Sellier&Bellot - strela XRG

Vše o loveckém kulovém střelivu. Vaše zkušenosti a názory.
Uživatelský avatar
lovec
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2024
Registrován: pon 25.9.2006, 16:07
Bydliště: SK

Sellier&Bellot - strela XRG

Příspěvek od lovec »

Dnes ma zaujal vlozeny bulletin v nasom casopise Polovnictvo a rybarstvo od S&B, kde je vcelku obsirne predstavovana nova,povodna vlasimska konstrukcia monolitickej strely pod oznacenim XRG, alebo eXergy. Vyzera to po dlhej,predlhej dobe na solidny pocin a poriadny krok vpred. V skratke moje dojmy: pozitivne-ocenujem tvar strely, inspiraciu Barnesom TSX pokial ide o odlahcovacie drazky a podla vsetkeho slusne testovanie v praxi pred uvedenim na trh. negativne- S&B si (dufam,ze docasne) ako obvykle zlahcil robotu a rovnaku 11,7g strelu napchal do 308W,30-06 a 300WM,logicky s ohladom na max.tlaky podla CIP je to v 308W podvyzivene ( co sa prejavilo aj v testoch-logicky. podobnu hlupost urobilo aj RWS,ked tazke 11,9g EVO narvalo do 308W pre ktoru je to privelke susto),vysledkom je samozrejme nizka Vo a s tym spojena problematickejsia deformacia a ucinok strely uz v strednych vzdialenostiach. Vraj sa uz obdobne krmivo testuje aj v 7mm kalibroch,malo by byt dostupne na buduci rok,takisto sa uvazuje aj o 8mm verzii,podla zaujmu zakaznikov....
Inak podla publikovanych vysledkov testov vidim podobne ucinky a spravanie ako u Barnesu TSX, tento uz ale pokrocil o dalsi krok dalej k TTSX (tymto nechcem zhadzovat snahu S&B, samozrejme nie je mozne celkom dobre porovnavat monoliticku prvotinu - aj ked podla vsetkeho v silnejsich tridsiatkovych kalibroch velmi dobru - s jednou so svetovych spiciek v oblasti homogennych striel), tak ci tak je to obrovsky skok prec od plechovych ********* typu SPCE.

Stretol sa s tym uz niekto,nejako som v tom materiali nepostrehol nejaky konkretny termin uvedenia na trh?
9,3x62mm, .338 Remington Ultra Magnum, .300 Winchester Magnum, 7mm-08 Remington, .270 Winchester, .260 Remington, 6,5x47mm Lapua, .44 Magnum, 9mm Luger, 16/70, .22 LR
Every Shot Counts
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: Sellier&Bellot - strela XRG

Příspěvek od pufr »

Naposled jsem tu střelu viděl asi před rokem a půl - když ji poprvé uvolnili pro ty své střelce - praktiky a to se nejen mě zdála dost "tvrdá". V té době ale ještě měla cínovou výplň dutiny ve špičce. Uvidíme, jak "soudruzi" zapracovali :)
Pufr
BwanaHunter
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1907
Registrován: úte 13.10.2009, 21:01

Re: Sellier&Bellot - strela XRG

Příspěvek od BwanaHunter »

lovec> zatím jsem to neviděl, nicméně pokud to má být klon Barnese, tak se nabízí otázka, proč toto a ne rovnou Barnese, který je vyzkoušený....
S trofejemi je to jako s ženami. Nejlepší je ta příští.
Uživatelský avatar
lovec
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2024
Registrován: pon 25.9.2006, 16:07
Bydliště: SK

Re: Sellier&Bellot - strela XRG

Příspěvek od lovec »

Barnesa uz pouzivaju (XLC a TSX). Dovod bude jednoduchy, ponuknut vlastnu strelu,ktoru asi vyrobia lacnejsie ako je nakup od Barnesa a za dalsie, pokial to bude primerane konkurencieschopne,tak samozrejme pritiahnut novych, resp. pretiahnut od konkurencie dalsich zakaznikov. Nie som urcite velky fanusik S&B, ale toto by mohlo byt zaujimave, minimalne v tej tristovke.
9,3x62mm, .338 Remington Ultra Magnum, .300 Winchester Magnum, 7mm-08 Remington, .270 Winchester, .260 Remington, 6,5x47mm Lapua, .44 Magnum, 9mm Luger, 16/70, .22 LR
Every Shot Counts
Uživatelský avatar
roedear
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 418
Registrován: pon 13.10.2008, 14:27

Re: Sellier&Bellot - strela XRG

Příspěvek od roedear »

