Brokový náboj na blízko

Vše o loveckém brokovém střelivu. Vaše zkušenosti a názory.
Odpovědět
Bojar
Častý návštěvník
Příspěvky: 93
Registrován: sob 05.3.2011, 20:11

Brokový náboj na blízko

Příspěvek od Bojar »

Zdravím , zajímá mne jestli se někde nechá sehnat brokový náboj do 16 se zvýšeným rozptylem broků na střelbu na vzdálenosti kolem 20-25m ,použití do bažantnice,popřípadě norování .SaB dělá ,nebo dělal náboj Streukreuz (nebo tak nějak) do 12, do 16 né.Popřípadě zkušenosti s něčím v ráži 16/70 z plně zahrdlených hlavní.Na rady typu uřezání hlavní apod. zvědavý nejsem :)
Uživatelský avatar
Leon
Moderátor
Příspěvky: 2773
Registrován: sob 23.9.2006, 16:51
Bydliště: kousek od M.B.

Re: Brokový náboj na blízko

Příspěvek od Leon »

do 16 se sem dováželi bez košíkové HULL ale loni jsem je už pro kamaráda nesehnal a byl naštvaný
CZ 550 american 308win.
vesrad
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 311
Registrován: čtv 14.1.2010, 19:25
Bydliště: Olomoucko

Re: Brokový náboj na blízko

Příspěvek od vesrad »

Docela dobré zkušenosti mám s SB BlackFlash, jsou bez košíku a pocitově s nima nablízko trefuju líp oproti Vegám, které jsou s košem.
Zahrdlení v šestnáctce mám půl a celé.
ZKM 452 Varmint .22LR
IŽ 58 16/70,16/70; Brno 801 12/70,12/70
ZG 47 "Kuna" .35 Whelen, CZ 557 .308 win

(Kdysi Německý křepelák, Bordík, Blaser ES67 7x65R,12/70; CZ 550 Varmint .308 win,ZK 99 "Hanák Brno" 6,5x55SE)
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: Brokový náboj na blízko

Příspěvek od pufr »

Pro inspiraci - už jsem i zde kdysi psal.
Narazil jsem jednou dávno na ruskou knížku, kde pracovníci Petrohradského dělostřeleckého institutu dostali za úkol propracovat brokový náboj pro střebu na dálku, na blízko, kožešinovou v pastích atd. Rok vydání myslím 1905.

Pro zvýšení rozptylu se náplň broků (krom jiných vymyšleností) dělila kartónovými krytkami na poloviny, třetiny, čtvrtiny.
Upravil jsem si tak tehdy pro skeet náboje S&B BlackStar 16/70 s hvězdicovou uzavírkou (neb má plně zahrdlená Merkel kozlice nebyla na "kolo" to pravé). V knize psali, že pro dobrý účinek by části rozdělené náplně měly mít stejnou hmotnost, jsem nevážil ale odměřoval, nějaké broky mi vždy zbyly - by se náplň i s krytkami vešla zpět do nábojnice ("na blíž" to nebude tak vadit - jsem si řekl). Uzavírku jsem složil, zakroužil a lehce zatřel nitrobarvou - různou podle počtu krytek (to byl cca rok 1984). Se třemi krytkami v brokové náplni byl rozptyl 2,5 mm broků na vzdálenost 10 m necelý metr (z plně zahrdlené hlavně).
Výsledkem byla modřina na pravém bicepsu - neb na 7. stanovišti jsem terč z "nízké" střílel bez zalícení cca 5 m od věže, zlepšení střelbeckých výsledků tak možná o 20% a poznámky kolegů o peří v patronách - z krytek byla bílá drť co pomalu padala na zem :)
Pufr
Jan Slavětínský
Zkušený diskutér
Příspěvky: 520
Registrován: čtv 27.6.2013, 9:34

Re: Brokový náboj na blízko

Příspěvek od Jan Slavětínský »

