Střelivo SB

Vše o loveckém brokovém střelivu. Vaše zkušenosti a názory.
Odpovědět
BwanaHunter
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1907
Registrován: úte 13.10.2009, 21:01

Re: Střelivo SB

Příspěvek od BwanaHunter »

Zdenek> me v 16 vyborne funguje Rottweil Waidmansheil HV 3,5mm. Je to stara ferlaska, 1.republika, ale tohle ji moc chutna. Nevyhoda je, ze to neni zrovna levna rana (ale to resim na asfalt, nikdy na zivou zver) a je to jen v 70...
S trofejemi je to jako s ženami. Nejlepší je ta příští.
Pavel.x
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 205
Registrován: stř 18.7.2007, 11:00

Re: Střelivo SB

Příspěvek od Pavel.x »

Do kulobroku ráže 20x76 jsem si koupil před asi 2 roky 2 krabičky po 25ks 4mm broků. Přímo na objednávku ve zbraních protože to běžně nevedou. Očekával jsem, že budou stejné série ale nekontroloval jsem to a popravdě ani nevím jestli se to u brokových značí.

První krabička zkouška 2 rány na papír krytí parádní a na lov maximální spokojenost. Lišky do 30 v ohni na 40m občas odskok do 20-30m. Několik koček i na 50m -jsem MS. Kuny také bez problému. Koncem roku 2012 jsem je dostřílel a přidal jsem náboje z druhé krabičky. Většinou si beru 4 brokové takže se to promíchalo a začaly problémy. Leden 2013 jsem střílel na kunu do max 25m lehce barvila na sněhu po 700m vlezla do hromady větví 20x20m po těžbě. Liška 25m po ráně padla, ale zvedla a odcházela dostřelena kulí na 80m. Další liška na 30 m po ráně odbíhala kulí jsem chybil nedohledána. Přes léto jsem s kulobrokem nelovil ale teď jsem se opět přesvědčil, že je něco špatně. Minulý týden kuna 20m po ráně odběhla a po 200m jsem jí došel a dostřelil. Včera ve 21h lišák šel na ostro a když byl na 20m tak se natočil po ráně padl ale po 10-15s se zvedl a žačal odcházet přebil jsem druhá rána na 35m opět padl a opět se začal zvedat takže ještě jsem dávat 3 ránu a lišák stále žil. Dostřelen na 15 m 4 ranou to se mi v životě nestalo. Když jsem pak viděl na sněhu ten rozptyl broků tak musím sehnat něco jiného. Udělal jsem chybu že jsem novou krabičku nevyzkoušel a vůbec mě nenapadlo že by to byl takový rozdíl :( Stalo se to někomu že krabička super a další se nedá používat?? Mám teď doma 18 nábojů který už nechci použít na lov díky všem v SB :evil: :evil:
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3386
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: Střelivo SB

Příspěvek od dalas »

Pavle, jak je to rozloženo časově? Napadá mě ještě možnost, že úspěšné rány byly v letních a podzimních měsících a problémové v zimně, kdy je zvěř tvrdší na ránu. Ikdyž krytí je objektivní hledisko, ale může se s teplotou měnit zejména u plastového chrániče.
Já o víkendu měl opačný problém, obeznal jsem kunu a s kolegou jsme "obstoupili boudu" dva další vtrhli dovnitř. Ani né po dvou minutách kuna vyjela téměř mě pod nohy. Chtěl jsem ji nechat dále, ale změnila směr a přinutila mě střílet cca na 6-7m. Tečka na středu těla rána, kuna se jen zavlnila a mazala pryč. Kolega nestíhal, protože už šla pod mezí. Na zemi čára jak po kuli. V tom kvapíku jsem si neuvědomil, že brok je cca 6cm pod osou puškohledu a podstřelil ji. Ale krytí jak hrom. :evil:
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
Uživatelský avatar
Lotr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2115
Registrován: úte 02.9.2008, 7:03
Bydliště: lounsko

Re: Střelivo SB

Příspěvek od Lotr »

dalasi bylo to moc na blízko, předpokládám, že se brokový shluk nestačil ještě rozbalit, v podstatě jsi na těch pár metrů střílel "jednotnou střelou". těch 6-7 metrů je vzdálenost, kdy se shluk teprve "rozbalí" a začíná fungovat krytí. Některé náboje se díky plastovému kontejneru rozbalují ještě dál od hlavně, hlavně ty, které jsou určeny k lovu vodního ptactva na delší vzdálenosti. Je to možná příčina Tvého chybení.
ZG 47 8x57 JS, IŽ27-EM-1C Sporting 12/76, ZP 50 16/70, CZ 858 Tactical, Astra A-100 9 mm, CZUB 584, model 4, 12/7x65R, Remington model ll, r. 20/65, IŽ 18 r. 20/70
Nikon D-3100
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3386
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: Střelivo SB

