Lov lišek u nor

Vše o lovectví a myslivosti u nás (něco jako poradna)
klouda
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 410
Registrován: úte 13.2.2007, 12:06
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od klouda »

Jsem rád, že se tohle téma otevřelo. Sám mám tenhle lov taky rád. Mám v tomto trochu rozdílné podmínky asi. Chodím k obrovskému komplexu nor. Jedná se o cca 100 let stare komplex ve stráni s xx vsukama. Samozřejmě mám tak nějak zmapované to hlavní centrum nor. protože těžko pokreju v hust mlazině 150 metrovou stráň.
V komplexu jsou jak lišky tak i občas nějakej jezevec. Loni jsem tam byl dvakrát z toho jsem jednou střelil statného lišáka ( bylo to touto dobou). Sedávám nahoře nad vsukama jakoby na hraně svahu. většinou na zemi nebo na peřezu. lišák šel asi 35m pode mnou po vrstevnici. Nechal jsem ho dojít na moji úroveň a Buck Shot 4,5mm v 12x70 zaůřadoval. Měl jsem plnej chok a na tu vzdálenost bylo v lišákovi několik děr. Bez jakéhokoliv značení zůstal lišák le?et na nástřelu. Po vypreparování lebky jsem zjistil důvod. Jeden brok krásně provrtal mozkovnu!
Letos jsem tam seděl před létem na liščatech. Na svém oblíbeném pařezu ( dub dvoják, člověk se opře zádama :D ) Po chvíli vylezla na plácek před noru liška, ale očividně se jednalo o lišku co si jen odskočila od liščat ( podle několika znaků). K lovu přistupuji trochu jinak, takže jsem se na ní jen koukal. Po chvíli zatáhla do nory a před norou se objevil lišák..to už byla jiná situace. Stál na hraně vyhrnutého valu, když jsem po něm asi z 25 metrů vystřelil 12x76 3,5mm...3,5mm je opravdu málo a stop efekt není to pravé. lišák značil zásah dozadějc ( seděl trochu bokem ) a spadl za hranu. Já jsem chvíli počka a šel si pro jistej úlovek. Za hranou na mě koukali dvě boční nory a lišák nikde. Nikde v okolí nele?el a dál neodběhl protože jsem všude viděl. zmizel mi tedy do nory...co se dá dělat.
Sedím podobně jako Marek, scie na zemi, ale brokovnici mám odjižtěnou a polozapřenou. Potom co zahlédnu lišku se snažím neunáhlit, ale pár vteřin pozoruju jak se liška chová ( sp?chá, v klidu obchází okolí, kam směřuje atd..) a podle toho střílím. Hlavní je se hned jak uvidíte zbytečně nehnout.
Letos jsem tam na podzim byl pouze jednou na jezevce, ale nic jsem neviděl. Od té doby jsem se tam díky jiným lovům nedostal.
.22, .243., 7x57, 8x57IS, 9mm, 16/70, 12/76
petru
Nový návštěvník
Příspěvky: 41
Registrován: úte 10.7.2007, 13:30
Bydliště: Jičín - Východní Čechy

u nor

Příspěvek od petru »

lišek u nor mám uloveno několik a taky mi několik uniklo mojí nepozorností, zaspáním a atd.. Je to několik let nazpět kdy jsem v zimě vyrazil přidat krmení do krmelců. V 10hodin dopoledne bylo ještě -20°C a sněhu pokolena. Po obhlídce krmelců jsem se rozhodl zkontrolovat nory pro případnou večerní čekanou. když přicházím k norám tak ze 70 m vidím přímo u vsuku do nory spát lišku, pěkně na sluníčku se vyhřívala. okamžitě jsem se rozhodl zkusit štěstí i když jsem měl s sebou jen malorážku. Opatrně zakleknu ke stromu a mířím. Říkám si že musím na hlavu jinak mi liška zmizí v noře i s komorovou ranou. Lesem hvízdne výstřel a liška po zásahu vyskočí a mizí mi za valem. Rychle postupuji k noře ,aby se postřelená liška nechtěla vrátit do nory. Na nástřelu je několik kapek barvy. Sleduji po barvenou stopu a sedící lišku spatřuji asi 10m v ro?tí, rychle dostřeluji. Zřejmně byla 1. ranou pouze omráčena.

