Liška - hájit nebo nehájit?

Vše o lovectví a myslivosti u nás (něco jako poradna)
Odpovědět
pepava
Častý návštěvník
Příspěvky: 68
Registrován: sob 26.12.2009, 20:32

Re: Liška - hájit nebo nehájit?

Příspěvek od pepava »

Chlapi, díky za uznání. Kdybych měl navíc mrazák, tak jsem ty lišky mohl zamrazit a kikínovi bych je s radostí věnoval. :D . Přece jenom preferuji na pekáč selátko. :) Jisté je, že se nám v revíru stavy zaječí zvěře několikrát zvedly a když to půjde tak dále, budeme uvažovat o kruhovém honu. :wink: Kdo se lovu lišek věnuje tak, jako já, jistě mi potvrdí, že je to nejkrásnější lov. Loni v listopadu jsem byl v Bělorusku na lov losa a při té příležitosti jsem tak ulovil velkého lišáka něco přes 200m. Ochotnici nechápali a já v dobré víře, že jsem jim zachránil několik tetřívků a tetřevů jsem se cítil dobře. Ovšem do té doby, než po ,mně za tento lovecký zážitek chtěli 17 EU :lol: :lol: :lol: Ale to už je do jiného tématu, kde se možná rozepíšu o lovu v Bělorusku. Apropó: dnes jdu zase na ně. :D
Uživatelský avatar
tonny
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 402
Registrován: úte 29.11.2011, 10:49
Bydliště: Břeclav

Re: Liška - hájit nebo nehájit?

Příspěvek od tonny »

Chtěl bych se zeptat, jak jste na tom s liškami. V neděli jsme byli projít umělé nory s výsledkem, možná jedna zavětřená. Co se poptávám v okolí Břeclavi, tak obrovský úbytek v polních honitbách, něco málo v lesích zůstalo.
Jak jste na tom u Vás?
Onďa
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 230
Registrován: pon 01.2.2010, 15:26
Bydliště: Brno

Re: Liška - hájit nebo nehájit?

Příspěvek od Onďa »

Severní okraj Brna v podstatě totéž. Za sezonu jsem ulovil jen 4, kaňkování téměř tiché, stop vidět málo. Kamarád co jezdí se psy norovat všude možně taky říká, že letos je to slabota.
ZP 47 16/70 Savage Axis 30-06
Jirka83
Zkušený diskutér
Příspěvky: 566
Registrován: sob 16.6.2007, 19:15
Bydliště: Jičín
Kontaktovat uživatele:

Re: Liška - hájit nebo nehájit?

Příspěvek od Jirka83 »

Já na Jičínsku úbytek lišek nezaznamenal, možná je to tím, že většina našich členů lišky celoročně hájí, protože si přece nebudou kazit čekanou na srnce nebo na černu. Jinak sousedi za minulý rok ulovili 91 lišek. Asi to bude nějaká regionální záležitost...
kozlice Zabala Hermanos 12/76 XL 90
kozlice Rizzini 20/76
kulobrok Merkel 8x57JR/16 + hlavně 16/70
ZKM 451 .22 LR
ZKK 601 W243
BO 98 LW 8,5x63REB
FN 1907 6,35Browning
Uživatelský avatar
Georg.H
Zkušený diskutér
Příspěvky: 861
Registrován: ned 23.12.2007, 23:43
Bydliště: Slezsko
Kontaktovat uživatele:

Re: Liška - hájit nebo nehájit?

Příspěvek od Georg.H »

Velké Albrechtice za myslivecký rok 21
Letos 2 kusy
O proti loňsku pokles o osm kusů cirka.
mikycz
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 167
Registrován: čtv 21.7.2011, 9:35
Bydliště: Brno

Re: Liška - hájit nebo nehájit?

Příspěvek od mikycz »

Tak nevím letos jich mám už 6 a furt lezou z lesa na pole jako vláček a to nemám moc čas chodit ven. U nás je na poli mraky myší, za to po prasatech se slehla zem...
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: Liška - hájit nebo nehájit?

Příspěvek od pufr »

Středočesko taky hlásí, že potkat/ulovit lišku se zatím nestalo vzácností (alespoň v té naší, lesnatější části :?
Pufr
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Re: Liška - hájit nebo nehájit?

Příspěvek od fesoj »

To Pepava- Tvůj rekord 90 lišek za rok je přesným pětinásobkem mého nejlepšího výsledku, Lovu zdar ! To ovšem nemění nic na tom, že pro mne je od půlky března do řervence liška tabu. Jak jsem psal loni, na jaře uznávám jedině norování /nemám rád odstřel mámy od liščat/ a to u nás nepraktikujeme vzhledem ke většinou skalnatému terénu.
Kritériem pravdy je praxe.
savazka
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 233
Registrován: čtv 20.11.2008, 17:20
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: Liška - hájit nebo nehájit?