Příspěvek od dalas »

to Lotr: Jasně, vím přesně čím to je, ale potvůrka mě donutila k takto krátké ráně a taky překvapila. Spíše jsme počítali, že půjde na kolegu. Stříleno Corona 32g, 3,5mm. Největší chyba ale byla, že jsem si neuvědomil v tom fofru, že na tak krátko musím střílet těch 6cm nad. Jinak by ležela. Uvádím to jako protipól běžně diskutovaného krytí a ranivosti v mezní vzdálenosti. Myslím, že by nepomohly ani náboje bez košíku a to jsem měl v kulábru našroubovanej cylindr. Je to v podstatě ten psychologický moment, že má člověk zafixován nějaký shluk a zcela vědomně na tak krátko na užitkovou zvěř nestřílí. Dost často se mi stává, že právě v těchto mezních krátkých vzdálenostech, kdy mám obavy z rozbití zvěře to dávám"na fousek". Dost často to dopadá že minu, což je ale zase ta lepší varianta. Ale to už jsem daleko od SB.
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
Uživatelský avatar
Lotr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2115
Registrován: úte 02.9.2008, 7:03
Bydliště: lounsko

Re: Střelivo SB

Příspěvek od Lotr »

Jasně, člověk se občas ukvapí a neuvědomí si souvislosti, zejména má-li na pušce optiku a střílí nablízko. Kdybys ji trefil, tak byla vejpůl. S obyč mířidly by se to nestalo. Ale zpět k SB.
Je s podivem, že stejné patrony střílí jinak, asi bych taky hledal chybu buď v košíčku, protože většina plastové produkce SB má košíčky - na rozdíl od papírových - nebo bych ho zkusil rozebrat, zda je správná náplň broků, jestli nejde o vadnou sérii. Přiznám se, že jsem se nikdy nesetkal s tím, že by stejné brokové patrony střílely jinak v létě a jinak v zimě.

P.S. Zkusil jsi je rozebrat?
ZG 47 8x57 JS, IŽ27-EM-1C Sporting 12/76, ZP 50 16/70, CZ 858 Tactical, Astra A-100 9 mm, CZUB 584, model 4, 12/7x65R, Remington model ll, r. 20/65, IŽ 18 r. 20/70
Nikon D-3100
Pavel.x
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 205
Registrován: stř 18.7.2007, 11:00

Re: Střelivo SB

Příspěvek od Pavel.x »

pro Dalas: nevšimnul jsem si rozdílu v létě a v zimně s první krabičkou, lišky lovím převážně v zimě (a proto velikost 4mm) na rozumnou vzdálenost a tak jsem jim věřil, že na 20m nebyl problém střeli i na ostro a liška padla jak podťatá, ale teď ty samý náboje nefungují ani když byla krásně na široko. Pokud by to byl jeden případ nedivil bych se tomu - špatné zamíření atd... ale od tý druhý krabičky ani jeden kus nezůstal na nástřelu a to je pro mě nepřijatelné.
To co se ti stalo s kunou jsem také zažil asi před 3 roky. Zamyškoval jsem na vábničku, koukám vlevo odkud čekám lišku a najednou na 5m přímo proti mě kouká kuna, kříz jsem posadil na střed těla a po ráně kuna jako by nic mizí. Přímo pod stopami díra jak od kule :(

Ještě když jsem doma vyhazoval prázdné nábojnice všiml jsem si, že ze 4 jsou 2 celé podélně prasklé až ke kování. Mohlo to být tím že byl mráz ale ne zas tak moc bylo -5.
Podle stránek SB je to bez košíku takže by mráz krytí neměl ovlivnit. Zkusím náboj rozebrat přeci jen jich mám dost, ale nevím jestli z toho něco poznám.
Lesomil
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 455
Registrován: úte 04.1.2011, 19:29

Re: Střelivo SB

Příspěvek od Lesomil »

Pavel.x,
To, že plastové nábojnice od sell bell podélně při výstřelu praskají, není sice pravidlem, ale ani výjimkou... Zřejmě je to vždy nějaká série u které je "specielní" složení toho plastu... Ne v poslední době, ale dříve se mi to stalo občas také. Vždy u náboů které jsem koupil najednou...... Není to ale ani nic mimořádného u kulového střeliva. Konkrétně se mi to stalo u každé patrony z krabice 50 kusů revolverových osmatřicítek španělské (možná italké výroby) Nově koupené střelivo a nábojnice jsem musel z válce na střelnici vyšťuchovat tyčkou... :wink: Zlatej sell bell :lol: Takže mrazem to nebude......
Omlouvám se za přílepek kulových nábojů.... ale vlastně stejný problém...
zispo
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 374
Registrován: pát 15.1.2010, 6:13
Bydliště: jižní morava

Re: Střelivo SB

Příspěvek od zispo »

