7.62x39

Vše o loveckém kulovém střelivu. Vaše zkušenosti a názory.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Čouda
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 192
Registrován: pát 08.6.2007, 15:15
Bydliště: Plzeň-sever (sičí ráj)

Re: 7.62x39

Příspěvek od Čouda »

To:Beskydak,
koupil jsem jich právě 100 ks od tebe, ale nic ve zlém. :D
Na zápalce jsou normální důlky od úderníku a rána nevyjde ani po několikáté. Jeden náboj jsem delaboroval a pak ve svěráku zkoušel odpálit zápalku a ani hov...o. Sako mě z toho lítá parádně. Ty MFS mám je asi rok a teď jsem rozbalil první krabku z těch 100 ks a hned tohle.
Mannlicher SM 12 LH 9,3*62 + Meostar R2 2.5-15x56 +Blaser Dual Brake
Blaser R93 Left Hand Semi Weith 8*57 IS + ATN X-Sight 4K
beskydak
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 141
Registrován: stř 02.9.2009, 10:54
Bydliště: Jablunkovský průsmyk

Re: 7.62x39

Příspěvek od beskydak »

2 Čouda -to, že je máš ode mne pamatuji, z tohohle fóra jste byli tuším jen dva. Mrzí mě :( , že Ti to nefunguje, ale může to být tou CZ. Pravdou totiž je, že ta Zastava dělala do zápalek slušné krátery. Tuším, že na tomhle fóru někdo psal o potížích s Carbinkou v této ráži s Gekama. Je tedy možné, že "Jugoši" měli u těch Zastav maličko delší úderníky. Reagoval bych přes SZ, ale dostal jsi mě s tím pokusem o odpálení ve svěráku :shock: Takže to dávám do placu - nebylo by nějaké video :lol: . Ale jak jsem již psal, pokud Ti to nefaunguje písni SZ, čučnu do mailu po těch neuspokojených zájemcích. Lesu, lovu
Uživatelský avatar
Reno
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 462
Registrován: pát 20.2.2009, 11:49

Re: 7.62x39

Příspěvek od Reno »

beskydak píše:...dostal jsi mě s tím pokusem o odpálení ve svěráku :shock: Takže to dávám do placu - nebylo by nějaké video :lol: ...
Nechápu, co je na tom divného? Čouda přece napsal, že ten vadný náboj delaboroval (pro natvrdlejší = vytáhnul střelu a vysypal střelný prach) a ve svěráku pak zkoušel jen funkci samotné zápalky. A pokud jí nedokázal odpálit ani takto, tak má naprostou jistotu, že problém není na straně kulovnice, ale že se v případě tohoto náboje jedná o zmetek s vadnou zápalkou.
Uživatelský avatar
Čouda
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 192
Registrován: pát 08.6.2007, 15:15
Bydliště: Plzeň-sever (sičí ráj)

Re: 7.62x39

Příspěvek od Čouda »

Je to tak, jak píše Reno. Ve svěráku jsem mordoval jen prázdnou nábojnici. Ta zápalka se mě zdála dost tvrdá.
Jinak zbavit se jich nechci, taky si myslím, že je to jinak solidní patron. Zkusím s tím něco udělat, např. si udělám delší úderník. U mě v práci to není vůbec žádný problém. Začnu o 0.1mm a uvidíme.
Mannlicher SM 12 LH 9,3*62 + Meostar R2 2.5-15x56 +Blaser Dual Brake
Blaser R93 Left Hand Semi Weith 8*57 IS + ATN X-Sight 4K
beskydak
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 141
Registrován: stř 02.9.2009, 10:54
Bydliště: Jablunkovský průsmyk

Re: 7.62x39

Příspěvek od beskydak »

OK chlapi, uznávám, že jsem to nedomyslel :oops: Nábojů se středovým zápalem jsem odstřílel několik desítek tisíc kousků (krátké i dlouhé). Co pamatuji tak jsem určitě neměl víc než 10 selhačů. V dlouhých patrně ne více než 2 a tam budu taky asi na pěticiferném čísle. No nikdy mě ten pokus se svěrákem nenapadnul, prostě jsem selhanou patronu "podaroval" správci střelnice, ať si to nějak pořeší :wink: Ještě mě napadla možnost, zdali ten úder kladívkem udělí dostatečnou rychlost tomu důlčíku nebo co jsi použil. Vzpomněl jsem si na své dětská léta, kdy jsem taťkovi loupil broky 4,5 z kilovky na přebíjení. Vzduchovku od kamaráda bylo třeba nečím krmit. Až kilovka došla, přišly na řadu Red and Black. Broky jsme vysypali, patru položili zápalkou na ústí vzduchovky a rána to byla dost slušná. Když už ses dal na pokusy, skus nabít do vzduchovky brok, možná by mohla zafungovat i diabolka "boxer". Diabolky standard a master asi fungovat nebudou. Skusil bych přiložit k té hilzně ve svěráku vzduchovku a testnout, zdali ta rychlost přes 100m/s nebude lepší než ten důlčík nebo co jsi použil.
Toma
Zkušený diskutér
Příspěvky: 622
Registrován: úte 13.11.2007, 10:37

Re: 7.62x39

Příspěvek od Toma »

Znal sem borca co takto odpaloval slepé samopaláky.Nabil vzduchovku položil na ústí slepák opatrně zvedl nad hlavu a bum,až jednou začaly po ráně poletovat kolem vlasy.To ho vzala střepinka po hlavě.Pak toho nechal.
Lovec zabíjí jednou ranou.
Jiří K.
Zkušený diskutér
Příspěvky: 718
Registrován: čtv 17.1.2008, 6:55
Bydliště: Ostrava

Re: 7.62x39

Příspěvek od Jiří K. »

Toma: Na tom nic není stačí, slepák zafixovat izolačkou a vystrčit škvírou ze dveří. Pak šplitr nechytneš.

