30R

Vše o loveckém kulovém střelivu. Vaše zkušenosti a názory.
xtaup
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 296
Registrován: pon 29.9.2008, 14:30
Bydliště: Podkrkonoší
Kontaktovat uživatele:

Re: 30R

Příspěvek od xtaup »

A sakra, to už je pořádnej rozdíl, slušný matení spotřebitele.., nevím proč maj výrobci potřebu takovýhle údaje uvádět :(, na tohle jim opravdu stačila malá springfildovská nábojnice s rantlem a ne taková baňka, teď jde o to kolik má v CDP ten 3006 :lol:
Zbrojovák
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1627
Registrován: pon 21.3.2011, 7:19
Bydliště: Morava

Re: 30R

Příspěvek od Zbrojovák »

Jde o to, že v lůžkovém závěru pro který byl 30R konstruovaný, to má při stejném výkonu s 30-06 dalko příznivější tlakovou křivku a oto šlo. Ono v podstatě ten výkon se dá nadupat i do 7x62x54R a mám náboj s rantlem a nemusím nic řešit, ale tlaky budou někde jinde. Proto ta baňka. Která v plné náloži zvládne výkonově něco mezi 30-06 a 300WM.
Něco jiného je lež v katalogu, tím disponují všechny muničky v různých mírách. Obecně většina laborací s bonded střelama je výkonově o něco níže než se standardní střelou - např. Norma oryx, RWS EVO, no a ještě je třeba odečíst chybu katalog/skutečnost cca -30m/s na v0.

nimrod
Mauser 98(Tymney/ERA) 9,3x62, Z.Diavari 3-9x42+ Vulcan v5= 720m/s
Boci
Nový návštěvník
Příspěvky: 38
Registrován: stř 24.12.2008, 17:53

Re: 30R

Příspěvek od Boci »

Je to tak,ale ten rozdíl u CDP je fakt velkej.Byly to ještě ty swiss Thun v modrý krabičce.Dnes jim to dělá RUAG ve Fürthu.Na druhou stranu některý laborace seděj.Třeba Geco v 300WM nebo Hirtenberger 270W Sierra PH.Alespoň z těch flint z kterejch jsem to zkoušel.
Zbrojovák
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1627
Registrován: pon 21.3.2011, 7:19
Bydliště: Morava

Re: 30R

Příspěvek od Zbrojovák »

Tak je možné že požili slože které nejsou konzistentní co do trvanlivosti vlastností hoření. Těch vlivů tam může být více.
Mauser 98(Tymney/ERA) 9,3x62, Z.Diavari 3-9x42+ Vulcan v5= 720m/s
lubos2
Nový návštěvník
Příspěvky: 7
Registrován: úte 11.1.2011, 20:50

Re: 30R

Příspěvek od lubos2 »

Zdravím všetkých. Poprosil by som majiteľov tejto ráže(.30R Blaser) o ich praktické skúsenosti, najlepšie majiteľov zlamovačiek jednovýstrelových (jednušiek). Chcel by som si zadovážiť zlamovačku v uvedenom kalibri. Ďakujem
pepava
Častý návštěvník
Příspěvky: 68
Registrován: sob 26.12.2009, 20:32

Re: 30R

Příspěvek od pepava »

Přesná ráže s možností laborace různých střel. Pokud ovšem budete volit v této ráži jednušku, nepočítejte s příjemnou střelbou. To jsou moje zkušenosti.
lubos2
Nový návštěvník
Příspěvky: 7
Registrován: úte 11.1.2011, 20:50

Re: 30R

Příspěvek od lubos2 »

Zdar, nikto nič viac - osobné skúsenosti s touto rážou. Určite sa nájdu viacerí majitelia spomínanej ráže. Na Slovensku nie je veľmi rozšírená. Ja osobne poznám len jedného majiteľa zbrane s touto rážou. Počul som, že u vás v Čechách sa teší väčšiemu obdivu. Dajte nejaké skúsenosti. Neverím, že vás tu pár vlastníkov nieje :wink:
Zbrojovák
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1627
Registrován: pon 21.3.2011, 7:19
Bydliště: Morava

Re: 30R

Příspěvek od Zbrojovák »

No uvažuju o ní do budoucna docela reálně do mé kozlice (polní honitba - střelba do 200 - 250m). Co do ranivosti a účinků bude totožná s 30-06, nevidím v tom rozdíl. Je jasné že v lehké zlamovačce už někomu může přijít jako kopavá, je to věc zvyku.
Mauser 98(Tymney/ERA) 9,3x62, Z.Diavari 3-9x42+ Vulcan v5= 720m/s
xtaup
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 296
Registrován: pon 29.9.2008, 14:30
Bydliště: Podkrkonoší
Kontaktovat uživatele:

Re: 30R

Příspěvek od xtaup »

Souhlas, je to o něco málo silnější springfield, bez ohlednu na to co udávají výrobci v tabulkách (např. Blaser CDP 4700 J). Přebíjením by se asi tento náboj dal nalaborovat tak, že by se přibližoval 300 WM, ale fabrické laborace se blíží spíše springfieldu, což je patrno z předešlé diskuse o měření na hradlech. Tento nápoj pro zbraně s lůžkovým závěrem považuji za velmi zdařilý, používám ho cca. rok k maximální spokojenosti na srnčí i černou, je velice přesný. Zbytek už je pouze o střelivu. Já osobně mohu jen doporučit, zpětný ráz není nic dramatického, ale to je strašně subjektivní.
lubos2
Nový návštěvník
Příspěvky: 7
Registrován: úte 11.1.2011, 20:50

Re: 30R

Příspěvek od lubos2 »

