Lov se střelou A-max

Vše o loveckém kulovém střelivu. Vaše zkušenosti a názory.
kasari
Moderátor
Příspěvky: 1003
Registrován: sob 18.7.2009, 15:07

Re: Lov se střelou A-max

Příspěvek od kasari »

kasari píše:To FF: Nechápu, proč by Hornady na těch stránkách měl popisovat to, co píšeš. Je tam přece jasně uvedeno - These bullets are not recommended for hunting medium and large game.

Stejně tak si myslím, že tímhle tématem už lezeme někam mimo. Ne proto, že bych s touhle střelou lovil a nešlo mi to. Ale i podle výrobce je tohle terčová střela, vhodná na lov max. tak lišek. Nedávno tu nějakej kluk psal o tom, jak zdědil bednu vojenských celoplášťů a chtěl vědět, jestli s tím může lovit. Dost lidí mu tu správně vysvětlilo, že je to blbost. I když to jde. :idea:

To jsem rád figi, že jsme se domluvili... Takže když to Hornady nedoporučuje, mělo by se to používat maximálně na small game, tedy ani na jelena, ne? :lol:
Ulkomaalainen...
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3386
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: Lov se střelou A-max

Příspěvek od dalas »

S tím řazením do small, medium a big game to nebude tak jednoznačný. Např. tady je do big game zařazen i srnec nebo vlk. http://www.greatspanishunts.com/species.htm nebo tady: http://www.greatspanishunts.com/europe.htm
Tady je zase dělení poněkud jiné http://www.chuckhawks.com/gun_game.htm Je to trochu OT, ale co tím small Hornady vlastně myslí. Osobně si myslím, že to co napsal Josef Kuřitka má svou logiku. Jen bych měl obavu, pokud má černá zalepenou škáru, zda to nefragmentuje předčasně. Co Ty na to Josef?
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
Uživatelský avatar
figi
teoretik fora
Příspěvky: 1931
Registrován: stř 11.10.2006, 7:19
Bydliště: Česká Lípa

Re: Lov se střelou A-max

Příspěvek od figi »

Kdysi Sierra také doporučovala svoje nyní už terčové střely Match King jako lovecké, marketingem byly řádně vychváleny. Až ohlasy lovců, které rozhodně nebyly pozitivní, donutily Sierru změnit určení střely na terčovou.


Tady se Hornady jistí, vymysleli terčovku, je levná, a co kdyby si ji všichni začali kupovat místo SST či Interbondů, protože výsledek je u mnoha ráží lepší :lol: :lol: :lol:
Konstrukce A-maxů je stejná, jako kteréhokoli jiného polopláště s tenkým pláštěm, a není to explodující střela, naopak je to jedna z nejpředvídatelnějších střel, co se týče chování ve zvěřině. Loví s tím bez náznaku problémů veliké losy v USA.
Oproti názoru Zbrojováka se u A-maxu 6mm 105 gr. doporučuje u velké zvěře a střelbě na kratší vzdálenosti zasahovat lopatku nebo její velký kloub, na větší vzdálenosti už střílet na žebra.

:D
figi

dalas - musíš hledat na správných stránkách, těch kravin je na netu mnoho. Obecně se hranice Medium game udává asi 350 lb.
Naposledy upravil(a) figi dne úte 04.10.2011, 11:21, celkem upraveno 2 x.
! 243W ! 6XC!! 222 Rem, 223 Rem, 308W, 8x57JS
figi63@seznam.cz
http://www.loveckastrelba.cz/
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3386
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: Lov se střelou A-max

Příspěvek od dalas »

No právě, kdo se v tom má pak vyznat. Ale 350 lb je nějakejch 160 kg. Jelen ale může dosahovat až 250kg jestli se nemýlím. Pokud to ale v praxi funguje, a ukazuje se že ano, tak nemá smysl to zatracovat. Myslím, že se u nás loví s daleko horšíma střelama.
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: Lov se střelou A-max

Příspěvek od pufr »

