270Win

Vše o loveckém kulovém střelivu. Vaše zkušenosti a názory.
Odpovědět
Marpie
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1193
Registrován: pon 16.10.2006, 7:33
Bydliště: severní Morava

270Win

Příspěvek od Marpie »

Leon píše:zdravim chtěl bych se pro kolegu zeptat jestli jste náhodou někdo nezkoušel náboje hirtenberger se střelou nosler particion
Hirtenberger Nosler Partition mám od leto?ka ale v ráži 270W (9,7g) a zatím naprostá spokojenost. 3 srnci, 2 srnčata, lončák a 2 lišky.
1. srnec na cca 130m, v ohni, rána přes obě plecka (plíce a myslím škrábnuté srdce; 2. srnec s čistě plicní ranou na cca 90m (po ráně vyhodil zadní běhy až jsem se lekl že jsem trefil naměko a ne nijak rychle odběhl cca 25m do řepky, barvy dostatek na nástřelu i na trase; 3. srnec vyšší zadní komora (plíce, játra, ledvina) v ohni cca 100m; Lončák cca 50m, v ohni, vstřel v oblasti horní části plecka a výstřel mezi slechem a světlem na stejné straně; 1. slabé srnče cca 120m vstřel na středu komory výstřel přes plecko(plíce, srdce) v ohni; 2. slabé srnče, na cca 70m vstřel i výstřel za pleckem (čistě plicní rána)po ráně pokleslo předkem vytočilo se a jakoby poklidným klusem odběhlo celkem cca 30m do lesa. Jakmile se otočilo tak jsem viděl v puškohledu jak z něj ze středu komory proudí spousta barvy, takže jsem byl v klidu, barvy opět dostatek na nástřelu i na trase; 1.liška cca 40m přes obě lopatky v ohni; 2. liška zrovna včera na cca 80m zásah střed komory, po ráně vyrazila vpřed uběhla 20m a začala se točit v kolečku a chňapala po ráně. Udělala 2 nebo 3 kolečka a zhasla. Výstřel cca 2cm vstřel neznatelný. Barvy na nástřelu dostatek pak ještě cca 3 m ale dál jsem Nenašel nic.
Naposledy upravil(a) Marpie dne stř 06.12.2006, 21:38, celkem upraveno 2 x.
Uživatelský avatar
figi
teoretik fora
Příspěvky: 1931
Registrován: stř 11.10.2006, 7:19
Bydliště: Česká Lípa

Příspěvek od figi »

Jakou máš zbraň ?
Uživatelský avatar
Andy
Administrátor
Příspěvky: 1840
Registrován: úte 01.8.2006, 14:17
Bydliště: Praha

Příspěvek od Andy »

Kazdopadne je videt, ze znaceni zvere pri zasahu tuzsi strelou je dost podobne. Po InterBondu se chovani podobne. Rozhodne ne jako po TIGu, kdy se zver doslova lamala v ohni. Hold neco za neco :roll:
Marpie
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1193
Registrován: pon 16.10.2006, 7:33
Bydliště: severní Morava

Příspěvek od Marpie »

ZKK 600,r.v. 95, kupovanou jako novou v roce 97 jako jednu z posledních v té ráži a provedení v republice (Možná i poslední), pažba Monte Carlo. Optiku mám Meoptu 6x42A kříž 1 - hrubé T. ČZtu jsem tehdy nechtěl, ZKK se mi zamlouvalo víc a navíc jsem chtěl jedině pažbu Monte Carlo na kterou jsem si zvykl z Foxky a Monte Carlo tehdy ČZ nedělala. Teď ji mají na ČZ 550 verzi Scandinavia. Kupoval jsem to ještě jako student, takže jsem si moc vyskakovat nemohl, ale k plné spokojenosti slouží stále, tak ji zatím měnit nehodlám. Snad jen časem tu optiku.
Marpie
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1193
Registrován: pon 16.10.2006, 7:33
Bydliště: severní Morava

Příspěvek od Marpie »

Andy: No když si ale vezmu že 2 srnci ze tří v ohni, jedno ze dvou srnčat taky a ten srnec i srnče co odběhli těch 25-30m měli čistě plicní ránu bez poškození srdce , játry a bez zásahu ani okrajového plecek a oba meli jak jsem zevnitř viděl vstřel mezi žebry tak mi to přijde, jako velmi dobré. Netu?ím teda zda po takovém zásahu Tigem by zvěř neodběhla, ale já jsem velmi spokojen. Lončáka neberu v potaz, když měl zásah lebky. První srnče které nemám nafocené zůstalo v ohni mělo výstřel na plecku cca 5 cm v průměru. Ta liška co zůstala v ohni měla taky cca 5 cm výstřel. Při střelbě na terč jde na papíru vidět úplně jiný vstřel než třeba SB nebo Winchester Powerpoint kterých mám pár kousků. Díra v papíru je mnohem větší a okraje jsou výrazně roztřepené a od olova jako by hned při dopadu ta přední část vybuchla. Hodlám provést pokus se střelbou do balíků papíru, ale netu?ím kdy se k tomu dostanu. Chci zkusit co nejvíce typů střel. V jednom obchodě jsem viděl že náboje prodávají i po kusu tak bych tam nakoupil 1-2ks všeho co budou v 270W mít a to bych vyzkoušel. Jen ještě bude problém sehnat dostatek balíků, abych to neprostřelil a mohl ty střely vytáhnout.
tibi1
Zkušený diskutér
Příspěvky: 605
Registrován: stř 18.10.2006, 6:52

