HORNADY SST

Vše o loveckém brokovém střelivu. Vaše zkušenosti a názory.
Veselý Pavel
Nový návštěvník
Příspěvky: 33
Registrován: pon 24.9.2007, 7:12
Bydliště: Bělice
Kontaktovat uživatele:

Re: HORNADY SST

Příspěvek od Veselý Pavel »

Tak proběhl nový test tohoto střeliva. Stříleno ze stejné zbraně jako minule.Dal jsem tři rány na 50m do vzduchovkového terče. První rána,střela šla na plocho zásah 22cm vlevo od záměrné výška dobrá. Druhá rána, znovu na plocho střela ve stejné výšce ale šmejkla okraj terče opět vlevo. Třetí rána, znovu výška dobrá ,střela utvořila konečně kulatou díru a šla vlevo o 4cm od záměrné. Dostřílím co mám a přejdu na sauvestre bude to snad lepší.Nezkoušeli jste někdo sauvestre z vlastní zbraně? Díky. PS.Andy měl jsi pravdu ale musel jsem to vyzkoušet,co kdyby můj ZHstroj byl vyjímečný :D :D
jiprok
Nový návštěvník
Příspěvky: 24
Registrován: pát 15.7.2011, 10:20

a Re: HORNADY SST

Příspěvek od jiprok »

Zdravím, až na tu cenu supr. Byl jsem na naháňce. Vystřelil jsem 4x, první dvě jsem poslal rovnoběžně s rudlem, když vodící bachna změnila směr. Naládoval jsem znovu své ZH 102 hlavně 76 a stihl jsem ještě dva poslední. Bachnu a kňourka cca a 40kg. První udělal po zásahu kotrmelec a zhasnul, druhý též. Obě střeleny těsně za komoru, stříleno na cca 40m. Pravidelné průstřely.
Uživatelský avatar
Lotr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2115
Registrován: úte 02.9.2008, 7:03
Bydliště: lounsko

Re: HORNADY SST

Příspěvek od Lotr »

Docela se Vám pánové divím, že střílíte tyhle střely z hladkých hlavní Vašich ZH. Už to tady myslím zaznělo, ale tahle střela je určená pro střelbu z brokových hlavní s drážkovaným vývrtem, aby byla zaručena jejich přesnost. Dle mého názoru zbytečně zahozený čas i peníze.
Obrázek
ZG 47 8x57 JS, IŽ27-EM-1C Sporting 12/76, ZP 50 16/70, CZ 858 Tactical, Astra A-100 9 mm, CZUB 584, model 4, 12/7x65R, Remington model ll, r. 20/65, IŽ 18 r. 20/70
Nikon D-3100
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Re: HORNADY SST

Příspěvek od fesoj »

Kamarád má lankasterku s drážkovanými hlavněmi, moc pěkná flintička - ale dlouho jsme nevěděli, k čemu to drážkování má sloužit. Teď už je mi to jasné.
Kritériem pravdy je praxe.
jiprok
Nový návštěvník
Příspěvky: 24
Registrován: pát 15.7.2011, 10:20

Re: HORNADY SST

Příspěvek od jiprok »

To je těžký. Jseš pozvanej na naháňku a zjistíš, že máš poslední krabičku patron. A v krámě nic jiného.
Equitable
Nový návštěvník
Příspěvky: 16
Registrován: čtv 25.12.2008, 20:33

Re: HORNADY SST

Příspěvek od Equitable »

Ahoj. Já s tímto střílel cca 4 roky nazpět. Uloveno 5 ks černé zvěře, vše v ohni. Největší kus 95 kg vyvrhnutý. Jinak jsem to střílel z brokovnice Marocchi ATA. Super přesnost. ONV to má tuším 137 metrů. Já si to dal na 100 metrů do papíru 3 rány a vše bylo cca 4 cm nad středem. Spokojenost maximální. Vývrt hlavně hladký. Střely dopadaly na cíl tak, jak měly, žádné na plocho apod. Dokonce jsem to začal prodávat do 5 sdružení. Zatím taktéž jen veliká spokojenost. Nosí to na naháňky stejně, jako i já. Dnes už jen na hony. Když jdu na naháňku, tak jdu s kulovnicí.
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: HORNADY SST

