Buck Shot - posty

Vše o loveckém brokovém střelivu. Vaše zkušenosti a názory.
Jiří K.
Zkušený diskutér
Příspěvky: 718
Registrován: čtv 17.1.2008, 6:55
Bydliště: Ostrava

Re: Buck Shot - posty

Příspěvek od Jiří K. »

S ohledem na tuto diskuzi jsem vyzkoušel účinost nejmenšího broku "buck shot" na vzdálenost 50 m. Dopadová plocha 1.5 x 1.5 m 0,5 cm karton dvě vrstvy vzdálené 2 cm od sebe. Stříleno na terč liška pro K4M. Brokovnice Sauer(dvojka) raže 16, náboj SB 5.1 mm. Snad junior, krabici nemám. Na 50 m liška zasažena 3 broky, ve vitálni zoně 1 brok, terč byl opřen o pneumatiky, ani jeden zástřel, 8 broku bylo nalezeno na hlíně mezi kartonem a pneumatikou. Kontrolně stříleno na 30 m většina zásahu v cca 30 cm kružnici, v pneumatikách zástřely.
Před léty jsem zkoušel účinost broku 7,6 mm na zavařovačce 0,7 l a na těch 50 m jen popraskala a to měla tři zřetelné zásahy.
Tak si to přeberte. Použití tohoto střeliva na větší vzdálenosti či na táhnoucí husy je velmi diskutabilní.
michalos
Zkušený diskutér
Příspěvky: 589
Registrován: pon 17.11.2008, 8:26
Bydliště: Blanensko

Re: Buck Shot - posty

Příspěvek od michalos »

Bojar píše:Jinak co se týče hrubších broků "postů" tak 5,1 mm si tykají s nejlépe cylindrickými hlavněmi.Je škoda že výrobci např. 4,5mm nelaborují s košem.Kdysi ca 13let zpět jsem koupil krabičku 10 kusů do 16 (výrobce nepamatuji) s brokem 4,5mm v náboji s košem,krytí parádní ,na lišku se dalo v klidu i na 40 metrů ,posléze jsem je již nesehnal.Škoda.
Našel jsem tohle: http://www.lovecke-zbrane.eu/naboje/nab ... iocchi-hv/
podle obrázků to košík má
Uživatelský avatar
Zdenek41
Zkušený diskutér
Příspěvky: 3179
Registrován: ned 24.9.2006, 16:01
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: Buck Shot - posty

Příspěvek od Zdenek41 »

No problem bude v tom,že to neni 16. :wink:
michalos
Zkušený diskutér
Příspěvky: 589
Registrován: pon 17.11.2008, 8:26
Bydliště: Blanensko

Re: Buck Shot - posty

Příspěvek od michalos »

Jaj to jsem opoměl to číslo 16 :D
Buttler
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 108
Registrován: čtv 01.11.2012, 8:13

Re: Agresivita stoupá...

Příspěvek od Buttler »

Já Timovi moc nevěřím, ale mám to dáno od přírody, jsem nedůvěřivý. A když vidím ty buckshoty na nátlačkách u brokařů, nedělám si iluze. Tahat sebou 7,6mm na bažanty s tím, že je pořád nosím v pásu :D , sorry, ale proč mám tahat sebou něco, co nepotřebuji ???
A občas najdu nějaký ten velký brok pod škárou u uloveného kusu na čekané či na šoulačce. Nedělám si iluze o nějaké myslivecké etice. Účel u některých světí prostředky. Střelba na náhodu po liškách, střelba SGčkama do selat - tři mi zůstaly v ohni a zbytek odběhnul, na co budu dohledávat atd. Chce se mi zvracet.
Nosím taky jeden buckshot v kapse, ale v bundě, v malé bočničce pod zipem. Takže když bych jej tahal, vím proč a nemohu se splést.
A osobně bych brokaře na naháňky vůbec nepouštěl.
Agresivita černé je pouze důsledkem mysliveckého primitivismu některých individuí. Tito bezmozci více zvěř zraňují, než uloví a zvěř si tak vytváří spojení rány s bolestí a s utrpením, zejména pokud některý dobře postřelený kus zůstane v rudlu a zranění se mu časem zahojí.
motolada
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1290
Registrován: úte 18.1.2011, 14:34
Bydliště: Jižní Morava

Re: Agresivita stoupá...

