Liška - hájit nebo nehájit?

Vše o lovectví a myslivosti u nás (něco jako poradna)
Odpovědět
Uživatelský avatar
roman200
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 267
Registrován: čtv 19.11.2015, 12:49
Bydliště: Plzeňsko

Re: Liška - hájit nebo nehájit?

Příspěvek od roman200 »

To máš samozřejmě pravdu, tam kde se loví intenzivně černá, lovci si ránu na lišku či kunu odepřou : "Nebudu si přeci plašit prasata." To jsem slyšel už nesčetněkrát, pokud si ti lidé za povolenku platí, dá se to snad i pochopit. Ale to je právě ten problém soukromé honitby, v mnoha věcech je lepší, když o všem rozhoduje jeden člověk, ale spolková činnost má také své.
U nás a v okolí prašivina není, to je pravě překvapující, u sousedů chtěli dát nalezený úhyn lišky na vyšetření, ale na veterinární správě jim bylo řečeno, že pokud ta liška nikoho nekousla, musí si vyšetření kompletně zaplatit. A když nevíte na co přesně jí chcete vyšetřit, je to dost nákladné.
Uvidíme po žních, kolik liščat bude na stništích :wink: ...
Jak jsem zmínil, doporučuji sklopce, nevěřil jsem, že se do něj nechá liška nalákat, ale je to tak. Nehledě na další úlovky, kuny, norky, nutrie :D .
Mé původní uživatelské jméno je roman300...
CZ 550 9,3x62; ZG47 8x57JS; CZ550 300WM; BAR II 270W;;12/70;12/76;45ACP;.38Spl
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Re: Liška - hájit nebo nehájit?

Příspěvek od fesoj »

Savazka - nepochopil jsem, jak je možné na půlce revíru ulovit 50 lišek a přitom o druhé půlce nemít přehled ? Já osobně lišky nelovím od března do června, ale u nás drobná zvěř prakticky není. A tam, kde je a je nutno tlumit lišky celoročně, bych se taky přimlouval za to, nestřílet je v době odchovu mladých na potkání, pokud ovšem nedokážeme bezpečně poznat lišku od lišáka jako Figi - ale ruku na srdce, kdo z nás to umí ? V jarních měsících jedině norování ! Pseudoochráncům zvířat se můj názor asi líbit nebude, ale v zásadě je jedno, jestli to lišče v červenci střelíme nebo jestli ho v dubnu či květnu praštíme lopatou, případně necháme zadávit psem. V každém případě i ta škodná má právo na rychlou smrt a ne na chcípání hladem při marném čekání na mámu. Budu se asi opakovat, ale musím citovat klasiku - Babičku Boženy Němcové : "Když je něco člověku k užitku nebo ke škodě a zabít se musí, no tak s Pánem Bohem zabte to, JEN NE MUČIT." A že snímky z norování nebudeme dávat na internet, to by měl pochopit snad každý. Jen dudek si sere do vlastního hnízda.
Kritériem pravdy je praxe.
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Re: Liška - hájit nebo nehájit?

Příspěvek od fesoj »

A něco pro Romana : U nás /okres Trutnov/ státní vet. správa dokonce proplácí za lišky zástřelné 380 Kč, ovšem jen za omezený počet a chtějí den přes odevzdáním zavolat, asi nebudou proplácet několik lišek ze stejné honitby, chtějí pokrýt celý okres a finance jsou omezené.
Kritériem pravdy je praxe.
Uživatelský avatar
roman200
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 267
Registrován: čtv 19.11.2015, 12:49
Bydliště: Plzeňsko

Re: Liška - hájit nebo nehájit?

Příspěvek od roman200 »

to Fesoj:
Nějak jsem nepochopil co tím chceš říct, výplata zástřelného za ulovenou lišku, přece nemá nic společného s vyšetřením kadáveru lišky.
Sousedi ji chtěli vyšetřit z důvodu zjištění příčiny úhynu a to právě z důvodu značného snížení stavů. A bylo jim řečeno, že pokud liška nikoho nekousla, tak si celé vyšetření musí zaplatit. A protože není známá příčina úhynu, je celkové vyšetření rozsáhlé a vůbec ne levné.
Mé původní uživatelské jméno je roman300...
CZ 550 9,3x62; ZG47 8x57JS; CZ550 300WM; BAR II 270W;;12/70;12/76;45ACP;.38Spl
fordik
Častý návštěvník
Příspěvky: 75
Registrován: pon 06.2.2012, 20:03
Bydliště: okr. Blansko

Re: Liška - hájit nebo nehájit?