V tuto chvíli už se ale dost vzdalujeme od vymezení vlákna jak ho Figi sám napsal. Už se dozvídáme, co Sierra kdysi tvrdila (mimochodem, sám vlastním i dost staré manuály a ročníky G&A i AR a tam nikdy Sierra nic takového netvrdila - ta mlha vyšla naprosto mylně z Vlašimi - pro podporu prodeje střely HPBT 2200), už víme proti čemu se Hornady jistí i čeho se Hornady bojí, už víme, že obsah pojmu BigGame není jednoznačný - a kupodivu je správný, pokud je v souladu s Figiho tvrzeními o střele Amax. Prostě začíná tu regulérní boj o Amax.
Myslím, že v tomto vlákně je celkem dost užitečných informací a uživatelé tohoto fóra jsou vesměs inteligentní lidé, kteří dokážou nezprostředkované, původní zkušenosti zhodnotit. Byla by škoda vlákno nebo jeho části mazat kvůli zcela nesmyslnému "boji o Amax".
Pufr
Uživatelský avatar
figi
teoretik fora
Příspěvky: 1931
Registrován: stř 11.10.2006, 7:19
Bydliště: Česká Lípa

Re: Lov se střelou A-max

Příspěvek od figi »

Pufr - právě o střele SIERRA MK to píše Mike R. Lau ve své knize Vojenský a policejní odstřelovač. Nevím, jak staré ty manuály máš, ale je to cca 20 let zpět.
Boj o A-max ?
Z mého pohledu je to spíše o tom, že jedna věc je to, jak se třeba o střele A-max píše u výrobce, a druhá, naprosto odlišná, jsou praktické zkušenosti.

Třeba střely Berger VLD Hunting - v USA je komunita střelců - lovců na velké vzdálenosti, rozdělena na dva tábory. Jedni tvrdí - Berger a nikdy nic jiného, druzí jej kvůli nevyrovnanosti naprosto zatracují pro lov.
To samé si přečteš o A-maxu, jen s tím rozdílem, že odpůrcům nevyhovuje měkká silně fragmentující střela ( což si ti samí lidé pochvalují u střel Berger v případě zasažení velké kosti ), a zastánci lovu s A-maxy naopak prosazují A-max jako vynikající právě kvůli té naprosté spolehlivosti deformace a fragmentace, protože tato vlastnost způsobuje rychlé usmrcení zvěře, a tím odpadá nutnost dosledu i při lovu na velké vzdálenosti.

Pravdu máš v tom, že zde moc praktických zkušeností nezaznělo, sám vím o pěti lovcích, kteří loví s A-maxy a velmi úspěšně i velké karpatské jeleny. Ale jako s každou střelou - musí dobře zasáhnout.

figi
! 243W ! 6XC!! 222 Rem, 223 Rem, 308W, 8x57JS
figi63@seznam.cz
http://www.loveckastrelba.cz/
lumilux
Častý návštěvník
Příspěvky: 54
Registrován: ned 06.5.2007, 22:17
Bydliště: podhůří Orlických hor

Re: Lov se střelou A-max

Příspěvek od lumilux »

Z 6,5x55 už lovím jenom Amaxem (v3 870ms) nebo Bergrem VLD (v3 820 ms) vše v 140g. Zkušenost jenom z lovu srnčí zvěře (vyjímka 1x bergr vld šmola viz účinky jelení zvěř) Ze začátku jsem lovil i do sto metrů na zadní komoru ať bergr nebo Amax vždy výstřel otvor cca 10 i víc cm včetně vytažených vnitřností. Do sto metrů střílím s těmito střelami už jenom na krk. Na vzdálenost kolem 200 m je situace naprosto stejná jako na vzdálenost krátkou. Srna na 200m (amax) nebo poslední úlovek dvě srnčata tak po 4kg, vše zásah zadní komora. Jedno na vzdálenost 191 m (amax), druhé 187m (bergr). Velikost výstřelu otvoru 10 a víc vnitřnosti venku (mám obě nafocená, srnu ne). Účinek u obou střel naprosto stejný. Veškeré srnčí vždy v ohni.

