Jsou monolitické střely bezpečné ?

Vše o loveckém kulovém střelivu. Vaše zkušenosti a názory.
Uživatelský avatar
kojot
Zkušený diskutér
Příspěvky: 860
Registrován: úte 04.9.2007, 7:03
Bydliště: okres Blansko

243 Winchester

Příspěvek od kojot »

Teď jsem dostal tip na tohle střelivo: http://www.arms-cz.cz/katalog/02/?artic ... pina=02004
Cena zřejmě odpovídá kvalitě a suprové ONV, na kterou už nemám optiku :lol: .
Kdo netermí s námi, termí proti nám
vhool

Re: 243 Winchester

Příspěvek od vhool »

to kojot: o monolitech a jejich bezpecnosti tu bylo jiz popsano hodne ... :wink: dle meho je toto do nasich podminek absolutne nevhodne strelivo i kdyby bylo na zver zazracne ....
Uživatelský avatar
Pyros82
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 131
Registrován: pon 09.8.2010, 16:09

Re: 243 Winchester

Příspěvek od Pyros82 »

Takhle by to mohlo s kompozitem dopadnout:http://www.youtube.com/watch?v=0ABGIJwi ... re=related
Remington 700XCR long tactical range 308 win.- puškohled Meopta ZD 6-24x56mm Mil-Dot 2
Baikal IŽ-43 E 1C ráže 12/76, 12/76 -puškohled Meopta Artemis 2000 6x42mm
Malorážka ZKM 456 model 4 - puškohled Leupold Mark4 8,5-25x50mm LR/T ilum.
včelák
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 180
Registrován: úte 22.12.2009, 5:06

Re: 243 Winchester

Příspěvek od včelák »

Toto jsem nepochopil to se ta střela skutečně odrazila tak přesně zpátky na něj-to snad naní možný.To jsem taky někde slyšel že lovec střelil medvěda a ten se tak rychle otočil že kulka vyšla zpátky smněrem na střelce.Ale to je latina :lol: :lol: :lol:
včelák
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 180
Registrován: úte 22.12.2009, 5:06

Re: 243 Winchester

Příspěvek od včelák »

Ale zpátky k 243 uznávám že monolit do našich podmínek nemá opodstatnění.Přece jen by mně však zajímalo u toho monolitu a té jeho rychlosti, jak to zabíjí .Představme si v lese na 40m ,prase střelené na zadní komoru.Rychlost je obrovská ale k poškození zvěřiny nedojde ,energije není předána ,jedná se o čistý prustřel.Zbívá jen ta rychlost a stím spojený šok.Zustane prasátko v ohni nebo poběží a poběží.
Uživatelský avatar
lovec
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2024
Registrován: pon 25.9.2006, 16:07
Bydliště: SK

Re: 243 Winchester

Příspěvek od lovec »

vhool píše:to kojot: o monolitech a jejich bezpecnosti tu bylo jiz popsano hodne ... :wink: dle meho je toto do nasich podminek absolutne nevhodne strelivo i kdyby bylo na zver zazracne ....
popsano hodne, ale prakticke skusenosti takmer ziadne....to sa nenapisalo. Mam s roznymi monolitmi (Möller KJG v 300WM, Barnes XLC a Barnes TSX v .30-06Sprg.) strelene desiatky - skor to bude uz do druhej stovky - strelenych kusov a na potvoru som si nejaku nevhodnost nevsimol. Ak primarne dodrzim bezpecny smer strelby, nie je co riesit. Navyse ak konecne nemecka DEVA dostane suhlas na zverejnenie vysledkov testov s monolitickymi strelami, aj bezne informovany clovek bude mat na zaklade vyjadrenia oficialnej autority akou DEVA bezpochyby je, ze riziko pri pouziti monolitov nie je oproti inym konstrukciam striel nijako vyssie - inymi slovami ziadne.
Naopak, to co sa odraza ako tenisova lopticka - su rozne jednotne strely do brokovych zbrani, ktore su casto proklamovane ako bezpecne.

včelák- k 243W - KJG stoji za vyskusanie, balist. krivka je aj v tomto plochodraznom kalibri velmi zaujimava. Na zaklade akych praktickych poznatkov,alebo skusenosti si dospel k nazoru, ze monolit nie je do "nasich" podmienok opodstatneny? Z toho dalej plynie otazka kde je potom 243W s monolitom opodstatnena?

