Lov se střelou A-max

Vše o loveckém kulovém střelivu. Vaše zkušenosti a názory.
jezevcik
Častý návštěvník
Příspěvky: 68
Registrován: stř 26.9.2007, 8:47
Bydliště: praha

Re: Lov se střelou A-max

Příspěvek od jezevcik »

Lovit by se s tím mělo hlavně srnčí a škodná .Chtěl jsem vědět jestli je vhodná na lov kolem 200-250 m na její učinek-zbran cz-550 american.Vím že,lovíte hodně a daleko a zkušenosti s ráží 243 w máte velké a hlavně vyzkoušené v praxi Dík
Uživatelský avatar
figi
teoretik fora
Příspěvky: 1932
Registrován: stř 11.10.2006, 7:19
Bydliště: Česká Lípa

Re: Lov se střelou A-max

Příspěvek od figi »

243W je ráže, která může produkovat vynikající ( až neuvěřitelné ) naprosto konzistetní výsledky i na velkou zvěř, a zároveň i katastrofální selhání. To závisí nejen na přesnosti zbraně a zvolené střele, ale zejména na střeleckém a loveckém umu lovce, který používá rozum.

Se střelou 75 gr. jsem nikdy nelovil, k lovu používám " univerzální " hmotnost 95 gr.
S touto lehkou střelou jsem střílel na terč, jakž takž to šlo, na lov jsem neměl důvod ji používat, přesnost s Nosler BT 95 gr. mám o hodně lepší, navíc poměrně vysoké dopadové rychlosti se střelou typu V-max hrozí rizikem velkého poškození zvěřiny.
Takže jen můj tip, jak bych postupoval v tomto případě :
Pokud omezíš střelbu pouze na srnčí a vzdálenost do 250 m, bude to OK. Zásah těsně za plec ( cca do čtyř cm ) a výstřel také tak za pleckem. Pak ti to bude naprosto spolehlivě fungovat. Samozřejmě krk je také spolehlivý, pokud máš jistotu zásahu krční páteře. Zásah na střed těla u silnějších srnců zejména v období říje ( rozhraní plíce - játra ) a více dozadu mohou znamenat s touto střelou dlouhý dosled s minimem barvy. Dálkoměr je podmínkou pro přesné umístění zásahu, znalosti o balistice laborace předpokládám.

Se střelou A-max 105 gr. se na větší zvěř doporučuje střílet přes plecko bez ohledu na poškození zvěřiny.

:D

figi
Naposledy upravil(a) figi dne stř 28.9.2011, 21:29, celkem upraveno 1 x.
! 243W ! 6XC!! 222 Rem, 223 Rem, 308W, 8x57JS
figi63@seznam.cz
http://www.loveckastrelba.cz/
Žanek
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 272
Registrován: stř 03.3.2010, 10:28
Bydliště: u Brna

Re: Lov se střelou A-max

Příspěvek od Žanek »

figi píše:Se střelou A-max 105 gr. se na větší zvěř doporučuje střílet přes plecko bez ohledu na poškození zvěřiny.
jak je na tom tahle střela se stabilizací - z desetipalcového stoupání mé ZKK asi nic moc že?
ZKK 601 243 Winchester + Meopta ZD 3-12x56, ZKK 601 308 Winchester + Fomei Beater 1-4x24, dvojka ZP 16\70,16\70
Uživatelský avatar
figi
teoretik fora
Příspěvky: 1932
Registrován: stř 11.10.2006, 7:19
Bydliště: Česká Lípa

Re: Lov se střelou A-max

Příspěvek od figi »

Není šance. Z pěti ran jsem A4 zasáhl na 100 m jednou.

figi
! 243W ! 6XC!! 222 Rem, 223 Rem, 308W, 8x57JS
figi63@seznam.cz
http://www.loveckastrelba.cz/
jezevcik
Častý návštěvník
Příspěvky: 68
Registrován: stř 26.9.2007, 8:47
Bydliště: praha

Re: Lov se střelou A-max

Příspěvek od jezevcik »