Příspěvek od tibi1 »

Marpie píše:Andy: No když si ale vezmu že 2 srnci ze tří v ohni, jedno ze dvou srnčat taky a ten srnec i srnče co odběhli těch 25-30m měli čistě plicní ránu bez poškození srdce , játry a bez zásahu ani okrajového plecek a oba meli jak jsem zevnitř viděl vstřel mezi žebry tak mi to přijde, jako velmi dobré. Netu?ím teda zda po takovém zásahu Tigem by zvěř neodběhla, ale já jsem velmi spokojen. Lončáka neberu v potaz, když měl zásah lebky. První srnče které nemám nafocené zůstalo v ohni mělo výstřel na plecku cca 5 cm v průměru. Ta liška co zůstala v ohni měla taky cca 5 cm výstřel. Při střelbě na terč jde na papíru vidět úplně jiný vstřel než třeba SB nebo Winchester Powerpoint kterých mám pár kousků. Díra v papíru je mnohem větší a okraje jsou výrazně roztřepené a od olova jako by hned při dopadu ta přední část vybuchla. Hodlám provést pokus se střelbou do balíků papíru, ale netu?ím kdy se k tomu dostanu. Chci zkusit co nejvíce typů střel. V jednom obchodě jsem viděl že náboje prodávají i po kusu tak bych tam nakoupil 1-2ks všeho co budou v 270W mít a to bych vyzkoušel. Jen ještě bude problém sehnat dostatek balíků, abych to neprostřelil a mohl ty střely vytáhnout.
marphie: mi sme tieto testy s kamosom robili v 7x64 najmenej s 10 druhmi streliva a vsetky okrem perveho partizana polomonolitu typu grom sa rozpadli na prach ako tig tak aj sierra, nieco malo (plast s malou castou jadra) mal partition ale inak nic moc. pravdepodobne bolo potrebne najst tu spravnu hrubku listov papiera a za nu postavit nejaku zachytnu bednu s pieskom ale to sme zistili az na mieste. Ako tu vlozim foto? poradi niekto? dik
Marpie
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1193
Registrován: pon 16.10.2006, 7:33
Bydliště: severní Morava

Příspěvek od Marpie »

Tak už raději do správného tématu:
Marek píše:Tak zalozte klub .270 Win :lol: Budu pravidelnum hostem:)... Jinak se Vas zeptam, jaky mate vy zkusenosti s Belotackym strelivem??? Ja uz jsem to psal v minulem dotazu a prijde mi ze litaji jak chteji:(( A navic vsechno silene rozbiji, od kocky nebo lisky pres srnci do prasete do 25 kilo. A prase vetsi nez 60 kilo to zas ani neprolitne:(( Ale mam kliku, zatim mi vzdy zustali v ohni. Ale prvniho dosledu se docela bojim...
No se SB jsem toho nastřílel v 270W dost a právě proti jiným rážím (308W. 7x57R a 7x64) to s SB rozbíjelo mnohem méně. Pokud se trefila kost tak paseka byla taky ale menší. Jinak při mém způsobu míření až za lopatku to rozbíjelo zcela v normě. Holt dírka - dírka ti pravidelně udělá tak celoplá??, jen budeš muset za tím dvě hodiny běhat. Rozbíjí i renomované značky střeliva. Zeptej se Andyho co mu dělal v 308W TIG. Jinak co se týká přesnosti tak jednou měl mou flintu v rukou puškař vystřelil na 100m 5 ran se SB 9,7g. 4 se dotýkaly a jedna o které hned po výstřelu řekl že ji strhl byla cca 5 cm vedle. Já toto nedokázal. A moc si mou flintu pochvaloval. Prostě má flinta i s obyčejným SB je lepší než já. Ale teď mám Hirtenberger Nosler Partition a mají ještě příjemnější zpětný ráz a to už s SB byl velmi příjemný a na 50m střelnici jsem trefil kam jsem mířil (nebo přesněji 1,5 cm nad to na co jsem mířil).
Marocchi 03 Field 12/76; ZP49 12/12; Brno mod. 4 22LR+Nikon Monarch 3 5-20x44SF; Brno mod. 1 22LR Hawke 4-12x40; ZKK600 MC 270W+ Pard 008Lrf, CZ550 Prestige 270W + Delta Optical Titanium HD 2,5-15x56; UB584 270W/12 Vortex Crossfire 1-4x24
Marek
Zkušený diskutér
Příspěvky: 584
Registrován: pon 04.12.2006, 11:01
Bydliště: Trutnovsko

