Africký mor prasat

Vše o lovectví a myslivosti u nás (něco jako poradna)
Odpovědět
Uživatelský avatar
Lotr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2115
Registrován: úte 02.9.2008, 7:03
Bydliště: lounsko

Re: Africký mor prasat

Příspěvek od Lotr »

Ale hoši no tak, neházejte nás "úředníky kryptomnožitele" (čeština je vskutku krásný jazyk) do jednoho pytle. Ještě nedávno jsem tu pořád a dokola vysvětloval, že na nařízené MVO nepotřebujete žádné razítko od SSM a najednou jsem tady za kryptomnožitele. Tímto prosím admina, aby mi místo zkušeného diskutéra byl změněn status na "úřednický kryptomnožitel" :lol: V našem ORP bylo povoleno lovit černou bez omezení několik let před výskytem AMP. Problémy, které tady popisujete dnes - pseudopokuty za odlov dospělé černé na společném lovu, popř. odlov dospělé černé individuálně a projednání hříšníka na členské schůzi - tady byly už dávno před AMP. Ano, současný systém státní správy je nepružný a zastaralý, na což my úředníci - myslivci poukazujeme už dávno. Situace s AMP ukázala na neschopnost státního aparátu včasně a správně reagovat. Situace se řeší, nejvyšší orgány se moudře radí a my v první linii (rozuměj prvoinstanční orgány) čekáme, co z toho vyleze. Návrhy řešení tady jsou, otázka zní, jak dlouho to bude trvat a kdo bude mít politickou vůli prosadit změny či dokonce vytvořit nový zákon o myslivosti. U posledního kulatého stolu připomínkovaly novelu zákona organizace, o kterých jsem do té doby vůbec neslyšel. Je třeba si uvědomit, že zákony a vyhlášky nevytváří státní správa, ale Vámi, řadovými myslivci volení "zástupci" tedy poslanci, kteří do posledního dechu hájí zájmy svých voličů. A teď do mě :twisted:
ZG 47 8x57 JS, IŽ27-EM-1C Sporting 12/76, ZP 50 16/70, CZ 858 Tactical, Astra A-100 9 mm, CZUB 584, model 4, 12/7x65R, Remington model ll, r. 20/65, IŽ 18 r. 20/70
Nikon D-3100
palkopal
Zkušený diskutér
Příspěvky: 538
Registrován: pát 29.3.2013, 14:59

Re: Africký mor prasat

Příspěvek od palkopal »

Bývám tu dost často a myslel jsem si, že něco znám. Ale věta Lotra: "Ještě nedávno jsem tu pořád a dokola vysvětloval, že na nařízené MVO nepotřebujete žádné razítko od SSM", mě uzemnila.
Na základě čeho, Tě prosím Lotře, dnes nemusím pro lov černé zvěře mít plán lovu či vyjádření podle § 36? Nařízení veteriny jsem pročítal od počátku, kdy byla vydávána, ale na nic takového jsem tam nenarazil. Prosím tedy den zveřejnění, č.j., článek a nejlépe ještě citaci. Děkuji.
fradus
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 111
Registrován: úte 21.6.2016, 20:53

Re: Africký mor prasat

Příspěvek od fradus »

Tak po přečtení příspěvků se už také kloním k tomu, že za přemnoženou černou může úředník z ORP SSM. Vždyť on má být na každém zahájení společného lovu a když slyší "Kuwa chlapi a to vám řikám, kdo střelí bašku, nebo kus těžší než 60 kg tak tu zaplatí 1000,- Kč do pokladny a víckrát ho tu nechci vidět" a on by řekl "Mýlíš se soudruhu, takto nepostupuj, vždyť do budoucna škodíš sám sobě a hlavně nám všem. Buď uvědomělý a lov vše." Také na veškeré členské schůze zajede a řekne "Přátelé, buďme myslivci, lovme černou zvěř jinak nám přeroste do neudržitelných stavů a přijde zlá choroba." A on ten lenošný úředník nic z toho neudělal a pouhý myslivec bez řádného vedení shora na to vlastně nemohl sám přijít. Hanba mu úředníkovi, že nás nevedl za ručičku. A nyní úředníku sklízej svoji žeň, plať nám za výkup zvěřiny, lov za nás a vůbec to vlastně celé za nás vyřeš. Nás myslivců se to vlastně netýká. Od toho je tu stát. My platíme za honitby a víc nás nezajímá. To mi to trvalo, než jsem to pochopil. Já bloud myslel, že je to naše starost a vizitka. Inu někdy člověk prozře až déle.
Uživatelský avatar
Lotr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2115
Registrován: úte 02.9.2008, 7:03
Bydliště: lounsko

Re: Africký mor prasat

Příspěvek od Lotr »

Já už také vím, kdo může za přemnoženou černou a AMP: Palkopal :lol: :lol: :lol:
(ano admini a modi, svůj trest pokorně přijímám)
fradus: děkuji :wink:
ZG 47 8x57 JS, IŽ27-EM-1C Sporting 12/76, ZP 50 16/70, CZ 858 Tactical, Astra A-100 9 mm, CZUB 584, model 4, 12/7x65R, Remington model ll, r. 20/65, IŽ 18 r. 20/70
Nikon D-3100
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3386
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: Africký mor prasat