Příspěvek od fordik »

Začít myslivecký rok s dluhem, jak píše Dalas, to by asi někteří nerozdejchali, motivace slušná.
roman200: lovci si ránu na lišku či kunu odepřou : "Nebudu si přeci plašit prasata." To jsem slyšel už nesčetněkrát.

Já taky a podle toho a podle systému rozdělení černé, by to zástřelné mělo vypadat, aby ta motivace k něčemu byla.
U nás máme sele do 30kg střelce a cena ve výkupu 20 Kč/kg. Takže buď prase sežeru nebo bych mohl dostat max 600 Kč. A protože když se počítají peníze, jsou ze všech zdatní matematici, viděl bych výši zástřelného na 300 Kč za lišku a aspoň stovku za kunu. Spolek to nepoloží a pokud to pomůže, proč ne.
fordik
savazka
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 233
Registrován: čtv 20.11.2008, 17:20
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: Liška - hájit nebo nehájit?

Příspěvek od savazka »

Fesoj: Stejně jako v mnoha sdruženích i u nás se částečně dodržují lovecké/přikrmovací úseky. Cca na polovině revíru jsem s kolegama domluvený a mám tam prakticky úplnou volnost pohybu bez toho, abychom se na čekané/šoulačce potloukli či si to navzájem zradili. Ve druhé půlce by mohl být problém jednak kvůli lidem, druhak, protože drobnou zvěř v tom malém počtu lovců škodné stíháme hlídat sotva na těch 500-700ha (a opravdu tam té škodné je pomálu) a za třetí je na té druhé polovině většinou les a v lese nahánět škodnou není dvakrát efektivní. Lepší je si počkat až vytáhne z lesů směr úživnější části honitby. Na výpomoc příležitostných lovců se moc nedá spolehnout. Jen vrtí hlavou, jak je možné střelit 10-15 lišek za rok a vidět lišku minimálně na každé druhé šoulačce, když oni jí vidí sotva 2x do roka. A to chodí někteří mnohem častěji než já:) Hlavně se mi z dlouhodobého hlediska více vyplatilo to, co jsem psal nahoře - než lovit lišky namátkou po celém revíru, je lepší se zaměřit na jednu lokalitu = tam kde je nejvíce drobné a poctivě tlumit tam. Tímto způsobem se mi povedlo dostat počet lišek v lokalitě a blízkém okolí opravdu na nulu. V kombinaci s ostatní mysliveckou péčí vidím výrazný nárůst drobné. Kde byl tři roky na zpět jeden zajíc na jedno pole dnes není problém vidět 4-6 zajochů spokojeně hopkajících v družném kruhu. Jak by to vypadalo na honu, nemám tušení, drobnou zatím nelovíme a ještě nějakou chvíli lovit nebudeme. Vždy co měsíc/dva zas přijde liška nová z okolních lesů, opět odlovím atd. S potěšením jsem konstatoval, že od prvního sněhu v komoře honitby nebyla jediná liščí stopa, až v prosinci se objevil kaňkující pár, který jsem presto ulovil. A až do února bylo kolem bažantích zásypů liškuprosto. Teď už se samozřejmě do prázdného teritoria natahují lišky nové a jsme zpět u oblíbené jarní problematiky - když už lovit lišku, tak ve které noře má liščata.
Brno Effect 6,5x57R
UB 16x70 / 5,6x52R
Belgie 16/70
ZKM 456
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: Liška - hájit nebo nehájit?

Příspěvek od pufr »

Během posledního měsíce nebo možná dvou měsíců pozoruji neobvykle mnoho lišek - dřív - v minulých letech cca jedna liška za 2 - 3 vycházky, letos na podzim 3 až 5 nebo vzácně i víc lišek každý večer, začal jsem se jim tedy víc "věnovat" ale moje otázka je - pozoruje i někdo jiný, že se liškám letos tak dobře dařilo a jejich početní stav se výrazně zvýšil?? :shock:
Pufr
Uživatelský avatar
Lotr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2115
Registrován: úte 02.9.2008, 7:03
Bydliště: lounsko

Re: Liška - hájit nebo nehájit?

