Lov se střelou A-max

Vše o loveckém kulovém střelivu. Vaše zkušenosti a názory.
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: Lov se střelou A-max

Příspěvek od pufr »

Jsou lovecké situace, kdy se výstřelovému otvoru v pleci vyhnout nepodaří - to tu naprostá většina lidí zná a u mladé zvěře to bývá vždy "horší". Zobrazený účinek se hodně blíží tomu, co jsem byl zvyklý vídat po 270W - Hornady SST 140 gr.

S těmi "hledanými" střepinkami (jak píše Figi) je to celkem záludné - pokud jde o otravu olovem - člověku asi nejvíc uškodí drobné, ploché olověné úlomky střely - a ty není šance v hematomech najít - asi jedině vyřezat všechno "probarvené". Někde jsem nedávno viděl EDX "mapping" olova na vnitřní straně žeber z výstřelové strany - u jakéhosi amerického jelence - byla to oblast o průměru cca 25 cm a na první pohled byla ta žebra jen tak "semtam jemně posekaná" - bez hematomů. To by člověk nemohl jíst nic :)
Pufr
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Re: Lov se střelou A-max

Příspěvek od fesoj »

Že to olovo ve zvěřině není zrovna košer, to beru. Ovšem na druhou stranu, pokud vím, na otravu ze zvěřiny kontaminované olovem zatím nikdo neumřel. To by nesměl bůhvíjak dlouho žrát vůbec nic jiného a to normálnímu člověku asi nehrozí.
Kritériem pravdy je praxe.
rimar77
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1361
Registrován: ned 29.3.2009, 14:49
Bydliště: jižní čechy

Re: Lov se střelou A-max

Příspěvek od rimar77 »

no nám říkali letos na aktivu že zkoušeli dělat rengen po zásahu polopláštěm a střepinky byly v kruhu 25-30cm,
fesoj na olovo neumřeš ihned v takhle malejch dávkách, ale že to není nic moc to zjistili už římani s olověnejma vodovodama takže asi tak určitě to neprospívá ale zase kolik té zvěřiny kdo za rok sní alespoň se tím vyselektujou masaři :lol: a hlavně jsem příměstká honitba a určitě kvůli tomu nezačnu lovit monolitama
Mr. Fox
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 319
Registrován: ned 27.6.2010, 12:11

Re: Lov se střelou A-max

Příspěvek od Mr. Fox »

A když už se řeší olovo v mase co takle použití bezolovnatých střel??
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Re: Lov se střelou A-max

Příspěvek od fesoj »

Rimar 77 Ti odpověděl dřív, než ses zeptal. Raději budu riskovat, že kamaráda ze sdružení budu kontaminovat olovem z mnou střelené a pak rozdělované zvěře, než že ho zastřelím bezolovnatou střelou, která prolétla divočákem, pak ještě smrčkem a pak se ještě směrem k němu odrazila od šutru.
Kritériem pravdy je praxe.
Uživatelský avatar
lovec
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2025
Registrován: pon 25.9.2006, 16:07
Bydliště: SK

Re: Lov se střelou A-max

Příspěvek od lovec »

Doporucoval by som si prestudovat materialy od nemeckej DEVA a jeden elaborat z Berlinskej univerzity na tuto temu - NEZ SIRIT NEPODLOZENE NEZMYSLY. :wink:
9,3x62mm, .338 Remington Ultra Magnum, .300 Winchester Magnum, 7mm-08 Remington, .270 Winchester, .260 Remington, 6,5x47mm Lapua, .44 Magnum, 9mm Luger, 16/70, .22 LR
Every Shot Counts
Mr. Fox
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 319
Registrován: ned 27.6.2010, 12:11

Re: Lov se střelou A-max

Příspěvek od Mr. Fox »

To fesoj : Nevim jestli si nepleteš bezolovnatou střelu s celopláštěm. tady se podivej třeba na bezolovnaty z vlašimy http://www.sellier-bellot.cz/cesky/exer ... 0&view=all

nebo ještě tušim lapua naturalis že sou taky bezolovnatý

V tomto vláknu opět k Hornady A-max (byť jsem o to olovo odpoledne "zavadil" první já) Pufr.
Josef Kuřitka
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1062
Registrován: stř 27.9.2006, 17:15
Bydliště: Brno

Re: Lov se střelou A-max

Příspěvek od Josef Kuřitka »

Přesnost A max 155grejnů, zbraně Sako 75 Varmint a Sako TRG 22, vždy 5ran/100m plus účinek.

