Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Vše o loveckém kulovém střelivu. Vaše zkušenosti a názory.
Odpovědět
petrs75
Nový návštěvník
Příspěvky: 5
Registrován: pon 02.4.2018, 20:02

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od petrs75 »

Choochoo007 píše: pát 14.6.2019, 13:04 Máte někdo zkušenosti s prachem Lovex D073.6/R jak si sedí tlaky a rychlosti s QL? Asi baleno 10.07.2018, šarže 9/17.
Díky za info.
Naměřené rychlostí hradla daným prachem střela Hornady GMX 165 gr. 308W OAL. 72,4 CZ557
43,5 gr. 810 m/s.
44 gr. 820 m/s.
44,5 gr. 827 m/s.
45 gr. 833 m/s.
45,5 gr. 840 m/s.
Ql bohužel nemam
S pozdravem.
Uživatelský avatar
Choochoo007
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1403
Registrován: úte 28.11.2006, 20:34
Bydliště: Jižní čechy

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od Choochoo007 »

Díky kluci
Myslivost se scvrkává na sezení u hromady žrádla a natláčky, kdy se bezhlavě pálí po všem[figi]
Michal P
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 164
Registrován: pon 02.7.2007, 10:17
Bydliště: Morava

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od Michal P »

Potřeboval bych poradit ohledně laborace do 7x64 se střelou Vulkán. Už rok lovim s laboraci 49 gr Lovex S065 a mám z toho nějaké rozporuplne pocity. Dle QL vychází V0 794 m/s. Tuto laboraci jsem si udělal na přesnost, kde rozptyl je do 2 cm na sto metru, což je pro mě plně dostačující. Zbraň Blaser R8 .
Uloveno mám s touto laboraci cca 120 kusů zvěře a to převážně černé, srnčí a par kusů vysoké. Lovim na vzdálenost od 50 do 250 metru. Prasata po této laboraci při zásazích na komoru vždy odchází a barvení skoro žádné. Větší kusy jsou neprostrelene a střela rozpadena na padrť. Srnci sice odejde okolo padesáti metru, ale barvi vcelku slušně. Vysoká je obdoba černé.
Moje otázka zní jestli snížit rychlost menší navazkou prachu a nebo vybrat jinou střelu . Trochu pošilhávám po Nosleru Accubond.
Děkuji za vaše názory a rady.
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od pufr »

Michale, ty Accubond střely mají pevnější zadek než NORMA Vulkan, ale hříbek udělají taky pěkný a větší kus s nimi proto často taky neprostřelíš. Pokud nestřílíš jen za dobré viditelnosti a tak, že jsi schopen vždy umístit zásah na komoru, hřeben lopatky atd. +- 3 cm nebo naopak střílíš jen na zadní komoru atd. tak se nějakému odběhnutí zvěře neubráníš.
Pokud máš chuť do nich jít, zkusil bych ty Accubondy :D Je to dobrá střela
Pufr
flea8
Nový návštěvník
Příspěvky: 10
Registrován: úte 22.1.2019, 10:05

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od flea8 »

Zdravim Vas,
jako zacinajici prebijec - timto dekuji Choochoo07 za velikou pomoc do zacatku, bych po vas poprosil zhodnoceni laborace a co si o tom myslite.

7x64, nabojnice SaB zkracena sadou od LEE na 63,8mm myslim, zapalka CCI 200, strela Hornady ELD-X 162gr, prach Reload Swiss RS62, 52,5gr, OAL 85mm, hlaven 600mm. Znamky nebezpecnych tlaku nejsou, resp. jen maly obtisk kolem uderniku, srovnatelny s tovarni produkci, zaver jde otevrit normalne lehce.

S touto laboraci mi sedi nastrel se sako hammerhead na flek, soustrel z moji zbrane na dotek na 100m.