Příspěvek od Marek »

No mam kamose a tem ma taky zkk ve 270 a muzu ti tict ze ve srovnani s tou moji cz je to jako pirko:( No ja kdyz chodim rano po srncichj tak mam dojem ze to vazi snad 10 kilo.. A Co se tyce toho rozbijeni, no mirim vetsinou tak 10 cm za plec, takze chytam jatra, ale vystrely maji tak 10 cm!! no vsak je poslu..
Marpie
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1193
Registrován: pon 16.10.2006, 7:33
Bydliště: severní Morava

Příspěvek od Marpie »

Marek píše:No mam kamose a tem ma taky zkk ve 270 a muzu ti tict ze ve srovnani s tou moji cz je to jako pirko:( No ja kdyz chodim rano po srncichj tak mam dojem ze to vazi snad 10 kilo.. A Co se tyce toho rozbijeni, no mirim vetsinou tak 10 cm za plec, takze chytam jatra, ale vystrely maji tak 10 cm!! no vsak je poslu..
No já s SB míval na srnčím výstřely kolem 5 až těch 10cm, ale těch 10 spíš při zásahu kosti. A pokud je to 10 cm na žebrech tak mi to absolutně nevadí. Hlavní bylo že to bylo bez podlitin. Prostě kus masa pryč a nic víc. lišky jsem občas rozpůlil a občas v poho. Já ale lišky nestřílím na kožešinu tak mi to bylo celkem jedno. S SB SPCE 308W i s 7x57R i s 7x64 bylo srnčí zpravidla mnohem víc rozbité. 308W i 7X57R z vlastní zkušenosti, 7x64 jsem jen zprostředkovaně viděl na vlastní oči. A teď jsem si když budu chtít lišku na ko?ich objednal celoplá?tě. protože i Hirtenberger Nosler Partition dokáže udělat pěknou díru. Jen musím zjistit jak budou ty FMJ lítat proti těm Hirtenbergerům.
Marocchi 03 Field 12/76; ZP49 12/12; Brno mod. 4 22LR+Nikon Monarch 3 5-20x44SF; Brno mod. 1 22LR Hawke 4-12x40; ZKK600 MC 270W+ Pard 008Lrf, CZ550 Prestige 270W + Delta Optical Titanium HD 2,5-15x56; UB584 270W/12 Vortex Crossfire 1-4x24
Marpie
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1193
Registrován: pon 16.10.2006, 7:33
Bydliště: severní Morava

Příspěvek od Marpie »

Jo a kámoše co má ZKK 270W ukecej až se tady do fóra přihlásí a fakt tu už bude klub 270W. A budem dva ZKK 270W a dva ČZ550 270W. Co ten kámoš do toho láduje?
Marocchi 03 Field 12/76; ZP49 12/12; Brno mod. 4 22LR+Nikon Monarch 3 5-20x44SF; Brno mod. 1 22LR Hawke 4-12x40; ZKK600 MC 270W+ Pard 008Lrf, CZ550 Prestige 270W + Delta Optical Titanium HD 2,5-15x56; UB584 270W/12 Vortex Crossfire 1-4x24
Marek
Zkušený diskutér
Příspěvky: 584
Registrován: pon 04.12.2006, 11:01
Bydliště: Trutnovsko

Příspěvek od Marek »

Je to tak obcas to jde, ale vetsinou to dela velkou paseku. no a lisky v zime strilim brokama, a v lete mi je to taky jedno. A jak to vidis s prasatama?? letos jich mam 7, jedno Slugem a zbytek s 270. 5 V ohni a jedno tak 50 metru od nastrelu jeste zivy, ale to bylo blbe trefeny.Ale uz jsem psal, ze pokud je to vetsi nez 50 - 60 kilo tak mi to neprojde... a taky mam jedno ,, chybeny" Nic jsem nenasel a ani psy ale ja jsem si jisty ze bylo trefene, slysel jsem uhoz a nenasel jsem ryhu po kuli!! No ale ani prase jsem nenasel:((
Marek
Zkušený diskutér
Příspěvky: 584
Registrován: pon 04.12.2006, 11:01
Bydliště: Trutnovsko

Příspěvek od Marek »