Tak jsem ten buletin včera četl taky, mám ráži 30-06, kde měli údajně s touto novou střelou dobré zkušenosti, jen s tím, že je méně vhodná na slabší zvěř - je tvrdší a zvěř méně barví, až po 20 m, méně značí... mno.. to je celkem důvod, proč na srnčí používám Sierru, která se také deformuje pomaleji, má menší výstřelný kanál, ale na to srnčí to je asi v této ráži to optimální (holt taky se musí člověk správně trefit že), ze stejného důvodu jsem kvůli prasatům přešel na SPCE - maximální ranivost a barva hned od začátku, fakt mě nebavilo těch prvních 20m tipovat směr úniku zvěře. V dnešní době není tolik možností lovit těžkou a vitální zvěř, v revíru lovíme převážně srnčí a černou z 98% do 50 kg...
ZKK 600 30-06 Spring. Sierra 11,7g (SBT)
Uživatelský avatar
Zdenek41
Zkušený diskutér
Příspěvky: 3179
Registrován: ned 24.9.2006, 16:01
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: Sellier&Bellot - strela XRG

Příspěvek od Zdenek41 »

Je pravdou,že s SPCE jsem od SB nelovil hodně dlouho,ale pamatuji dodnes proč jsem od ní odešel.Nevyrovnanost šarží,špatné barvení a daléký odchod i při komorových ranách.Ale abych se vrátil k tématu,XRG pokud se nepletu je monolit.Věřím,že bude lepší jako SPCE,která se někdy vylije podruhé je tak tvrdá že projde jako celoplášt.Plní hlavně ekologickou část a nebude zatěžovat krajinu což je dnes líbivé.Ale v našich poměrech dost rušné turistiky bych se osobně bál odrážení.Dobře vím co dokáže celopášt z ocelového jádra,když veme kamen.Vše ukáže doba.Určitě bych SB přál aby se ve vývoji nezastavila a vymyslela opravdu novou střelu,která nemá konkurenci vím že naši vývojáři na to mají.Ikdyž můj příspěvek na to nevypadá jsem patriot a klidně bych se k SB vrátil.
Uživatelský avatar
Čouda
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 192
Registrován: pát 08.6.2007, 15:15
Bydliště: Plzeň-sever (sičí ráj)

Re: Sellier&Bellot - strela XRG

Příspěvek od Čouda »

Trochu se děsím toho, až se jednou přestanou používat střely s Pb. Lovím cca. 20-25 ks spárkaté ročně, převážně černou, ale většinou jen selata, vyjímečně lončák. Jsem zvěsav, jak budeme dohledávat po těch monolitech, když i sám výrobce přiznává, že se na menší kusy nehodí. Je sice pěkný, že to testují oborníci na vysoké a nebo dančím , ale je taky fakt, že na 60 kg kusu se to chová jinak než na 25 kg seleti a nebo na 15kg srnčím. Zatím děkuji bohu, že nemusím měnit. :)
Mannlicher SM 12 LH 9,3*62 + Meostar R2 2.5-15x56 +Blaser Dual Brake
Blaser R93 Left Hand Semi Weith 8*57 IS + ATN X-Sight 4K
Uživatelský avatar
roedear
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 418
Registrován: pon 13.10.2008, 14:27

Re: Sellier&Bellot - strela XRG

Příspěvek od roedear »

Až dostřílím Sierry, tak asi krabičku otestuji - na srnčí v 30-06 bych se toho nebál, protože má nadbytek výkonu, ale přesně jak píše čouda... co selata a lončáci 20-30kg, více běli, horší rána a kde pak kus se špatnou barvou hledat... co kdyby radši vymysleli ještě variantu "měkčího" monolitu - s rychlejší a výraznější deformací a ranivým účinkem, ale se shodnou gramáží a podobnou balistikou??
ZKK 600 30-06 Spring. Sierra 11,7g (SBT)
Uživatelský avatar
Čouda
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 192
Registrován: pát 08.6.2007, 15:15
Bydliště: Plzeň-sever (sičí ráj)

Re: Sellier&Bellot - strela XRG

Příspěvek od Čouda »

TO SAMOZŘEJMĚ NENÍ PROBLÉM VYROBIT, ALE ZASE TA DEVASTACE ZVĚŘINY BUDE TAKOVÁ, ŽE ZASE BUDEME REMCAT. NÁM MYSLIVCŮM SE TOTIŽ NIKDO NEZAVDĚČÍ. :lol: :lol:
Mannlicher SM 12 LH 9,3*62 + Meostar R2 2.5-15x56 +Blaser Dual Brake
Blaser R93 Left Hand Semi Weith 8*57 IS + ATN X-Sight 4K
vhool

Re: Sellier&Bellot - strela XRG

Příspěvek od vhool »

osobne bych se nebal zakazu Pb do kulovych zbrani,u broku ano ale u kule ne. :wink:
Uživatelský avatar
roman300
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 270
Registrován: úte 19.8.2008, 16:14
Bydliště: Plzeňsko

Re: Sellier&Bellot - strela XRG

Příspěvek od roman300 »

