Neolověné broky

Vše o loveckém brokovém střelivu. Vaše zkušenosti a názory.
Odpovědět
paola
Nový návštěvník
Příspěvky: 21
Registrován: sob 29.9.2007, 14:30

Re: Neolověné broky

Příspěvek od paola »

RADEK: To si mě pobavil, že zřejmě patřím k lidem co to vymysleli :D . Myslivost dělam v podstatě od narození, od 16 mam zbroják a 8 let dělam hospodáře, to asi nebudu příznivec hnutí duha, greenpeace a jiných rádoby ochránců přírody :D . Já jenom řikám, že ten zákon platí, tak by se měl dodržovat. A oceláky jsem střílel, to mi věř, jak na tahu tak na honě, ze stovky jich mam už jenom 25 a jde to s nima. Znovu opakuju, že střílím HULL STEEL GAME ne sel+bel.
Uživatelský avatar
roman300
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 270
Registrován: úte 19.8.2008, 16:14
Bydliště: Plzeňsko

Re: Neolověné broky

Příspěvek od roman300 »

Já bohužel sehnal jen ty "líné" S&B a jde to také. Lovíme jen zvěř z divoké populace, jak už jsem zde poukázal, je třeba si odpustit rány na vysoké kachny. Budu se snažit sehnat HULLky a v příštím roce zbraň se zkouškou tj. větší brok + vysokou rychlost a ne uprděných 380m/s od S&B :roll: To že by se měnil zákon o myslivosti ve smyslu zrušení tohoto nařízení, zcela jistě nehrozí.
Rem.700 Sendero 300 WM + R2 2,5-15x56; Voere 22-250 + Nikon Monarch 2,5-10x56 IL, CZ550 Medium 300WM + S&B 2,5-10x56; ZKM456+ Leup. VX-III 4,5-14x50; Browning B80 12/70; ZP 49 12/12; Norinco 1911 .45ACP; Taurus 85 .38 Spec.
Uživatelský avatar
lörinc
Zkušený diskutér
Příspěvky: 962
Registrován: čtv 24.5.2007, 17:33
Bydliště: Prostějovsko

Re: Neolověné broky

Příspěvek od lörinc »

V sobotu u nás bude první hon. Bratranec mi volal že chtěl po známém pár oceláků a dovezl mu 500 RCček :lol: :lol: . Tak mu krabku zabavím a dám vám vědět.
Sauer 101, .30-06, Tikka T3 Varmint .243 win.+Nikon Monarch E 2,5-10x56 Ill, ZG 47 8x57 JS, ZG 47 8x60 S, ZKM 455 22 LR+Delta 4x32AO, UB 12/12, Gustav Tichý 16/16
paola
Nový návštěvník
Příspěvky: 21
Registrován: sob 29.9.2007, 14:30

Re: Neolověné broky

Příspěvek od paola »

Tak se tady pořád řeší účinky ocelových broků, ale zatím jsem zde nečetl o přesnosti střelby. Za rok vystřílím o hodně víc ran z brokovnice (střelnice), než moji kolegové ve sdružení a na honech je to hodně znát a to se nepočítam mezi dobré střelce :D .
Když se mě pak na tahu někdo ptá, kolik předsazuju a já mu řeknu i víc než metr, tak kulí oči. Dokonce jsem jednou slyšel verzi - posadim to na kachnu, táhnu s ní a zmáčknu :D , to pak můžou být ty broky i zlatý a výsledek je nula. Ono to chtělo ty oceláky koupit včas a naučit se s nima střílet (třeba na hřivnáčích) a ne laborovat až na prvním honu, jestli mám předsadit tolik nebo tolik :shock: .
Uživatelský avatar
kojot
Zkušený diskutér
Příspěvky: 860
Registrován: úte 04.9.2007, 7:03
Bydliště: okres Blansko

Re: Neolověné broky

Příspěvek od kojot »

Předsazení je závislé především na rychlosti náboje, rychlosti cíle, jeho vzdálenosti a jeho směrového úhlu letu. Není to o železe a olovu. Je třeba počítat s tím, že každé střelivo je třeba osahat. Měnit v průběhu lovu rychlé Mirage za líné Lordy je velká chyba, kterou si střelec málokdy uvědomí. Jedno střelivo, jedna rychlost - jedna volba. Je třeba vědět, že i sportovní střelivo SB je cca o 30 - 40 m/s rychlejší než třeba Corona, nebo Wega. Na tréning lovu kachen je výborná vysoká věž, nebo lovecký skeet. tam se nejlépe natrénuje přibližná velikost předsazení, obzláště stanoviště 3,4,5. Oceláky mají rychlosti stejné, ale dopadová energie je nižší.