Este k tvojej otazke - pokial by islo o 243W,tak neviem, nemam to vyskusane....nie je mi celkom jasne co je v tvojom ponimani zadna komora. (Moj obvykly zamerny bod je styri prsty za lopatku. Strielanie cez lopatku som nikdy nepraktizoval, nejak som nenasiel dovod ani na silnych kusoch zveri.) Takze pokial by som to strielal s tristovkou s prebitym KJG (66cm lauf, Vo= 1150m/s), na 99,5% si len pojdem to prasa nalozit.....
(este k predavaniu energie, to ma vzdy pobavi - su desattisice pripadov, kedy lubovolna strela zver neprestrelila, "odovzdala" vsetku energiu a co....??? Dohladavat sa islo aj tak. :-) )
Snad sa mi priebehu tohto roka podari ulovit nejake kusy aj s KJG. Doteraz mam strelenych len par kusov s fabricky nabojmi Federal (Sierra SPBT 100grs.), charakteristika lovu sa da popisat nemeckou skratkou "bum und um". Vo volnom preklade, po rane vsetko v ohni (lanstiaky a hola danielia).
9,3x62mm, .338 Remington Ultra Magnum, .300 Winchester Magnum, 7mm-08 Remington, .270 Winchester, .260 Remington, 6,5x47mm Lapua, .44 Magnum, 9mm Luger, 16/70, .22 LR
Every Shot Counts
vhool

Re: 243 Winchester

Příspěvek od vhool »

to lovec: nechci nijak zpochybnovat tve zkusenosti s monolity ale me jsou prave opacne,zkousel jsem barnese a KJG.pravdou je ze KJG je o tridu lepsi i co do presnosti.ovsem zalezi prave na te bezpecnosti a vhodne lokalite.drtiva vetsina "myslivcu" lovi v regionech s velkou hustotou zalidnení a vesnice jsou od sebe par set metru coz je pro monolit nevhodne.neco jineho je horsky teren nebo vzrostly les kde bych se toho nebal ale pro vetsinu ceskych honiteb je to dost riskantni pocinani.nechci tu ted resit ucinky na zver ale spis mi jde o tu bezpecnost.v pripade ze je zasah na mekkou tkan a strela pouze projde nebo pri minute rane je to stejne jako vojenska strela a ty jsou u nas pokud vim zakazany (ocelove jadro).Po me osobni zkusenosti kdy pri zasahu lisky na cca 250m se strela zasekla do zdi 3 km daleko v uhlu zhruba 30°jsem od dalsich pokusu ustoupil ... me stesti bylo nejen ze se nic nestalo ale i to ze slo o objekt ktery hlidal shodou okolnosti muj dobry kamarad a strela se zakousla par metru od jeho stanoviste.pro uplnost dodam ze objekt byl za horizontem a za pasem 40leteho lesa :!: :!: :!: dalsi propad je treba zruseni dlouhe 300m strelnice v libesicich ktera diky monolitum neprosla balistickym posudkem.fungovala 30 let bez jedineho problemu i pro vojaky s vojenskou munici a kdyz se tam zaclo s monolity v roce 1995 tak najednou se mnozily pripady rozstrilenych skleniku a oken v sousedni vsi :!: :!: :!: ...pridam obrazek v jakem uhlu to litalo vedle do vsi :!: :!: :!:
Obrázek
myslivec.standa
Nový návštěvník
Příspěvky: 16
Registrován: pon 07.12.2009, 14:26

