7x65R výběr střeliva

Vše o loveckém kulovém střelivu. Vaše zkušenosti a názory.
lozy
Nový návštěvník
Příspěvky: 15
Registrován: ned 25.8.2013, 6:51

7x65R výběr střeliva

Příspěvek od lozy »

Zdravím vás pánové,
Koupil jsem si kulobro Brno 502.3(7x65R/12x70), a mám problém s výběrem kvalitního a vhodného střeli na lov hlavně srnčí a černé zejména lončáku do 50kg a dančí zvěře potřeboval bych poradi jaké je podle vás nejlepší střelivo kdy je ranivý učinek co nejučinější at zvěř neodbíha a také neniči zvěřinu. Děkuji za odpovědi a rady Lovu zdar
Uživatelský avatar
Georg.H
Zkušený diskutér
Příspěvky: 861
Registrován: ned 23.12.2007, 23:43
Bydliště: Slezsko
Kontaktovat uživatele:

Re: 7x65R výběr střeliva

Příspěvek od Georg.H »

dalas
Administrátor
Příspěvky: 3386
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: 7x65R výběr střeliva

Příspěvek od dalas »

lozy, na tuhle otázku dostaneš tolik různých odpovědí, že z toho moudrý rozhodně nebudeš. Doporučuji Ti pohledat zde na fóru pomocí vyhledávače jak 7x65R tak i 7x64. Myslím, že je tady poznatků o účincích více, než bys dostal odpovědí v tomto vlákně. Až budeš mít zhruba představu, co by ti vyhovovalo, pak snad už konkrétnější dotaz. Ona totiž střela, která by splňovala Tvé představy beze zbytku neexistuje, vždy je to kompromis a záleží kdo na jakou vlastnost dává důraz. Pro někoho je 10m oheň a pro jiného ukrutný odskok. :wink:
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
lozy
Nový návštěvník
Příspěvky: 15
Registrován: ned 25.8.2013, 6:51

Re: 7x65R výběr střeliva

Příspěvek od lozy »

Zdravim představu mám ale právě bych potřeboval vědět pořádne zkušenosti že se mi líbí RWS EVO, Norma oryx, ale i taky sako Hammerhead ale je toto asi co se mi nejvíce líbí ale jak jsem to četl tak každý má prostě svoje zkušenosti že někomu to vyhovovalo a někdo byl zase zklamaný že je spousta myslivců a každý má spoustu názorů.
Jan Slavětínský
Zkušený diskutér
Příspěvky: 520
Registrován: čtv 27.6.2013, 9:34

Re: 7x65R výběr střeliva

Příspěvek od Jan Slavětínský »

Vyzkoušejte si Nosler Part .od SB. V ráži 7x64 i 65R má rychlost a funguje jinak než v jiných kalibrech SB.
Pokud chcete dražší a dobrou munici v 7x65R ,tak CDP Blaser na srnčí a mladou černou, je účinný a docela šetrný.
lozy
Nový návštěvník
Příspěvky: 15
Registrován: ned 25.8.2013, 6:51

Re: 7x65R výběr střeliva

Příspěvek od lozy »

no právě na noslery jsem četl negaticní zkušenosti i na CDP ale četl jsem i kladné věci tak já nevim zatím co jsem četl tak jsem nejvíce kladných věcí četl ta RWS EVO tak já nevim
Uživatelský avatar
Zdenek41
Zkušený diskutér
Příspěvky: 3179
Registrován: ned 24.9.2006, 16:01
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: 7x65R výběr střeliva

Příspěvek od Zdenek41 »

Ven si jen co je vše v učincích na zvěř.Pak musíš taky brát to,že v jedné flintě OK v druhé špatný.Pak zaručená a universální ráže ani střela neexistuje.S tím se musíš smířit.Bohužel je to tak.To co jsi vypsal jsou munice i střely pro tuto ráži velice vhodné at už se rozhodneš pro tu či onu.Budeš se možná divit i SPCE v tom fungovalo dobře i TM od RWS.Ona 65 je o trochu lepší jak 64 což u Rantlů neni až tak běžné.
pantomas
Nový návštěvník
Příspěvky: 4
Registrován: stř 16.1.2013, 10:45

Re: 7x65R výběr střeliva

Příspěvek od pantomas »

Zmíněné Noslery od SB v 7x64 používám druhým rokem a zatím spokojenost. Lovím srnčí, černou (do 60 kg) a škodnou. Střelivo je velmi přesné s dobrou ranivostí, vždy průstřel.
lozy
Nový návštěvník
Příspěvky: 15
Registrován: ned 25.8.2013, 6:51