Figi dík moc na tuhle odpověd jsem cekal a zařídím se podle toho.Tyhle náboje jsem dostal ,tak mě to lákalo vyzkoušet,ale ted střílím w-pover point ,tak nebudu laborovat a zůstanu u nich.Dostřílím a pak zkusím ten a-max těžký.Ještě jednou dík a každou chvíli čekám na příspěvek lovu na velké vzdálenosti.Lovu.
motolada
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1290
Registrován: úte 18.1.2011, 14:34
Bydliště: Jižní Morava

Re: Lov se střelou A-max

Příspěvek od motolada »

Z jakého důvodu?
navip
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 117
Registrován: úte 26.10.2010, 12:49
Bydliště: okr.ČK

Re: Lov se střelou A-max

Příspěvek od navip »

Asi ze stejného jako já,rád si přečtu příspěvek o něčem nadstandadním,od někoho kdo to sám dělá a umí to a navíc to čtivě podá :)
motolada
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1290
Registrován: úte 18.1.2011, 14:34
Bydliště: Jižní Morava

Re: Lov se střelou A-max

Příspěvek od motolada »

sorry já myslel z jakého důvodu není 105gr vhodná do 10" vývrtu? :)
navip
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 117
Registrován: úte 26.10.2010, 12:49
Bydliště: okr.ČK

Re: Lov se střelou A-max

Příspěvek od navip »

Proto že ji neustabilizuje,na tak dlouhou střelu potřebuješ stoupání 8". ona i ta 95gr střela by spíš potřebovala 9"
motolada
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1290
Registrován: úte 18.1.2011, 14:34
Bydliště: Jižní Morava

Re: Lov se střelou A-max

Příspěvek od motolada »

:idea: dík
Žanek
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 272
Registrován: stř 03.3.2010, 10:28
Bydliště: u Brna

Re: Lov se střelou A-max

Příspěvek od Žanek »

figi píše:Není šance. Z pěti ran jsem A4 zasáhl na 100 m jednou.

figi
pozoruhodné je, že Geco ve stejné gramáži to jakž takž asi bere, páč to chodí určitě pod 1,5Moa, což je sice podprůměrný výsledek, ale na menší vzdálenosti (střelba v noci) to ještě jde
ZKK 601 243 Winchester + Meopta ZD 3-12x56, ZKK 601 308 Winchester + Fomei Beater 1-4x24, dvojka ZP 16\70,16\70
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: Lov se střelou A-max

Příspěvek od pufr »

2 Žanek Pro momenty stability gyroskopicky stabilizované střely není ani tak důležitá hmotnost ale délka střely. Proto lze ze stejného vývrtu střílet o něco těžší střely s rovným dnem a plochou či kulatou špičkou než střely biogivální (z většiny .308 hlavní s 12palcovým stoupáním létají 220gr RN střely uspokojivě). Pokud bychom použily střely s jádrem z materiálu s vyšší hustotou než olovo (wolfram, zlato, uran atd.) mohly by být ještě těžší a létat stabillizovaně :D
To už se tu ale omílalo mnohokrát.
Pufr
Josef Kuřitka
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1064
Registrován: stř 27.9.2006, 17:15
Bydliště: Brno

Re: Lov se střelou A-max

Příspěvek od Josef Kuřitka »