No a kamose neukecam, on je to takovej malej lempl:)) A taky laduje SaB. no ale lisek letos ma asi 20!! A vsechno kuli a dost daleko... A to ma staryho Zeise 4x32!!
Marpie
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1193
Registrován: pon 16.10.2006, 7:33
Bydliště: severní Morava

Příspěvek od Marpie »

No u nás prasat moc není takže já letos po delší době mám jednoho lončáka. S 270W tedy celkem dva. První ještě s SB odběhl po komorové ráně 10m a ten letošní je ve zdejší fotogalerii. takže s tou 270W jsem měl dosud na prasata pech. Občas jsem viděl nebo slyšel ale střílet se nedalo. když jsem si občas půjčil otcův kulobrok nebo ještě s minulou 308W to bylo lepší - to prasat padlo víc. Ty chodí? na lesárnu v Praze? Já chodil taky na ČZU(ale nedokončil jsem to) ale na ekonomickou fakultu a jako volitelný předmět jsem měl myslivost a pamatuji se že asistent z lesnické fakulty, co nás měl na cvičení měl taky 270W. Jen si už nepamatuji jeho jméno
Marocchi 03 Field 12/76; ZP49 12/12; Brno mod. 4 22LR+Nikon Monarch 3 5-20x44SF; Brno mod. 1 22LR Hawke 4-12x40; ZKK600 MC 270W+ Pard 008Lrf, CZ550 Prestige 270W + Delta Optical Titanium HD 2,5-15x56; UB584 270W/12 Vortex Crossfire 1-4x24
WetDog4
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 218
Registrován: ned 07.1.2007, 0:35

Příspěvek od WetDog4 »

No, když jsme u té chvály 270, já jsem si tu svou ZKK kupodivu přivezl někdy v roce 2002 Použitou z Kanady a s ní matrice a nějaké 150 gr poloplá?tě Speer BT. S těmi jsem byl celkem spokojený - rozptyly pod 0,5 MOA.
Pak jsem dostal na IWA od opilého jihoafričana kartón různých vzorků PMP a v něm asi dvě krabičky 130 gr ProAm- jednu jsem delaboroval a odleptal plá?? HNO3 a zjistil, že ta dvě jádra jsou sestavená nesymetricky - ale i tak jsem je zkusil a nebylo to nejhorší.
U střel s olověnou ?pičkou mi ale vadilo poškozováni ?pičky v nábojižti, asi proto jsem potom hrozně dlouhou dobu používal 140 gr Sierra Game King HPBT - taková zvláštní střela s otvorem vpředu trochu větším než u Sierra MK a smáčknutým do jakéhosi čtyřlístku. Tehdy jsem taky v Precision Shooting objevil návod na molykování, tak jsem všechno molykoval, včetně 130 gr PMC poloplá??ů s redukovanou laborací AAc 5744 a včetně pokusu dosáhnout slušných rozptylů s S&B 150 gr poloplá??i (na cca 3 cm/100m jsem se dostal s asi 55gr AAc 4350).
Pak začal Hornady dělat SST - nejdřív jen 130 gr - s těmi jsem se kvůli rozptylům dost natrápil. Tak jsem hned napřesrok přešel na 140 gr SST - vše ještě v MOLY od Aktivia Kaznějov.
Pak jsem jakousi okasí koupil starou kulovnici v ráži 9x56MSch a propadl kouzlu devítek (jsou totiž na divočáky v noci výrazně efektivnější). Po přestavbě staré dobré ZG 47 na ráži 358 Winchester zhruba před třemi lety, se ta závislost ještě prohloubila, tak abych dal 270ce ještě šanci zkusil jsem 160 gr Partition a to je skutečně první 270ková střela u které jsem spokojem s velikostí výstřelového otvoru i u divočáků kolem 100 kg ?ivé váhy -funguje jako kladivo (a srnčí nerozbíjí).
V poličce ještě na vyzkoušení čeká 130 gr. Partition ve staré - skoro sběratelské červené krabičce "Hirtenberger" a dnes často diskutované 120 gr Impaly - taky dárek z IWA.
Myslím, že 270W je skvělá ráže, hlavně tam, kde potřebujete dosáhnou trochu dál a když jí při nastřelování střídáte třeba s 300WinMag (aby chladly hlavně), máte dojem, že 270 je skoro malorážka. Jen u těch srpnových a ?ářiových zabělených divočáků nad řekněme 60 kg může být méně barvy na dosled - by? většinou krátký - jen v desítkách metrů - ale v srpnové bu?i, kopřivách, mouchách a teplech je každá kapka barvy dobrá :)
Martin
WetDog4
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 218
Registrován: ned 07.1.2007, 0:35

Příspěvek od WetDog4 »

Oprava, teď to vidím, puška je koupená v roce 1992 :D
Martin
Odpovědět