Re: 7x65R výběr střeliva

Příspěvek od lozy »

koupim noslery od SB a i krabičku RWS evo a uvidíme co se osvěči promě lépe ale musím vyskoušet soustřel at kdyžtak nechybím at vim jakjdou odlišně
veit
Nový návštěvník
Příspěvky: 12
Registrován: úte 31.7.2012, 14:43
Bydliště: Jižní Morava

Re: 7x65R výběr střeliva

Příspěvek od veit »

Ahoj,
7x65R používám v KB merkel B3 . Zkoušel jsem všechny možné náboje, co si vzpomínám byly to RWS, Norma, Hirtenberger, SB

Jelikož žádná střela není univerzální, dopracoval jsem se ke kombinaci 3 druhů nábojů.

SB 9 g SP
SB 11,35 Siera GK
RWS 11,5 g ID

Náboje SB 9g používám hlavně na střelnici. Je to dobrá ekonomická varianta. Občas je používám v létě na lišky . Liška je po nich většinou vyvržena. Kulobrok mám na tyto náboje nastřelený přesně na 100 m, jelikož střelnice umožňuje max 100 m. Letos jsem z intenzivnil trénink a mám těchto nábojů vystřeleno na střelnici 250 ks.

Náboje SB 11,35 Siera GK a RWS 11,5 ID mají v mém kulobroku stejnou balistiku. Na 100 jdou o cca 4-5 cm nad záměrnou ( oproti SB 9 g SP), na nulu jdou na 170 m. Stranová odchylka není žádná. (nebo jen nepatrná) S těmito náboji je tedy kulobrok nastřelený na 170 m.

SB 11,35 Siera GK používám v poli převážně na srnčí zvěř a v zimě na lišky. Střela je tuhá, poškození zvěřiny minimální, slabší kusy srnčí zvěře odbíhají.

RWS 11,5 g ID používám v lese na černou a vysokou. U srnčí je však značné poškození .
O účincích těchto střel se nebudu rozepisovat, je toho plné fórum.

Byt tebou nebál bych se vyzkoušet více variant nábojů, určitě se ti podaří najít dva různé náboje se stejnou balistikou u kterých můžeš využít kombinaci různých vlastností střel.

U mě to je SB 11,35 Siera GK a RWS 11,5 g ID.
lozy
Nový návštěvník
Příspěvky: 15
Registrován: ned 25.8.2013, 6:51

Re: 7x65R výběr střeliva

Příspěvek od lozy »

na siery jsem četl víc negativních zkušeností tak nevim ale jinak se mi líbí tvarově váhově tak nevimale jak říkám vyzkouším prvně evo s nosler partion a uvidím ale nevím od které značky ty noslery že to vyrábí více výrobců které doporučujete?
Mira308
Nový návštěvník
Příspěvky: 32
Registrován: úte 09.11.2010, 19:49

Re: 7x65R výběr střeliva

Příspěvek od Mira308 »

Cca před rokem jsem zde na fóru řešil vhodné střelivo do 7x65R, myslím že to bylo v účincích na srnčí. Po zkušenosti s Geco TM, které sice platilo, ale na můj vkus dost rozbíjelo, mi tuším Bwana doporučil Nosler Partition jako vhodnou střelu do této ráže.

Koupil jsem NP v laboraci od S&B. Po roce si dovolím podělit se o zkušenost. Celkem jsem s tímto střelivem ulovil 5ks černé zvěře a 2 ks srnčí holé zvěře. U černé 4ks lončáků od 50 do 70kg při komorových ranách na vzdálenost od 40 do 100m v ohni (doslova jak když je vypne vypínačem). Jedno sele 35kg při ráně na nízkou komoru na 90m odešelo cca 70m, po celou dobu barvilo jako když to leje z konve, takže dosled byl hračka i bez psa. Ve všech případech minimální poškození zvěřiny, při vyvrhování jsem nacházel v hrudní dutině drobné střepinky olova a pláště pravděpodobně z přední části střely. Na černou mám z této střely velice příjemný pocit, obzvláště na zvěř nad 50kg funguje naprosto perfektně a nemám co vytknout. Kdybych lovil jenom černou neměnil bych.
U srnčího už výsledek tak přesvědčivý není a řekl bych že se střela chová jako celopášť . Srnče stříleno na 70m, zásah srdce, po zásahu odběhlo asi 40m a zastavila ho až nepropustná hradba trnky, jinak by šlo pravděpodobně ještě dál. Od nástřelu až ke kusu jen pár kapek barvy. Druhý kus srna, stříleno na 35m, opět zásah srdce, odběhla z nástřelu bez výrazného značení asi 75 m do lesa, tentokrát barvy po celou dobu dostatek na dosled i bez psa. U obou kusů vstřel velikosti střely a výstřel asi pětikoruna. Vzhledem k tomu, že oba kusy byly stříleny na přehledné posečené louce, kde bylo možné sledovat zvěř celou dobu při úniku z nástřelu, tak nebyl problém. Tato zkušenost mě ale odradila od použití této střely na srnčí, obzvlášť teď na srnce, kde je všude bohatě krytu, by byl obojí dosled pro psa.

