti střel - hradla

Příspěvek od suhl »

Já to úplně nekontroloval, ale s těmi Magneto je to pohoda, komfort. Jedinou nevýhodu u nich vidím, že špatně drží na slabých laufech bez mířidel (Steyr).
Steyr Mannlicher mod. M 8x57 JS
Steyr Mannlicher mod M 7x64
Mannlicher Schoenauer 8,2x56 MS
Uživatelský avatar
Durell
Zkušený diskutér
Příspěvky: 731
Registrován: stř 25.1.2012, 16:43
Bydliště: PB-SK

Re: Měření rychlosti střel - hradla

Příspěvek od Durell »

Zatial som to neporovnával, so žiadnymi hradlami, ani radarom aj keď na ten som si brúsil zuby ale keď som kupoval V3 radar bol na dlhé lakte. Na 6,5 284 mám valcový koniec hlavne a drží to úplne v poho. Jediná výhoda nevýhoda je, že cez V3 sa striela solo na rychlosť, ale zase rýchlo a v ktorú kolvek dennú dobu. nmusím behať popalebnej čiare ... Len raz mi nenameralo rýchlosť, keď som nedotlačil konektor. Nieje to laboratorný prístroj, ale výsledky sú myslím konzistentné. A keď zohladníme rozdiel V0 a V5 cca 3 m/s tak je to viac ako dosť presné aj pre terčovú strelbu.

Ako všetko má to svoje pre aj proti, a každý si vyberie to svoje.

Ale pokial dá niekto do hromady zo 2-3 meracie systemy na jeden termín a strelnicu tak som ochotný prícestovať ( do cca 150-200 km ) a môžme porovnávať a testovať. :D :D :D
SAUER 202- 9,3x62, Swarovski z6i 2-12x50, Blaser R8 PS 6,5x284 Norma , Zeiss VICTORY V8 1.8–14x50, CZ 550 - 6,5x284 Norma Nightforce SHV 5-20x56, Sig-sauer 2022 spc 9mm Luger, zeiss conquest hd 8 x 42,Leica Rangemaster - 1600 B CRF
alexis
Častý návštěvník
Příspěvky: 92
Registrován: sob 11.12.2010, 17:37
Bydliště: Praha

Re: Měření rychlosti střel - hradla

Příspěvek od alexis »

Poradil by mi nekdo jak dopocitat V0 kdyz znam rychlost zmerenou V3? 8) diky.a.
Uživatelský avatar
Durell
Zkušený diskutér
Příspěvky: 731
Registrován: stř 25.1.2012, 16:43
Bydliště: PB-SK

Re: Měření rychlosti střel - hradla

Příspěvek od Durell »

To nieje asi ani potreba. Odhad 1-5 m/s .
SAUER 202- 9,3x62, Swarovski z6i 2-12x50, Blaser R8 PS 6,5x284 Norma , Zeiss VICTORY V8 1.8–14x50, CZ 550 - 6,5x284 Norma Nightforce SHV 5-20x56, Sig-sauer 2022 spc 9mm Luger, zeiss conquest hd 8 x 42,Leica Rangemaster - 1600 B CRF
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: Měření rychlosti střel - hradla

Příspěvek od pufr »

Programy jako QuickTarget na to mají speciální funkce:
QT_Muzzle_vel.jpg
QT_Muzzle_vel.jpg (30.57 KiB) Zobrazeno 11477 x
Jinak můžeš třeba aproximovat od hradel zpět - zvolit krok výpočtu použitého software 3m, 5m apod.

Ovšem musíš počítat s tím, že děj na ústí není jednoduchý, úsťový impulz vytékajících prachových plynů způsobí nejen malé urychlení střely, ale často výraznější "precesní pohyby" (nutaci) a tím "zhoršení" jejích aerodynamických vlastností v tomto úseku dráhy. Během cca 20 m dráhy dlouhé puškové střely od ústí tento vliv téměř pomine. Proto asi skutečně má pravdu Durell, že kvalifikovaný odhad většinou účel splní :?

Názorný příklad:
Obrázek
Pufr
zispo
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 374
Registrován: pát 15.1.2010, 6:13
Bydliště: jižní morava

Re: Měření rychlosti střel - hradla

Příspěvek od zispo »

Pujči si od někoho Labradar. Měří velice spolehlivě.
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: Měření rychlosti střel - hradla

Příspěvek od pufr »

Ano, to je další možnost, použít měřič, který V0 dopočte sám :)

I když i ten výše uváděný MagnetoSpeed měří téměř na ústí
Pufr
alexis
Častý návštěvník
Příspěvky: 92
Registrován: sob 11.12.2010, 17:37
Bydliště: Praha

Re: Měření rychlosti střel - hradla

Příspěvek od alexis »

diky vsem...odhadnu to :D
Hoki
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 113
Registrován: úte 12.8.2008, 15:36
Bydliště: Zruč nad S.

Re: Měření rychlosti střel - hradla

Příspěvek od Hoki »

Zdravím. Má někdo kontakt na servis, kde opraví Chrony M1, respektive vymění zadní, zřejmě poškozenou zadní diodu ?
Děkuji Hoki
Hoki
Odpovědět