308 Winchester

Vše o loveckém kulovém střelivu. Vaše zkušenosti a názory.
Odpovědět
Petr1970
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1867
Registrován: úte 26.1.2010, 9:46

Re: 308 Winchester

Příspěvek od Petr1970 »

má to někdo vyzkoušené prosím?
výrobce hlavně mi říkal že 185 grainů obecně do 1:12 nedoporučuje, že do těch 165 je to "jistota"..

no asi koupím krabičku a zkusím papír, jak se to bude točit...
ZKM 456
Fabarm Elos C
Beretta 682 special skeet (bez gold a bez E)
W-Vanguard, .308W, 4-16x50 Vortex PST
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: 308 Winchester

Příspěvek od pufr »

Z hlavně .308W CZ550, 12" stoupání střílí jeden známý - už to sem píšu asi popáté - už mnoho let 220gr RN (Sierra i Hornady), rozptyly nejsou sub MOA ale o něco větší ale díry kruhové, nezáleží jen na hmotnosti, ale i na tvaru - zejména délce střely.
Ale koupit "krabku" na zkoušku je velmi rozumný nápad :)
Pufr
Petr1970
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1867
Registrován: úte 26.1.2010, 9:46

Re: 308 Winchester

Příspěvek od Petr1970 »

pufr: to samozřejmě udělám, mě spíš jde o to jestli je ta zkouška do papíru co k čemu..

tzn. když vystřelím 20? ran do papíru podloženýho kartonem na 100 metrů a bude to "kulatý", jestli se můžu nějak selsky spolehnout že na 50-150 metrů to bude se ve zvěři chovat správně... (tzn. doletí stabilizovaně) a při dopadu-vstřelu-průsstřelu už se to neřeší...

selským amatérským rozumem si říkám že ano, ale radši se ptám at neobjevu ameriku
ZKM 456
Fabarm Elos C
Beretta 682 special skeet (bez gold a bez E)
W-Vanguard, .308W, 4-16x50 Vortex PST
Marcus.das
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 146
Registrován: pon 28.1.2013, 9:15
Bydliště: Okres Nový Jičín

Re: 308 Winchester

Příspěvek od Marcus.das »

Jsou tu nějaké osobní zkušenosti se Sierrou 180gr RN v tomto kalibru? Uvažuju, jestli je, až bude čas, napřebíjet na naháňky. Trošku váhám, jestli tak těžké střely nebudou na naháňkovou laboraci až moc-jako alternativa mi příjde vhodná třeba Sierra 150gr FN-ta by mohla fungovat taky dobře. Navážky by byly někde u hranice horního optima (cca. 815m/s pro 180gr a 880m/s pro 150 gr). Najde se zde někdo, kdo má s podobnými laboracemi nějaké zkušenosti? Jak to bude se odrazivostí střel s takto "tupou" špičkou z hlediska odrazovosti v případě chybení (v porovnání s "klasickými" poloplášti s obvyklým tvarem přední části).
Díky
medo
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 120
Registrován: čtv 21.1.2010, 13:37

Re: 308 Winchester

Příspěvek od medo »

Ja na bežné vzdialenosti preferujem práve tupú špičku oveľa viac sa mi to osvedčilo , taktiež sa mi oveľa viac osvedčilo "dolné" optimum , tých 815 m/s na 180 je podľa mňa na rozumnej hornej hranici , ale aj to už musíš vediet do čoho ideš ja som takto prebil len nbc. lapua z mojej zbrane , strela k drážkam a krčková kal. čiže vacší objem a lauf 66 cm. Stačí že pri takejto laborácii zmeníš komponent napr. nbc. norma ktoré majú menší objem a máš tormentačný náboj . Rozumné horné optimum pre 180 strely vidím niekde okolo 780 m/s tam mi to strielalo všetko pod 1 moa pri laufe 1:12 aj 1:11 . Najrýchlejšie s rovnakou návažkou strielal n. accubond 800-815 podľa zbrane , strely typu RN cca 770-780 . Majú vačší odpor v hlavni .
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: 308 Winchester

Příspěvek od pufr »