Když Figi jinak nedá, tak musím zvednout hozenou rukavici.
Nechci se pasovat na otce používání A maxu pro lov - navrtal jsem do toho Figiho, protože na Znojemsku ho jednu dobu ládoval Kopp,ale už s tím přestal. Já jsem dlouho hledal střelu, která by mě umožnila přesnou a levnou střelbu na střelnici a zároven měla dostatečný učinek v terči na small a medium game, když jste tady "nečesky mluvící"!!! Trochu mě přijde, že poslední střely jsou příliš sofistikované a většinou jsou dělány pro něco naprosto jiného, než je moje myslivost a myslivost v okolí, které znám.
Dneska se bazíruje na vysokou zbytkovou hmotnost střely a krásný hříbek, který má cca 1,5 a 2 násobek průměru střely. Pak má být zvěř vždycky prostřelena a krásně barvit. To ale většinou na černou v mých podmínkých moc nefunguje ( je alespoň v plné lov. sézoňě), protože černá zvěř má velké množství běli, která nemilosrdně výstřel zavírá a zároveň vytváří polštář před škárou a tak nedojde k jejímu vytržení a mnohdy je skutečně malý výstřelový otvor. Proto mám rád, když z těla zvěře odejde co nejmíń materiálu a energie tam zůstává. Samozřejmě se prostřelení nezříkám!
Výhody A maxu.
Vysoká přesnost z mé zbraně a to jak v lab. se střelou 155grejnů i v lab. 168 grejnů. Je stejně přesný jako Scenar a jeho obrovskou výhodou je to, že je přesný i v zásobníkových délkách. Má nástřely, Kdy 5 ran bylo v jedné díře, která měla od kraje ke kraji 11-13mm bez odečtu kalibru a přitom je délka náboje 71,1mm a 72,5mm - to u lab. 155 grejnů, zbraň Sako 75, ráži 308W, varmint, prach N 140. Délka náboje s větší střelou A max 168, který byl postaven tak, aby se dotýkala drážek, byla 74mm. Kolik je volný chod u mé 155 grejnovky, tak to fakt nevím, ale určitě 2 -3mm min!!!! To by u Bergra prostě nešlo.
Další výhodou, která znamená přesnost je cena. Ve 155 grejnech byl k mání i pod 5,-kč, dneska okolo 6,-Kč. Prostě za stejný prachy si víc pocvičím!!
Pokračování za chvíli, protože se měl stránka vymazala (zbytek neuloženo) a musím vydýchat nasranost.
Jiskra
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 375
Registrován: stř 10.3.2010, 9:11

Re: Lov se střelou A-max

Příspěvek od Jiskra »

Prosím PK o druhý díl. :D
Uživatelský avatar
figi
teoretik fora
Příspěvky: 1932
Registrován: stř 11.10.2006, 7:19
Bydliště: Česká Lípa

Re: Lov se střelou A-max

Příspěvek od figi »

fesoj píše:Figi - myslím, že se maličko pleteš, pokud se týče označení munice "medium game". Mám před sebou krabičku nábojů Federal Power Shok r.243 W. Na zadní straně je popsáno, na co jsou jednotlivé náboje určeny a je to doplněno obrázkem. Anglicky sice vůbec neumím, ale pochopil jsem, že VARMINT je na psouna, lišku, kojota a další, co neumím přeložit - obrázek psouna. MEDIUM GAME na vidloroha, jelence a černého medvěda /baribala/ - obrázek jelence, BIG GAME na losa, hnědého medvěda /grizzli/ a další -obrázek jelena wapiti, DANGEROUS GAME - to myslím znamená nebezpečná zvěř, z níž jsem přeložil jen slon a buvol - obrázek buvola. Na obou bočních stranách krabičky je obrázek jelence. Celkem polopatické označení - a když je na zadní straně krabičky ještě uváděna rychlost úsťová a ve 100, 200, 300 a 400 yardech, dopadová energie ve všech uvedených vzdálenostech a dokonce i pokles dráhy střely ze 100 na 200 a 300 yardů, myslím, že soudruzi z USA neudělali chybu a ostatní výrobci střeliva by si z nich měli vzít příklad. Jen je nutno vše přepočítat na evropské míry.
Tak než JK dopíše pokračování o lovu s A-maxy, jen vsuvka.
Medium game je označení pro různě velikou zvěř, a jak to popisuje fesoj, a tato velikost končí tam, kde začíná big game - a to je vapiti, los atd.
Naši jeleni jsou jednoznačně medium game.

:D
figi
! 243W ! 6XC!! 222 Rem, 223 Rem, 308W, 8x57JS
figi63@seznam.cz
http://www.loveckastrelba.cz/
Odpovědět