Sklopce a umělé nory...

Vše o lovectví a myslivosti u nás (něco jako poradna)
Odpovědět
Uživatelský avatar
Perník
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 422
Registrován: stř 16.7.2008, 14:37
Bydliště: Litoměřicko

Re: Sklopce a umělé nory...

Příspěvek od Perník »

stále se tu opakuje likvidace přírodních nor, ale jak? Stačí vsuky zaházet kameny? To si pak liška stejně vyhrábne nové - boční, ne? Dříve prý byla praxe do nor dávat různé zaolejované hadry, nebo hadry namáčené v petroleji a zaházely se vsuky, ale jak to vlastně děláty vy?
KB CZUB 584 12/7x57R
IŽ - 27EM - 1C 12/76
NK Bora od Černé tůně
kasari
Moderátor
Příspěvky: 1003
Registrován: sob 18.7.2009, 15:07

Re: Sklopce a umělé nory...

Příspěvek od kasari »

My jsme měli 2 metody, ale upozorňuju, že je to už 20 let...

1) nejčastěji se to rozhrabalo bagrem
2)část se roztrhala dělobuchama
3) část se zavětřila sirnýma knotama hned po vynorování
Ulkomaalainen...
Kettu81
Častý návštěvník
Příspěvky: 86
Registrován: sob 04.12.2010, 11:06

Re: Sklopce a umělé nory...

Příspěvek od Kettu81 »

Zdravim kameny sou dobry ale pokud je to větší jezevčí hrad tak se stejně časem dovnitř prohrabe a v zimně ho zase začnou používat lišky když pán domu spí. Já to prostě měsíc před norováním obejdu s vlasy do každého vsuku nebo kanálu kde nechci norovat hodím pořádný chomáč začátkem ledna to zopakuju a mám klid.Výsledek je vidět na sněhu -nory sou najednou mrtvy.Protože je naše polní honidba obklopena lesy kde lišky nenorují tak obejdu nory o kterých vím i tam. Lovu zdar.
Rouček
Nový návštěvník
Příspěvky: 2
Registrován: pát 17.12.2010, 20:56

Re: Sklopce a umělé nory...

Příspěvek od Rouček »

V letošním roce jsme zakoupili od firmy Forena pět umělých betonových nor a dvě betonové lapací nory. Instalovali jsme je začátkem jara 2010 a tuto zimu se můžeme pochlubit již prvními výsledky jak na umělé noře tak i na noře lapací. Spolupráci s firmou bych hodnotil velmi kladně. Mohu doporučit! Lovu zdar! B. Rouček
včelák
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 180
Registrován: úte 22.12.2009, 5:06

Re: Sklopce a umělé nory...

Příspěvek od včelák »

Roučku toto vyznívá spíše jako reklama-ale to vubec nevadí.O jaký uspěch se jednalo.Liška,kuna,tchoř,jezevec nebo kočka.Mně osobně se včera do sklopce chytil chudák kosák.Nic mu nebylo tak to asi rozchodí.
Uživatelský avatar
Zdenek41
Zkušený diskutér
Příspěvky: 3179
Registrován: ned 24.9.2006, 16:01
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: Sklopce a umělé nory...

Příspěvek od Zdenek41 »

Do nor by stačil hukinol,armakol.To by platilo na 100%,ale aby jsme čekali na to,že se liška zabydlí v umělé noře k tomu jsem skeptickej.Liščata budou po kupách klestí v dutinách,navážkách a tak vždyt to znáte.Ono,ty přírodní nory jsou používané staletí a hlavně tam je přirozený výběr místa samotnou šelmou a věřím předávané v genech na další generace.
Kettu81
Častý návštěvník
Příspěvky: 86
Registrován: sob 04.12.2010, 11:06

Re: Sklopce a umělé nory...

Příspěvek od Kettu81 »

Zdeňku nejde ani tak o lov v době výchovi liščat ale o lov od konce listopadu do konce února kdy lišky hledají úkryt před nepřízni počasí a v době kaňkování, úspěch bývá sice nepravidelný ale lov na sněhu v zimě je prostě nádherný.A narozdíl od sklopců je stačí jen dobře postavit, nemusí se pravidelně kontrolovat ani vnadit, stačí dobré místo. A nezapomeň na honidby kde s rúzných důvodů lišky ani nory nedělají třeba je tam vysoká hladina spodní vody nabo skalnatý podklad. Lišky tato místa navštěvují s okolních lesních komplexů v noci a vibírají si svou daň. Já sem se svíma norama spokojený Jednou za čtrnáct dní je s kámošema obejdem vyvětráme sebe i psy a když se nějaká zadaří je to paráda.
Uživatelský avatar
Zdenek41
Zkušený diskutér
Příspěvky: 3179
Registrován: ned 24.9.2006, 16:01
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: Sklopce a umělé nory...

Příspěvek od Zdenek41 »

Mám nějakých přes 200 střelených,vím že v dnešní době je málo času.I pro norníky je umělá nora samo lepší,ale zavětřovat a ničit přírodní ve prospěch umělých se mi nezdá zrovna štastné řešení.Všechny nekontrolovatelně narozené nám zvětší jejich populaci.A stím se musí počítat.
Kettu81
Častý návštěvník
Příspěvky: 86
Registrován: sob 04.12.2010, 11:06

Re: Sklopce a umělé nory...

