Krmení/vnadění černé zvěře

Vše o lovectví a myslivosti u nás (něco jako poradna)
Odpovědět
rimar77
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1361
Registrován: ned 29.3.2009, 14:49
Bydliště: jižní čechy

Re: Krmení/vnadění černé zvěře

Příspěvek od rimar77 »

ty zakvašené ryby jsou super měl jsem možnost porovnat v jednom kýblu makrela a v druhém losos a rozhodně vítěz makrela ta zmizela do druhého dne losos mi tam leží, obyč. český kapr - odpad zmizel do druhého dne a do kukuřice na rozjetí dávám hrst kysaného zelí a pak už jen doplňuju co odeberu smrdí to jak nemytý nohy ale jdou po tom skvěle :-)
tu suchou kuku dávám do velké 2l děrované petky jak ji trhaj krásně to rachtá a slišíš to :-)
ramo
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 137
Registrován: úte 14.1.2014, 11:26

Re: Krmení/vnadění černé zvěře

Příspěvek od ramo »

Tak jsem to tam v řepce byl včera od neděle zase omrknout a už našli i moje laskominy a totálně to vyčistili :lol: No tak jsem to doplnil, přidal fotopast a dnes půjdu zasednout a uvidí se! :shock:
Zbrojovák
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1627
Registrován: pon 21.3.2011, 7:19
Bydliště: Morava

Re: Krmení/vnadění černé zvěře

Příspěvek od Zbrojovák »

Když jsou kolem, je to otázka času a výdrže. U nás u SK máme vnadiště která jsou stará i 40let, mnoho a mnoho generací černé tam bylo uloveno a naučeno, je třeba to jen provozovat v rozumné míře, udržovat kvalitu krmiva, a hlavně bez přestávky vnadit. Furt tam musí něco být, když je to nějaká laskomina, tím líp.
Aby byl na vnadišti pořádek, zavedl jsem otočnou fošnu, pod kterou sypu do dírek kukuřici a jiné dobroty, nahoru do přibité obruby dávám jen pozadek. Je to čisté, šetrné a účelné, kukuřici a ostatní pak bere jen černá, na obrubě se živí černá, myši, ptactvo - to zase tahá predátory... :wink: nikde žádný humus, plesnivé zbytky, kupy. Je to třeba jen doplňovat, sem tam přidat petku, sůl a je to. Nic víc netřeba, jen práci a trpělivost.
Na zimu fošnu odklidím - nechám jen petky a sypu do sněhu, na jaro vrátím.
Jo ještě máme takové svislé pověšené válce s dírama, ale to moc nefunguje, to už je lepší uvázat plechovku na zem - rádi si s tím hlavně selata hrají.
Někde je to ale tak, že černá už nebere žír z hlasitých věcí, tzn. že bere prioritně ze země a potichu, někde se černá petlahví bojí, už tak je vystresovaná. To mi hlásí sousedi od měst, u nás v horách to ještě funguje dobře.
Mauser 98(Tymney/ERA) 9,3x62, Z.Diavari 3-9x42+ Vulcan v5= 720m/s
Zbrojovák
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1627
Registrován: pon 21.3.2011, 7:19
Bydliště: Morava

Re: Krmení/vnadění černé zvěře

Příspěvek od Zbrojovák »

Tak jsem to vnadiště, kde zatím nemám posed, zkontroloval a vše opět sebrané do zrnka. Čili už o tom místě ví. Podle stop to jsou zatím jen 1-2 slabí lončáci. Bachyni se selaty bych uvítal spíš, ale ono to časem přijde. Zajímavé je to, že o bukový dehet zatím ani neškrtli asi si déle drží zimní škáru.
Co se týče vnadění, už tam dávám jen obyč. kukuřici v plechovce a nějakou tu petku, macerované zbytky z uz.makrely atd. Střílet tam zatím nehodlám, ani stavět. Snad na zimu, na lišky a nějaké to sele jen prostý žebřík, to musím ještě vyzjistit směr převládajícího větru.
Mauser 98(Tymney/ERA) 9,3x62, Z.Diavari 3-9x42+ Vulcan v5= 720m/s
Uživatelský avatar
roman0874
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 106
Registrován: ned 07.3.2010, 15:55