Střely tedy nejsou moc šetrné ke zvěřině (proto už do 100m jen na krk), ale co je pro mne rozhodující, je unikátní přesnost obou střel a v případě menší zvěře stop efekt. Vše si sám přebíjím. Měl jsem možnost vyzkoušet z hlediska přesnosti v 6,5x55 střely 120NBT, 130 SST a ony dvě výše zmiňované (stoupání mám 8"). Když jsem hledal optimální navážku od každé střely jsem udělal několik (3-6) laborací.
Výsledky: nejhorší SST soustřel nikdy nebyl lepší jak 1,5 cm CTC. Průměr CTC všech použitých navážek byl rozhodně přes 2 cm
NBT velice dobrý soustřel cca 1 cm. Téhle střele jsem se nakonec moc nevěnoval pro její cenu a hmotnost. Bergr VLD co do přesnosti u mě jedinečná střela po 3 navážce ctc 5-6 mm. Radost s ní pracovat ....
Amax ze začátku s prachem N550 výsledky trochu lepší než s SST, tedy nic moc, ale po použití prachu N160 se soustřelem hravě blížila k výsledkům dosažených s bergrem.

Podotýkám, že v jiných rážích používám jiné střely než amax a bergr. Tyto používám opravdu jen na střelbu na větší vzdálenost ...
22lr,243W,6,5x55SE,7x64,9,3x62,44MAG-20"
Uživatelský avatar
figi
teoretik fora
Příspěvky: 1931
Registrován: stř 11.10.2006, 7:19
Bydliště: Česká Lípa

Re: Lov se střelou A-max

Příspěvek od figi »

lumilux super - to je ono. Ještě prosím napiš, jak je to s podlitinami.
Přesně to sedí na zkušenosti popisované těmi, co v této ráži A-max požívají, popisují do vzdálenosti 300- 400 yardů velký střelný kanál a rozsáhlá zranění u zvěře do 80 kg. Tvrdí, že se A-max 140 gr. pro lov na velké vzdálenosti v této ráži nic nevyrovná.
Je vidět, že A-max se chová jinak v různých rážích.
V mé laboraci 308W jsou výstřely na srnčím při zásahu komory ( za plecka ) malé, obvykle cca 2,5 cm, také jsem psal, že vzhledově vypadá kus vždy dobře.

Jinak SST je vyráběna jako lovecká střela s tolerancemi pro lov ( ale to neznamená, že nebude střílet velmi přesně ), u NBT jsem v různých článcích viděl zařazení mezi terčové střely.
A-max je podle B. Litze sériově nejpřesněji vyráběná terčová střela. I podle vyjádření střelců, ktří rozvažují a třídí střely, je to tak.

:D
figi

a pro JK - na zimní spánek je ještě čas ...
! 243W ! 6XC!! 222 Rem, 223 Rem, 308W, 8x57JS
figi63@seznam.cz
http://www.loveckastrelba.cz/
kasari
Moderátor
Příspěvky: 1003
Registrován: sob 18.7.2009, 15:07

Re: Lov se střelou A-max

Příspěvek od kasari »

figi píše:Kdysi Sierra také doporučovala svoje nyní už terčové střely Match King jako lovecké, marketingem byly řádně vychváleny. Až ohlasy lovců, které rozhodně nebyly pozitivní, donutily Sierru změnit určení střely na terčovou.
Že je tohle blbost, která se v Čechách traduje z doby, kdy jejich MK ládovala Vlašim a cpala jí myslivcům jako loveckou je už známý.
figi píše:Tady se Hornady jistí, vymysleli terčovku, je levná, a co kdyby si ji všichni začali kupovat místo SST či Interbondů, protože výsledek je u mnoha ráží lepší :lol: :lol: :lol:
Konstrukce A-maxů je stejná, jako kteréhokoli jiného polopláště s tenkým pláštěm, a není to explodující střela, naopak je to jedna z nejpředvídatelnějších střel, co se týče chování ve zvěřině. Loví s tím bez náznaku problémů veliké losy v USA.
Figi, nezlob se na mě, ale tohle už je trochu silnej tabák... Nenapadlo tě, že by u Hornady museli bejt úplný pitomci? Dali by spoustu peněz za vývoj SST a IB, pak je s velkýma nákladama vyráběli a prodávali, aby nakonec vymysleli něco lepšího a to prodávali levnějš :?: Nebude to spíš tím, že to prostě terčovka je? Bez ohledu na to, jestli s tím někdo loví, nebo ne. Prostě si myslím, že u A-maxu ani Hornady negarantuje penetraci potřebnou pro lov. A určitě víš, co o tom psali v reloading manuálu z roku 2003 -
A-MAX bullest are generally for match shooting, with jackets drawn to less than .0005" concentricity and given, as here, Hornady's Ultra-Low Drag Tip. This bullet is also excellent for hunting thin-skinned game.
To nevím, co tím mysleli, protože zvěř s tenkou kůží asi není ani srnčí...
Ulkomaalainen...
Uživatelský avatar
figi
teoretik fora
Příspěvky: 1931
Registrován: stř 11.10.2006, 7:19
Bydliště: Česká Lípa

