Sellier&Bellot - strela XRG

Vše o loveckém kulovém střelivu. Vaše zkušenosti a názory.
zispo
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 374
Registrován: pát 15.1.2010, 6:13
Bydliště: jižní morava

Re: Sellier&Bellot - strela XRG

Příspěvek od zispo »

Hlavně dobře čistit hlaveň. Při testech se po 20 jdoucích ranách zvedají tlaky. Náboj nespaluje všechen prach při hoření.
Uživatelský avatar
roedear
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 418
Registrován: pon 13.10.2008, 14:27

Re: Sellier&Bellot - strela XRG

Příspěvek od roedear »

jirino píše:Zdravím kolegové.

Mám ovšem kuriozitu, která se stala kolegovi při použití střely exergy. Lončák cca. 55 kg zasažen na plecko s výstřelem na STEJNÉ straně . Lončák stál jen mírně šikmo a umístění výstřelu nás všechny překvapilo. Po stažení jsme to nafotili a je to vcelku zajímavé chování kompozitní střely. Kdo bude chtít zašlu foto.
Tato zkušenost zde na fóru už byla zmiňována - údajně obdobné zkušenosti měli mít s použitím kompozitů v německu, jen jsem na to nikde nenarazil.. až dostřílím sierry, vyzkouším - Sierra je také poměrně tvrdá střela, ale pořád s obnaženým olovem.
Jiří K.
Zkušený diskutér
Příspěvky: 718
Registrován: čtv 17.1.2008, 6:55
Bydliště: Ostrava

Re: Sellier&Bellot - strela XRG

Příspěvek od Jiří K. »

V německu měl snad platit zákaz používání monolitických střel z důvodů narůstu počtu úrazu při spol.lovech. Šlo o nepředvídatelné odrazy těchto jak po zásahu cíle, tak třeba nějaké překážky. Zmínka o tom byla myslím ve Světě myslivosti v rubrice převzatých zpráv ze zahraničí. Objevilo se to i tady na fóru. A někteří z nás si budou pamatovat jaký kulečník dokázal S-ball plastik ve zmrzlém lese.
Jinak jen doufám, že žádný striktní zákaz nábojů se střelami s olovem nepříjde. I když tento další pseudoekologický nápad by se mohl některým velmi líbit.
axon
Nový návštěvník
Příspěvky: 17
Registrován: úte 02.2.2010, 15:11

Re: Sellier&Bellot - strela XRG

Příspěvek od axon »

Na tému zákazu používania monolitov v Nemecku napísal Lovec dobrý článok. Snáď sa neurazí keď sem dám link http://www.horar.sk/index.php/zakaz-pouivania-monolitov
Abr
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 121
Registrován: úte 06.4.2010, 2:26

Re: Sellier&Bellot - strela XRG

Příspěvek od Abr »

Je to svina.
http://www.youtube.com/watch?v=0ABGIJwi ... ata_player
Stejny pripad, stare video, ale poučné. Monolit.
Equitable
Nový návštěvník
Příspěvky: 16
Registrován: čtv 25.12.2008, 20:33

Re: Sellier&Bellot - strela XRG

Příspěvek od Equitable »

Já tuto střelu vyzkoušel v roce 2010, a to 3 ks zvěřě

1. Daněk, vzdálenost 135m, komorová rána. Odskok 5 metrů od nástřelu, bez odkazování, rychlý účinek, velmi malý výstřel, pěkně ohraničený, uvnitř nerozbitý, super vybarvený, nedochází k rozbití krevních destiček.

2. Sika, vzdálenost 35m z vyššího posedu, zvěř v ohni, bez odkazování, střela se záhadným způsobem otočila o 180 stupňů a vyletěla ven na straně vstřelu.