Ne všechny RN střely mají dlouhou vodící část způsobující vyšší průtlačný odpor v přechodovém kuželu. Řada RN střel má naopak vodící část kratší než některé biogivální střely (přední část je tvořena velmi pozvolným tečným ogiválem - r10 i víc, na který teprve navazuje ten "Round Nose") - takové RN střely je možné vysadit víc do vývrtu (zabírají méně místa - prachového prostoru v nábojnici) a přitom menší délka RN střely často ještě poskytne bonus, že se takový náboj i vejde do zásobníku. Není to nic nového, třeba zrovna Považské Strojarne měli takových nábojů s těžkými RN střelami usazenými bez ohledu na ráži jen cca 5 mm v nábojnici celou řadu. Pokud takovouhle starou, těžkou "Považskou" RN střelu změříš, zjistíš, že má maximální - "normovaný" průměr jen těsně nad dnem, ty střely byly téměř v celé délce velmi mírně kónické (to byl zas jiný koncept výrobce střeliva, který na počátku minulého století reagoval na přehnaně hluboké drážkování tehdejších evropských hlavní :? )

Takže bych paušálně netvrdil, že s RN střelou se dostanu na nižší výkon než s BT nebo jinou :?
Pufr
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3386
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: 308 Winchester

Příspěvek od dalas »

Na naháňky mám v poslední době 170gr Hornady FP laborované na 780m/s. Vodící část střely má kalibr po krimpovací drážku, která současně tvoří Interlock. Přední část je podkaliberní, ikdyž to na první pohled nevypadá. Taková lehká střižná hranka. Zatím dvě selata cca 35 kg. Jedno cca na 60m v běhu, zadní komora, průstřel a od nástřelu bylo cca 15m. Druhé ze stejného rudlu, ale už ke 100m. Na kýtu :oops: padlo, ale po chvíli se snažilo jít jen s předním náhonem. Vzápětí jej kolega dostřelil na hlavu. Poškození zvěřiny podprůměrné (i když to není nijak vypovídající vzorek).
Typ RN považuji za velmi vhodný, neb začíná "pracovat" hned po průniku škárou. Pokud to bude lítat kolem 800 (mám i laboraci s 806m/s) bude to fungovat dobře. No a odrazy jako u každé poloplášťové střely.
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
Uživatelský avatar
Choochoo007
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1403
Registrován: úte 28.11.2006, 20:34
Bydliště: Jižní čechy

Re: 308 Winchester

Příspěvek od Choochoo007 »

Sierra 180RN ma zadni vodici ćast ke krimpovaci drazce 7,8XX, tzn v delce cca 8mm. Od krimpovaci drazky se prumer zmensuje, ve vzdalenosti cca 4mm je uz prumer strely cca 7,6-7,65. Strela jde tedy hodne vysunout. Tady bych spise videl omezeni na delku zasobniku a pevneho uchyceni strely v nabojnici tzn. na delku cca prumeru strely.
Ze by strela meli vetsi odpor neni asi pravda, nektere BTSP, BTHP budou mit delsi vodici cast, tech 8mm co se u Sierry RN zarezava je dle meho docela malo.
V odrazivosti bych nevidel rozdil, nevidim duvod proc by mela byt jina
Myslivost se scvrkává na sezení u hromady žrádla a natláčky, kdy se bezhlavě pálí po všem[figi]
Marcus.das
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 146
Registrován: pon 28.1.2013, 9:15
Bydliště: Okres Nový Jičín

Re: 308 Winchester

Příspěvek od Marcus.das »

Díky za info:)
K té odrazivosti jsem měl na mysli dopad střely na podklad při nízkém dopadovém úhlu-jestli zde bude rozdíl oproti "klasické" konstrukci s dlouhou "ostrou" špičkou. Při takovém úhlu bych čekal, že se střela s ostrou špicí po povrchu "sveze" z toho důvodu, že jako první s povrchem bude v kontaktu tužší plášť a ne měkké jádro, kdežto u RN nebo FN se i při nízkém dopadovém úhlu dostane do kontaktu s povrchem olověné jádro.
Ale když se nad tím víc zamyslím, pomalu mi dochází , že tu asi řeším nesmysly a tahle úvaha bude spadat do oddělení fantasmagorie :D
Uživatelský avatar
lovec
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2024
Registrován: pon 25.9.2006, 16:07
Bydliště: SK