Re: Krmení/vnadění černé zvěře

Příspěvek od roman0874 »

¨chci se zeptat,nase homotba je primestska.prasata jen protahuji,nebo se zdrzuji jen par dnu a pak zmizi a vraci se nepravidelne.mate nejakej tip jak jejich pobyt prodlouzit?ja uz navozil a nasypal co se dalo a nesmakuje jim to.rejou cesty,prevraci balvany vyoravaji parezy....zrni jen klici...silaz nedotcena,pecivo rozmoceny...vubec je to nelaka...
Malorazka zkm451-Puskohled zeiss 6x32
Brokova dvojka Iz27-12x70
brokovnice samonabijeci cz 241 20x65
Kulovnice opakovaci Cz557lux-308W,Puskohled Meopta meostar r1r 3-12x56rgd
Revolver Ruger Sp101,357magnum
motolada
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1290
Registrován: úte 18.1.2011, 14:34
Bydliště: Jižní Morava

Re: Krmení/vnadění černé zvěře

Příspěvek od motolada »

Takže jsem vyzkoušel tady probíranou trubku.Takhle to dopadlo.Na třetí fotce je už návštěva-tu kukuřici jsem tam nasypal,jinak to bylo vybrané do mrtě,na čtvrté fotce by byla trubka kompletně rozsekaná a na páté úlovek :) To jsem už neztíhal fotit.
Vše se odehrálo do 14 dnů po instalaci....
Přílohy
trubka mala3.jpg
trubka mala3.jpg (102.21 KiB) Zobrazeno 11308 x
trubka mala2.jpg
trubka mala2.jpg (95.77 KiB) Zobrazeno 11308 x
trubka mala.jpg
trubka mala.jpg (90.52 KiB) Zobrazeno 11308 x
crif
Zkušený diskutér
Příspěvky: 606
Registrován: pát 07.3.2014, 20:12

Re: Krmení/vnadění černé zvěře

Příspěvek od crif »

Tak to většinou dopadne. Tenhle flex se vzrábí z litenu což je sice plast, ale tenkostěnný. Největší problém jsou ty záhyby. Za to prase vezme a rozerve to na hadry. Proto používám hladkou, ale hlavně silnostěnnou.
motolada
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1290
Registrován: úte 18.1.2011, 14:34
Bydliště: Jižní Morava

Re: Krmení/vnadění černé zvěře

Příspěvek od motolada »

Zase je to slyšet nadaleko :D
Zbrojovák
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1627
Registrován: pon 21.3.2011, 7:19
Bydliště: Morava

Re: Krmení/vnadění černé zvěře

Příspěvek od Zbrojovák »

Jojo stejně jako pet :wink:
Mauser 98(Tymney/ERA) 9,3x62, Z.Diavari 3-9x42+ Vulcan v5= 720m/s
ramo
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 137
Registrován: úte 14.1.2014, 11:26

Re: Krmení/vnadění černé zvěře

Příspěvek od ramo »

Zdar chlapi, jak to v poslední době (cca 1 měsíc), u vás vypadá s černou?!? :( U nás na okrese UH je už dlouhodobé SUCHO a taky bylo pěkně horko!!! a prasata nejsou s polích NIKDE, ani v řepce! :cry: Občas někde něco přejde, ale to je jen o náhodě... :oops: :oops:
gazaa
Nový návštěvník
Příspěvky: 18
Registrován: pon 20.5.2013, 17:35

Re: Krmení/vnadění černé zvěře

Příspěvek od gazaa »

Přesně tak! Prasata jsem naposledy viděl 24.6. Bylo to docela chladné ráno a cca. 5 mně jich vyšlo z křoví (od potoka) do pole s pšenicí. To jsem seděl na sedačce asi 5 minut. Chvilku jsem je "pásl" a jedno neodešlo. Od té doby "mrtvo". Taky okres UH.
crif
Zkušený diskutér
Příspěvky: 606
Registrován: pát 07.3.2014, 20:12