Přeji všem lovcům lišek lovu zdar.
LOVU ZDAR
Marek
Zkušený diskutér
Příspěvky: 584
Registrován: pon 04.12.2006, 11:01
Bydliště: Trutnovsko

Příspěvek od Marek »

To Petru: Lovu zdar, to je pekna ranka malorazkou na 70 metru :wink:
To Klouda: Napsal jsi to lip naz ja v nekolika prispevcich pred tim: Hlavne se neunahlit, a dobre zhodnotit situaci :) Na 25m by mu mely ale 3,5 stacit...no ale vima jaky jsou lisky potvory na ranu. :lol:
CZ 550 Lux -.270 Win - Meopta 2100 3-12x50
duch Pampuch
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 366
Registrován: čtv 02.8.2007, 13:32

Příspěvek od duch Pampuch »

Začala zima, tak jedna kontrolní otázka. už u vás choději do přírodních nor? U nás (JČ) jsou nav?těvované stále jenom kanály :( A jak to vypadá letos s kaňkováním?
Mosin
Zkušený diskutér
Příspěvky: 633
Registrován: sob 14.10.2006, 10:20
Bydliště: jižní MORAVA

Příspěvek od Mosin »

lišky jsem slyšel se uzývat již už minimálně před dvěma, né-li třema, týdny. takže si myslím, že kaňkování probíhá. Lokalita je JM. Celkem jsem byl udiven, protože ani nemrzlo. Nory si půjdu obejít snad zítra, no uvidíme co uvidíme :-) Lov u nor mne velice zajímá, bohužel čas mi to nedovoluje.
CZ 550, 308 Win. / CZ 527 Varmint 223Rem / CZ 550 300WinMag / BO 98 9,3x62
ZG 47 8x57 JS / ZBK 110, 5,6x50 RM + 12x70 / ZP 16x70 / IŽH-27EM-1C 12x70
Marek
Zkušený diskutér
Příspěvky: 584
Registrován: pon 04.12.2006, 11:01
Bydliště: Trutnovsko

Příspěvek od Marek »

Co cas ale hlavne pocasi nam nepreje :cry: Jinak jak byl snih tak jsem uz byl zkusit jednou cekanou a bez uspechu, byla v nore ale asi si dala na cas... :(
CZ 550 Lux -.270 Win - Meopta 2100 3-12x50
duch Pampuch
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 366
Registrován: čtv 02.8.2007, 13:32

Příspěvek od duch Pampuch »

No ja doufam, ze o vikendu bude zuctovani :twisted: :evil: :evil: :!:
Pavel.x
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 205
Registrován: stř 18.7.2007, 11:00

Příspěvek od Pavel.x »

Včera večer jsem seděl na oblíbeném místě u nory, liška s největší pravděpodobností byla uvnitř ale ven nevy?la, čekal jsem od 16.30 do 18.30 a nic, vydět bylo jako ve dne :) tak snad příště
MATOUS
Častý návštěvník
Příspěvky: 95
Registrován: sob 08.12.2007, 11:53
Bydliště: Tlustice

Příspěvek od MATOUS »

Tak jsem dnes se svým strýčkem a jeho vel?tikem vyrazily na obchuzku dvou kanálů a hned v prvním se odehrálo velké drama. když jsem dal povel tak strýc pustil psa do kanálu vjel tam jak pomynutej dlouhou dobu se nic nedelo stále jsem čekal připraven . když najednou jse uslyšel naříkaní psa které se přibli?ovalo .Najednou jsem zahlíd ohánku lišky bez vahání přiskočil a vytáh lišku se psem ven držely se zuby skřípaly. V tu chvíli prispěchal strýc a po odtr?ení psa dal lišákovi dostřelnou ránu. Pak jsme navštívily jě?te druhý kanál ale bez uspěchu.
Pavel.x
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 205
Registrován: stř 18.7.2007, 11:00