Re: 308 Winchester

Příspěvek od lovec »

Marcus.das píše: ...Ale když se nad tím víc zamyslím, pomalu mi dochází , že tu asi řeším nesmysly a tahle úvaha bude spadat do oddělení fantasmagorie :D
Je tu na to tema: :arrow: viewtopic.php?f=41&t=3720&p=114014#p114014 :mrgreen:
9,3x62mm, .338 Remington Ultra Magnum, .300 Winchester Magnum, 7mm-08 Remington, .270 Winchester, .260 Remington, 6,5x47mm Lapua, .44 Magnum, 9mm Luger, 16/70, .22 LR
Every Shot Counts
Marcus.das
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 146
Registrován: pon 28.1.2013, 9:15
Bydliště: Okres Nový Jičín

Re: 308 Winchester

Příspěvek od Marcus.das »

Pravda-tímto žádám kompetentní adminy o přesunutí....
Uživatelský avatar
Choochoo007
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1403
Registrován: úte 28.11.2006, 20:34
Bydliště: Jižní čechy

Re: 308 Winchester

Příspěvek od Choochoo007 »

Ja myslel, ze chces porovnavat mezi sebou FN a RN, tady rozdil asi nebude. U dlouhym spicatych muze byt.
Myslivost se scvrkává na sezení u hromady žrádla a natláčky, kdy se bezhlavě pálí po všem[figi]
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: 308 Winchester

Příspěvek od pufr »

Obávám se, že to na takhle obecné rovině nevyřešíme - viz Kneubuehlovy experimenty kolem homogenních střel z měděných slitin.
Vliv pevnosti střely - tedy materiálu a tloušťky pláště a materiálu jádra bude významný a v řadě případů překryje vliv rozdílného tvaru špičky střely - jen názor :?
Pufr
Pesta
Nový návštěvník
Příspěvky: 2
Registrován: čtv 26.11.2015, 8:39

Re: 308 Winchester

Příspěvek od Pesta »

Zdravím, lovil jsem jelena na cca 60m a po dobré ráně(oba plicní laloky), dokázal odejít z nástřelu cca 300m.
Použité střelivo Norma Hirtenberger Line NP 150gr V0-860m/s. Mám s tímto střelivem uloveno 8ks černé,2ks srnčí
a koloucha. Až do teď vše ok. Prasata a srnčí na nástřelu a kolouch odskočil 60m,což si myslim je v poho.
Vystřely do 3cm a výborný stop efekt až do teď, to jsem nečekal. fakt je,že barvil a dohledán bez psa, ale 300m!!!
Bory
Častý návštěvník
Příspěvky: 95
Registrován: pát 04.6.2010, 13:15
Bydliště: Jižní Čechy

Re: 308 Winchester

Příspěvek od Bory »

Přešel jsem na Lapua Mega 12g a zatím spokojenost 2 selata na cca 40-45m, jedno v ohni - přestřelená páteř a druhé přes plíce do 5-6m od nástřelu. Do účinků vložím fotky a budu dále pokračovat v testování. Zatím spokojenost, zůstanu u LM 12g a proti SB se mi zdá i ostřejší výstřel. Foto kontrola nástřelu po chybeni lišky, terč na 135kroku z posedu, no jedna ulitla..trochu foukalo a posed se houpal a nebo rukama :wink: , ale budu muset zajít na střelnici a pořadně to nastřelit na ONV. Puškař dával novou optiku a měl to nastřelit na ONV, ale připadá mi to že to nastřelil na 100m a nebo ja do toho koukam jinak :shock: , ale 100% dojdu na střlnici zatrenovat a doladim.
http://bory1.rajce.idnes.cz/Kontrola_na ... win_LM_12g
Blaser r8 ps .308win 47 cm + ZD 6-24x56 MIL-DOT 2 a 6,5CM 52 cm + S-B Exos 3-21x50 + A-TEC Optima 45; Lanber Hunter, r.12/12x76; IŽ-43EM-M-1C, r.20x76
Odpovědět