K samotnému zákonu: zákon se jen těžko zruší, pakliže k tomu někdo sofistikovaný nenapíše vyvracející komentáře (třeba z LDF MZLU, LF ČZU, KVS a jiné). Maximálně dojde, na základě současných zkušeností, k legislativní úpravě a zpřesnění daného znění této "železné" marnotratnosti.
Kdo netermí s námi, termí proti nám
Milan_CZ550
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 160
Registrován: čtv 09.10.2008, 7:11

Re: Neolověné broky

Příspěvek od Milan_CZ550 »

Čtu tu předsazuji metr i víc??? To Ti letí pod nosem. Záleží na úhlu pod jakým letí, ale s nabojema 390m/s na větší vzdálenosti davám od 2,5 až 4m a na extrém dálku +50 m dávám i o trochu více. plné zahrdlení
Uživatelský avatar
Steyer
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 433
Registrován: úte 12.12.2006, 22:56
Bydliště: Liberec

Re: Neolověné broky

Příspěvek od Steyer »

Diano! Huberte! Vy to vidíte a čtete?! To je ale hrůza. Abyste se z těch zákonů někteří úplně nepo...! Každodenně každý porušuje min. 10 paragánů - např. kontrola motorového vozidla před jízdou, tlak v pneu, jejich opotřebení, max. povolená rychlost, držení volantu jednou rukou, kontrola provozních kapalin před jízdou, atd. Krucinál, kdo tohle všechno dodržuje?
A kolik z vás už má udělanou a zaplacenou revizi komínů -co? A máte revizi elektroinstalací a výtahů a plynových spotřebičů a kotlů-co? A platíte vůbec koncesionářské poplatky? A bůhví co ještě? Mě se zdá, že čím dál víc se tady o tom bude psát, tím to bude horší. Stejná debata byla jak v Rakousku tak i v Německu a dneska to tam bohudík už nikdo nikde neřeší. Doufám, že to tak brzo skončí i u nás.
Ať si každý loví podle svého svědomí. Za dodržování téhle džungle je stejně každý zodpovědný sám. Když si to necháme líbit - naše škoda. Pokud půjdu na kachny, budu se pokoušet lovit ocelovým brokem a pokud se náhodou spletu a vystřelím jiný náboj než předepsaný, tak upřímně doufám že mě za to hlavu nikdo neutrhne. Snad tady u nás žijí ještě někteří rozumní lidé. A kecy o tom, že u nás zákony platí pro každého stejně, si laskavě strčte za klobouk (někteří). Zkuste tento pojem vysvětlit třeba lidem v Rumburku nebo ve Šluknově. Omlouvám se za OT v poslední větě.
Každá hodina, strávená na tomto fóru, je ničím proti vteřině strávené v lese.
Umění není něco "zabít", ale nechat žít...
Milan_CZ550
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 160
Registrován: čtv 09.10.2008, 7:11

Re: Neolověné broky

Příspěvek od Milan_CZ550 »

To Steyer - první normální názor. Já mám s ocelí jasno - je k ničemu a zařídím se podle toho.
paola
Nový návštěvník
Příspěvky: 21
Registrován: sob 29.9.2007, 14:30

Re: Neolověné broky

Příspěvek od paola »

Milan CZ_550: Kolik prosim tě předsazuješ na 100 m, s plnym zahrdlenim, když na plus 50 m dáváš 4m :lol: . Pro mě tady ta debata končí, protože jsem břídil, kterej střílí kachny do 40 m. :lol:
Jirka83
Zkušený diskutér
Příspěvky: 566
Registrován: sob 16.6.2007, 19:15
Bydliště: Jičín
Kontaktovat uživatele:

Re: Neolověné broky

Příspěvek od Jirka83 »

Samozřejmě zleží dost na munici, ale na 50+m budeš mít rozptyl určitě přes metr a spíš ještě víc, tak už ty předsazení se dosl liší a buď správně předsadíš a kachna (nebo jiná zvěř) se zrovna vejde do nějakýho místa mezi broky a nebo dostane 1 - 2 broky a pak záleží na tom kam, buď spadne a nebo letí dál a zhasne časem, každopádně se mi takový lovy příčí... :-( S kulovnicí se na 300m dovolí střelit málokdo, ale s brokovnicí na 60 střílí skoro každej, když dostane příležitost, já v tom rozdíl nevidím...
kozlice Zabala Hermanos 12/76 XL 90
kozlice Rizzini 20/76
kulobrok Merkel 8x57JR/16 + hlavně 16/70
ZKM 451 .22 LR
ZKK 601 W243
BO 98 LW 8,5x63REB
FN 1907 6,35Browning
konrad
Častý návštěvník
Příspěvky: 61
Registrován: čtv 03.7.2008, 19:31

Re: Neolověné broky

Příspěvek od konrad »

Já osobně mám v používání ocelových broků jasno. Od počátku používání střelných zbraní se přece používalo prach a olovo!!!Proboha kam se poděli odborníci??? A to nemyslím jen ti z mysliveckých kruhů. Kůrovec je "prospěšný lesům", pes nesmí kousnout do lišky, škodná je vlastně užitečná, motorky a čtyřkolky mohou jezdit po lesích, vrazi jsou ve skutečnosti hodní lidé a druhou světovou válku vyhrála hrdinná americká armáda. Nevím kam naše společnost spěje,ale rozhodně ji v budoucnu nečeká nic hezkého. Odpusťte mi kolegové ten pesimismus.
Marpie
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1193
Registrován: pon 16.10.2006, 7:33
Bydliště: severní Morava

