Odhad stáří srnčí zvěře

Vše o lovectví a myslivosti u nás (něco jako poradna)
Odpovědět
Uživatelský avatar
zoubeek
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 274
Registrován: pát 30.10.2009, 6:38

Re: Odhad stáří srnčí zvěře

Příspěvek od zoubeek »

Díky. Sice nejsem na Vysočině, ale v Moravské bráně. Jasně, nemá cenu litovat, sice bude červená, ale životní trofej :wink:
Optimista se učí anglicky, pesimista rusky a realista se učí střílet.
Uživatelský avatar
lörinc
Zkušený diskutér
Příspěvky: 962
Registrován: čtv 24.5.2007, 17:33
Bydliště: Prostějovsko

Re: Odhad stáří srnčí zvěře

Příspěvek od lörinc »

Tip je čtyři roky. Červenej bude každopádně, ale i tak LOVU ZDAR!! Medaile to možná bude, ale růže nic moc, perlení taky slabé. Mohla by to dohnat výška a objem. Ale dá se to ohodnotit i doma - já se tuším sekl tak o bod.....
Sauer 101, .30-06, Tikka T3 Varmint .243 win.+Nikon Monarch E 2,5-10x56 Ill, ZG 47 8x57 JS, ZG 47 8x60 S, ZKM 455 22 LR+Delta 4x32AO, UB 12/12, Gustav Tichý 16/16
Uživatelský avatar
zoubeek
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 274
Registrován: pát 30.10.2009, 6:38

Re: Odhad stáří srnčí zvěře

Příspěvek od zoubeek »

Lovu zdar.Na víkend odjíždím, ale pak se do toho pustím. Sám jsem zvědav kolik to bude.
Optimista se učí anglicky, pesimista rusky a realista se učí střílet.
SEDM
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 339
Registrován: stř 21.2.2007, 11:27
Bydliště: jižní Morava
Kontaktovat uživatele:

Re: Odhad stáří srnčí zvěře

Příspěvek od SEDM »

Dobrý, silný a chovný srnec. Střelil jsi jej, tak už je to jedno. Z chovatelského hlediska nebyl důvod jej lovit. Převládlo asi hledisko jiné.
Uživatelský avatar
zoubeek
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 274
Registrován: pát 30.10.2009, 6:38

Re: Odhad stáří srnčí zvěře

Příspěvek od zoubeek »

Samozřejmě nemá cenu litovat. Jak jsem již psal, z mého pohledu je to rarita a to převládlo.
Optimista se učí anglicky, pesimista rusky a realista se učí střílet.
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3386
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: Odhad stáří srnčí zvěře

Příspěvek od dalas »

zoubeek, nechci Ti kazit radost, ale z mého pohledu to až taková rarita není. Takovéto nepravidelnosti se u srnčí vyskytují zcela běžně. Ale jak už jsem psal několikrát, je to potřeba hodnotit dle celkového stavu kondice a konstituce srnčí u vás. Obecně řečeno, pokud je to způsobeno mechanickým poškozením trofeje, je srnec geneticky v pořádku. Pokud už má anomálie v genech, pak je samozřejmě v chovu nežádoucí. Tyhle ostré lomy jsou soudím spíše mechanického původu v době parožení.
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
Uživatelský avatar
zoubeek
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 274
Registrován: pát 30.10.2009, 6:38

Re: Odhad stáří srnčí zvěře

Příspěvek od zoubeek »

Neboj, nepokazíš mi ji. :lol: U mě je jakákoliv abnormalita rarita. Nevím, jestli to je z fotek dost patrné, ale to vyhnutí je fakt dost velké. No a to s ím vyhnutím, zda je to genetikou či poraněním, kdo to dokáže říct a dát za to ruku do ohně? V dané lokalitě byl viděn i velký nepravidelný osmerák. je to sice úplně jiný druh abnormality, ale kdo ví.... Ještě bych měl otázečku, jak se posuzuje rozdílná délka předních výsad?
Optimista se učí anglicky, pesimista rusky a realista se učí střílet.
Uživatelský avatar
Zdenek41
Zkušený diskutér
Příspěvky: 3179
Registrován: ned 24.9.2006, 16:01
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: Odhad stáří srnčí zvěře

Příspěvek od Zdenek41 »

Nijak,podiv se na bodování a až ho uděláš tak ho oboduj.Záleží nejvíc na váze -90 krát 0,223 s objemem.Objem dělá dnes málokdo.
BwanaHunter
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1907
Registrován: úte 13.10.2009, 21:01

Re: Odhad stáří srnčí zvěře

Příspěvek od BwanaHunter »