Re: Lov se střelou A-max

Příspěvek od figi »

Kasari nemáš pravdu, s tou Sierrou MK je to tak, jak píšu.

Thin skinned game je třeba whitetail a ostatní deer :lol: :lol: :lol:
A jsou tak označovány i velké šelmy.

google ti to potvrdí

:D
figi
! 243W ! 6XC!! 222 Rem, 223 Rem, 308W, 8x57JS
figi63@seznam.cz
http://www.loveckastrelba.cz/
kasari
Moderátor
Příspěvky: 1003
Registrován: sob 18.7.2009, 15:07

Re: Lov se střelou A-max

Příspěvek od kasari »

Figi já se s tebou nechci dohadovat o tom, kdo má pravdu. Jen nevím, proč by sama Sierra uváděla v reloading manuálu edice 5 z roku 2003 na straně 40 -

" Match King bullets"
This is the classification for Sierra's pre-eminent target bullets. Pak je popis apod. a na konci je věta - Although some of these bullets have been used for hunting, Sierra recommends them only for target shooting. Tedy pro neangličtináře něco ve smyslu - I když tyto střely jsou někdy používány pro lov, Sierra doporučuje jejich použití pouze pro terčovou střelbu. :wink:

Ten výraz Thin skinned game jsem četl poprvé. Máš pravdu.
Ulkomaalainen...
Uživatelský avatar
figi
teoretik fora
Příspěvky: 1931
Registrován: stř 11.10.2006, 7:19
Bydliště: Česká Lípa

Re: Lov se střelou A-max

Příspěvek od figi »

kasari, Sierra uváděla MK jako střelu vhodnou pro lov před dvaceti a více lety. Už cca v roce 1992 :?: to změnili. A ihned po nich i SB.

figi
! 243W ! 6XC!! 222 Rem, 223 Rem, 308W, 8x57JS
figi63@seznam.cz
http://www.loveckastrelba.cz/
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: Lov se střelou A-max

Příspěvek od pufr »

2 Lumilux Vynikající věcný příspěvek bez ješitného mlžení, škoda, že takto nejsme schopni diskutovat všichni :)
2 Figi - Mike R. Lau není Sierra a ani není žádný velký lovec (a zevrubně řešil spíše legalitu použití Sierra MK HPBT ve vztahu k mezinárodním válečným konvencím). Téma "historie střely Sierra MK HPBT" je v tomto vláknu OT
Pufr
lumilux
Častý návštěvník
Příspěvky: 54
Registrován: ned 06.5.2007, 22:17
Bydliště: podhůří Orlických hor

Re: Lov se střelou A-max

Příspěvek od lumilux »

Díky za pozitivní ohlas ... to určitě potěší. Ještě pro figiho k těm podlitinám. Vše co jsem letos ztahoval tak bylo střeleno na krk. Tedy trochu vařím z vody a vzpomínám. Ale když už názor, tak rozhodně podlitiny byly a né malé. U bergru se mi vybavuje u srnčete na 90 m (můj třetí kus střelený 6,5), že byla barva nadstandartně natlačená pod a do plecka (zásah za plec), docela jsem z toho byl špatnej. No a amax je nepatrně lepší nebo klidně napíšu, že i stejnej ..... jak jsem psal teď střílím na zadní komoru, jakmile se střelný kanál blíží k plecku je zle .... Já, ale neznám u srnčí zvěře střelu která nedělá podlitiny. Vyjma 9,3 megu, která je docela rozumná a nebo úplně suprovou 44 mag to byla dirka, dirka .....
22lr,243W,6,5x55SE,7x64,9,3x62,44MAG-20"
Josef Kuřitka
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1061
Registrován: stř 27.9.2006, 17:15
Bydliště: Brno