Příspěvek od Pavel.x »

Včera ráno jsem opět šel čekat k norám počasí bylo parádní okolo -1 stupně. Zasedl jsem v 6.30 a čekal co se bude dít. Pomalu se rozednívalo a stále nic až okolo 7.30 za úplného světla jsem na zmrzlém sněhu zaslechl kroky připravil jsem brokovnici a čekal co se bude dít. Najednou jsem za kamenem uviděl pohyb a jen černá slecha jak liška pro?la a zmizela za dalšími kameny kde jsou nory. Byl jsem trochu zklamán že zase vyhrála ale snad po minutě se vrátila a vyskočila na kamen rychlé zamíření ozval se výstřel a liška zůstala nehybně le?et na nástřelu bez jakéhokoliv odkazování. Střílel jsem 4.5mm SB Buckshot 12/70 na cca 25m byla to fena hmotnost 8kg.
Obrázek
Climber
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 168
Registrován: pát 07.8.2009, 11:12
Bydliště: Praha 9, Újezd nad Lesy

Re: Lov lisek u nor

Příspěvek od Climber »

U nory se mi podařilo střelit pouze 4 liščata. Takže žádnými velkými úspěchy se pochlubit nemohu.
Sauer 202 Stutzen 308 W, Zeiss Victory Varipoint 2,5-10x50, Patterdale terrier
Uživatelský avatar
Klein
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 160
Registrován: pon 23.6.2014, 19:22

Re: Lov lisek u nor

Příspěvek od Klein »

Jak je to s těmi liščaty doopravdy ? Cetl jsem, že počátkem léta lišky opouštějí nory i s liščaty a stahují se do kukuřice nebo lánů obilí....
Uživatelský avatar
Zdenek41
Zkušený diskutér
Příspěvky: 3179
Registrován: ned 24.9.2006, 16:01
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: Lov lisek u nor

Příspěvek od Zdenek41 »

Liška odvádí z mateřské nory liščata do porostu.Přemistuje je postupně.Podle sečení v kukuřici jsou již plně samostatné.Dělá to hlavně pro jejich bezpečnost..,každá nora se s větším počtem liščat a s jejich růstem rychle proflákne.Pro matku se lépe shání potrava.Do nor se však z plodin vrací,hlavní příčinou bývají dlouho trvající přívalové deště.
Uživatelský avatar
Klein
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 160
Registrován: pon 23.6.2014, 19:22

Re: Lov lisek u nor

Příspěvek od Klein »

Většína z vás tady loví lišky u nor z posedů. Jak je to tedy ale s lovem na zemi? Je uspěšnost zpravidla menší ? A dá se vůbec bez takové kazatelny vydržet v zimě v blízkosti nor shruba těch 2,5 hodiny, aniž by člověk nezmrzl ? :lol: Přemyšlím o tom, že bych u nor stál v bílem maskování dobře krytý za nějakým tím stromem. Myslím si, že čekaná ve stoje, kdy se člověk přeci jenom může trochu hýbat, popř. přešlapovat, by mohla být lepší než sedět bez hnutí na jednom mistě a mrznout.

Ps: Vzhledem k tomu, že u nás je liščích nor poměrně dost, tak si nedokážu představit, že bych u káždé měl vybudované nějaké to sezení. Příjde mi to podle mne zbytečné.
Naposledy upravil(a) Klein dne pon 22.9.2014, 8:15, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Re: Lov lisek u nor

Příspěvek od fesoj »

Já zimnímu čekání u nor moc nefandím, zejména v mrazu. Člověka to nutí k pohybu, čímž si může kmotřičku zradit /o blbém větru ani nemluvě/, navíc je k zlosti, když ti těžce postřelená liška zmizí ve vsuku. Rozhodně lepší je na příhodném místě s možností dobrého výstřelu včas vybudovat kazatelnu a založit újediště, ke kterému je výhodné občas od blízkých nor natáhnout nějakou vlečku.
Kritériem pravdy je praxe.
Odpovědět