Příspěvek od dalas »

Lotr> ve zkráceném řízení Tvou žádost zamítám.
palkopal> ty odkazy to je taky výklad. Jen to zdůvodnění má trochu nalomenou logiku. Budu-li množitel a nedostanu-li se na samčí dospělou, o to více přemnožím samičí. Protože množím, abych hodně lovil a proto potřebuji ještě více samičí zvěře, abych měl velké přírůstky. A samčí se s tím veze. Nějak nedomyšlený.
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
fradus
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 111
Registrován: úte 21.6.2016, 20:53

Re: Africký mor prasat

Příspěvek od fradus »

Re dalas. Výklad je pouze odkaz č. 1 od Čechury, druhý odkaz je Metodický pokyn MZe z roku 2013. A přečti si § 61 odst. 1 zákona č. 449/2001 Sb., o myslivosti ve znění pozdějších předpisů. Pokud váš referent SSM postupoval jinak, je to jen a jen váš problém, že neznáte zákon a referenta neusměrníte. Tímto za sebe končím toto téma, jelikož se dostává do kvadratury kruhu.
rimar77
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1361
Registrován: ned 29.3.2009, 14:49
Bydliště: jižní čechy

Re: Africký mor prasat

Příspěvek od rimar77 »

No nechci vam kazit krasnou diskuzi ale ja bych rekl ze hlavnim vinikem je ta cerna a jeji neochota se nechat strelit. Bachny si chodi ocuchat zebrik u kazatelny u jednoho kolegi ma krovi az k nemu, jinde si jdou pro vitr, zmenili dobu aktivity atd. K tomu pridej populacni dinamiku no a pak proste zjistis ze jsi na ne se 4 zeissem kratky. Vodici kusy jsou cim dal opatrnejsi a hold musime se prizpusobovat a nebo hold smula.
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3386
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: Africký mor prasat

Příspěvek od dalas »

fradus> toto je taky výklad byť je uveden v pokynu ministerstva
Neprodleně a vstřícně vydávat kladná vyjádření orgánu státní správy myslivosti k lovu
samičí zvěře a samčí zvěře do stáří dvou let u jednotlivých druhů spárkaté zvěře, kde nejsou
stanoveny minimální a normované stavy, v souladu s ustanovením § 36 odst. 5 zákona
o myslivosti (tzn. nestanovovat žádná omezení typu ,,20 mláďat a 5 samic" apod., protože
předmětné ustanovení zákona o myslivosti umožňuje lov uvedené zvěře bez omezení a bez
vypracování a projednání plánu), v žádném případě nelze ve vyjádření stanovit odlov
vyšších věkových tříd u samčí zvěře, výše uvedené ustanovení zákona výslovně uvádí do
dvou let věku (nelze tedy ve vyjádření uvést např. I. věkovou třídu, neboť u většiny
spárkaté zvěře je rozsah I. věkové třídy od 1 roku do stáří 3-4 let).
nicméně jediný směrodatný výklad může podat soud a aby se tím soud zabýval, musí být podána žaloba. Zkusím pohledat v kazuistice. Já osobně s tím v praxi žádný problém nemám, jen jsem chtěl upozornit, že pokud se na § 36 podíváš zcela nezaujatě nejsi z toho moudrý. Kdyby tento problém byl jen u mě, tak se prohlásím za blba a je to. Evidentně s tím má ale problém vícero lidí, jinak by tu nebyly vysvětlující metodické pokyny a rady Čechury. Přitom se to dá napsat zcela jednoznačně. Obdobně tomu bylo u § 45 tuším písmeno k) kde jedna čárka zcela otočila smysl ustanovení. Jsou to zmetky sněmovny, které mohou mít neblahé dopady. To, že na mne někdo dozírá dle § 61 mě vůbec nezbavuje odpovědnosti před zákonem.
Dál už se k tomu nebudu vyjadřovat, neb je to stále dokola.
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
crif
Zkušený diskutér
Příspěvky: 606
Registrován: pát 07.3.2014, 20:12

Re: Africký mor prasat

Příspěvek od crif »

OT-
Už je to tu na třicet stran. Jsem zvědav, na koho za nějaký čas hodíme problém se sikou.
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: Africký mor prasat

Příspěvek od pufr »

By nedošlo k omylu, rozhodně nechci hanět obecně (všechny) úředníky SSM nebo centrálních orgánů! :)
Jádro sdělení je v tom, že "množitelské geny" rozvíjené různými hmotnými zájmy se nevyhýbají žádné části populace a zasahují úplně stejně (a naprosto nemilosrdně) venkovské strejdy i úředníky a vysoké managery. Bylo by bláhové s tím nepočítat :)
Pufr
msoukup
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 290
Registrován: pát 03.8.2012, 8:03

Re: Africký mor prasat

Příspěvek od msoukup »