Co se týče odpalování zápalky ve svěráku. Ještě se mi nestalo, abych pomoci hřebíku něco neodpálil. Chyba bude asi v zápalce.

To Marpie: Ano o 2 cm níž. Pokud beru výrobní šarže s nimíž momentálně střílím. Objektivně další Hornady SST už nebude. :D
Jiří K.
Zkušený diskutér
Příspěvky: 718
Registrován: čtv 17.1.2008, 6:55
Bydliště: Ostrava

Re: 7.62x39

Příspěvek od Jiří K. »

Tak jsem byl kulovničku trochu vyvětrat na střelnici. Vzal jsem si takový mix střeliva nějaké SB SP, SB SP z ocelovou nábojnici, Sako a Geco. Kromě jiného jsem chtěl i vyzkoušet posun středního bodu zásahu vlivem horké hlavně a světe div se ono nic ani po 20-ti ranách. Střílel jsem na terč lišky pro K4m na 50 m první vystřel jsem dal do toho nastřelovacího terčíku, pak jsem střílel na lišku a posledních 5 opět do terčíku. I přes dost rozpálenou hlaveň bylo všech šest střel v kružnici 3 cm.
Ještě jsem přišel na jednu takovou zajimavost. Když jsem prohlížel jednu nábojnici tak jsem si všiml, že je na ni vyraženo MFS. Říkam si, MFS jsem nikdy nekupoval kde ses tu vzala. Mrknu do krabičky Geco a ony tam byly další dvě mršky. Tak teď už vůbec nevěřím, že se to dělá ve Fürthu.
crif
Zkušený diskutér
Příspěvky: 606
Registrován: pát 07.3.2014, 20:12

Re: 7.62x39

Příspěvek od crif »

Jiří, já jich tam měl jednou sedm :lol:
crif
Zkušený diskutér
Příspěvky: 606
Registrován: pát 07.3.2014, 20:12

Re: 7.62x39

Příspěvek od crif »

Tak jsem byl dnes lehce potrénovat a hle, v krabičce se opět vyskytly dvě :roll: Škoda, že jsem krabičku vyhodil, mohli jsme porovnat šarže. Ale jak to tam ti kluci dostanou je mi záhada :lol:
mikycz
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 167
Registrován: čtv 21.7.2011, 9:35
Bydliště: Brno

Re: 7.62x39

Příspěvek od mikycz »

Mate nekdo zkusenost s IMAPLOU v teto razi ? Diky.
rimar77
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1361
Registrován: ned 29.3.2009, 14:49
Bydliště: jižní čechy

Re: 7.62x39

Příspěvek od rimar77 »

chlapi potřeboval bych poradit nevíte dá se v čechách sehnat nějaká spíše takové varmintové střelivo v této ráži. Kolga s ní loví používá SB a chtěl by něco rychlého a spíše s plošší balistikou tak do 200m na pole na lišky ale moc jsem mu poradit nedokázal ani toho nevygooglil. něco dělá Hornády jak jsem koukal ale otázka zda je to tady sehnatelné
Uživatelský avatar
Reno
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 462
Registrován: pát 20.2.2009, 11:49

Re: 7.62x39

Příspěvek od Reno »

Ráže 7,62x39 nikdy žádným long-range ideálem nebude, ale pokud vím, tak reálně, bez ohledu na balistický koeficient a různé "hrdinské" katalogové hodnoty, obvykle naměřené z testovacích hlavní délky 60 cm a "kulantně" zaokrouhlené směrem nahoru, mají nejplošší balistickou křivku v rámci u nás dostupných továrních loveckých laborací finské náboje Sako Gamehead, dnes v ČR relativně bez problému sehnatelné. Z kulovničky CZ 527 Carbine s 47 cm hlavní by měly mít ONV těsně pod 150 m, ale i tak to znamená ve vzdálenosti 200 m propad cca 11 cm, což v případě lišky představuje nutnost korekce zamíření.
rimar77
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1361
Registrován: ned 29.3.2009, 14:49
Bydliště: jižní čechy

Re: 7.62x39

Příspěvek od rimar77 »

reno děkuju o SAKU vím a našel jsem i Hornady ale myslel jsem jestli není ještě něco dalšího přeci jen tahle ráže se začíná docela rozšiřovat po světě ale hold je to asi ještě pořád málo a taky ta malá nábojnice taky asi moc možností nedává, jedině přebíjet myslím že to tady zmiňovl SAKO
Uživatelský avatar
Reno
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 462
Registrován: pát 20.2.2009, 11:49

Re: 7.62x39

Příspěvek od Reno »

V podstatě žádná z továrních loveckých laborací náboje 7,62x39 (S&B, Geco, Hornady, Federal, Barnaul, PPU...) nemá plošší balistickou křivku, než to Sako Gamehead. Ještě trochu posunou ONV by tak opravdu znamenalo přebíjet, jenže všechny vyráběné lovecké střely této ráže mají 8 g / 123 grs (s výjimkou 9,7 g Geca), takže si člověk stejně moc nepomůže. Jinak nejlepší BC myslím mají (jestli se nepletu) střely laborované v nábojích Federal Fusion, jenže jsou bondované, takže jak budou fungovat na subtilní lišku, těžko odhadnout... Ať si kolega radějí pořídí dálkoměr a naučí se přenášet... :D
Odpovědět