Praskání brokových nábojů jsem přičítal špatnému složení plastu. Měl jsem to v ráži 20 Trap sport žluté barvy. Praskali až ke kování. Jiná šarže už bila již v pořádku.
Jan Slavětínský
Zkušený diskutér
Příspěvky: 520
Registrován: čtv 27.6.2013, 9:34

Re: Střelivo SB

Příspěvek od Jan Slavětínský »

Někdy na to má vliv složení plastu - té PE hadice, ale většinou se to praskání nábojnic stává v zimě při mínusech a u flint s volnější komorou. Na krytí i na ráně to nepoznáš .
zispo
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 374
Registrován: pát 15.1.2010, 6:13
Bydliště: jižní morava

Re: Střelivo SB

Příspěvek od zispo »

Mě se to stávalo na nové zbrani a v létě. Přičítám to špatné šarži. Jiná šarže mě to nedělala. Od té doby jsem se stím nesetkal.
Uživatelský avatar
Zdenek41
Zkušený diskutér
Příspěvky: 3179
Registrován: ned 24.9.2006, 16:01
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: Střelivo SB

Příspěvek od Zdenek41 »

Mě to často dělá v 65 komorách,když tam cpu 67,5.Někdy je ten plast načatej hlavně u 70,když je člověk nosí po kapsách a tahá je z komor tam a ven.Doví jestli to neni recyklát z petek. :lol:
Pavel.x
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 205
Registrován: stř 18.7.2007, 11:00

Re: Střelivo SB

Příspěvek od Pavel.x »

Pavel.x píše:Do kulobroku ráže 20x76 jsem si koupil před asi 2 roky 2 krabičky po 25ks 4mm broků. Přímo na objednávku ve zbraních protože to běžně nevedou. Očekával jsem, že budou stejné série ale nekontroloval jsem to a popravdě ani nevím jestli se to u brokových značí.

První krabička zkouška 2 rány na papír krytí parádní a na lov maximální spokojenost. Lišky do 30 v ohni na 40m občas odskok do 20-30m. Několik koček i na 50m -jsem MS. Kuny také bez problému. Koncem roku 2012 jsem je dostřílel a přidal jsem náboje z druhé krabičky. Většinou si beru 4 brokové takže se to promíchalo a začaly problémy. Leden 2013 jsem střílel na kunu do max 25m lehce barvila na sněhu po 700m vlezla do hromady větví 20x20m po těžbě. Liška 25m po ráně padla, ale zvedla a odcházela dostřelena kulí na 80m. Další liška na 30 m po ráně odbíhala kulí jsem chybil nedohledána. Přes léto jsem s kulobrokem nelovil ale teď jsem se opět přesvědčil, že je něco špatně. Minulý týden kuna 20m po ráně odběhla a po 200m jsem jí došel a dostřelil. Včera ve 21h lišák šel na ostro a když byl na 20m tak se natočil po ráně padl ale po 10-15s se zvedl a žačal odcházet přebil jsem druhá rána na 35m opět padl a opět se začal zvedat takže ještě jsem dávat 3 ránu a lišák stále žil. Dostřelen na 15 m 4 ranou to se mi v životě nestalo. Když jsem pak viděl na sněhu ten rozptyl broků tak musím sehnat něco jiného. Udělal jsem chybu že jsem novou krabičku nevyzkoušel a vůbec mě nenapadlo že by to byl takový rozdíl :( Stalo se to někomu že krabička super a další se nedá používat?? Mám teď doma 18 nábojů který už nechci použít na lov díky všem v SB :evil: :evil:
Tak sice se zpožděním (nebyl čas), ale delaboroval jsem jeden náboj. Broků tam bylo rovných 100ks bez košíku, ale když jsem je vysypal na stůl tak se skoro ani nekutálely. Nejsou kulaté ale trochu zploštělé některé až dost podobné jako čočka. Až budu na střelnici zkusím do papíru krytí jestli to nebude ten problém??
jindrich1212
Nový návštěvník
Příspěvky: 8
Registrován: pát 08.7.2011, 21:01

Re: Střelivo SB

Příspěvek od jindrich1212 »

Ahoj, nemáte někdo zkušenost ze sportovním nabojem extra sporter od SB ?
precechtel
Zkušený diskutér
Příspěvky: 573
Registrován: čtv 07.12.2006, 20:11
Bydliště: olomouc

Re: Střelivo SB

Příspěvek od precechtel »

vystřílel jsem nábojů Extra Sporter 26 / 12x70, 26,0 g, 2,5 mm / včera na trapu asi 50 ks, nejsem žádný přeborník, ale vyjímečně mi to šlo dobře. Těžko říci zdali to bylo nábojem, spíše sem měl dobrý den. Chtělo by to hodnocení střelců, co víc střílí.Správce střelnice, když mi krabici prodával, tvrdil, že teď jdou na odbyt, protože jsou rychlé a dobré, je prý po nich poptávka. Prostě spíše všeobecné řeči a žádné seriozní hodnocení a porovnání s ostatním střelivem. F.
politice a politikům zmar
Odpovědět