Hlavně kvůli srnčímu jsem se tedy rozhodnul ke změně. Měl jsem doma krabičku PTS od S&B, tak jsem na ně zkusil nastřelit flintu. Nepodařilo se, s NP jsem měl rozptyl 3 ran na 100m cca 3 cm , s PTS to bylo snad 20cm. Už jsem myslel že je nějaký problém s puškohledem, tak jsem nabyl znovu NP a zásahy seděly, kde měly a rozptyl zase do 3 cm. Takže PTS moje hromová hůl nepapá.

Na Natuře v Lysé jsem tedy koupil dvě krabičky Norma Vulkan. S Vulkanem letos uloven zatím jeden srnec roček. Stříleno na 218m, zásah zadní komara, srnec v ohni. Byl slyšet zřetelný úhoz střely, srnec se v ráně ztratil. Vstřel velikost střely, výstřel asi 3x3cm, přeražená dvě žebra, poškození minimální. A jedno sele 25kg na 120m v běhu. Špatně jsem odhadl vzdálenost a málo předsadil, takže zásah byl na panenky :? Sele zaryčelo dotáhlo se po předních 5m od nástřelu a než jsem stačil kulobrok přebít, abych ho mohl dostřelit, tak se zvrhlo, krátce odkazovalo a zhaslo. S Vulkanem tedy zatím veliká spokojenost, zdá se že by mohl fungovat na srnčí i černou. Dva kusy je zatím příliš málo na nějaké závěry.
petjan
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 488
Registrován: sob 31.12.2011, 14:08
Bydliště: štětí

Re: 7x65R výběr střeliva

Příspěvek od petjan »

Tak se mi stalo, že jsem vyrazil do revíru, kam to mám cca 8km a na posedu jsem vytáhl patronu, že nabiju, a ejhle držím 7x64 místo 7x65R. v trezoru jsem sáhnul vedle ( může za to samozřejmě baba, protože zas po mě něco chtěla, když jsem odcházel :D ).
Myslíte, že by se něco stalo, kdybych s tím případně vystřelil? Koukal jsem, že v katalogu sel&bell to má podobnou úsťovku a rozměry jsou totožné (+- pár setin u dna a na přechodovém kuželu a 7x65R má o 1mm delší krček). Ptám se proto, že se mi moc nechtělo se vracet, ale radši jsem to jel vyměnit a vyslechnout si jakej jsem sklerotik. :roll:
ZP 16x70/16x70
Brno 500 8x57JRS/20x76
Sabatti SKL 98 10,3x60R /270 win
Skalák
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 361
Registrován: čtv 14.6.2007, 9:26
Bydliště: Horní Adršpach

Re: 7x65R výběr střeliva

Příspěvek od Skalák »

Já si myslím, že by se nic nestalo, jenom by jsi měl problém prázdnou patronu vytáhnout. Měl jsem známého, který měl ZH 7x57R a někde se k němu dostalo pár nábojů 7x57. Normálně je vystřílel do terče a v pohodě. LOVU ZDAR!!!
Sauer 202 Highland - 270W, Meostar R2 2-12x50 RD
ČZ 527 - 223 Rem, Artemis 2100 7x50 RD,
ZKK 600 - 30.06 Spr. Yukon Photon 4,5x42 RT
IŽ 27 E - 16/16
Drsnosrstý jezevčík Cit od Aglaii
Uživatelský avatar
Zdenek41
Zkušený diskutér
Příspěvky: 3179
Registrován: ned 24.9.2006, 16:01
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: 7x65R výběr střeliva

Příspěvek od Zdenek41 »

V 7/57R se běžně při nedostatkovém R ,střílelo bez R.No u 7/65 R jsem to ještě neslyšel,ale je to asi stejný příklad...
Odpovědět