V galerii je bachyňka, čistá, 45kg, 8.2.2012, 155grejnů, V0 840m/s, žebra
za lopatkou. Foceno mobilem.

http://www.polovnictvo.com/modules.php? ... album=3352

Jinak v poslední době osm kusů černé od cca 10kg do 45kg + jelen v první věkové třídě- vyvrženo(bez hlavy a běhu) 90kg a všechno bez problémů. K tomu nějaká liška. Srnčí jsem nefotil. Mimo jelena všechno prostřeleno. Ten byl zasažen na vyšší lopatku pod páteř, rozbité plíce a střela zůstala pod dekou . Po zásahu padl, zvedl se a šel z kopce cca 40m.
Zelená záslepka je Sako Varmint s S060, déla 72,5mm, moc to neumím a něco mě vždycky upadne
Terč s rastrem s černým středem je Sako TRG , délka 73,5mm, 45,5 grejnu N 140,střílel kamoš,ale lítá to podle mě pomalu a tak jsem šel na 46,5grejnů a nátahl jsem to na 74mm a uvidíme.
Ohledně účinků:
Vzhledem k situaci doma (oprava RD pro otce na bezbariérový) jsem skoro nic neboural a byl jsem rád, že jsem to mohl darovat některému z členů nebo prodat. Boural jsem dvě - jedno střeleno na plíce 10kg vyvrženo a vypadalo obdobně -tj. bez podlitin jako to 45kg na foto. Pouze to malé sele mělo ještě zlomená žebratři oproti vstřelu, ale to je přebytkem energie. Zůstalo na místě. Větší sele - dnes už lončák po ráně šlo cca 35m a skvěle barvilo. Výstřel je trochu roztažený, protože to zkoumal kamoš a bohužel to před focením "palpačně vyšetřil" - není myslivec a strčil tam prst. Vyhozen kus o velikosti čtyřech prstů. Jinak to není přesně v mém stylu a je to pouze orientační a tak to nedávám do účinků, ale sem, kde se o A maxu celkem hodně lidí mluví i když ho možná nikdy neviděli.
Poslední sele 29kg jsem vědomě střílel na předek - kosti aby neudělalo ani krok. Taky to byla pravda. Budu je pro kupce bolurat a tak zkusím udělat porádnou dokumentaci a dát ji do účinků. Třeba to bude "hrůza".
zispo
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 374
Registrován: pát 15.1.2010, 6:13
Bydliště: jižní morava

Re: Lov se střelou A-max

Příspěvek od zispo »

Včera ve 20 H. Jsem ulovil srnce první věkové. Naměřeno 233M střela A max 168gr, stál v pšenici tak jsem střílel vyšší komoru. Srnec v ohni prostřelen, průstřel přez oba plicní laloky. Výstřel jako kovová padesátikoruna. Zatím s A maxem spokojenost.
bonecrusherx55
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 407
Registrován: sob 27.11.2010, 12:33

Re: Lov se střelou A-max

Příspěvek od bonecrusherx55 »

Prosím vás, má niekto skúsenosti so strelou a max na lovecké účely v kalibri 338 lapua magnum? Poprípade so strelami Eld-x, eld-match a od rws speed tip pro, všetko samozrejme 338-lapua-magnum kaliber. Diky
ZKM 456 22 lr, weatherby mark V 6,5 creedmoor, cz 550 magnum 375H&H, cz 550 custom 338-lapua-magnum, cz 550 custom 300 win mag, cz 527 lux 22 hornet
bonecrusherx55
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 407
Registrován: sob 27.11.2010, 12:33

Re: Lov se střelou A-max

Příspěvek od bonecrusherx55 »

Prosím vás, má niekto skúsenosti so strelou a max na lovecké účely v kalibri 338 lapua magnum? Poprípade so strelami Eld-x, eld-match a od rws speed tip pro, všetko samozrejme 338-lapua-magnum kaliber. Diky
ZKM 456 22 lr, weatherby mark V 6,5 creedmoor, cz 550 magnum 375H&H, cz 550 custom 338-lapua-magnum, cz 550 custom 300 win mag, cz 527 lux 22 hornet
Odpovědět