Přebíjení 375 H&H

Vše o loveckém kulovém střelivu. Vaše zkušenosti a názory.
Sam60
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 128
Registrován: stř 12.6.2013, 6:35

Přebíjení 375 H&H

Příspěvek od Sam60 »

Přebíjí tady někdo tuhle ráži? Našel jsem to jen na zahraničních fórech ale tam používají prachy který jsou u nás nesehnatelný.
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: Přebíjení 375 H&H

Příspěvek od pufr »

No, když nikdo nic, tak asi spíš konkretizuj svou představu náboje a s prachem už Ti něco poradíme.

Jinak si mi připomenul článek Wernera Reba v DWJ, cca 4 až 5 let zpátky, kdy tento stále aktivní pán popisoval, jak pro svého přítele vymýšleli něco na naháňky a dospěli k názoru, že ideální bude mírně redukovaný náboj pro jeho R93 Offroad ráže 375 H&H Mag. Po peripetiích na celou stranu časopisu, kdy nebyli spokojeni zejména s rozptyly Wernerem nabitých nábojů (v článku psal přímo: "rozptyl dobrý, ale ne pro nás" :) ), dospěli k sestavě s velmi lehkou (nechce se mi hledat starý katalog, ale tuším to bylo jen něco okolo 200gr), homogenní Barnes střelou (tehdy myslím ještě jen Barnes X), která měla rozptyl zásahů pod 3 cm/100 m, počáteční rychlost někde kolem 700 m/s a velmi mírný zpětný ráz.
Ten kamarád si na konci článku postěžoval, že má plný trezor krásných drahých zbraní, ale od doby, kdy začal lovit s tou popsanou sestavou, tak ta "černá mrcha" žádnou jinou zbraň z trezoru do lesa nepustí :)
Pufr
Zbrojovák
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1627
Registrován: pon 21.3.2011, 7:19
Bydliště: Morava

Re: Přebíjení 375 H&H

Příspěvek od Zbrojovák »

v0 700m/s je pro barnes x nízko, bych řekl a na naháňky brát monolit= koledovat si jít sednout do tepláků anebo platit a platit :)
Já bych volil na naši zvěř nějakou klasickou střelu kolem 17g s vo těch 700m/s
třeba první 4 typy shora (vyjma GMX- monolit)
http://www.hornady.com/store/.375-375-CAL
, ale majitel musí vyspecifikovat po jaké představě lovu s 375HH pase.
Mauser 98(Tymney/ERA) 9,3x62, Z.Diavari 3-9x42+ Vulcan v5= 720m/s
Sam60
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 128
Registrován: stř 12.6.2013, 6:35

Re: Přebíjení 375 H&H

Příspěvek od Sam60 »

Tak už jsem něco dohledal na Nosler stránkách, je tam u nás sehnatelný IMR 4350 který je pro magnumové ráže. Jsou tam i nějaký navážky, tak to zkusím. Jinak mám nakoupený střely Hornady RN 270 Grn.
BwanaHunter
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1907
Registrován: úte 13.10.2009, 21:01

Re: Přebíjení 375 H&H

Příspěvek od BwanaHunter »

Hornady RN jsem měl za to, že v 375 jsou jen 300 grs. Můžu se mýlit, na webu nemají ani ty, ani ty. Pokud bys 270 grs. myslel ty SP-RP, můžu ti je jedině doporučit.

pufr> docela tomu rozumím. Střílím na evropskou zvěř (ale střílel jsem je i v Africe) právě ty výše uvedené 270 grs. střely a jsem velmi spokojený. Střela přesná, účinek spolehlivý, nerozbíjí, výborné barvení...
S trofejemi je to jako s ženami. Nejlepší je ta příští.
Sam60
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 128
Registrován: stř 12.6.2013, 6:35

Re: Přebíjení 375 H&H

Příspěvek od Sam60 »

