Kulové střelivo zn. GECO

Vše o loveckém kulovém střelivu. Vaše zkušenosti a názory.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Zdenek41
Zkušený diskutér
Příspěvky: 3179
Registrován: ned 24.9.2006, 16:01
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: Kulová munice zn. GECO

Příspěvek od Zdenek41 »

No a je to vyřešený....
Jinak další zkušenost..kolega a 8/57JS-lončák 50m.Komorová rana,přeřízlá pumpa.Ven ani náhodou.100m v kukuřici.Výhoda velice to slušně barvilo i vstřelem.Na krabičce napsáno Germany.
S kolegou 243 jsem hovořil po telefonu od Swiss se již v republice sehnat nedají.Pokud se mu to nepodaří odchází od Geca.Používal ho hlavně pro nejvyší gramáž na černou a opravdu to dělalo hříbky a prostřelovalo.
Lumberjack1

Re: Kulová munice zn. GECO

Příspěvek od Lumberjack1 »

Zbrojovák píše:Zdravím Vhoole!
No to co píšeš je možná pravdou, ale jak si mám vysvětlit, že ty prachobyčejné polopláště mi fungují ve starých bellotech bezvadně a dokonce i novodobé šarže RWS jsou bez vad, za to geco standard stojí za prd?
:D ...jak jsem psal,rizni rozeber a patrej,rozdil tam jiste v necem bude :? ... zacal bych tim merenim,vis sam velice dobre jak nepatrny rozdil v tlousce plaste nebo rychlosti nebo olovu ...atd atd. muze mit vliv na konecny vysledek a take relativne stalou vykonnost strely ... zamerne nezminuju misto zasahu ci kondici zvere protoze to se proste neda zaridit vzdy stejne :wink:
Jan Slavětínský
Zkušený diskutér
Příspěvky: 520
Registrován: čtv 27.6.2013, 9:34

Re: Kulová munice zn. GECO

Příspěvek od Jan Slavětínský »

Jak jsem psal, Geco v 8x57JRS mě zklamalo, ale ještě mám celou krabičku. Dobré je,že má stejný nástřel s Vulkánem, NP i Tigem,
tak že Geca výstřílím na škodnou,ale na spárkatou je už nepoužívám. Nebo si udělám hezké odpoledne na střelnici...
palec
Nový návštěvník
Příspěvky: 48
Registrován: pon 02.3.2009, 13:41

Re: Kulová munice zn. GECO

Příspěvek od palec »

Nemáte někdo zkušenosti s GECO TM a GECO Plus v ráži 8x57 JS - jde mi to, jestli lítají stejně nebo zda se musí při změně náboje zbraň znovu nastřelit ???
Nyní používám GECO TM a při lovu jelena a větších kusů prasat bych rád vyzkoušel GECO Plus ?!!!
Díky
CZ 550 LUX 8x57 JS, MEOSTAR R1 3-12x56 RD
Uživatelský avatar
lörinc
Zkušený diskutér
Příspěvky: 962
Registrován: čtv 24.5.2007, 17:33
Bydliště: Prostějovsko

Re: Kulová munice zn. GECO

Příspěvek od lörinc »

Co napsat, snad jen že nejlepší budou tak dvě rány do papíru;-). Protože z každé flinty to může lítat jinak.
Sauer 101, .30-06, Tikka T3 Varmint .243 win.+Nikon Monarch E 2,5-10x56 Ill, ZG 47 8x57 JS, ZG 47 8x60 S, ZKM 455 22 LR+Delta 4x32AO, UB 12/12, Gustav Tichý 16/16
Uživatelský avatar
Lotr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2115
Registrován: úte 02.9.2008, 7:03
Bydliště: lounsko

Re: Kulová munice zn. GECO

Příspěvek od Lotr »

Asi tak, pokud se nemýlím tak TM je 12g a Plus je 12,7g, takže nějaká odchylka tam bude. Dvě rány do papíru a máš v tom jasno :roll:
ZG 47 8x57 JS, IŽ27-EM-1C Sporting 12/76, ZP 50 16/70, CZ 858 Tactical, Astra A-100 9 mm, CZUB 584, model 4, 12/7x65R, Remington model ll, r. 20/65, IŽ 18 r. 20/70
Nikon D-3100
BwanaHunter
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1907
Registrován: úte 13.10.2009, 21:01

Re: Kulová munice zn. GECO

Příspěvek od BwanaHunter »

