7,62X54R mosin

Vše o loveckém kulovém střelivu. Vaše zkušenosti a názory.
František Fořt
Věčnej rejpal ;-)
Příspěvky: 662
Registrován: pon 09.10.2006, 11:25

Příspěvek od František Fořt »

S ohledem na jinde probíhající diskuzi o ustupujících rážích, kde přišla řeč i na 7,62x54R, jsem předtím taky říkal Edíkovi, že další řešení je mydlit Barnauly SP, které stojí 12 Kč. Rusáci ty jejich kalibry budou dělat do skonání věků, protože to jednak pořád mají jako aktuální kalibr do kulásků a taky proto, že flinty na tuhle ráži má skoro každý od U?gorodu až po Altaj.
To samé platí pro 7,62x39, prát Barnauly po 5 Kč a neře?it, kam mi lítají hilzny.
Co do přesnosti jsou ty Barnauly přirovnatelné k SaB a střely mají i lepší, protože mají tvrdé plá?tě (akorát chudák vývrt) a tvrdé olovo, tak to nedělá ďoury jak vrata.
Citron
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 284
Registrován: stř 18.4.2007, 21:10
Bydliště: Příhraničí

Příspěvek od Citron »

Tak jsem si konečně donesl přebité střelivo, naládoval mi tam Hornady 3130, tak jsem zvědavý, co to udělá. Po říji ihned odskou?ím a porefuruji.
JanekK
Nový návštěvník
Příspěvky: 3
Registrován: stř 04.6.2008, 17:35
Bydliště: Vsetínsko
Kontaktovat uživatele:

7,62x53R - 54R

Příspěvek od JanekK »

Dobrý den,
měl bych dotaz: Vlastním ruský kulobrok v ráži 7,62x53R, dřív sem střílel střelivem Lapua. když sem se byl ptát jestli střelivo v této ráži vyrábí i sellier-bellot. mi bylo řečeno, že ten vyrábí toto střelivo pod označením 7,62x54R. 53R je staré označení a nyní se používá 54R a můžu ho bez obav použít. Tak se ptám jestli to je pravda a můžu 7,62x54R použít do zbraně. Děkuju
zispo
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 374
Registrován: pát 15.1.2010, 6:13
Bydliště: jižní morava

Re: 7,62X54R mosin

Příspěvek od zispo »

Střílim střelivem sako se střelou hamerhed. Zatim mám s tímto nábojem střeleny 2 kusi holé a jelena siku a v ohni. doložím nástřel.Lovim mosinem 44.
Zvědavec
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 119
Registrován: stř 01.6.2011, 20:51

Re: 7,62X54R mosin

Příspěvek od Zvědavec »

Rád bych oživil toto téma. Poslední reakce před dvěma lety. Máte nějaké rady na tovární munici v této ráži?
MOSSBERG500
Nový návštěvník
Příspěvky: 48
Registrován: ned 17.4.2011, 22:20

Re: 7,62X54R mosin

Příspěvek od MOSSBERG500 »

Lovu. Tyto náboje začal vyrábět i Hornady,ale zatím jen s FMJ střelou.K lovu používám Sako 13g Hammerhead.Zatím jsem ulovil jednoho lončáka a dvě selata.Loveno v zimě na vnadišti.Lončáka jsem střelil na hřbet obrnou ránu dohledán druhý den.Selata do 40m od nástřelu.Na 50m střelnici stříleno ze stolu a vaku soustřel do 3cm.Loveno a stříleno z mosina M44.
Zvědavec
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 119
Registrován: stř 01.6.2011, 20:51

Re: 7,62X54R mosin

Příspěvek od Zvědavec »

Dík za tip. Já si přestavěl, resp. nechal přestavět právě Mosina 44 a ještě dojíždím "vojenské kulomeťáky" jen tak do papíru. Na 100 m se vejdu tak do 6-7 cm (a pevně doufám, že je na vině ta vojenská sypanina :-) ), tak už se těším až je dojedu a začne ostré testování. Teda ne že by bylo až tolik z čeho vybírat. I když informace, že Hornady si této ráže všimnul je výrazné +. Snad nezůstane jen u FMJ a pochlubí se i s SST.
zispo
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 374
Registrován: pát 15.1.2010, 6:13
Bydliště: jižní morava

Re: 7,62X54R mosin

Příspěvek od zispo »

zkus hned sako mě střílelo slušně. Nevím co máš za kulometoví náboje. Mě chodili do 3cm na 100m. Ale to až po nové pažbě kde jsem nechal udělat beding.
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: 7,62X54R mosin

Příspěvek od pufr »

V dávno minulém období, kdy někteří odcházející členové fóra požadovali odstranění svého jména i s příspěvky zřejmě bohužel zanikla i informace bezprostředně související se střelivem potažmo i zbraněmi této ráže. Vychází z historie, kdy zejména Finové za účelem zlepšení přesnosti Nagantových pušek šli cestou zužování vývrtu, takže v době tvorby norem C.I.P. byly velmi rozumně vytvořeny dvě - velmi blízké - ráže, lišící se mimo jiné průměrem střely.