Re: Neolověné broky

Příspěvek od Marpie »

Já chtěl dostát zákonu a mít lilii na svém Browningu Citori. Měl jsem ji z jiného důvodu u dovozce Waltera v Horoušanech, který mi nejdřív tvrdil že má japonskou značku pro oceláky tak lilii nepotřebuji a že Browning to píše v papírech ke zbrani, že je možno oceláky v pohodě používat do 3/4 zahrdlení (na stránkách Browningu to opravdu je). Když byla zbraň u nich tak zjistili že tam japonská značka není a ani v mých papírech není zmínka o ocelácích. Mám to jen na chocích. Tak jsem se domluvil že zbraň nechají přezkoušet a já poplatek zaplatím - oni to mají do zkušebny kousek. No a dnes mi zbraň přišla vše ostatní co jsem chtěl hotovo, ale lilie nikde jen katalog Browningu kde je podtržené že v Citori se smí používat oceláky. Tak už fakt nevím ani jsem neměl sílu tam volat navíc v pátek odpoledne by tam beztak už nikdo nebyl. Na zítřejší ranní i večerní tah asi kašlu, ráno jen půjdu na brigádku a večer asi půjdu sednout na holou srnčí.
Marocchi 03 Field 12/76; ZP49 12/12; Brno mod. 4 22LR+Nikon Monarch 3 5-20x44SF; Brno mod. 1 22LR Hawke 4-12x40; ZKK600 MC 270W+ Pard 008Lrf, CZ550 Prestige 270W + Delta Optical Titanium HD 2,5-15x56; UB584 270W/12 Vortex Crossfire 1-4x24
cejlon
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 199
Registrován: pon 02.10.2006, 9:54
Bydliště: Zlín
Kontaktovat uživatele:

Re: Neolověné broky

Příspěvek od cejlon »

U Browningu žádnou lilii neřeš.Mám GTS a taky to neřeším.Zbytečně vyhozené peníze.....
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3386
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: Neolověné broky

Příspěvek od dalas »

Ta pravděpodobnost je mizivá, ale znáte to, čert je sviňa. Kdyby se se zbaraní stala nějaká nehoda s nábojem, který je klasifikován jako výkonný, mohou jít všechny japonský značky někam. Jak by nebyla lilie, jde to za majitelem.
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
Uživatelský avatar
lörinc
Zkušený diskutér
Příspěvky: 962
Registrován: čtv 24.5.2007, 17:33
Bydliště: Prostějovsko

Re: Neolověné broky

Příspěvek od lörinc »

Tak napíši snad objektivní hodnocení na ocelové broky. Po tom co jsem zde četl jsem z toho měl opravdu obavy. V sobotu u nás hon na kachny. Rybník 4,5 ha, kachny létají a kopírují břehy, takže žádné extra dálky to nejsou. Měl jsem brok 3,0 náboj RC 34 gr. První rány jsem dal do vzduchu, aby kachny vyletěli. Flintu jsem si dal jen do boku a to byla chyba - rána jak z děla až mě bolel bok :) . Kolega potom vedle mě se stejným nábojem a ZH vystřelil ZH to neudrželo a byl z toho dvojstřel, který ho opravdu málem shodil. Kachny napoprvé moc lítat nechtěli, ale já z šesti ran tři kachny a jako kámem, vzdálenost tak těch 25 m. Druhé kolo kachny létali jako blázen, střelil jsem si dalších 5, na stejnou vzdálenost jako loni s olovem. A jednu i na vzdálenost kolem 35-40 m, ale to byla krásná hlavička, holubička a pád. Takže střílet se s tím dá, ale musí se to umět. Ty náboje byly mooc rychlé, takže než jsem zjistil že kachně stačí max metr předsadit, tak mi to trvalo. Měl jsem i brok 4,0 od NSI 32 gr. Zkusil jsem ho v obou laufů ( UB ), bez rozdílu oproti 3,0 mm, jen míň kopal. Flinta úplně v pohodě přežila, takže na lilii mám názor jako na dobrej byznys. Je fakt že málokdo střílel Vlašim. Kachen se střelilo 55 což je o 20 víc jak loni. Postřeleno stejně nebo opravdu o malé procento víc. Po honě byla většina lidí spíše pozitivně překvapena že to tak dobře padalo. Nevím jak na velkých rybnících a husách, tam to asi opravdu moc nepůjde, ale na tah a moje potřeby úplně v pohodě.
Sauer 101, .30-06, Tikka T3 Varmint .243 win.+Nikon Monarch E 2,5-10x56 Ill, ZG 47 8x57 JS, ZG 47 8x60 S, ZKM 455 22 LR+Delta 4x32AO, UB 12/12, Gustav Tichý 16/16
Odpovědět