Příspěvek od pufr »

Mé osobní poznatky ze zkoušek za kontrolovaných podmínek na střelnici potvrzují zkušenosti uváděné uživateli fóra v příspěvcích o něco výše nad příspěvkem uživatele Equitable, již na vzdálenost několika metrů dopadaly tyto střely po vystřelení z hladké hlavně na cíl nestabilizovaně - z velké části "naplocho". Není to ale nic zvláštního - obdobně "dopadly" i jiné výrobky, které nebyly opatřeny žádnými prvky zajišťujícími stabilitu střely při absenci stabilizace gyroskopické (u jednotných střel typicky stabilizace šípová, čelní hranou atd.).

Nakonec pokud výrobce na svých stránkách tučným, výrazným písmem uvádí:
SST® Slugs are designed for use in fully rifled barrels only.
http://www.hornady.com/store/Slugs/
bylo by bláhové očekávat stejné výsledky i z hlavní "nedrážkovaných".
Současně je ale nuté říct, že pokud takto nestabilně letícím "knedlíkem" o hmotnosti cca 16 až 20g zasáhnete cíl, nebude ranivý účinek vůbec špatný :) (byť se střela třeba nezdeformuje od špičky - jak je konstruována).
Vnější balistika nestabilně letící střely je ale samozřejmě výrazně odlišná :?

Federal pro obdobně uspořádané náboje obsahující homogenní expanzní střely Barnes uvádí:
If you take shotgun slug accuracy seriously and use a fully-rifled barrel, you need to use the Barnes® Expander®.
http://www.federalpremium.com/products/ ... spx?id=182

Winchester používá v obdobném náboji expanzní střely Partition Gold s upozorněním:
Designed for full rifled barrels.

Asi je zbytečné hledat dál. Výrobci i seriozní prodejci na nutnost tento typ střel gyroskopicky stabilizovat důrazně upozorňují.
Pufr
Equitable
Nový návštěvník
Příspěvky: 16
Registrován: čtv 25.12.2008, 20:33

Re: HORNADY SST

Příspěvek od Equitable »

for Pufr

Zcela s tebou souhlasím. Já si ale s tou střelou opravdu vystřelil na těch 100 metrů a bez problémů. Stejně tak si střelil můj známý a výsledek byl totožný. Proto tyto střely používáme. Oba máme stejné zbraně a zahrdlení 3/4. Už z kontrukce mi bylo jasné, že je to střela určená do drážkované hlavně. V Kanadě i USA se s tím loví i vysoká. Já s tím ale měl jen dorbé zkušenosti. Loni na jedné naháňce mi navíc jeden host dal krabičku nečeho podobného. Jsou to nějaké střely od Winchester. Vypadají jako Norma Vulkan. Já mu dal zase krabičku Hornady SST. S Winchesterama taktéž dobrá zkušenost. Ale na závěr řeknu, že nezpochybňuji tvůj článek. Je zcela jasně reálný. Já mám jen v praxi jiné zkušenosti. Ještě jsem si nyní vzpomenul, že jsem z tímto nábojem střílel úplně poprvé z Blaser BBF 95 přes optiku, taktéž tehdy na 100 metrů. To bylo v roce 2008. Nástřel byl velmi dobrý a opět pěkně vykouslá kolečka. Žádný dopad na plocho. Tehdy jsem to zkoušel se známným. Oba jsme si koupili stejnou zbraň. Vím, že on měl nástřel horší (srovnávali jsme tehdy soustřel s kulovou hlavní, já měl 7x65R a on 30-06). Na brokové hlavni bylo taktéž 3/4 zahrdlení.
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: HORNADY SST

Příspěvek od pufr »

2 Equitqble Nediv se mému mírně kritickému tónu. Toto fórum je cenné tím, že přináší účastníkům informace uživatelů - nejčastěji přímé, nezprostředkované, ty jsou protiváhou komerčním sdělením (možná spíš komerčním žvástům), kterými nás zahrnují osoby na komerci profitující. A protože ve svých příspěvcích naznačuješ cosi o obchodování střelivem, bude zde na tebe vždy přísnější měřítko, zvlášť pokud se tvá tvrzení budou rozcházet nejen s přímými zkušenostmi nekomerčních účastníků ale i s doporučeními výrobce a fyzikálními zákony. + budeš vypovídat o báječných vlastnostech Tebou dealovaných produktů - směřovat ke zvýšení prodeje.