Příspěvek od motolada »

Buttler píše: A osobně bych brokaře na naháňky vůbec nepouštěl.
V podstatě souhlasím,ale s tímhle si vedle jak ta jedle,bez debat. :roll:
Tim
Zkušený diskutér
Příspěvky: 692
Registrován: úte 26.11.2013, 14:21
Bydliště: Mar. Lázně

Re: Buck Shot - posty

Příspěvek od Tim »

Buttler - Věřit mi samozřejmě nemusíš, to je čistě Tvá věc :wink: V jiném vlákně (o agresivitě čuníků) jsem psal, že nosím všechno v jedné sumce (nikoli v pásu, tam by se mi to asi nestalo). Psal jsem tam i to, proč nosím všechno. Teď v sobotu už jsem to udělal jinak. Dal jsem si dvě jednotné střely do náprsní kapsy a do předních kapes u bundy jsem nasypal 3 mm broky - to je naprosto blbuvzdorná metoda :mrgreen: Nicméně teď jsem je nepotřeboval.
Spíš chci reagovat na to, proč nepouštět na naháňky brokaře? Když se jde protlačit nějaké houští ve kterém jsou prasata, tak si myslím že brokovnice (nejlépe automat) s jednotnou střelou je to nejlepší co můžeš mít v ruce :wink:
Motivační citát pro tento den:

Vykašli se na motivační citáty, nalej si sklenku Jamesonu a pusť si pořádnej metal!!!
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Re: Buck Shot - posty

Příspěvek od fesoj »

Když jsem dělal v kladrubské bažantnici /v té době bylo ještě povoleno lovit černou jednotnou střelou při individuálním lovu/, vždy jsem měl dva či tři S-bally pro strýčka Příhodu v levé náprsní kapse. Využil jsem to jen jednou a to ne na prase - odnesl to toulavý čokl. A s brokem 6,1 mám v životě jediný úlovek, když jsem ve vzteku vypálil do hejna vran a kavek, které jsem zvedl na nocovišti a které mi za příšerného řevu kroužilo v domněle bezpečné výšce nad hlavou. Jeden brok se ujal - a nevěřili byste, jak to zadunělo, když ta kavka bouchla o zem.
Kritériem pravdy je praxe.
Jirka C.
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 129
Registrován: úte 25.11.2008, 14:00

Re: Buck Shot - posty

Příspěvek od Jirka C. »

Někdy v říjnu jsem nastřeloval kolegovi z MS Zetháčko. Koupil si kulobrok a kolimátor Fomei, aby měl flintu čistě na naháňky. Po nastřelení kulový hlavně, kdy to chodilo na střed, jsme zkusili i brokovej lauf. Vlašimskej slug šel na nějakejch 35 metrů asi 4 centimetry vlevo od kule, vejškově v rovině, takže spokojenost ohromná. A ve finále zkusil ze zajímavosti na těch 35m i 7,6mm brok. Měli jsme desku 1x1m. V tý desce byly DVA broky - jeden vlevo a jeden vpravo - každej cca 40cm od středu a cca 25 cm dole. Brokovej lauf u ZH byl 12/70. Nevím, kolik jich tam dávaj (tipuju 12???) , ale kdyby mířil na komoru prasete, chytne jedním brokem měkkotu nebo kejtu, nebo běh anebo taky vůbec nic - podle velikosti prasete. A druhym brokem by netrefil nic. Dalších cca deset (tipuju) broků bylo úplně mimo terč.
Já vím, že každá flinta jinak nese, ale docela mě to překvapilo.
odo
Nový návštěvník
Příspěvky: 40
Registrován: čtv 26.1.2012, 12:23

Re: Buck Shot - posty

Příspěvek od odo »

Buck Shot bych zakázal. každej má plnou pusu keců a stejně dost hňupů to na nadháňkách láduje a ještě jsou tak vygumovaný, že s tím střílej po velkejch prasatech. v několika prasatech každej rok nacházim zanícený broky a nevypadá to fakt pěkně. sotva se to u většího prasete dostane pod škáru.
Jiří K.
Zkušený diskutér
Příspěvky: 718
Registrován: čtv 17.1.2008, 6:55
Bydliště: Ostrava