Re: Lov se střelou A-max

Příspěvek od Josef Kuřitka »

Tak mám chvilku a zkusím pokračovat a poslat to, co jsem tak nějak rozepsal, i když vy jste v diskuzi trochu dál.
Možná došlo k nepochopení mého vyjádření o cvičení, ale u A maxu skutečně existuje možnost mít za relativně malý peníz možnost munici, která umožňuje pocvičit s tím, s čím jdu lovit. Po pár letech střílení mě začalo vadit mít náboj na střelnici, 1000x odzkoušený na různé vzdálenosti , odklikaný s vytvořenou tabulkou a pak různě improvizovat s továrnou RWS a pod.. Dlouho se vede diskuze, zda ráže, rychlost, střela, ale rozhodující je schopnost trefit přesně tam, kam chci, vědět proč to chci trefit a toto uplatnit u dané zvěře a jejímu skutečnému stavu - adrenalin, hmotnost atd..

Velkou výhodou A Maxu je pro mě to, že se dobře otevírá a expanduje a to na všechny vzdálenosti. Faktem je, že se nejedná o žádnou světobornou konstrukci, žádné extra prolisy, chem. spojení s pláštěm a pod.. Nemají to ani jiné extra presné lovecké střely, o kterých výrobce píše, že jsou lovecké a které možná(?) byly v počátku spíše konstruovány jako vysoce přesné sportovní. Tím myslím třeba Berger. Osobně by se k Bergrum měl vyjádřit Shiva, protože minimálně na fóru je jejich "otcem" a používal je k lovu. Má je v praxi seštudovaný. Škoda, že zřejmě nemá přesnější fotodokumentaci k účinkům na plicích a dalších orgánech. Původně Bergry měly velice zajímavou cenu (oproti klasickým lov spec.) a s rostoucí popularitou v lovu se začaly zřejmě zdražovat a zřejmě je výrobce kvůli nevyrovnaným účinků začal dělit na provedení sport a hunting - v průběhu poslední let tam došlo k tomuto rozdělení - ty hunting mají tenčí plášť - zase asi jenom kvůli jistější expanzi. Já jsem je ldysi zvažoval pro akci na druhou Afriku a tehdy v ČR nebyly a došlo tam i k cenovému posunu. Na vzdálenost okolo 60m mě z 300WM prostřelily Bergry 210grejnů 40kg sele při komorové ráně jak Siera HPBT-šel asi 50m bez barvy. Asi to chtělo lehčí střelu a vyšší rychlost nebo pevnějšího čuníka. Myslím, že vznik uplatnění Bergrů a A maxů při lovu mělo ten stejný důvod. Prostě extrémní přesnost (skutečně 100% zasahovat to co chci, je důležitější, něž aplikovat střely vytvořené pro lov kusů 200kg+ s představou, že pokryjí moji střeleckou neschopnost u subtilních lusů). V těžkých střelách a mag lab. pak u big game při LR. Navíc tyto obecně "jednoduché-jenom tenkým a měkkým plášťované střely" (tím nemyslím jejich konstrukční dokonalost ve vztahu k přesnosti) dle mých zkušeností mají velkou ranivost a třeba na naháňkách se mě nejvíc osvědčily "obdobně" jednoduché- jenom plášťované soft point střely typu T mantl, SP, SP RN a pod.. A max se otevírá obdobně dobře jak při zásazích subtilních a lehkých kostí, tak pri ranách bez zásahu kostí. Nevadí mě její měkkost. To, co se u nás z 80-90% loví, je varmint a lehká, max medium game. V případu cílených lovů a probíjení kusů 150kg vyvrženo, při ranách na ostro, mám 200grejnů-850m/s Accubond v 300WM.
Ke schopnopsti prostřelovat:
Prostřelil jsem zvěř vždy a to jak 155 grejny, tak i 168 grejny. Na blízké vzdálenosti cca 80-100m jsem prostřelil vždy bez problému veškerou černou, kterou jsem potkal - do cca 60-70kg vyvrženo. Zispa jsem taky naočkoval a on prostřelil "lončáka" 155 grejnovým A maxem o hmotnosti 140kg a to na vzdálenost 100m+, jenže zapoměl dodat, že to je váha po vyvržení, spárků a hlavy. Výstřely u srnčí zvěře ulovené na vzdálenost 200m a 300m + byly velikosti zhruba mezi 20-50ti korunou a to i při zásahu kosti-ramenní kloub. Přitom byly výrazně poškozeny plíce a srdce.Při zásazích srnčího za lopatku (na střed komory), na vzdálenosti okolo 100m, byly výstřely rovněž o velikosti do 50ti koruny- devastace orgánu v hrudní krajině byla extrémní, praskala bránice a často i játra. Všechny kusy šly na výkup a srážka nebyla uplatněna. Nějaké hematomy jsem neměl možnost pozorovat,ale u selat a lončáku bez problému.
Další výhodu měkkých střel vidím při indiv. lovu v tom, že se po nárazu tříští, střepiny doletí míń než kompaktní střela, která si nechá 90% hmotnosti. Faktem je, že toto znemožńuje tzv. dvojáky na krmelišti,ale to mě nevadí.
Pokud lovím lišky, drobnou škodnou kulovnicí, srnčí a selata do 50kg v živém a hodně střílím na střelnici, tak byl jednoznačně zvolil rychlou lab. se střelou 155 grejnů a V0 aspoň 850m/s.
Jde o vyloženě pohodovou střelbu, moc to nekope, hlaveň se tolik nehřeje a zřejmě neopotřebovává(střelnice), účinnost vysoká. Navíc kočky a lišky vytváří na sněku pozoruhodná grafiti. Prostřelí to vždycky. Je otázka, jak kus černé bude barvit kvůli běli, ale to udělá i Vulkan za 50Kč v továrně a navíc bude stejně kus "zdrhat".
Pokud lovím a střílím to samé, ale ještě si přidám těžší kusy okolo 70-80kg vyvrženo( v živém asi okolo 100kg), tak bych šel do lab. s V0 820m/s a 168 grejnů. Je tam už silnější zpětný ráz - alespoń já ho pocitově cítím oproti předchozí lab.. Jinak s touto lab. lab. loví i další moji známí - taky se nechali zviklat a zatím si na nic nestěžují. Jde podle mě o univerzální lab. Faktem je, že s touto lab jsem měl nejdevastující účinek na snčí zvěř. Srnec I věk, hmotnost okolo 10kgy. Střílel jsem na cca 160m a dneska vím, že v tom místě je převýšení 22m. Zásah byl v polovině komory, ale střely šla komorou hodně kolmo dolů a zasáhla hrudní kost u levého běhu. Rozšklebený otvor jak pěst s vytažením plic . Kus šel do výkupu. Byli spokojeni-hřebet, kýty a předek bez problémů. Předseda MS rovněž, protože má 30-06 v saB a nic ho na srnčím nemůže překvapit.

http://www.polovnictvo.com/modules.php? ... album=3268
Fotky jsou foceny mobilem-nizká kvalita,ale je vidět, že nebyl žádný problém. Popis by se našel v účincích u černé zvěře. Uvedená V0 810m/s odpovídá zimním měřením, kdy jsem chtěl mít představu o tom, jak se změní rychlost kvůli teplotě.

Poslední možnost pro 308W bych volil 178 grejnů. Tu bych chtěl vyzkoušet na těžší kusy v zimě u houštin. Střelba na lopatku. V0 bych chtěl tak okolo 780-800m/s. Někdo tady psal o obdobné lab. Třeba by pufr mohl vytěžit svého známého.
Jinak nelovím 100% jak figi - prostě srnčího je u nás míň, ale černé jsem s tím za měsíčků střelil dost. Pokr. možná příště-třeba nevýhody.
Odpovědět