Re: Krmení/vnadění černé zvěře

Příspěvek od crif »

Sucho je, to máš pravdu. Dělám v lese jakési stavidla vody. Z fotopastí vidím, že v tomto čase to navštěvuje černá i přes den. K tomu dávám i kukuřici jen z důvodu uklidnění zvěře a jeho celkového stavu. Jinak je to jak říkáš. Jsou řepky a hořčice. S černou je to teď v klidu, neb jsou jinde. Ale dá se při okrajích dostat na ránu. Zrovna v tomto čase mají rybáři plné sítě mrtvých( mělké vody bez kyslíku) ryb. Stále je s čím pracovat........
Petr1970
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1867
Registrován: úte 26.1.2010, 9:46

Re: Krmení/vnadění černé zvěře

Příspěvek od Petr1970 »

a není to spíš krytinou? na fotopasti je mám každou noc, nejhůř obden..
při sezení mi vyjdou pod žebříkem za 10 minut co sem bly při úplnku, ale než jsem se ujistil že to není bachna byly pryč.. holt 3 metry průsek meze - to člověk nestihne nic..

jenže všechno vzrostlý - přechody kukuřice 1,4 metrů, řepka 1,2 metrů, meze tráva 1 metr, do toho obiloviny okolo, brambory kvetou..

na těch pár posekaných luk fakt nevylezou, asi nejsou blbý:-)
ZKM 456
Fabarm Elos C
Beretta 682 special skeet (bez gold a bez E)
W-Vanguard, .308W, 4-16x50 Vortex PST
Uživatelský avatar
Zdenek41
Zkušený diskutér
Příspěvky: 3179
Registrován: ned 24.9.2006, 16:01
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: Krmení/vnadění černé zvěře

Příspěvek od Zdenek41 »

Prasata jsou... jen zaznamenali za posledních 10 let tlak na jejich životy. Pokud máte v honitbě řepku a je i sucho není problém si v těchto lánech udělat napajedla. Jsou místa, které nikdy nevyschnou. Z pole pak ani nejdou. Taky proč. Většinou řepka navazuje na pšenici či oves. Tak proč riskovat svůj život. Jinak můj revír enormně mnoho. 200 ha řepky 200 kukuřice zbytek jsou elitní pšenice. Opravdu veliká radost... Lovit nemožné do plodiny ve 23 hod pšenice po slechy ven přesně ve 3,30 a to prosím každý den nebo vlastně šoulačku. Času moc není. Pár se jich od dubna spletlo, ale to je jen vzorek.
ramo
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 137
Registrován: úte 14.1.2014, 11:26

Re: Krmení/vnadění černé zvěře

Příspěvek od ramo »

od Zdenek41 » sob 11.7.2015, 18:26
Zdenku nechci ti oponovat a nevím jak je to u vás (na Vysočině určitě pršelo 10x víc než u nás - jezdím tam a dívám se na meteoradar :roll: ), ale u nás v POLNÍCH lánech vyschli a ty jak říkáš NIKDY nevysychající prameny, kaliště, zřídla - nazývejme to jak je libo.
od Petr1970 » pát 10.7.2015, 21:15
Petře nevím jestli se pletu, ale ty píšeš asi o lese. Při teplotách, které u nás byli dlouhodobě přes 30 i 34C, bylo i pro tu černou ve vysoké (130-160!cm) a husté řepce nesnesitelno a myslíme si, že se vrátila zpět do lesa a hlavně k vodě!!!
od crif » pát 10.7.2015, 11:03
crife ani TUNA ryb by je na to suché a rozpálené pole nevytáhla. ale dovedu si docela dobře představit ten MEGAmrak much! :lol: :lol: :lol:
Naposledy upravil(a) ramo dne pon 13.7.2015, 10:17, celkem upraveno 1 x.
Odpovědět