Příspěvek od Kettu81 »

O nějaké kontrole liščího přírustku v naší honidbě nemůže být řeč, lišky vyvedou liščata v okolních komplexech lesa jakmile odrostou přestěhují se do plodin k nám a umělé nory používají jen jako nory záložní.V naší honidbě liščata vyvedou jen výmečně a v okolních lesích na lišku zmáčkne jen málokdo. Za devět let co provozuji myslivost jich mám slabou stovku a většinou individuálním spůsobem na újedi nebo vábením bohužel možnost lovu u nor jakou máš nejspíš ty nemám. Taky nory se už nesnažim vyloženě likvidovat a používám vlasy protože ty za tři měsíce vyčichnou. Jde jen o to aby lišky přírodní nory a kanály nepoužívali v době norování. Ale stejně je to boj s větrnými mlýny, minulou zimu sem jich střelil dvacetdva a na únorové obnově to v naší 890 hektarové honidbě vypadalo jako by se nestřelila žádná. Rozhodně nechci aby to vypadalo že si stěžuju lov lišek je pro mě nejkrásnějším lovem vůbec a kdyby jednou poklesly jejich stavy na minimum tak budu první kdo je bude chránit.
Uživatelský avatar
Zdenek41
Zkušený diskutér
Příspěvky: 3179
Registrován: ned 24.9.2006, 16:01
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: Sklopce a umělé nory...

Příspěvek od Zdenek41 »

Můžu se zeptat kolik lovíte drobné za rok?Nemyslel jsem to nijak špatně,ale představ si,že každý začínající myslivec by rozkopal nory v honitbě.Sám tomu nevěřím dnes se jim do takových aktivit nechce.Ted jsi to napsal správně zavětřit na dobu určitou. :wink: A taky neříkám,že to byla přímo reakce na tvůj příspěvek. :wink:
Kettu81
Častý návštěvník
Příspěvky: 86
Registrován: sob 04.12.2010, 11:06

Re: Sklopce a umělé nory...

Příspěvek od Kettu81 »

Nějakou drobnou v honidbě máme ale nelovime, to za nás obstarají prasata, lišky a bůhvi jaky vlivy prostředí. Osobně mi stačí že tu a tam vidim 5,6,12 zajiců, sliším pár kohoutú a sem tam zvednu nějakou slipku. Liškám se věnuju aby to alespoň tak zůstalo. Uměly nory mám spíš pro spestřeni lovu této krásné šelmy.
kasari
Moderátor
Příspěvky: 1003
Registrován: sob 18.7.2009, 15:07

Re: Sklopce a umělé nory...

Příspěvek od kasari »

Pochopil jsem to Zdenku asi správně, že je to na mně... :wink:

Takže k problematice umělých nor. Opravdu bylo nejlepší řešení zničit ty přirozený. Ale...! Vždycky to musí následovat až po vytvoření dostatečnýho počtu umělých nor, dostatečně podobný přirozeným.
Důležitý je vybrat terén a okolí, kde by se liška sama zabydlela. prostě i tady platí stará zásada - jestli chceš nějakou zvěř přelstít, musíš přemejšlet jako ona.

Víc už asi v SZ...
Ulkomaalainen...
Kettu81
Častý návštěvník
Příspěvky: 86
Registrován: sob 04.12.2010, 11:06

Re: Sklopce a umělé nory...

Příspěvek od Kettu81 »

Je to pravda v některé umělé noře byla liška za tři měsíce v druhé za půl roku a v jiné za rok hned dvě.No a osobně si myslím že jinak to bude fungovat v honidbě co má 550Ha a jinak v té co má 1800Ha.Je to hlavně o místě.
mr.soumen
Nový návštěvník
Příspěvky: 16
Registrován: stř 08.12.2010, 20:08

Re: Sklopce a umělé nory...

Příspěvek od mr.soumen »

Zdravím pánové, tento týden jsem projel kolej traktorem k betonové lapací noře a odházel závěj aby byla přístupná, zafungovalo to, zaznamenal jsem návštěvu lišky, ale nic se nechytlo, po kontrole mechanizmu jsem zjistil že je vše pod ledem, byly dvě oblevy a to je výsledek, takže doporučuju kontrolu, jinak je to naprd....
Uživatelský avatar
Zdenek41
Zkušený diskutér
Příspěvky: 3179
Registrován: ned 24.9.2006, 16:01
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: Sklopce a umělé nory...

Příspěvek od Zdenek41 »

V pohodě Kasari ani na tebe ne :wink: Unás se před těma 20lety běžně lila močka či voda přímo z cisteren do nor.Jinde se napouštěly nory propanem a to bylo ran....Shodnem se na tom,že je to lepší jak Gastoxin,ale i tak zvěrstva.U nás o lišku nezakopneš a to je zase jiná era Furganu.Od té doby nenoruji.Za rok jsem v mém začínání lovil i 20lišek a to pouze brokovnicí.Kulovnici jsem neměl na tu se muselo čekat.Já neodsuzuji umělé nory spíš chci podotknout jak krásnej to byl lov při čekané na čerstvém prašanu.A o to se dnes ti mladší připravují.
Odpovědět