Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Vše o loveckém kulovém střelivu. Vaše zkušenosti a názory.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Choochoo007
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1403
Registrován: úte 28.11.2006, 20:34
Bydliště: Jižní čechy

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od Choochoo007 »

Diky hosi, myslel jsem si ze to tak je. Ze to druhe je pixla, aby to bylo vse dohledatelne, kdy se to presne delalo a mezi jakyma pixlama by mohl byt pripadne problem. Ale preci jen je lepsi si to potvrdit, nez zit v omylu :wink:

Dalasi, mas samozrejme pravdu. Netusim jak se to tam dostalo :roll:
Myslivost se scvrkává na sezení u hromady žrádla a natláčky, kdy se bezhlavě pálí po všem[figi]
vasil
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 367
Registrován: čtv 07.12.2017, 18:14

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od vasil »

Dobrý den,
Jsem sportovní střelec a přebíječ a problematika zbraní a střeliva mi myslím není cizí… Při své adeptuře jsem se ale od kamaráda setkal s tvrzením, že jeho „osma“ tedy v ní použitý náboj 8x57 je nejlepší jaký může být a že teprve ve 150metrem nabírá ten správný „švuňk“. Ačkoli jsou přebíjecí manuály moje každodenní čtivo, s touto vlastností střely jsem se doposud nesetkal, stejně tak jsem o tomto jevu nenašel zmínku v knize Balistika ani Kriminalistická balistika od renomovaných autorů.
Laicky usuzuji, že se jedná o vlastnost, kdy po předání chemické energie zápalné slože, dojde po opuštění střely z hlavně k následné aktivaci energie ve střele, která jí dá dodatečné zrychlení. Bavíme se tedy o vnitřní, přechodové, vnější a druhé vnější balistice.Chci se vás touto cestou zeptat, zda se tato vlastnost týká jen 8x57, nebo lze švuňkové střelivo nebo švuňkové komponenty opatřit i do 308w nebo 9,3x74 které vlastním? Děkuji
fordik
Častý návštěvník
Příspěvky: 75
Registrován: pon 06.2.2012, 20:03
Bydliště: okr. Blansko

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od fordik »

Zdar
Buď v klidu, mnohokrát jsem se setkal při posledních lečích s tím, že dost velká skupina myslivců nemá ani základní povědomí o zbraních a střelivu. Když jsem se v začátcích ptal, jaké střelivo jim z brokovnice chodí nejlíp (jak slugy a soustřel hlavní, nebo krytí), drtivá většina na mě hleděla, jako bych spadl z višně.
S oním "švuňkovým" střelivem bych to viděl dost podobně, ale třeba se pletu a někdo ze zkušenějších kolegů nás poučí.
fordik
Uživatelský avatar
Michal_123
Zkušený diskutér
Příspěvky: 918
Registrován: úte 26.11.2013, 20:16

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od Michal_123 »

Vasil: To co píšeš může platit u raketového náboje, jako byl Gyrojet, tam může cestou z hlavně vzrůstat rychlost. Jinak pokud používáš tabulky a výpočty jak píšeš, tak víš, že se vzrůstající vzdálenosti střely (třeba V5 a V100) rychlost a tedy energie náboje klesá. Největší rychlost a energii má střela při opuštění hlavně.
Uživatelský avatar
Choochoo007
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1403
Registrován: úte 28.11.2006, 20:34
Bydliště: Jižní čechy

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od Choochoo007 »

Vasile, pokud pises, ze jsi sportovni strelec a prebijec, tak mi z toho jedine vychazi, ze si z nas tropis sprtouchlata :wink:
Takovej dotaz sis mel nechat spise na 1.4 nez na Vanoce :wink:
Myslivost se scvrkává na sezení u hromady žrádla a natláčky, kdy se bezhlavě pálí po všem[figi]
Uživatelský avatar
tonny
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 402
Registrován: úte 29.11.2011, 10:49
Bydliště: Břeclav

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od tonny »

Choochoo007 píše:Vasile, pokud pises, ze jsi sportovni strelec a prebijec, tak mi z toho jedine vychazi, ze si z nas tropis sprtouchlata :wink:
Takovej dotaz sis mel nechat spise na 1.4 nez na Vanoce :wink:
Tak nějak. :D
vlady
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 119
Registrován: čtv 22.9.2016, 17:44
Bydliště: Luhačovice

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od vlady »

vasil: Jestli to nemyslel tak, ze jeho strela je do 150m moc rychla a rozbijí zverinu a teprve okolo 150m ma optimalni rychlost. Pokud to ale myslel, ze v 150m je ta strela nejrychlejsi po cele svoji draze, tak je to neználek.
vasil
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 367
Registrován: čtv 07.12.2017, 18:14

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od vasil »

samozřejmě, že jsem to napsal v nadsázce pro vaše pobavení :lol:
vasil
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 367
Registrován: čtv 07.12.2017, 18:14

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od vasil »

Teď vážně.. Přebíjí tu někdo 9,3x74? Chtěl bych si udělat na zkoušku laboraci na způsob 9,3x72, tedy se střelou SB 9,3 193gr s V0 kolem 650-700m/s. Zkoušel to někdo?
poli
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 324
Registrován: pon 04.6.2012, 8:55

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od poli »

A v kolika metrech to má mít správný švuňk?
[emoji23][emoji16] Promiň, ale musel jsem.
vasil
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 367
Registrován: čtv 07.12.2017, 18:14

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od vasil »

Zdravím Poli, plánovaná laborace by měla švuňkovat na cca 70-100m.

mimochodem, jak slouží Versa-Pod? více do SZ
Uživatelský avatar
tonny
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 402
Registrován: úte 29.11.2011, 10:49
Bydliště: Břeclav

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od tonny »

Já tedy žádnou 9,3 nemám, zkusil jsem to jen tak hodit do QL s Lovex S065, S070 a u střely 193grs je to dost podlaborované na rychlost do 700m/s. Nemám ale praktickou zkušenost.
vasil
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 367
Registrován: čtv 07.12.2017, 18:14

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od vasil »

a zkusit tam rychlejší S060? když se rychlý prach D032 nebo SO15 osvědčuje u velmi přesných terčových 357mag laborací?tedy relativně malé množství rychlého prachu ve velkoobjemové nábojnici. Hrubá teorie..

uvažoval jsem o 44gr S060
Uživatelský avatar
tonny
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 402
Registrován: úte 29.11.2011, 10:49
Bydliště: Břeclav

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od tonny »

vasil píše:uvažoval jsem o 44gr S060
Takže sis srandu nedělal. :shock:
QL na to: 9,3x74R, hlaveň 24", střela 2951, S060 - 44grs při 59,4%, V0 = 593m/s, P = 1268bar (max 3400). S rychlejšími prachy se zabývat raději nebudu.
vasil
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 367
Registrován: čtv 07.12.2017, 18:14

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od vasil »

né,to nebyla legrace. Už nešvuňkuju :D
S060 je včetně přebíjecích hodnot uvedena v manuálu Lovex, právě pro tuto ráži, nikoli pro střelu 193 ale 285gr. V tlaku problém nebude. Souhlasím s tebou, rychlejší prach už ne, ale ne kvůli tlakové špičce, ale spíše nabíjecí hustotě, i když jsem už v zahraničních diskuzích viděl laboraci s 5744 tedy ekvivalentu k D060. Ještě o tom popřemýšlím. Díky za data
Odpovědět