Holá sičí vs. holá dančí

Vše o lovectví a myslivosti u nás (něco jako poradna)
Pavel20
Nový návštěvník
Příspěvky: 47
Registrován: čtv 17.4.2008, 10:03
Bydliště: Plzeň
Kontaktovat uživatele:

Holá sičí vs. holá dančí

Příspěvek od Pavel20 »

Dobrý den,
jak rozpoznáváte holou sičí od holé dančí zvěře. Myslím, že oba druhy zvěře mají dost podobné charakteristiké znaky. Uvědtě prosím znaky, kterých se při obeznávání držíte(hlava, kelka, zbarvení, chovaní). Uvědtě prosím klidně i fota daných druhů zvěře. Vím, že je na internetu pár fotek, ale kolikrát mně příjde, že fotka nemá určený správný druh této zvěře.
Pro člověka, který příjde často do styku s oběma druhy zvěře to nebude problém, myslím že je to naučné téma i pro ostatní.

Děkuji za vaše reakce.
Hirc
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 458
Registrován: pát 07.3.2008, 13:25
Bydliště: Praha / západní Čechy

Re: holá sičí vs holá dančí

Příspěvek od Hirc »

podle kelky... daněla jí má delší
KelneeQ
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 102
Registrován: pát 01.2.2008, 18:10
Bydliště: Tachov
Kontaktovat uživatele:

Re: holá sičí vs holá dančí

Příspěvek od KelneeQ »

Jsem rád, že se toto téma založilo, protože mám sám někdy problém to určit. U nás v honitbě se vyskytují hlavně siky, ale přechází i dančí. V zimě se to pozná celkem snadno díky zimní srsti, jak podle zbarvení (sika je tmavší), tak podle výrazně hranaté hlavy u siky. Problém je to v létě. Oba druhy jsou kropenaté, oba mají na hřbetu černý pruh a velmi podobnou stavbu těla. Rozpoznávacím znakem je tmavá skvrna ve slechu u siky, ale ta omezena při obeznávání vzdáleností a světlem. Na 100 metrů v šeru už jí nikdo neuvidí! Kelka je u dančího sice delší, ale když není porovnání, tak to někdy klame... Budu rád za každý příspěvek či vyvrácení mnou psaných údajů. Zatím se tím řídím úspěšně :-)
Tikka T3 varmint 6,5x55 + Zeiss 6-24x56
ZH 324 7x57R/16 (Delta Titanium 2,5-10x56 SF), ZH 324 16/16, Fabarm Euralfa 12
Cz 455 Thumbhole (Delta Titanium 4-16x42)
Pavel20
Nový návštěvník
Příspěvky: 47
Registrován: čtv 17.4.2008, 10:03
Bydliště: Plzeň
Kontaktovat uživatele:

Re: holá sičí vs holá dančí

Příspěvek od Pavel20 »

dnes jsem hodne zkoumal dostupné fotografie na internetu a v knihách co mám doma(opravdu jich zase tolik není, všude samé fotografie samčího pohlaví)... Takže Sika by měla mít tmavší břicho, takové světle hnědé možná okrové. Dančí má bříško dost světlé až bíle, mám na mysli v obou případech o letní srst. To mě přišlo jako hlavní rozpoznávací znak. S tou kelkou to opravdu není jednoznačné, záleží kus od kusu a když člověk nemá porovnaní jak jsi psal, tak to mate a hlava mně příjde také u obou druhů dost stejná.

nějaké foto: holá dančí
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
holá sičí
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
plok
Nový návštěvník
Příspěvky: 35
Registrován: sob 10.10.2009, 18:23

Re: holá sičí vs holá dančí

Příspěvek od plok »

Máme v honitbě obojí a ze začátku jsem je vůbec nerozenal. Myslím si, že by mohlo fungovat tuto: Sika má vůči tělu menší a takovou "ostřejší" hlavu. Černý lem kolem obřitku je u siky takový paprskovitý, kdežto dančí ho má zřetelně ohraničený.
vava
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 275
Registrován: stř 21.12.2011, 12:09

Re: holá sičí vs holá dančí

Příspěvek od vava »

Zdravím, našel by se někdo kdo by sem dal pro srovnání také fotky siky a daněly v zimní srsti?
Tim
Zkušený diskutér
Příspěvky: 692
Registrován: úte 26.11.2013, 14:21
Bydliště: Mar. Lázně

Re: Holá sičí vs. holá dančí

Příspěvek od Tim »

Motivační citát pro tento den:

Vykašli se na motivační citáty, nalej si sklenku Jamesonu a pusť si pořádnej metal!!!
Tim
Zkušený diskutér
Příspěvky: 692
Registrován: úte 26.11.2013, 14:21
Bydliště: Mar. Lázně

Re: Holá sičí vs. holá dančí

Příspěvek od Tim »

Sakra. Album se sikou se mi nějak ztratilo. Dodám hned jak přijede domů manželka s notebookem :mrgreen:

Každopádně ve foto siky ta druhá odshora tutově sika není. Sika má krátká slecha a kulatější hlavu než dančí. Ale na naháňce v běhu to stejně nepoznáš.
Motivační citát pro tento den:

Vykašli se na motivační citáty, nalej si sklenku Jamesonu a pusť si pořádnej metal!!!
Tim
Zkušený diskutér
Příspěvky: 692
Registrován: úte 26.11.2013, 14:21
Bydliště: Mar. Lázně

Re: Holá sičí vs. holá dančí

Příspěvek od Tim »

https://plus.google.com/photos/10199779 ... e3wE&hl=es

Oprava odkazu. Je tam i trochu vysoký, ale to snad rozeznat jde :mrgreen:
Motivační citát pro tento den:

Vykašli se na motivační citáty, nalej si sklenku Jamesonu a pusť si pořádnej metal!!!
vava
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 275
Registrován: stř 21.12.2011, 12:09

Re: Holá sičí vs. holá dančí

Příspěvek od vava »

Tak ...teď jsem z toho trochu jelen :-)

Sika:
- kratší kelka
- tmavší břicho
- Tim píše: Sika má krátká slecha a kulatější hlavu než dančí, Plok píše: Sika má vůči tělu menší a takovou "ostřejší" hlavu, KelneeQ píše: ....podle výrazně hranaté hlavy u siky a ....
- tmavá skvrna ve slechu u siky (nikde jsem ji nenašel, naopak mi připadá, že ji má daněla)
- celkově tmavší zbarvení

Daněla:
- delší kelka
- světlé až bílé břicho jasně ohraničené od svrchních, rezavých nebo tmavších partií se skvrnami
- od předních k zadním běhům zhruba v polovině výše těla je souvislý světlý pruh - ten je dobře vidět na fotech nahoře
- obřitek zřetelně ohraničený shora a ze 2/3 stran tmavým pruhem

Daněk je popsán v číslech Myslivost 9-11/2016, kde se mimo jiné píše, že u daněly je obřitek shora a ze 2/3 po stranách ohraničen černým pruhem, délka kelky u daněl je až 18 cm a je nejdelší ze všech jelenovitých u nás.

Sika je popsána v čísle Myslivosti 1/2015 (mám) a pravděpodobně v číslech 9-12/2014 a ty bohužel nemám - pokud by někdo byl ochotný sem hodit skeny týkající se Jelena Siky z kapitol zooologie byl bych mu moc vděčný.

V Penzumu toho moc není ....a v Ottově Myslivosti jsou jen fota samců.

V honitbě máme sičí ale nemáme daňčí zvěř a když pak přijedu na naháňku, kde se dost čast střílí sičí, ale NEstřílí daňčí a hospodář upozorňuje právě na pletení obou samičích druhů zvěře, tak jsem ...jaksi.. nervozní. Už jsem jednou zažil hosta, který složil danělu namísto siky, ale tam bylo vedení naháňky rozumné ...
Tim
Zkušený diskutér
Příspěvky: 692
Registrován: úte 26.11.2013, 14:21
Bydliště: Mar. Lázně

Re: Holá sičí vs. holá dančí

Příspěvek od Tim »

Jestli mi zítra zbyde čas, dám Ti sem foto jak siky tak dančí v letní i zimní srsti. V podobných polohách a z různých stran, na porovnání. Mám těch fotek stovky tak snad něco vyberu
Motivační citát pro tento den:

Vykašli se na motivační citáty, nalej si sklenku Jamesonu a pusť si pořádnej metal!!!
Tim
Zkušený diskutér
Příspěvky: 692
Registrován: úte 26.11.2013, 14:21
Bydliště: Mar. Lázně

Re: Holá sičí vs. holá dančí

Příspěvek od Tim »

:( Tak jsem se sice dostal k počítači, ale moc asi nepomohu. I přes veškeré ujišťování manželkou, že dozajista stáhla z bývalého počítače všechny mé fotky, není jich tu ani polovina

Dal jsem dohromady aspoň poslední zbytky toho co jsem z fotek siky našel...

https://plus.google.com/u/0/10199779977 ... 8046175800


https://plus.google.com/u/0/photos/1019 ... 6551016609
Motivační citát pro tento den:

Vykašli se na motivační citáty, nalej si sklenku Jamesonu a pusť si pořádnej metal!!!
vava
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 275
Registrován: stř 21.12.2011, 12:09

Re: Holá sičí vs. holá dančí

Příspěvek od vava »

Moc dík! Krásné fotky ...
Tim
Zkušený diskutér
Příspěvky: 692
Registrován: úte 26.11.2013, 14:21
Bydliště: Mar. Lázně

Re: Holá sičí vs. holá dančí

Příspěvek od Tim »

Nemáš moc za co...
Hlavně si všimni "krátké" hlavy a poměrně krátkých slech, to je asi nejvýraznější znak. Ale jak už jsem psal, na naháňce se v tom ustřelí každý.
Motivační citát pro tento den:

Vykašli se na motivační citáty, nalej si sklenku Jamesonu a pusť si pořádnej metal!!!
Jiří
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 101
Registrován: úte 30.1.2007, 13:56

Re: Holá sičí vs. holá dančí

Příspěvek od Jiří »

Na naháňce je rozdíl v pohybu. Sika běží ladně, ale daněla dost často poskakuje jak maxipes na pružinách.
Při honech už je většina sik v tmavém a dančí je u nás od spoda nádherně světlá.
Barva srsti hlavně u siky se ohromně liší dle místních podmínek!
Brok je brok, ale první kule bere.
Odpovědět