Re: Buck Shot - posty

Příspěvek od Jiří K. »

Já bych to nezakazoval, ale každý by měl mít vlastní rozum. A těm historkám o záměně bych i věřil. Pár krát už jsem viděl zajíce střeleného S-ballem. Na vině byl vždy pootočený pás.
Jinak nedalo mi to nedalo a koupil jsem si krabičku SB Red-Black s broky 7,6 mm. Udělal jsem s nimi obdobný test jako v příspěvku s 19.12.2013. Jen terč byl list s kalendáře 30x30 cm. Na 50 m byl terč zasažem jen jedním brokem v pravém horním rožku, karton pak ještě jedním v levém dolním. 1 brok jsem našel, takže pneumatiku neprostřelil.
Na 30 m s pravé hlavně 5 cm nad záměrný hlavní shluk 4 broky v obdelníku 4 cm na výšku 10 cm na délku, v terči ještě dva další zásahy pod záměrným bodem jeden 3 cm, druhý 15 cm vlevo dole od záměrného bodu.
S levé hlavně opět grupa čtyř zásahu obdelník 1,5 cm výška a 7 cm délka, v terči ještě jeden zásáh 12 cm nad záměrným bodem a vlevo. Broky prošly pneumatikou.
buba
Častý návštěvník
Příspěvky: 85
Registrován: pát 15.11.2013, 18:47

Re: Buck Shot - posty

Příspěvek od buba »

Jednou jsem SGečkama -7.62 dostřeloval na 3 m sekáče.Střelil jsem ho schválně na komoru.Prase odhráblo, popojelo cca 3 metry a zhaslo.Když jsem ho vyvrhoval tak se z něj broky sypaly jak perly.Horko těžko projely kyrysem a zůstaly v hrudní dutině aniž by se aspoň zasekly do protější stěny žeber.Na 30 metrů je s tím kumšt trefit A4.To nemluvě o tom,že pokud je výkon bída na 3 metry tak co potom na třicet?Vůbec nechápu k čemu je to dobrý.Jeden děda s tím střílel a pokud už mu něco padlo tak většinou menší lončák a bylo to o jednom broku,ale říct si nedal.Po zkušenosti co jsem s tím udělal jsem to vymlátil do krtinců.Jednak se s tím střílet na prase nesmí,liška od 30 metrů je loterie a na prase je to fakt bída. Za mě jedině jednotná střela.....
Jan Slavětínský
Zkušený diskutér
Příspěvky: 520
Registrován: čtv 27.6.2013, 9:34

Re: Buck Shot - posty

Příspěvek od Jan Slavětínský »

Někdy se stávají nepochopitelné věci. Viděl jsem 40 kg sele,které po pěti eSbalech pořád šlo a na konec bylo šestou ranou dostřeleno. Dvakrát jsem byl svědkem, když nějaký strejka o honě střelil lončáka osmičkama brokama, když mu vyjelo z trní a nestačil to přebít. Na 20 kroků zarylo jako po kuli. A jelikož dost ulovených kusů černé i bourám, vidím jakou mají eSGéčka ranivost. Vždy se o nástupech říká ,čím se bude lovit atd. a přesto vždy na výřadu leží pár kusů, které ty eSGéčka mají. Nechci řešit nějakou disciplinu střelců, ale co jsem za leta zpátky viděl, tak pokud se tím brokem střílí do 30 ti kroků, mají vysoký účinek a ranivost a vždy jsou skrze a na druhé straně ve škáře.
Jinak kolego sorry , ale dostřelovat černou eSGéčkama a na pár kroků a ještě na lopatku, to teda........
niva
Častý návštěvník
Příspěvky: 83
Registrován: úte 14.12.2010, 21:02

Re: Buck Shot - posty

Příspěvek od niva »