Ale možná je to skutečně jen chyba vývojářů Hornady (potažmo Federal, Winchester atd.), že nevystřelili své náboje (s podkaliberními pistolovými a předovkovými střelami v plastových kontejnerech) z hladké hlavně Blaser BBF 95 nebo Marocchi ATA a neužasli, jaké zázračné náboje vyrobili ...
Pufr
Equitable
Nový návštěvník
Příspěvky: 16
Registrován: čtv 25.12.2008, 20:33

Re: HORNADY SST

Příspěvek od Equitable »

for Pufr

Poprosím tě jen, aby jsi si přečetl můj článek znovu. Nikde nepíšu, že s tím podnikám. Jen píšu, že jsem pár krabiček prodal chlapům z jiných sdružení. Takže "super úsudek". Strašně rád si taky vyvozuji náhodné závěry. Dále jsem se nikde nezmínil, že teoretizuji, ale já s tímto střelivem prakticky střílel, ani v papíru, ani ve zvěři nebyla střela naplocho. Vždy perfektní kolečko. Souhlasím s tebou, je to fórum praktiků a já ti dal své zkušenosti. Je to stejné, jako knyž mají dva různí lidé zcela rozdílnou zkušenost se shodným kulovým střelivem. Kdo chce, ať střílí SB PLASTIC, já budu zase používat SST Hornady. Každý je individální. Naštěstí je tady již výběr, oproti roku před 89. Já nemám nejmenší důvod si vymýšlet. Prostě jsem s tímto střelivem spokojený.

Pak jako nekomerční uživatel jistě (třeba v budoucnu) oceníš naši ostražitost proti výše popsaným komerčním příspěvkům :)
Pufr
Jiří K.
Zkušený diskutér
Příspěvky: 718
Registrován: čtv 17.1.2008, 6:55
Bydliště: Ostrava

Re: HORNADY SST

Příspěvek od Jiří K. »

To Equitqble.
Promiň o tom co tady píšeš dost pochybuji. Osobně jsem sice Hornady SST neměl v ruce, ale zkoušel jsem velmi podobné střelivo od fa.Remigton dokonce 2 druhy. A oba měly při střelbě s klasické brokové hlavně ( Remington 870) problémy se stabilitou i při střelbě na 50 m. Bohužel jsem neměl k dispozici ani drážkovanou hlaveň ani dražkované zahrdlení, které má Remington ve výrobě. Takže jsem těchto pokusů zanechal.
Než jsem se rozhodl napsat tuto odpověď požádal jsem o radu strejdu Google. A i se svými slabými znalostmi angličtiny jsem zjistil, že dosahuješ s Marocchi ATA s hladkou hlavní a světlovodnou muškou na 100 m lepších úspěchů než běžný američan s brokovnici s drážkovanou hlavní a optickým zaměřovačem. Nástřelky popisovali různé od 1,5 MOA na 100 yardů až po 8" na 100 yardů.
Nepopírám, že tyto slugy od Hornady hodnotili jako nejpřesnější na současném trhu v USA.
Jinak pro upřesnění toto střelivo je primárně určeno k lovu jelenců a pod. ve státech kde není možno lovit klasickou kulovnicí. Střelbu s klasickými brokovnicemi( hlavně mířidly) na vzdálenosti kolem 100 m beru jako hazard, ve stylu když to vyjde budu borec a když ne tak jsem minul. Proto asi jako ty preferuji na nadháňky kulovnici.
Pokud narazím na klasickém honě na prasata, tak mi na "krátko" vždy ten klasický slug stačil a to lovím r.16. A největší kus měl 125 kg po vyvržení a zůstal v ohni. Nebudu skrývat, že jsem se neustřelil. Lončák to nebyl a za chyby se platí.
Odpovědět