Re: 243 Winchester

Příspěvek od myslivec.standa »

to.. vhool tak to nebudeš střílet ani exergy od selieru :D Vše má své pro a proti. Na rovině bez sněhu a zmrzlém poli se ti odrazí skoro vše a bude ti to skákat jak žába :lol:
vhool

Re: 243 Winchester

Příspěvek od vhool »

jak pises,vse ma sve pro i proti a proto take pisu ze je treba uvazovat co a jak pouzivat aby se udrzela bezpecnost alespon na jakesi urovni ...citim z tveho prispevku krapet sarkasmus ... normalne mi nevadi ale co se tyka bezpecnosti a doporucovani cehosi na cosi tak myslim ze neni na miste :wink:
Uživatelský avatar
Leon
Moderátor
Příspěvky: 2773
Registrován: sob 23.9.2006, 16:51
Bydliště: kousek od M.B.

Jsou monolitické střely bezpečné ?

Příspěvek od Leon »

už se tady několikrát vedla debata o bezpečnosti monolitických střel tak by mě zajímali vaše zkušenosti při lovu s monolity.
Moje zkušenost s monolity je pouze s municí HORNADY 308win. GMX a je malá pouze dvě lišky a tam jsem problém nezaznamenal pokaždé jsem střílel z vysokého posedu
Naposledy upravil(a) Leon dne ned 27.2.2011, 16:18, celkem upraveno 2 x.
CZ 550 american 308win.
vhool

Re: 243 Winchester

Příspěvek od vhool »

Na tema o monolitech a jejich bezpecnosti prosim pokracovat zde viewtopic.php?f=6&p=60430#p60430
lovec 2
Nový návštěvník
Příspěvky: 8
Registrován: sob 11.12.2010, 22:11

Re: jsou monolitické střely bezpečné ?

Příspěvek od lovec 2 »

No nevím já je nemám vyskoušené,ale když je umrzlo tak je o strach se všema střelama a obdivuji vás co lovite v rovinách,
kloubok dolů,já bych se tedˇjak je umrzlo bál vypustit střelu. Při dnešní frekvenci lidí žádná sranda.Lovu Lesu.
myslivec.standa
Nový návštěvník
Příspěvky: 16
Registrován: pon 07.12.2009, 14:26

Re: jsou monolitické střely bezpečné ?

Příspěvek od myslivec.standa »

to.. vhool, za ten sarkasmus omluva.
Sám kolikrát nevystřelím nebot je to směrem na silnici /karlovarka/ kde je dosti silný provoz a šance neštěstí je vysoká.
Mám i nelibou zkušenost s kulovou střelbou,padalo kolem mne na třicet kulí a já stál u mlází,vykulený jak pulec :shock: a neměl se kam schovat.
Uživatelský avatar
Leon
Moderátor
Příspěvky: 2773
Registrován: sob 23.9.2006, 16:51
Bydliště: kousek od M.B.

Re: jsou monolitické střely bezpečné ?

Příspěvek od Leon »

tak jsem pro další co chtějí psát dotaz zvýraznil a doufám že další příspěvky budou o zkušenostech s monolity :wink: . Děkuji
CZ 550 american 308win.
Uživatelský avatar
MiraDuchek
Zkušený diskutér
Příspěvky: 519
Registrován: sob 24.1.2009, 14:44
Bydliště: Malměřice

Re: Jsou monolitické střely bezpečné ?

Příspěvek od MiraDuchek »

.
Naposledy upravil(a) MiraDuchek dne ned 24.3.2013, 20:22, celkem upraveno 2 x.
CZ 550 medium,7mm rem.mag.+Swarowski Z6i 2,5-15
Ruger No.1 9,3 x 74 R, Meostar 7x56
Stafordšírský bulteriér Alli Staf Anatol,Christopher Blue Nijada
http://jana-duchkova.webnode.cz/
Odpovědět