Vďaka za postrehy, snáď sa ešte nájde pár majiteľov zbraní s uvedeným kalibrom.
To pepava: nepočítam, že sa náboj 7,62x68R bude správať ako 6,5-ka,ale strela 7,62 sa mi zdá veľmi sympatická a vôbec po všetkých stránkach veľmi dobre využiteľná. A to, že to bude trošku "kopať", čo si nemyslím, nakoľko to bol zámer tohoto R-kového kalibru a aj keby niečo znesiem :mrgreen:. Vďaka za tvoj názor veľmi ma potešil, nakoľko vlastníš tento kaliber.
To Zbrojovák: súhlasím s tvojimi postrehmi-názormi, niečo som si naštudoval a cieľom .30R bolo vyvinúť mäkší 30-06, čo si myslím aj docielili s tým Rantlom. Mnohý sa zľaknú dĺžky nábojnice x68 a tu sa zasa stotožňujem s tvojim názorom. Predĺžená nábojnica podľa môjho názoru zabezpečuje:
- oveľa kultúrnejšie správanie sa zbrane počas vnútornej balistiky pri výstrele(tlaky)
- lepšiu vonkajšiu balistiku a
- tiež zastavovací účinok kalibru všetko hrá v prospech .30R.
Myslím, že spätný ráz a tlaky sú oveľa priaznivejšie ako mnoho 30-06tiek v jedoranových zlamovačkách(jednuškách), nakoľko sa nejedná o náboj s Rantlom, kde práve Rantel zabezpečuje mäkší priebeh vnútornej balistiky(tlakov). A mám zato, že v zlamovačkách by mal byť jednoznačne Rantlový náboj.
Túto zbraň chcem a veľmi po nej túžim(vždy som túžil a sníval o nej), nakoľko som vyznávačom pokojného piršu-posliedkového lovu. A jednoranová zlamovačka sa mi javí ako jedna z najpoľovníckejších zbraní.
Uvádzaný kaliber sa mi veľmi zapáčil, keď som videl kamaráta, ktorý ho vlastní. Akú odvádza robotu bol som v nemom úžase. Či už to bolo na strelnici,alebo jednotlivé ulovené kusi. Prevažne vysoká, streľba od 150-250 m. :wink:
pavel
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 124
Registrován: ned 28.1.2007, 9:43
Bydliště: Plzeňsko

Re: 30R

Příspěvek od pavel »

mám 30R v kulovém bergstuzu od blaseru, se střelami EVo a CDP z uvedené zbraně velice přesný náboj- na 100 m se zasáhy dotýkají,když to nezkazim rukama :wink: zpětný ráz není vůbec nic hrozného, plynulá, táhlá rána....co se týká účinků, tak siky s CDPčkem při ráně za plece kousek odchod z nástřelu a nic moc barvení-většinou dovnitř, nicméně odskok tak 20-30m, takže pohoda...srnčí se stejnou střelou vynikající-dva,tři kroky vzad a pád, šetrnost ke zvěřině super, bez podlitin i na blízko, prasata většinou na nástřelu.
s evolutionem zatím málo zkušeností na nějaké hodnocení, ale jeví se co do účinků taky moc dobře
takže asi tak :wink:
cirda
Nový návštěvník
Příspěvky: 14
Registrován: pon 25.5.2009, 14:48
Bydliště: České Budějovice

Re: 30R

Příspěvek od cirda »

Zdar, zvažuji koupi druhého kulového svazku na mou kulovou kozlici 9,3x74 R a po pročtení fór jsem se rozhodl pro 30R. Měl jsem dříve 30-06 a byl jsem max spokojen, ale vyměnil jsem za 7x64 a ta nic moc. Teď chodím jen s tou 9,3, ale chtěl bych jinou ráži abych dosáhl trošku dál. Soustřel u 9,3 na 100 m je v podstatě dle hlavní cca 2 cm. Co si myslíte o této volbě?
Boci
Nový návštěvník
Příspěvky: 38
Registrován: stř 24.12.2008, 17:53

Re: 30R

Příspěvek od Boci »

Jestli jsi byl spokojenej s 30-06 tak s 30R chybu neuděláš.Já obě ráže používal souběžně několik let a příjde mě to stejný.
kounek
Zkušený diskutér
Příspěvky: 534
Registrován: ned 11.7.2010, 17:47

Re: 30R

Příspěvek od kounek »

Vlastním také kulovou kozlici v 9,3x74R, ale když bych šel do menšího kalibru, tak by to asi nebylo 30R Blaser. Když už bych si nechal stavět nový svazek, tak místo 30R Blaser bych tam asi nechal dát 30-06, rozdíl není zase tak markantní (je to tu někde zmíněno, že po změření byla rychlost 30R Blaser na ústí podstatně nižší než uvedená v tabulkách výrobce) a dostupnost střeliva je někde jinde, natož pak cena...
Mauser M12MAX 308w; Blaser 750/88 5,6x52r/9,3x74r; Brno 502 243/12,Brno Stopper 458WM, CZ457
Dříve:CZ550Safari 375hh; CZ527; BO803.8; CZ550 9,3x62; IZH94; PPK K1 308w; Rössler Titan6 308w; Merkel Suhl 220E 9,3x74R/9,3x74R; ZKK600 30-06
Jezevec
Nový návštěvník
Příspěvky: 3
Registrován: čtv 27.10.2011, 16:42

Re: 30R

Příspěvek od Jezevec »

lubos 2,pokud budeš mít chuť si tu ráži vyzkoušet z K95 na střelnici u nás v Ostravě,volej +420603826060.Můžeš to porovnat souběžně s 7x65R a 6x62R Frerés. Protože ,,nadšení,, je třeba podporovat. Jo a ,,vyzkoušením,,nemyslím jen pár ran.S pozdravem Jezevec.
Odpovědět