BwanaHunter píše:Hornady RN jsem měl za to, že v 375 jsou jen 300 grs. Můžu se mýlit, na webu nemají ani ty, ani ty. Pokud bys 270 grs. myslel ty SP-RP, můžu ti je jedině doporučit.

pufr> docela tomu rozumím. Střílím na evropskou zvěř (ale střílel jsem je i v Africe) právě ty výše uvedené 270 grs. střely a jsem velmi spokojený. Střela přesná, účinek spolehlivý, nerozbíjí, výborné barvení...
Kupoval jsem je ve Sport Defence a chtěl jsem 300Gr ale prodavač mi doporučil 270Gr. Minulý týden jsem si je koupil ještě do 8x57. SP-RP jsem střílel ale větší kusy na 100 - 150 metrů pokud to nebylo na žebra tak to zvěř neprostřelilo. Jádro se oddělovalo od pláště. Ale zvěř odcházela max 50 metrů.
Zbrojovák
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1627
Registrován: pon 21.3.2011, 7:19
Bydliště: Morava

Re: Přebíjení 375 H&H

Příspěvek od Zbrojovák »

tak to je skup všechny, protože už se nedělají viz odkaz výše, a byly dobré i do 9,5x57, pravda spíše na zvěř od velikosti dobře živeného lončáka - výše. jsou do magnumu, takže chtějí pro dobrý rozklad- práci, pro střelbu do ONV, zhruba v0 700m/s
Mauser 98(Tymney/ERA) 9,3x62, Z.Diavari 3-9x42+ Vulcan v5= 720m/s
BwanaHunter
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1907
Registrován: úte 13.10.2009, 21:01

Re: Přebíjení 375 H&H

Příspěvek od BwanaHunter »

Sam> to ze ti SP-RP neprostrelovaly vetsi kusy, to nemyslis z 375 HH, ze ne...?
S trofejemi je to jako s ženami. Nejlepší je ta příští.
Rogam
Zkušený diskutér
Příspěvky: 519
Registrován: sob 13.8.2011, 20:09

Re: Přebíjení 375 H&H

Příspěvek od Rogam »

BwanaHunter píše:Sam> to ze ti SP-RP neprostrelovaly vetsi kusy, to nemyslis z 375 HH, ze ne...?
Třeba myslel slona... :lol:
BwanaHunter
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1907
Registrován: úte 13.10.2009, 21:01

Re: Přebíjení 375 H&H

Příspěvek od BwanaHunter »

No já jsem právě zvědavý. Protože Hornady 270 grs. SP-RP v továrně prostřelí kudu i oryxe. Myslim jako fakt dospělý :-)
S trofejemi je to jako s ženami. Nejlepší je ta příští.
Rogam
Zkušený diskutér
Příspěvky: 519
Registrován: sob 13.8.2011, 20:09

Re: Přebíjení 375 H&H

Příspěvek od Rogam »

Předpokládám, že to ale asi nechytilo žádnou větší kost? Já jeden čas používal do .375 HH tovární RWS UNI a přes přední běh skrz u kudu neprošla, jinak to chodilo skrz notmálně. Když už jsme u toho, tak jsem i neprostřelil elanda přes zadní a ani přední běh z tovární .458 WM Federal Preminum (soft point), ale pravdou je, že eland je mohutné zvíře. Nyní jsem přešel na munici Hornady .375 HH, střely 300gr DGX a DGS a zatím spokojenost.
Naposledy upravil(a) Rogam dne ned 05.4.2015, 13:19, celkem upraveno 1 x.
TT33
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 419
Registrován: sob 21.7.2007, 17:31

Re: Přebíjení 375 H&H

Příspěvek od TT33 »

S .375 H&H lovím už více roků, hlavně na naháňkách. Používám střely ORYX 300gr., prach Vectan TU5000, nějaký ten kg. prachu už prošel, měl jsem ji i na střelnici Světnov. Mám s ní ulovenou černou, dančí, muflony, lišky i srnčí a chová se podobně jako 9,3x62; nepodbarvuje, je přesná, soustřel s optikou do 1MOA. Není to moje jediná kulovnice, ale na naháňkách má své opodstatnění.
Sam60
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 128
Registrován: stř 12.6.2013, 6:35