"Finská mosinka" s C.I.P. označením "7,62x53R" používá střely o průměru 7,82 až - 7,85 mm (max. C.I.P.); minimální rozměry vývrtu hlavně jsou 7,59 mm v polích a 7,83 mm v drážkách vývrtu

"Ruská mosinka" s C.I.P. označením "7,62x54R" používá střely o průměru 7,92 mm; minimální rozměry vývrtu hlavně jsou 7,62 mm v polích a 7,92 mm v drážkách vývrtu

Ne, že by to byla neznámá informace, ale možná to někomu pomůže vysvětlit případný horší rozptyl při střelbě náboji renomovaného výrobce.
A samozřejmě, že vojenské zbraně nebývají vyrobené podle C.I.P. ani SAAMI ale podle technických podmínek stanovených příslušným ozbrojeným sborem a tak se nutně v některých případech budou od výše citovaných předpisů civilních "úředníků" lišit :)
Pufr
Zvědavec
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 119
Registrován: stř 01.6.2011, 20:51

Re: 7,62X54R mosin

Příspěvek od Zvědavec »

Absenci přesných norem u vojenského střeliva mohu potvrdit. Resp. normy tam jsou, ale priority zcela jiné. Přesnost není na prvním místě. Žádná vojenská munice (nechci tvrdit, že neexistuje výběrová sniperská munice), která mi prošla rukama nebyla stejně přesná jako civilní produkce. To už i Barnauly jsou na tom o chlup líp. Ale jak 7,62x54R, tak 7,62x39 z armádních zásob lítaj tak ve dvojnásobném rozptylu, než když nabiju něco jiného. Co ale chtít od munice za 3-4 Kč. :)
Uživatelský avatar
Reno
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 462
Registrován: pát 20.2.2009, 11:49

Re: 7,62X54R mosin

Příspěvek od Reno »

No, ono u těch vojenských nábojů mimo nějakých výrobních tolerancí "vstupuje do hry" ohledně jejich přesnosti více faktorů, jako např. chemické složení střelného prachu, zápalek a stáří nábojů, případně způsob jejich skladování. Jinak já kdysi v obchodě úplně náhodou zakoupil za velice sympatickou cenu několik krabiček nějakých původem ruských vojenských nábojů 7.62x54R, byly označeny pouze číselným kódem na dně mosazné nábojnice a měly těžkou FMJ střelu s olověným jádrem. Bylo to to nejpřesnější střelivo, které jsem kdy do Mosina měl. :idea: Bohužel jsem na to přišel až později a už jsem na ně nikde nenarazil. A když už jsme u toho Mosina, nedávno jsme s manželkou vyrazili na střelnici dostřílet nějaké zbytky starších zásob. Jedna načatá krabička poloplášťů od S&B, netuším jak stará, byla opravdu peklo... :? U každého druhého náboje Mosin probodl zápalku, z jakého bláta je vyráběli fakt netuším, ale co si pamatuji z minulosti, u S&B se mi to již párkrát stalo, přitom u nábojů Barnaul, Lapua a Sako se mi to nikdy nestalo...
Uživatelský avatar
Leon
Moderátor
Příspěvky: 2773
Registrován: sob 23.9.2006, 16:51
Bydliště: kousek od M.B.

Re: 7,62X54R mosin

Příspěvek od Leon »

MOSSBERG500 píše:Souhlas s Renem.To co občas S+B dovede je hotové peklo. S těmi zápalkami to je pravda.Proraženou zápalku úderníkem jsem měl pouze jednou,zaplať Sv. Hubert při nastřelování.Při každém výstřelu náboje SB je zápalka ohrnutá jak gumovky.A k těm ruským nábojům,je možné,že šlo o náboj Celevoj snajpersky pro SVD,myslím že střela má kolem 13g.Mám jich ve sbírce 40ks,zatím jsem je nestřílel,protože jde skutečně o podpultovku
nějak blbne forum originál od mossberga byl dvakrát tak jsem jeden smáznul a zmizeli oba a i mě to dělá to samé tak je příspěvek dvakrát.Leon
CZ 550 american 308win.
Zvědavec
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 119
Registrován: stř 01.6.2011, 20:51

Re: 7,62X54R mosin

Příspěvek od Zvědavec »

S tím nemohu než souhlasit. Jedná se (asi-pokud mluvíme o stejném náboji) o výběrové sport. sřelivo. Samotná nobojnice bez jakéhokoliv značení (na dně je u mých zásob jen číselný kód 188). Distribuováno v žluto-bílé papírové krabičce á 20 ks se značením "Extra 7,62 13g VM Match". S tím je radost střílet, ale je hrozný je shánět. Jenže je to (jaké překvápko u sportovní munice :) ) FMJ. To ale není ta klasická "kulometná sypanina", kterou jsem měl na mysli v předešlých příspěvcích.
Uživatelský avatar
Lotr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2115
Registrován: úte 02.9.2008, 7:03
Bydliště: lounsko

Re: 7,62X54R mosin

Příspěvek od Lotr »

Číselný kód 188 značí, že náboj byl vyroben v tehdejším SSSR v muničce v Novosibirsku.

Nějaké povídání o náboji Extra je tady:
http://odstrelovac.wz.cz/index_soubory/Page868.htm
Naposledy upravil(a) Lotr dne ned 26.8.2012, 16:43, celkem upraveno 1 x.
ZG 47 8x57 JS, IŽ27-EM-1C Sporting 12/76, ZP 50 16/70, CZ 858 Tactical, Astra A-100 9 mm, CZUB 584, model 4, 12/7x65R, Remington model ll, r. 20/65, IŽ 18 r. 20/70
Nikon D-3100
MOSSBERG500
Nový návštěvník
Příspěvky: 48
Registrován: ned 17.4.2011, 22:20

Re: 7,62X54R mosin

Příspěvek od MOSSBERG500 »

Potvrzuji Zvědavce.Žlutobílá krabička s nápisem Ekstra 7,62 mm Patrony Sportivnyje Vintočnyje.Značení náboje 188 a pod 82.Sehnal jsem je před lety od kamaráda,který končil s SVD a začínal a dodnes používá jiné železo :) .Měl jsem jich 60ks,ale dvacku ode mě vyžebral kamarád také fanda do mosina.
Odpovědět