3. Srna, vzdálenost 110m, komorová rána, zůstala v ohni, avšak dlouho kus odkazoval, snaha vstát,
John
Častý návštěvník
Příspěvky: 72
Registrován: stř 18.8.2010, 21:57

Re: Sellier&Bellot - strela XRG

Příspěvek od John »

A v jaké ráži jsi to testoval?
Equitable
Nový návštěvník
Příspěvky: 16
Registrován: čtv 25.12.2008, 20:33

Re: Sellier&Bellot - strela XRG

Příspěvek od Equitable »

for John

Bylo to 308win.
mikycz
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 167
Registrován: čtv 21.7.2011, 9:35
Bydliště: Brno

Re: Sellier&Bellot - strela XRG

Příspěvek od mikycz »

Zdravím,nemá někdo nějáké nové zkušenosti s touto střelou, případně i v ráži 8 X 57. Diky.
zispo
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 374
Registrován: pát 15.1.2010, 6:13
Bydliště: jižní morava

Re: Sellier&Bellot - strela XRG

Příspěvek od zispo »

Měl jsem je taky v 8x57JS, zbraň Brno Z. Náboje přesný účinek taky. jen zklamání střílel jsem na sele v Topinanbuře a střela se rozpůlila tak že prase mělo 2 vstřely. Dostřelná rána na hlavu. Nedokázal jsem si to odůvodnít že tak tvrdá střela byla na půl a ještě do prasete obě půlky vnikli na plocho. Jinak jak jsem psal náboj a střela je přesná a účiná. Krom tohoto jednoho zásahu.
mikycz
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 167
Registrován: čtv 21.7.2011, 9:35
Bydliště: Brno

Re: Sellier&Bellot - strela XRG

Příspěvek od mikycz »

Nějáké nové zkušenosti ? Mám je doma ve skříni, zatím dostřeluju SPCE a ještě jsem se neodhodlal....
palkopal
Zkušený diskutér
Příspěvky: 538
Registrován: pát 29.3.2013, 14:59

Re: Sellier&Bellot - strela XRG

Příspěvek od palkopal »

Poslední úlovek - srnec, cca 60 m, 7x57 R, na fleku, zadní komora, vstřel výstřel dírka - dírka, přitom na výstřelu dvě žebra, z obou stran podlité, na výstřelu víc, ale pouze po blanách, takže minimální ořez. Spokojenost.
kosstik
Častý návštěvník
Příspěvky: 55
Registrován: sob 13.8.2011, 21:58
Bydliště: Severní Čechy

Re: Sellier&Bellot - strela XRG

Příspěvek od kosstik »

Tohle vlakno chvili spalo tak se chci zeptat nějaké nové zkušenosti pánové,nejlépe v raži 8x57JRS.Střílim Sell-Bell SPCE na prasátka,muflony a vysokou jsem spokojen ale na srnčí je to masakr velky výstřel a hodně silné podbarvení po bláně.Jelikož ulovený kus srnčího mi jako lovci zůstava tak mě to irituje.Přemýšlim použít právě exergy je tvrdší a tudíš by mělo méně rozbijet,jen aby tam byla taky nějaká ranivost.Hlavně ale má skoro stejné parametry je ve 100m o 30m rychlejší jak SPCE tak mě láka představa střilet si svoje SPCE a na srnčí tam prostě přehodit exergy a zasah umistit akorát o něco níž mělo by to létat o pár cm výš.Nezkoušel zde někdo něco takového abych nelezl zbytečně do slepé uličky.
Sam60
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 128
Registrován: stř 12.6.2013, 6:35

Re: Sellier&Bellot - strela XRG

Příspěvek od Sam60 »

Psal jsem o této střele v tématu 8x57. Já rozhodně nedoporučuji, velice nebezpečné. viewtopic.php?f=6&t=126&start=390
Kriska
Nový návštěvník
Příspěvky: 13
Registrován: pát 28.6.2013, 10:02

Re: Sellier&Bellot - strela XRG

Příspěvek od Kriska »

Kolegovi se povedla zajímavá rána, ráže 30-06 Spr. Střílel na lončáka pod posed (jakože kolmo dolu), minul ho a střela odražená od kamene na zemi prostřelila lončáka od spodu nahoru a prolétla kolegovi kolem hlavy :oops: ... zbytek krabičky jsem vystřílel já na lišky a ty si nijak nestěžovaly :D
Rád bych vyzkoušel XRG v mojí 6,5x55SE, nemá někdo zkušenost?
8 let 6,5x55SE a teď pro změnu 6.5 Creedmoor :lol:
22LR, 17HMR, 223Rem, 22-250Rem, 6BR, 308Win, 338Fed, 8,5x55 Blaser a další přicházejí :D
Odpovědět