Kolegove uz me predbehli, a nechci se moc opakovat, nicmene srnec je to libivy, trofej hezka. U nas by byl smrtelne chovny, jako ze povolenka roztrhana, spalena a popel rozpusten v louhu, vse za usvitu pred nastoupenou jednotkou:). A divil bych se, kdyby nekde chovny nebyl. Stejne jako dalas v nem zadnou velkou raritu nespatruju, trochu vyhnute parozi neni nic neobvykleho a rozdilnost delky vysad uz je uplne normal. Jinak o pricinach abnormalit ve tvaru parozi se vi celkem dost a da se vcelku pomerne presne odhadnout, co je pricina. Genetika to byva ve vyrazne mensine pripadu. A dovolim si lehke OT - nevim kolik ti je, ale pises o zivotnim srnci. Ja vzdycky kdyz slysim, ze nekdo strelil zivotni to nebo to si rikam, kolik me bude muset byt, abych si rekl, ze jeneco zivotni. Porad mam pocit, ze tam venku toho beha tolik zajimaveho, ze kdo vi, co na me jeste ceka...a nebo taky ne.
S trofejemi je to jako s ženami. Nejlepší je ta příští.
Petr1970
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1867
Registrován: úte 26.1.2010, 9:46

Re: Odhad stáří srnčí zvěře

Příspěvek od Petr1970 »

mě říkali že životní je ten první:-)
u nás by to taky bylo chovný určitě.....
ZKM 456
Fabarm Elos C
Beretta 682 special skeet (bez gold a bez E)
W-Vanguard, .308W, 4-16x50 Vortex PST
Uživatelský avatar
zoubeek
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 274
Registrován: pát 30.10.2009, 6:38

Re: Odhad stáří srnčí zvěře

Příspěvek od zoubeek »

No já řikám "životní", protože takového srnce ještě nemám a pokud budu očekávat takový černý scénář, tj. roztrhaná povolenka s louhem před nastoupenou jednotkou, tak už ani mít asi nebudu. :wink:
Optimista se učí anglicky, pesimista rusky a realista se učí střílet.
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Re: Odhad stáří srnčí zvěře

Příspěvek od fesoj »

Pro střelený kus se nepláče - má místo uprostřed pekáče. Já osobně bych ho za nějakou superraritu nepovažoval, ale to je věc názoru. Většina srnců, kteří nasadí abnormálně členěné či jinak raritní paroží a nejsou uloveni, se zpravidla příští rok vrací k normálu, pokud se ovšem nejedná o nějakou deformaci pučnice. Pánové, kdo z vás se setkal s tím, že srnec nasadil dejme tomu osmeráka dva roky po sobě ? A totéž platí i v případě, že má srnec dejme tomu raritně vyhnutou jednu lodyhu. Je věcí každého soudruha, zda na takového srnce stiskne či nikoliv a musí zvážit, zda mu stojí za případné sankce A hlavu bych za to nikomu netrhal.
Kritériem pravdy je praxe.
BwanaHunter
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1907
Registrován: úte 13.10.2009, 21:01

Re: Odhad stáří srnčí zvěře

Příspěvek od BwanaHunter »

fesoj> tak jest, příští rok by to nejspíš nenasadil. Však já ani neceknul o tom, jestli ho kolega měl střílet, neměl, nebo že by měl brečet. Kolega se zeptal na názor, jestli je srnec chovný, já jen odpověděl, že u nás by byl, jako že hodně :). Nic víc, nic míň. :wink:
S trofejemi je to jako s ženami. Nejlepší je ta příští.
Uživatelský avatar
zoubeek
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 274
Registrován: pát 30.10.2009, 6:38

Re: Odhad stáří srnčí zvěře

Příspěvek od zoubeek »

Sankce z toho nebudou. Jak to tak vypadá, max nějakej ten špiritus budu muset hodit do oběhu :lol: Fesoj má pravdu. Taky jsem ještě neviděl osmeráka, který by měl stejný počet výsad 2 roky po sobě. Sice mi kolegové tvrdili, že v jednom místě se nějací osmeráci vyskytovali pár let, ale je to "jedna paní povídala."
Optimista se učí anglicky, pesimista rusky a realista se učí střílet.
Uživatelský avatar
Zdenek41
Zkušený diskutér
Příspěvky: 3179
Registrován: ned 24.9.2006, 16:01
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: Odhad stáří srnčí zvěře

Příspěvek od Zdenek41 »

Založení na 8 smeráky je genetické.Je...Jeden čas se totiž ze svazů skoušel připouštět kasulák-sibiřák.Moc štěstí ani populace to zřejmě nepřineslo,ale...Základ někde zůstal.Holt některý holky to maj s exotikou rády.Potvory...Znám část jedné honitby ne naší,kde je každý rok osmerák k vidění.Pokud si vzpomenu nafotím vám schozy toho pokusu.Je to už hodně dlouho,ale příroda a genetika je mocná čarodějka.
Odpovědět