A co takhle při lovu jelena a dospělé černé používat nějaké rozumné střelivo? V 8x57 Norma Vulcan, např.?
S trofejemi je to jako s ženami. Nejlepší je ta příští.
palec
Nový návštěvník
Příspěvky: 48
Registrován: pon 02.3.2009, 13:41

Re: Kulová munice zn. GECO

Příspěvek od palec »

Tak ze, po dnesnim nastrelovani mam jasno: (CZ 550, polopazba, 8x57 JS, 50 m nastrelna vzdalenost)

GECO TM vs. GECO Plus v teto razi se chovalo naprosto stejne (+-1 cm vzdaleny nastrel od sebe), 10 ran (5xPlus a 5xTM) a vse ze nastrelne stolice, vzdy s vychladnutou hlavni, vysledek = v kruhu prumeru 3 cm !!! :-) Tak ze, jak pujdu na jelena a ci vetsi cernou nabijim GECO Plus, at zkusim a uvidime, co to bude delat ... (zkusenosti zahy predam na tomto foru)

Lovu zdar ...

:D :shock: :D
CZ 550 LUX 8x57 JS, MEOSTAR R1 3-12x56 RD
Petr Vysok
Častý návštěvník
Příspěvky: 93
Registrován: pát 11.11.2011, 13:05

Re: Kulová munice zn. GECO

Příspěvek od Petr Vysok »

Z výsledků na 50m bych moc nevyvozoval. Při zdvojnásobení vzdálenosti není rozptyl dvojnásobný, ale musí se ještě násobit dalším koeficientem, většinou se udává 1,2 až 1,3. Tzn. ze 3 cm na 50m je pak klidně 8cm. Na vysokou to nevadí, ale 150m na srnčí už může být problem. Mluvím z vlastní zkušenosti - na 50m 3 rány v 1,5 cm, na 100m 5cm. Jiné střelivo na 50M 4 cm, na 150m 15cm = nepoužitelné. Stříleno z bagu za ideálních podmínek.
Dálkoměr Zeiss 8x26, , Anschutz 64 MPR + Nikon Monarch E 6-24x50, Baikal Sporting, Titan 6 Target 7mm Rem Mag + Vortex Viper PST 6-24x50
Jan Slavětínský
Zkušený diskutér
Příspěvky: 520
Registrován: čtv 27.6.2013, 9:34

Re: Kulová munice zn. GECO

Příspěvek od Jan Slavětínský »

Geco je přesné, já se ZH v 8x57 JRS vystřílel na 100 m do terče sněhuláka.Laborace bude preciznější i ten prach je proti SB ostřejší. To je cítit v rameni i slyšet v ráně. Ale co je to platné,když je střela bláto a zvěř rozbijí jako šrapnel. Jen je mi divné, že jí někdo chválí a druhý to už nechce.
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3386
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: Kulová munice zn. GECO

Příspěvek od dalas »

Už z rozsáhlosti diskuse o gecu je patrno, že hodnocení uživateli je hodně nevyrovnané. Na mě to dělá celé dojem, že v určitých rážích to funguje dobře a v jiných zase značně nevyrovnaně. Dalším faktorem, který je třeba vzít alespoň částečně v úvahu, je subjektivní hodnocení a v neposlední řadě i podmínky lovu. Nicméně s určitým odstupem se mi zdá, že geco funguje dobře u těžších a pomalejších ráží. Zajímavé by bylo kriteriální shrnutí všech zde uvedených zkušeností, ale kdo má sílu to nějak tabelárně shrnout? :?
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
Uživatelský avatar
Zdenek41
Zkušený diskutér
Příspěvky: 3179
Registrován: ned 24.9.2006, 16:01
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: Kulová munice zn. GECO

Příspěvek od Zdenek41 »

Chlapi já bych opravdu začal věřit tomu,kdo to zrovna vyrábí nebo vyráběl.Příkladů znám moc a to hlavně v ráži W243.V současné době skoro nepoužitelné.Dříve to fugovalo líp jak RWS.Nevím co si o tom myslet.U mě po Tig,ID taky problémy.Něco podobného jak u SB.Střílím škodnou ještě z hnědých krabiček něco za 62Kč.Když příde prase je na fleku.To se nedá prostě vysvětlit.Zřejmě se to ted všechno fláká. :wink:
Uživatelský avatar
Lotr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2115
Registrován: úte 02.9.2008, 7:03
Bydliště: lounsko