Pokud umíš přebijet a máš k přebijení "vercajk", tak si kup krabičku těch 12/70 Streukreuz , delaboruj je a přebij si to do 16ky.
Tyto náboje jsou specielně dělané do bažantnic. Mají brok 2,75 mm a plastový kříž, který v náboji rozděluje broky na čtyři výseče.
Já je zkoušel, ale pro normální myslivost to nemá cenu, jsou to náboje k nepotřebě. Také jsem je delaboroval a brok 2,75 mm nahradil brokem 3,5 a 4 mm. Ten plastový kříž jsem tam záměrně nechal, patrony odzkoušel a používám je k norám a ke kanálům při norování "na krátko".
precechtel
Zkušený diskutér
Příspěvky: 573
Registrován: čtv 07.12.2006, 20:11
Bydliště: olomouc

Re: Brokový náboj na blízko

Příspěvek od precechtel »

4Bojar, pokud máš možnost přebíjení, tj. vážky na prach, vyrážečku a narážečku zápalek, zakružovačku, prach a broky, plstěné zátky, krytky, doporučuji přebíjení nábojů tím způsobem, že na plstěnou zátku dám vrstvu hrubšího broku a dosypu jemnějším. Při výstřelu ty hrubší rozrazí ty jemnější, rozdíl ve velikosti broků musí být alespoň 1/2 milimetru. Tak mi to radili v mých začátcích staří a zkušení myslivci, co stříleli jen svým přebíjeným střelivem. Pozn. sám jsem přebíjel v polovině 80. let asi čtyři roky a je to báječná zábava, jen je nutno vést provozní deník pro úspěšné laborace. Bohužel dnes pokud nakoupím všechny komponenty, cena přebíjeného střeliva je dražší než nakoupeného, proto jsem s tím přestal, ev. to chce získat některé z komponentů zadarmo, potom se to vyplatí. Já jsem tehdy posháněl od všech dědků ve sdružení staré zásoby prachu, broků, zátek atd.. F.
politice a politikům zmar
BwanaHunter
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1907
Registrován: úte 13.10.2009, 21:01

Re: Brokový náboj na blízko

Příspěvek od BwanaHunter »

S trofejemi je to jako s ženami. Nejlepší je ta příští.
Uživatelský avatar
kojot
Zkušený diskutér
Příspěvky: 860
Registrován: úte 04.9.2007, 7:03
Bydliště: okres Blansko

Re: Brokový náboj na blízko

Příspěvek od kojot »

Možná je to trochu nemotorné řešení, ale poslední dobou pozoruji třeba Ižky zkrácené na 50 cm. Takto upravené brokovnice určené do tlaku pro střelbu jednotou střelou můžou dobře vyhovět pro požadovaný účel. Neříkám zrovna při norování používat luparu, ale možná by taková mírně zkrácená brokovnice stála za zavážení.
Kdo netermí s námi, termí proti nám
Bojar
Častý návštěvník
Příspěvky: 93
Registrován: sob 05.3.2011, 20:11

Re: Brokový náboj na blízko

Příspěvek od Bojar »

Takže problém vyřešen :-) , delaboroval jsem několik "červenočerných holubářek" a naládoval zpět.Navážku broků rozdělil jednou krytkou ,navíc na spodek nasypal 4mm broky a nad krytku 3-3,5 mm broky.
Výsledek střelby na cca 12-15 metrů neuvěřitelný :-) .Kozlice UB 16 ,stříleno s nepřebitou červenočernou holubářkou -rozptyl na tuto vzdálenost s 4mm brokem cca 15- 20cm , rána s dělanou patronou cca 50cm
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: Brokový náboj na blízko

Příspěvek od pufr »

No a kdybys dal tři krytky, máš tam metr :)
Před revolucí bylo i v Rusku "pár chytrých hlav" :D
Pufr
Bojar
Častý návštěvník
Příspěvky: 93
Registrován: sob 05.3.2011, 20:11

Re: Brokový náboj na blízko

Příspěvek od Bojar »

Pufr díky ,není nad dobrou radu :D ,také jsem předtím jak jsem měl komponenty sem,tam něco napřebíjel ,ale to s těmi krytkami mne nenapadlo ,tenkrát jsem spíše špekuloval nad co největším krytím :D teď je to naopak ,díky.
Odpovědět