Re: Přebíjení 375 H&H

Příspěvek od Sam60 »

BwanaHunter píše:Sam> to ze ti SP-RP neprostrelovaly vetsi kusy, to nemyslis z 375 HH, ze ne...?
Dostřeloval jsem bachyni 109 kg vyvržená . Rána šla trochu ze šikma přes krkovici. Jádro se odělilo a plášť střelyzůstal pod škárou a jádro jsem nenašel, ale výstřel nebyl. Tohle byl jediný případ. Teď dostřeluju RWS UNI a pak začnu " mačkat" ty RN.
BwanaHunter
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1907
Registrován: úte 13.10.2009, 21:01

Re: Přebíjení 375 H&H

Příspěvek od BwanaHunter »

Rogam> tak samozřejmě že přes lopatky a velké kosti či klouby je to složitější. A eland je vůbec veliký zvíře, narostlí býci mají i přes tunu. To má trošku jinou kostru :-)) Jak ty určo víš, DGX a DGS je jiná kategorie, než SP-RP, který je de facto normální poloplášť, jen má ten "vnitřní zámek", který snad zvyšuje kompaktnost. DGS je vůbec solid v ocelový kukle, podobné konstrukce, jako Woodleigh solid, to musí jít skrz kost i u toho slona :-) samozřejmě z adekvátní ráže. A i DGX je celkem kompaktní tvrdá střela, na X jako expanding :-), řekl bych podobně jako A-frame, ne-li kompaktnější.
UNI jsem střílel před nějakými 20 lety, kdy to byl ještě TUG a moc mě nepřesvědčily. Střílel jsem i KS, ty byly o něco lepší, zejména na evropskou zvěř, ale jinak jsem od RWS odešel.

Sam> zajímavé, takovou zkušenost nemám. Tím samozřejmě tvoje slova nezpochybňuju, ale mě se nestalo, že bych 375HH evropskou zvěř neprostřelil (pokud jsem nezapomněl,ale to bych nejspíš nezapomněl :-)) Proč se v tvém případě stalo samozřejmě těžko říct. Z mojí zkušenosti jsou na evropskou zvěř v téhle ráži dobré tyhle střely (v následujícím pořadí, a mluvím o továrních laboracích, nepřebíjím): 1. Hornady 270 grs SP-RP, 2. Hornady 300 grs. RN (pokud jde o účinnost, je to tak nastejno s SP-RP, ta vítězí lepší balistikou, jinak je to asi jedno). 3. Norma Swift A-Frame, 4. Norma PH 350grs. Woodleigh SP, 5 Norma Oryx. S tím Woodleighem jsem dost váhal, na jaké místo ho dát. Nastřílel jsem s ním toho celkem dost, a má jednu velkou výhodu, je to fakt knedlík, takže naše zvěř, když jí trefí, tak to je fakt rána, a to že člověk trefil, to prostě vidí, ta reakce je jasná, výmluvná, to prostě žádná zvěř neustojí. Nicméně v těch 700 m/s jsou na naší zvěř poměrně asi tvrdé, takže ten účinek není ono, odskoky o dost delší, stejně jako zhasínání, než jsem u téhle ráže zvyklý. Zase s dobrým bravením, to jo. Nechci spouštět polemiku a nikomu svůj pohled nenutím, to jen kdyby to bylo nějak užitečné.
S trofejemi je to jako s ženami. Nejlepší je ta příští.
Sam60
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 128
Registrován: stř 12.6.2013, 6:35

Re: Přebíjení 375 H&H

Příspěvek od Sam60 »

Teď jsem se dostal domů tak koukám na krabičku střel RN a měli jste pravdu HND 270 Gr nedělá, jsou to 275Gr.
Odpovědět