Re: Kulová munice zn. GECO

Příspěvek od Lotr »

Já bych ještě dodal, že by se muselo počítat i s typem střely. Zatím co TM tady většina hromadně odsuzuje jako střelu k lovu zcela nevhodnou, tak se zdá, že Plus funguje docela dobře a s Expressem tady asi většina lidí nemá zkušenost žádnou, stejně jako se střelou Grom, která není k sehnání.
ZG 47 8x57 JS, IŽ27-EM-1C Sporting 12/76, ZP 50 16/70, CZ 858 Tactical, Astra A-100 9 mm, CZUB 584, model 4, 12/7x65R, Remington model ll, r. 20/65, IŽ 18 r. 20/70
Nikon D-3100
Uživatelský avatar
kojot
Zkušený diskutér
Příspěvky: 860
Registrován: úte 04.9.2007, 7:03
Bydliště: okres Blansko

Re: Kulová munice zn. GECO

Příspěvek od kojot »

Tak já se tedy na žádost dalase pokusím. Úvodem si dovolím potvrdit teorii o různém chování v různých kalibrech o různé Vo. Což je asi příznačné pro všechny druhy střel.
Moje zkušenost vychází z několikaletého používání této střely (TM) mnou, švagrem a otcem.
7x57R - absolutně bez problému, prasata (11ks) 40 - 80 kg vždy prostřelená :shock: , barvy dostatek (na jednu výjimku), poškození zvěřiny v normě s minimálními hematomy. Při ráně za plece odskok 20 - 150 m, přes plece na fleku. Na srnčí velmi kultivované. Řekl bych, že mu nižší rychlost svědčí.
7x64 - zde to bylo horší, z prasat (13 ks - 30-60 kg)prakticky nic nezůstalo v ohni, skoro všechno jsme hledali. V této ráži byla střela jako by tvrdší s minimálními výstřelovými otvory, málo barvy (čili více zábavy a méně spánku). Odskok běžně 100 - 150 m.
30-06 - masakr všeho, víc nemám co dodat. Za dva roky používání, ulovení 8 ks srnčího a 5 prasat jsem dospěl k názoru, že na trhu je jistě lepší varianta, než Geco TM. Srnčí za plece rozbitý, do výstřelu se mnohdy vlezl dalekohled, trávník vždy prasklý, podlitiny všude. Pokud někdo používá tohle ve 30-06, nedivím se, že Springfielda nepovažuje za dobrou ráži :lol: .
243Win. - Od roku 2005 velká spokojenost, cca 50 kusů srnčího + zvěř myslivosti škodící. Velmi mírná devastace, liščí kožky šly použít k vyčinění, srnčí bez obav na ples do tomboly. Většinu kusů jsem boural, tudíž můžu zodpovědně říct, že podlitiny na výstřelu vyjímečně jako dlaň, většinou ohraničený jen vstřel a výstřel. Samozřejmě vždy průstřel a co je důležité - všechno v ohni, což jsem obdivoval úplně nejvíc. Jen jedna srna mi odskočila 20 m na kraj lesa. Ovšem - poslední sezona katastrofa, střela se tříští jako nikdy před tím v této ráži a přesnost 5 MOA/50m mě jaksi absolutně neuspokojila. Tohle mi potvrdil i můj dlouholetý kamarád, který je používá v této ráži asi 12 let. Ostatně o tom samém zřejmě mluví i Zdenda41. Neprostřelují, zvěřina plná střepin, velké hematomy a přesnost šla také dolů. Viděl jsem u něj krásné hříbky TM i z velkých kňourů,tudíž si dovolím tvrdit, že kvalita šla rozhodně do p....e.

Závěrem - neupřu jim v této cenové kategorii famózní přesnost (kterou alespoň měli). v cal. .284 bych jim dal ještě šanci, v .308 a 243 již nikoli.
Kdo netermí s námi, termí proti nám
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3386
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: Kulová munice zn. GECO

Příspěvek od dalas »

Tak to vypadá, že se něco v šaržích změnilo. Otázka je, co ten 30-06, jestli to už nebyla nějaká podělaná šarže. No, zbývá jediná možnost ke zjištění příčin, kterou již navrhoval lumberjack1, a to delaborovat, říznout, měřit a porovnávat. Je to ale základní výzkum "do šuplíku". Taky se dá spokojit s tím, že to nefunguje, počkat, až to vše skončí v papíře a doufat, že výrobce sjedná nápravu. :evil:
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
Odpovědět