Bohužel ten zákaz přijde zcela určitě dříve pro broky..., jinak s monolity nemám zkušenost a zatím o ni ani nestojím, olovo je olovo :wink: .
Rem.700 Sendero 300 WM + R2 2,5-15x56; Voere 22-250 + Nikon Monarch 2,5-10x56 IL, CZ550 Medium 300WM + S&B 2,5-10x56; ZKM456+ Leup. VX-III 4,5-14x50; Browning B80 12/70; ZP 49 12/12; Norinco 1911 .45ACP; Taurus 85 .38 Spec.
milan-sparta
Častý návštěvník
Příspěvky: 74
Registrován: pon 20.10.2008, 11:30

Re: Sellier&Bellot - strela XRG

Příspěvek od milan-sparta »

Máte již někdo praktické zkušenosti s těmito střelami ? Nejlépe do .308 WIN Díky
CZ 550 FS .308 W; Meostar R1r 3-12x56 RD
Český fousek - BAD ; Patterdale terier - Brit
Uživatelský avatar
Choochoo007
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1403
Registrován: úte 28.11.2006, 20:34
Bydliště: Jižní čechy

Re: Sellier&Bellot - strela XRG

Příspěvek od Choochoo007 »

Pokud se na to podivate poradne zjistite, ze inspiraci nebyl barnes, ale Lapua naturalis, je to uplne opaleny. Puvodni konstrukce lapua snad nemela odlehceni, ale posledni uz ma. Jen vyrobce musi blabolit neco o vyvoji a o inspiraci tvaru strelou SaB .300 MH 11,7 g. Lapua pouziva 99% Cu, kdezto SaB 90%, takze ma asi Lapua +. Dle tvaru by se to mohlo otvirat rachleji nez Barnes. Lapua snad vi co dela. Pro evropske lovy na mensi vzdalenosti by to mohlo byt to prave, ale cena bude velmi dulezita. Lapua je tak asi cca 70Kc, ale jen z pameti.
Myslivost se scvrkává na sezení u hromady žrádla a natláčky, kdy se bezhlavě pálí po všem[figi]
jirino
Nový návštěvník
Příspěvky: 2
Registrován: pát 12.11.2010, 20:37

Re: Sellier&Bellot - strela XRG

Příspěvek od jirino »

Střely jsem zakoupil a otestoval v 308W CZ 550. Především jsem chtěl vědět co to udělá na lovu srnčí zvěře. Nastřelení proběhlo rychle, protože na 110 m se první dva zásahy dotýkaly, takže žádný problém (pár kliknutí a hotovo). Střelou jsem ulovil zatím 4 ks srnčí zvěře s tímto výsledkem:
Srna vzdálenost 200 metrů komora odskok cca 30m vše bez kapky barvy.
Srna vzdálenost 150 metrů komora vstřel, výstřel slabina - srna po ráně upadla a následně odskok max. 10 m.
Srna vzdálenost 50 metrů rána na krk - v ohni hlava držela jen na zbytku deky.
Srna vzdálenost 180 m vstřel před pleckem výstřel za pleckem na protější straně. Srna v ohni.

Ve všech případech( s výjimkou krku ) výstřel velikosti max. 3cm a to i tam, když střela prošla téměř celým tělem. Je to opravdu tvrdá střela, která se na delší vzdálenosti nebude rozkládat z důvodu již malé rychlosti. Zkoušel jsem na srnčím i TSX, který byl s barvením na tom o poznání lépe z důvodu rychlejšího rozkladu ( dutina není krytá). K šetrnosti k hlavni a zbrani nejsem schopen nic říci, ale doufám, že to mají výrobci v hlavě v pořádku, protože střelu která bude likvidovat zbraně si asi nikdo vícekrát nekoupí. K reklamnímu DVD exergy jen poznámka - netuším proč bylo stříleno na sele a jelena šikmo zezadu. Takto získaný kus je zcela znehodnocen obsahem bakterií z trávníku a vůbec neukazuje na vlastnosti střely. Takto střelený kus se bude chovat stejně s kteroukoliv střelou.
jirino
Nový návštěvník
Příspěvky: 2
Registrován: pát 12.11.2010, 20:37

Re: Sellier&Bellot - strela XRG

Příspěvek od jirino »

Zdravím kolegové.

Ulovil jsem s touto střelou ještě další kusy a celkem slušný výsledek. Nafotil jsem i nějaké fotky zasažených orgánů a vstřelových a výstřelových stran- kdo bude chtít tak zašlu pro porovnání. Mám ovšem kuriozitu, která se stala kolegovi při použití střely exergy. Lončák cca. 55 kg zasažen na plecko s výstřelem na STEJNÉ straně . Lončák stál jen mírně šikmo a umístění výstřelu nás všechny překvapilo. Po stažení jsme to nafotili a je to vcelku zajímavé chování kompozitní střely. Kdo bude chtít zašlu foto.
Odpovědět