Příspěvek od Lotr »

Nejen v revírech, ale i podél silnic je nezvykle mnoho sražené zvěře myslivosti škodící - hlavně lišek. Tuhle jsem vezl máti na vyšetření do Motola a na trase Louny - Praha jsme napočítali 7 sražených lišek a 2 kuny :shock:
ZG 47 8x57 JS, IŽ27-EM-1C Sporting 12/76, ZP 50 16/70, CZ 858 Tactical, Astra A-100 9 mm, CZUB 584, model 4, 12/7x65R, Remington model ll, r. 20/65, IŽ 18 r. 20/70
Nikon D-3100
Uživatelský avatar
Georg.H
Zkušený diskutér
Příspěvky: 861
Registrován: ned 23.12.2007, 23:43
Bydliště: Slezsko
Kontaktovat uživatele:

Re: Liška - hájit nebo nehájit?

Příspěvek od Georg.H »

No u nás V.Albrechtice (okr. NJ) zatím slabota.
Střeleno 12 lišek a to se jim fest věnujeme.
no uvidíme na konci mys. roku, bo loni sme skončili na nějakých 30 ks a sousedi 38
fplisek
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 129
Registrován: stř 07.5.2014, 15:30

Re: Liška - hájit nebo nehájit?

Příspěvek od fplisek »

U nás pravý opak (třebíčsko), loni celkově střeleno 19 lišek, z toho 15 já. Letos pouze 2, obě já, ale celkově za celý letošek jsem venku viděl lišku jen 4x, a to chodím často. Zato psíka už jsem dvakrát viděl, před tím ho nikdo u nás neviděl :(
pepava
Častý návštěvník
Příspěvky: 68
Registrován: sob 26.12.2009, 20:32

Re: Liška - hájit nebo nehájit?

Příspěvek od pepava »

Pufrovi bych chtěl potvrdit, že v loňském roce jsem i já zaznamenal zvýšený počet lišek. Osobně jsem ulovil za kalendářní rok 2017 celkově rovných 60 lišek. V loňském kalendářním roce jsem jich ulovil dokonce 90. Lišky jsem lovil de facto ve třech revírech. Lovil jsem kulovnicí , převážně na čekané, šoulačce a na újedi. Pravdou je, že jsem lišky lovil bez ohledu na to, jestli čekám na prasata nebo na jinou zvěř. Liška měla vždy přednost.
crif
Zkušený diskutér
Příspěvky: 606
Registrován: pát 07.3.2014, 20:12

Re: Liška - hájit nebo nehájit?

Příspěvek od crif »

Pepava, bez ohledu na vše to mám stejně. Lov této zvěře nemá chybu.
crif
Zkušený diskutér
Příspěvky: 606
Registrován: pát 07.3.2014, 20:12

Re: Liška - hájit nebo nehájit?

Příspěvek od crif »

Jsou suché roky, což zákonitě vede k nárůstu různých škůdců v zemědělství. Tím pádem ke kulminaci jejich predátorů.
kikin
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 471
Registrován: čtv 18.12.2008, 22:07

Re: Liška - hájit nebo nehájit?

Příspěvek od kikin »

Pepava-to je supr výkon,gratuluji.A protože je mi jasný,že s flintou nenosíš do lesa lopatu(ono by se to vzájemě omlátilo)a musel jsi to kosit po celý rok,tak to na kožky nebylo.Prasata jsou vymlácený a liška nadějný kus zvěřiny.Poděl se s námi prosím o nělaký recept,musíš být velký fajnšmekr a máš to jistě zvládnutý.
Klidně i SZ,když to bude tajný.
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: Liška - hájit nebo nehájit?

Příspěvek od pufr »

Pepavovi přeji velké Lovu Zdar!
O něčem podobném jsem zatím ani neslyšel :shock:
Jestli bude letos zase "přísušek", už si pořídím na K95 nějakou "Hornetovou" hlaveň :)
Pufr
Odpovědět