přebíjení brokových nábojů

Vše o loveckém brokovém střelivu. Vaše zkušenosti a názory.
Odpovědět
Jan Slavětínský
Zkušený diskutér
Příspěvky: 520
Registrován: čtv 27.6.2013, 9:34

Re: přebíjení brokových nábojů

Příspěvek od Jan Slavětínský »

V dobách, kdy se u nás do 20ky koupila patrona s největším brokem 4 mm, různé breneky si chlapi dělali doma nebo něco sehnali různě z venku, jsem si dělal do 20ky patrony do revíru - vysypal jsem 2,5 mm brok a dával tam z 12ky delaborované SG 8,1 mm, které jsem prosypával tím 2,5 mm makem. V té 20tce bylo 6 velkých broků a takto prosypaných mělo perfektní krytí.Z levé hlavně byly při každé ráně 3-4 velké broky v papíře A4 na běžnou brokovou vzdálenost. Zkoušel jsem na prosypání použít i brok 3 a 3,5 mm, ale tam už to ztrácí efekt a krytí je rozhozené. Dnes se už do 20ky sežene všechno a nemá cenu se s tím dělat, ale tenkrát jsem byl za ně rád a dokonce jsem tuto patronu několikrát v revíru použil na škodnou nebo pytlačícího hafana...
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: přebíjení brokových nábojů

Příspěvek od pufr »

Ano, ve věci jednotných střel ráže 20 se experimentovalo různě - přeci jen hrubý brok - viz výše - stále není jednotná střela a tudíž pro něj platí předešle citovaná zákonná omezení pro případný lov spárkaté/ později pouze černé zvěře.
Nedávno mi kamarád předal několik nábojů s jednotnými střelami takzvaného "Kyšického" provedení, náboje pěkně demonstrují, v jaké nouzi majitelé zbraní ráže 20 před rokem 1989 byli :)

Základ sestavy střel tvoří šrouby a matice M6, případně i nějaké podložky apod. Střely jsou bezolovnaté, ekologické.
Přesnost střelby údajně "vyhovující". Ranivý účinek je popisován jako uspokojivý.
O případném negativním vlivu na vývrt hladké hlavně brokovnice ráže 20 se nedochovaly žádné relevantní zprávy :)
Slug_20_Gauge_Kysice_2018.jpg
Slug_20_Gauge_Kysice_2018.jpg (62.27 KiB) Zobrazeno 5790 x
Pufr
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Re: přebíjení brokových nábojů

Příspěvek od fesoj »

Už jsem o tom kdysi někde psal - děda měl kleště na odlévání jednotných střel do dvacítky. Byla to flintička s plným zahrdlením a vysokým krytím, ovšem použití jednotných střel vlastní výroby bylo naprosto bezpečné, protože šlo o střely duté se stabilizačními žebry uvnitř, tzv. typ Ideál, které bez problémů prošly hlavní s jakýmkoliv úžením. V praxi jsem se jen jednou setkal s použitím této střely, když děda s jezevčíkem dosledovával postřelené prase v bobu, to naň zaútočilo a po zásahu na krátkou vzdálenost rolovalo jako zajíc.
Kritériem pravdy je praxe.
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: přebíjení brokových nábojů

Příspěvek od pufr »

A kleště na ty střely po dědovi máš? Jak byla vyřešená ta kokilka - licí forma - pro tu dutinu se šroubovitými žebry - nějaká výjimatelná vložka - možná s vnější rukojetí??
Pufr
Uživatelský avatar
Georg.H
Zkušený diskutér
Příspěvky: 861
Registrován: ned 23.12.2007, 23:43
Bydliště: Slezsko
Kontaktovat uživatele:

Re: přebíjení brokových nábojů

Příspěvek od Georg.H »

@pufr: už po nich pasu několik let. Taky mě to zajímá.

Odesláno z mého SM-G930F pomocí Tapatalk
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: přebíjení brokových nábojů

Příspěvek od pufr »

Debata mi připomenula, co bylo ke střelbě broky na velké vzdálenosti vymyšleno v zemích Britského imperia - vlastně takové miniaturní šrapnely - starší obdoba nábojů Cheddite 100 metri (vzdálenosti střelby jsou v popisku u obrázků :) )
(obrázky jsem snad zachránil z nějaké Lyman reloading book ...)
Eley Basked for holding Dhot Toghether.jpg
Eley Basked for holding Dhot Toghether.jpg (48.65 KiB) Zobrazeno 9229 x
Shrapnel for shot Shells.jpg
Shrapnel for shot Shells.jpg (57.96 KiB) Zobrazeno 9229 x
Pufr
Uživatelský avatar
Georg.H
Zkušený diskutér
Příspěvky: 861
Registrován: ned 23.12.2007, 23:43
Bydliště: Slezsko
Kontaktovat uživatele:

Re: přebíjení brokových nábojů

Příspěvek od Georg.H »

to sou mi zajímavosti :roll: škoda že to není aspoň v ruštině :lol: bych si počet
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Re: přebíjení brokových nábojů

Příspěvek od fesoj »

To Pufr - žádná vyjímatekná vložka tam nebyla. Kleště byly tvořeny dvěma polovinami, ve středu každé z nich byl půlváleček se žebry. Po přiložení obou polovin k sobě, nalití olova a vychladnutí vlastně vznikl takový dutý olověný válec se stabilizačními žebry uvnitř. Celkově to bylo dost vymakané. Jenže v době dědovy smrti jsem k němu již skoro nejezdil, s jeho dcerou jsem byl rozveden - a je to už dáávno, takže nevím, kam se všechny ty propriety poděly.
Kritériem pravdy je praxe.
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: přebíjení brokových nábojů

Příspěvek od pufr »

Jak by se pak ten "odlitek" z formy s pevně připojenými půlkami žebrovaného "středu" dostával ??

Je to tato?:
Ideal.jpg
Ideal.jpg (18.57 KiB) Zobrazeno 9187 x
Pufr
Uživatelský avatar
Georg.H
Zkušený diskutér
Příspěvky: 861
Registrován: ned 23.12.2007, 23:43
Bydliště: Slezsko
Kontaktovat uživatele:

Re: přebíjení brokových nábojů

Příspěvek od Georg.H »

@pufr: myslím si že forma byla dělená skrze čištěni atp.
kleště si zavřel, byl to taký kalíšek kde uprostřed byl trn , nalil jsi olovo nechal chladnou a vyklepl si střelu ven
aspoň si to tak myslím
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: přebíjení brokových nábojů

Příspěvek od pufr »

No, o tom snad není pochyb, nakonec břit v místě dělící roviny je na fotce výše celkem vidět (stejně jako absence stopy po ustřihnutí nálitku, která bude zřejmě na opačné straně).
V Evropě vyráběné formy - licí kleště - ale někdy měly celkem sofistikovaný způsob připojení středního trnu (zde navíc s trapézovou šroubovicí na povrchu), inu zkusil jsem se optat, jak si to Fesoj vybavuje :)
"Ideal" - dnes Lyman byl kdysi jeden z hlavních tvůrců handloadingového nářadí za velkou louží - řekl bych, že ta shoda názvů nemusí být úplně náhodná (byť v německé literatuře je tahle střela spojována s firmou Stendebach) :?
https://www.google.com/search?client=fi ... VnmHrP6pIs
Pufr
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3397
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: přebíjení brokových nábojů

Příspěvek od dalas »

Zřejmě to byla kokilka s jádrem. Něco obdobného mám na lití kompresních sřel Minie pro předovku. Kleště mají základnu s jádrem a které tvoří dno kokily při sevření kleští. Po odstřižení nálitku a otevření kleští lze sřelu z jádra sejmout. To drážkované jádro u výše uvedené střely musí být alespoň mírně kónické. Tady je video s kleštěmi. https://leeprecision.com/mold-500-360-m.html
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
Uživatelský avatar
Georg.H
Zkušený diskutér
Příspěvky: 861
Registrován: ned 23.12.2007, 23:43
Bydliště: Slezsko
Kontaktovat uživatele:

Re: přebíjení brokových nábojů

Příspěvek od Georg.H »

ještě najít fachmana co by zvládl formu na Ideal :lol:
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: přebíjení brokových nábojů

Příspěvek od pufr »

To bych tak nedémonizoval, pro potřeby lovu a střelby z hladké hlavně jsem celkem spokojen s "Diabolkami" Lyman :)
Turbínka Ideal vypadá zajímavě ale praktický vliv nebude asi nijak zásadní.
Pufr
Jiří K.
Zkušený diskutér
Příspěvky: 718
Registrován: čtv 17.1.2008, 6:55
Bydliště: Ostrava

Re: přebíjení brokových nábojů

Příspěvek od Jiří K. »

Forma na střely Ideal je třídílná. Do "těla" formy se vkládá trn s žebry. Žádný nálitek se neodstřihuje, lije se na přímo. Pak se to leda srovná na hrubém pilníku. Konstrukce je poplatná době vzniku. Jak formy tak i střely. Ještě pro zajímavost při letu slyšitelně hvízdá.
Odpovědět