Diky predem.
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od pufr »

Zhodnocení takového náboje může být jen kladné - s konstatováním určité dávky štěstí, že jiný náboj s jinou střelou a s jiným prachem má s Tvým vlastním nábojem tak výborný soustřel :)
(je to nešvar dnešních střeleckých fór: "Různost drah stejných střel vystřelených za stejných podmínek nazýváme ROZPTYL", shodu středních bodů zásahu dvou různých nábojů nazýváme SOUSTŘEL ... - nebo typicky dvě hlavně dvojáku mají dobrý soustřel ... pak je hned jasné, co máš na mysli :) )
Pufr
flea8
Nový návštěvník
Příspěvky: 10
Registrován: úte 22.1.2019, 10:05

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od flea8 »

Samozrejme diky za opravi terminologie, nespravne zvoleny termin.
Ano, tady nelze mluvit nez o stesti, jednak ze jsem mel stesti a vybral si z te zaplavy informaci ty potrebne, dale stesti se zvolenim OAL, a taky stesti ze zrovna to sedi. Pro me potreby je to akurat, v nekterych situacich, hlavne pri lovu srnci a lehcich kusu cerne je HAmmerhead uz trosku moc, takze tam trosku nizsi vykon je vyhodou, byt s mekci strelou.
Uvidime, co ukaze praxe :)
BTW uvazuju, ze si HH prebiju do 7x57R, na nahanky a lovy cerne na kratsi vzdalenosti. Co byste doporucili, pouzit opet RS62, nebo jit do 50?
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od pufr »

7x57R má celkem nízký tlakový limit (3400 barů), při jeho dodržení vyjdou výkonově lépe progresivnější a pomaleji hořící prachy - v Tvém případě RS62.

Pokud by Ti ale stačila V0 někde v intervalu 700 až 750 m/s (což by pro daný účel mohla), nic nebrání použití RS50, kde výhodou bude nižší úsťový tlak i o maličko nižší zpětný ráz zbraně.
V principu by se dal takový náboj plnit i "obyčejnějším palivem," ale proti gustu ... :)
Pufr
flea8
Nový návštěvník
Příspěvky: 10
Registrován: úte 22.1.2019, 10:05

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od flea8 »

Diky za info.
Samozrejme, ze by to slo i se Semtinskym prachem treba, ale RS 62 mam doma, a mit pro dve zbrane laboraci se stejnym prachem (a idealne i strelou) si myslim ze neni naskodu. Je sice drahy, ale ja toho taky tolik nevystrilim. Prebijim bo me to bavi, ekonomicky by se mi to nevyplatilo.
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od pufr »

Jasný :)

Někdy ale v tom "handloadingovém provozu" nastane naopak situace, že si danou lahev/lahve prachu "šetřím" pro konkrétní zbraň/náboj - bych vydržel do konce sezony a nemusel ověřovat novou sérii prachu a tak druhé pušce koupím radši "vlastní" lahev (či dvě :) ) :D

Reload Swiss je celkem stabilní - i když jednou už jsem koupil RS70, který dával +40 m/s oproti manuálu i QL :shock:
Pufr
Začátečník
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 377
Registrován: čtv 30.8.2012, 22:36

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od Začátečník »

Jestli mohu doporučit, kup krabičku továrních 7x64 od Saka. S přesností nebývá problém. Na jedné krabičce se ukáže, jestli střela pro daný účel vyhovuje a pak se rozhodneš, jestli začít přebíjet. U 7x57R to nepůjde, ale osobně bych to vzal podle 7x64.
Hammerhead se do 7x57R přebíjí dobře. Je tolerantní. Dával jsem tenkrát TU 7000. Nevím, jestli si to dobře pamatuji, ale asi 43 gr. Někde už je tu navážka z dřívějška. Nutno pohledat. Ze ZH přesnost vynikající, prostřeluje. Na 250 m to asi nebude, ale jinak budeš nechávat 7x64 doma. V 7x57R má třeba oproti KS od RWS výhodu na větší prasata. Nutno brát s rezervou, protože ani srnčí po dobré ráně nebudeš hledat 50 m. Jen nejspíš nebude tak šetrná jako KS. Jestli se rozhodneš, dej vědět výsledky.
flea8
Nový návštěvník
Příspěvky: 10
Registrován: úte 22.1.2019, 10:05