Zdravím páni kolegové,
s "SG" mám tyto osobní zkušenosti nebo poznatky:
- cca 20 let zpátky jsem boural dostřelené prase, kde byly použity SG na vzdálenost cca 8 - 10 m, prase mělo dřívější zranění -přeražený zadní běh, snad po srážce s autem, dosled v málo přehledné houštině (řídká mlazina, ale+ kopřivy a ostružiní), šlo o bachyni. Vyvržený kus vážil 75 kg. Po zásahu na komoru, brokovnice r. 16, prase odešlo ješte cca 30 m a zhaslo. Při bourání jsem na komoře našel 8 ks SG, pod dekou na protější straně 5, ty nechytily žebro, zbylé tři co šly přes žebro,byly ač deformované, tak v plicích. Po této zkušenosti mám k těmto nábojům značný respekt. Vím, že zákon je nepovoluje, ale při dosledu prasete, pokud možno chodím s brokovnicí, kde mám jednotnou a v druhém laufu SG.
Když běží prase proti střelci, nebývá moc času na opakování kulovnicí, pokud první rána jde jen kousek mimo, takhle jsem střílel prase 2 m od sebe, skončilo mi zhaslé na nohách, naštěstí rána seděla. Pokud by to tak nebylo , tak jsem měl asi značný problém, byť to byl "jen" 60 kg lončák. Proto raději ta brokovnice, s pohotovou druhou ránou.
Nikoho k ničemu nenabádám, ale vyzkoušel jsem účinky SG na 3 a 5 m, stříleno na borovou fošnu tloušťka 5 cm, v prvním případě shluk SG prošel skrz, průměr nebyl ani 10 cm, v druhém byl průměr 15-20 cm a většina prošla, stříleno SG z SB, r. 12, KB, právě pro tento účinek a malý rozptyl mě pro dosled vychází jako vhodnější brokovnice, protože při střelbě na prase naostro je míst s efektivním zásahem málo a shluk SG eliminuje lépe případnou chybu.
Výše popsané se týká pouze individuálního dosledu prasat. Samozřejmě nutno respektovat psa(y).
- při naháňce loni v listopadu, zůstalo přede mnou v tlaku stát cca 10 m v koláči ostružiní 50 kg prase, postřelené na měkko, viděl jsem, že tam zaběhlo a zůstalo, sousedi byli na doslech ale ne na dohled, pes žádný. Upozornil jsem sousedy a šel jsem k praseti, z cca 3 m jsem slugem střílel na ostro na hlavu. Nějak jsem nechtěl čekat, až po mně vystartuje. Prase rána srazila a odkazovalo. Aspoň jsem si to myslel, ve chvíli přiběhli psi, začali ho škubat a prase se najednou mělo tendenci zvednout. O nějakém dostřelování nemohla být ani řeč, na praseti bylo 5 psů, ostružiní kolem, řev prasete na 500 m slyšitelný, docela adrenalin. Ukončeno zárazem. Slug se jen "svezl" po lebce a částečně ho skalpoval. I v tomto případě se domnívám, že by SG účinkovaly lépe. Jde ale pouze o osobní spekulaci.
- několikrát jsem neodolal a poslal SG za husama, nikdy ale neslyšely.
niva
buba
Častý návštěvník
Příspěvky: 85
Registrován: pát 15.11.2013, 18:47

Re: Buck Shot - posty

Příspěvek od buba »

Dostřelovat kňoura na hlavu bych si nedovolil.Kolega takhle ustřelil zbraně při dosledu kňourovi a byl za to velmi pochválen.Při dostřelení se kňour neočekávaně pohnul.Takže u trofejové zvěře za mě klidně přes plec.
Pokud někdo vychvaluje SG tak mu doporučím, aby vyzkoušel krytí na 40 m.Opodstatnění mohou mít při dosledu na krátkou vzdálenost do 20m.Ranivost na kusy už kolem 60ti kilo je bída. V podstatě jako střílet celopláštěm, ale málo výkonnou kulovnicí.
Mám vyzkoušeno, že soustřel slugem v iž sporting mám 10 cm na 40 m, takže pro mě jasná volba.Slug kusy kolem 60 ti kilo většinou prostřelí nemluvě o stop efektu.
Letos jsem díky SG málem přišel o psa.Stavěl prase a střelec na prase střelil cca na 40 m.Pes byl od prasete cca 3m.Brok ho "lízl" na hlavě.Další důvod proč nejsem zastánce velkých broků na naháňkách.
Odpovědět