Příspěvek od savazka »

Mysl. rok 2018/2019 stejný, jako ty předchozí. Do konce března uloveno +-30 lišek na honitbu 1300ha (ale v reálu tak na 600 hektarech). Vzhledem k nedostatku času jsem končil s 16ti liškami. V letošním mysl. roce plánuju rozšířit pole působnosti o několik polí více do dáli, čili se odlov zřejmě skokově zvýší na 40. Zatím víme o dvou vrzích liščat, které nebylo lze vynorovat, čeká mě odlov u řepek a jiných plodin. Oproti tomu kamoš od Telče hlásil výskyt psinky, lišky se prý hojně nacházely uhynulé po lesích a potkat nějakou živou je teď prý svátek. Stavy zajíce se tam souběžně násobně zvedly. Psinka v revíru tedy evidentně citelně snižuje počet auty sražených zajíců, které pak liška po škarpách sebere :lol:
Brno Effect 6,5x57R
UB 16x70 / 5,6x52R
Belgie 16/70
ZKM 456
Uživatelský avatar
tonny
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 402
Registrován: úte 29.11.2011, 10:49
Bydliště: Břeclav

Re: Liška - hájit nebo nehájit?

Příspěvek od tonny »

Takže u nás se začala liška hájit, tedy čekáme, kdy k nám opět nějaká zavítá. Může za to psinka. Zajíců je vidět více ale myší a hrabošů extrémně, stěžují si zemědělci.
savazka
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 233
Registrován: čtv 20.11.2008, 17:20
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: Liška - hájit nebo nehájit?

Příspěvek od savazka »

Tak jen krátká zpráva k letošním stavům. Jelikož na to sousedi zcela sxxxou, jejich liščata se natáhla k nám. Jediné výstižné slovo je invaze. Za šest vycházek mám ulovených 16 lišek. A na každou ulovenou samozřejmě 2-4 odejdou bez rany. Kam šlápnu, tam je na strništi dlouhý stín.
Brno Effect 6,5x57R
UB 16x70 / 5,6x52R
Belgie 16/70
ZKM 456
Uživatelský avatar
Georg.H
Zkušený diskutér
Příspěvky: 861
Registrován: ned 23.12.2007, 23:43
Bydliště: Slezsko
Kontaktovat uživatele:

Re: Liška - hájit nebo nehájit?

Příspěvek od Georg.H »

U nás taková hrůza není. Sousedi až na jedné taky na háku.
Od dubna do června nebylo vidět lišku.
Teď už mám uloveno 7 kusů. Z toho 6 liščat.
Ještě dvě čekají až na ně přijdu.
Jsme polní honitba a skoro půlka je kukuřice.
savazka
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 233
Registrován: čtv 20.11.2008, 17:20
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: Liška - hájit nebo nehájit?

Příspěvek od savazka »

To je právě ten problém. Po důsledném celoročním tlumení nám od listopadu do října zbývala na každém lánu +-1 liška, což je řekněme vyhovující stav. Pak na tři měsíce narostou krytiny do pasu a než posečou, z okolních honiteb dovodily lišky liščata a k prvnímu dni žní je v revíru několik desítek lišek. Osobně bych tipoval tak 50-60, včetně již odlovených.
Brno Effect 6,5x57R
UB 16x70 / 5,6x52R
Belgie 16/70
ZKM 456
Uživatelský avatar
Georg.H
Zkušený diskutér
Příspěvky: 861
Registrován: ned 23.12.2007, 23:43
Bydliště: Slezsko
Kontaktovat uživatele:

Re: Liška - hájit nebo nehájit?

Příspěvek od Georg.H »

Tak to máte liščí farmu. :shock:
Počítám že u nás bude do 30 ks.
V pátek dosekli poslední pšenici. Tak uvidím
Co bude tam
savazka
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 233
Registrován: čtv 20.11.2008, 17:20
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: Liška - hájit nebo nehájit?

Příspěvek od savazka »

Jak říkám - když na to okolní sdružení kašlou, člověk zredukuje stavy u sebe a následně musí odlovit ještě lišky, které svým loveckým teritoriem přesahují až z okolních honiteb. A to už je pěkných pár kousků. V podstatě člověk loví za pět sdružení najednou.
Brno Effect 6,5x57R
UB 16x70 / 5,6x52R
Belgie 16/70
ZKM 456
Odpovědět