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od flea8 »

Tak dalsi poznatky ohledne moji laborace do 7x64 s ELD-X 162gr.
Dnes se mi povedlo zmerit 20 ran Labradarem. Ustova rychlost se pohybovala mezi 800 (1x) a 810
(3x), zbytek 804 - 807 m/s. To by melo byt na usti nejakych 3300J?
Zatim jsem s timto strelil loncaka a lisku. O lisce nema cenu mluvit, dirka tam, dira ven, asi na 50 metru, strelena na mekko pac si tak sedla. Loncak asi 80kg, strileno na cca 70 metru, prekvapive zabeleny z psenic. Vstrel dirka velikosti strely, vystrel do 4 cm, streleno tesne za lopatku, prorazene zebro na obou stranach. Hematom taky oboustranne, ale nic strasne, paradoxne mi prisel vyraznejsi na vystrelove strane. Rana pres plice, ty zkolabovane a vyrazne zalite barvou, jinak nic neporuseno, na nastrelu hodne barvy a kusy plicni tkane, vyrazne barveni, dohled pri baterce jak po snurce, od nastrelu ubehl cca 80 metru. Zatim to vypada nadejne :)
Citron
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 284
Registrován: stř 18.4.2007, 21:10
Bydliště: Příhraničí

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od Citron »

Rád bych některého z vlastníků QL poprosil o výpočet max. navážky pro dané situace:
cal: 243 win
střela: Sierra 100 gr SPT
nábojnice: Geco
zápalka: SellierBellot LR
Celková délka náboje: 66,75 mm, je to na dotek s drážkama
Prach: tady prosím o výpočet pro Lovex D 073.6 a Lovex S 065

Pokud by se do toho někdo pustil, tak mu předem děkuji.

Jinak ještě jeden OT: Měřil jsem si jen tak zkusmo délky Hornady SST, které používám teď a výše uvedené Sierry a byl jsem velmi mile překvapen tím, jak jsou ty Sierry přesně vyrobené, ty odchylky jsou oproti SST menší v maximech, ale i ta gausova křivka by tady měla výrazně strmější sroupání a klesání.
CZ 600 223 rem + Delta Stryker 5-50x56. ZKM 456 mod. 2 + Vortex PST II 5-25x50.
Pomalu, hlavně se neukvapit.
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od pufr »

Pro uvedenou sestavu náboje ráže 243W ukazuje tento teoretický výpočet děje vývinu rány pro délku náboje OAL = 66,75 mm s kontaktem střely s drážkami vývrtu maximální náplň Lovex D073,6, Pmax podle C.I.P., pak Max. náplň = 36,7 grs (2,38 g) při Pmax cca 4120 barů (59760 PSI) a V0 cca 877 m/s, vyhoří samozřejmě 100% náplně.

Pro uvedenou sestavu náboje ráže 243W ukazuje tento teoretický výpočet děje vývinu rány pro délku náboje OAL = 66,75 mm s kontaktem střely s drážkami vývrtu maximální náplň Lovex S065, Pmax podle C.I.P., pak Max. náplň = 39,6 grs (2,57 g) při Pmax cca 4135 barů (59980 PSI) a V0 cca 887 m/s, vyhoří téměř 100% náplně.

Sierra jsou kvalitní střely :)
Pufr
Citron
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 284
Registrován: stř 18.4.2007, 21:10
Bydliště: Příhraničí

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od Citron »

Děkuji, opravdu moc.
CZ 600 223 rem + Delta Stryker 5-50x56. ZKM 456 mod. 2 + Vortex PST II 5-25x50.
Pomalu, hlavně se neukvapit.
Odpovědět