Myslím, že o výklad par. 36 odst.5 se tady dohadujete úplně zbytečně, protože je naprosto jednoznačný. Jak jistě víte, tak u samičí zvěře se věkové třídy nestanovují! Takže v případě zde diskutované černé zvěře se ze selete samičího pohlaví stává po dosažení věku 12 měsíců dospělá samice = bachyně. Ze selete samčího pohlaví se po dosažení věku 12 měsíců stává kňour I.VT (12-24 měs.) - viz vyhláška 553/2004. Měl by to znát každý, kdo někdy vyplňoval plány chovu a lovu. Pokud tedy par. 36/5 jednoznačně uvádí "lze po vyjádření orgánu státní správy myslivosti u těchto druhů zvěře lovit samičí zvěř......" tak se tím myslí každý jedinec samičího pohlaví starší 12 měs. Cokoliv navíc (lončačka, bachyně do 2 let věku apod.) je jen lidová tvořivost. Na základě par.36/5 bylo možno lovit bachny po celou dobu. Konec diskuze :-).
MS
Sauer 202 Elegance 8x57 JS + Zeiss Classic 3-12x56, SM CL II SX 9,3x62 + Zeiss Victory 3-12x56, Brno Fox 22 Hornet + Docter 3-12x56, 9mm para, 45 ACP, 10 mm auto.
"Shoot them well with enough gun and they will die"
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: Africký mor prasat

Příspěvek od pufr »

Pár zajímavých článků pro "němčináře" - jak se připravují sousedé

https://www.agrarheute.com/tier/schwein ... sen-541747
https://www.frankonia.de/blog/2018/01/s ... weinepest/
Pufr
Uživatelský avatar
xHonza
Zkušený diskutér
Příspěvky: 532
Registrován: stř 30.5.2007, 12:23
Bydliště: Uz jen les

Re: Africký mor prasat

Příspěvek od xHonza »

No moc se to od nas nelisi, vsichni vedi co delat, ale v praxi se toho bude dit minimum. Vykupni ceny maji uz ted na historicky nejnizsi urovni a ma to jit jeste dolu. Jediny rozdil je asi v tom ze uz maji legalni tlumice, ale to je tak asi vsechno...
Nejlepší ráže je dobrá střela a nejlepší střela je ta dobře umístěná!

...Jestlipak by v tom desátém přikázání českého mysliveckého desatera nemělo místo sv. Huberta být radši kolegovi svému záviděti nebudeš...
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Re: Africký mor prasat

Příspěvek od fesoj »

Pánové, já celou tuhle diskuzi, kde se citují jednotlivé §§ zákona a dokonce i stanoviska nebožtíka Čechury považuji za zbytečné okecávání - tedy pokud se černé zvěře týče. S výskytem AMP došlo k mimořádné situaci a ta si vyžádala mimořádná opatření - celoroční lov černé zvěře bez ohledu na věk a pohlaví /o nějakém plánu chovu a lovu ani nemluvě, vždyť to je vůbec paskvil a dnes to už ví každý/, lov dospělých kusů na společných lovech s možností použití jednotných střel do brokovnic etc. etc. Dnes prostě nikdo nemusí žádat o nějakou výjimku k lovu dospělé černé, neb nařízení SVS toto posvětilo a chtěl bych vidět toho, kdo by chtěl dnes někoho sankcionovat např. za to, že v honitbě bez normovaného stavu černé si dovolil ulovit dospělého kňoura. Ovšem jeden názor mne zaujal - bylo by opravdu zajímavé, co by se dělo, kdyby nějaký "státní úředník" opravdu dokázal vystoupit při zahájení naháňky a upozornit vedoucího honu, že nějaké kecy o šetření bachyní, potažmo velkých kusů a případné pokuty za jejich ulovení jsou v přímém rozporu se stanoviskem nejen ČMMJ /z toho by si asi nikdo nic nedělal/, ale i se stanoviskem Ministerstva zemědělství. Kdo si nechce uvědomit, že jsou jen dvě možnosti - a/dnes intenzivně lovit nebo b/zítra intenzivně sbírat a vozit do kafilerky, trpí naprostou krátkozrakostí. A takový člověk by měl odevzdat lovecký lístek a ZP, protože zákon říká jasně, že každý držitel těchto dokladů by měl být tělesně i duševně zdráv.
Kritériem pravdy je praxe.
palkopal
Zkušený diskutér
Příspěvky: 538
Registrován: pát 29.3.2013, 14:59

Re: Africký mor prasat

Příspěvek od palkopal »

fesoj píše: Dnes prostě nikdo nemusí žádat o nějakou výjimku k lovu dospělé černé, neb nařízení SVS toto posvětilo a chtěl bych vidět toho, kdo by chtěl dnes někoho sankcionovat např. za to, že v honitbě bez normovaného stavu černé si dovolil ulovit dospělého kňoura.
Tak mi tu větu, která to říká, v těch nařízeních prosím najdi. Asi neumím číst.
Děkuji předem, Lotr to ještě nenašel.
Odpovědět