Myslivecké zážitky

Vše o lovectví a myslivosti u nás (něco jako poradna)
Odpovědět
Uživatelský avatar
Lotr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2115
Registrován: úte 02.9.2008, 7:03
Bydliště: lounsko

Re: Myslivecké zážitky

Příspěvek od Lotr »

Táta sice už kvůli zdravotnímu stavu zvěř neloví, ale rybařina mu zůstala, ta není tak fyzicky náročná. Má pro změnu vycvičeného samce nutrie, říká mu důvěrně Pepo a Pepa se nechává od něj krmit z ruky, jablíčka, chleba, zkrátka všechno co se namane. Nutrie se celkově vůbec člověka nebojí, stačí od vody na břeh udělat cestičku třeba ze suchých rohlíků a do 5-ti minut je máte na břehu. Ukazoval jsem je takhle v našem revíru kolegům z ochrany přírody a krajiny, původně mi nevěřili, ale po 5-ti minutách rychle změnili názor :D
Rybářova liška není drzá, ale vyloženě jí voní krmení pro ryby, zkuste se zeptat rybářů, kolikrát jim lišky vybraly z kyblíků návnady :lol:
ZG 47 8x57 JS, IŽ27-EM-1C Sporting 12/76, ZP 50 16/70, CZ 858 Tactical, Astra A-100 9 mm, CZUB 584, model 4, 12/7x65R, Remington model ll, r. 20/65, IŽ 18 r. 20/70
Nikon D-3100
miroslavek
Nový návštěvník
Příspěvky: 5
Registrován: stř 18.3.2009, 18:39

Re: Myslivecké zážitky

Příspěvek od miroslavek »

Zdravym chceme sa touto cestou podakovat za ...... polovnicky zazitok hon.RAKOVEC obec Bukovinka okres Vyskov konkretne p. před. Otahal F. za spolocnu polovacku ktoru sme absolvovali 7/11/2015 v tejto lokalite Doporucujem Z DALEKA sa tejto lokalite vyhnúť jednalo sa v podstate o luxusne zaplatenu gulasovu polievku a klobas a celodenne pochodove cvicenie okolo skup les. prac .pripravujúcich drevo na zimu cena 2,500 CZK
oficialne prislub 3 leče vyrad min10 ks a potreba znizenie stavou vysokej
po 3 leci sme odmietli dalej polovat a poziadali sme o ukoncenie nakolko sa v danej lokalite ziadna zver nenachadzala co p. Otahal odmietol a nedockali sme sa ani oficiálneho ukoncenia polovacky
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Re: Myslivecké zážitky

Příspěvek od fesoj »

Inu, co k tomu říci ? Jiný kraj, jiný mrav - nebo spíš nemrav, jak se to vezme... U nás když pozveme nějakého toho hosta na plánovanou nahánku, předem upozorníme, že setkání se zvěří nemůžeme zaručit - může být ve 3 lečích 50 kusů vysoké a černé, ale může tam být taky velké kulové...Poplatek za štonty ? Neexistuje ! A občerstvení na poslední leči bývá taky v režii MS. Samozřejmě, poplatková akce, která má vydělat peníze pro MS, to je něco docela jiného. To si ovšem mohu dovolit tehdy, když je reálný předpoklad několika desítek ulovených kusů- ale nabízet a nechat si zaplatit akci s plánovaným výřadem 10 kusů a navíc se se zvěří vůbec nesetkat, to by mě hanba fackovala...
Kritériem pravdy je praxe.
Uživatelský avatar
Leon
Moderátor
Příspěvky: 2773
Registrován: sob 23.9.2006, 16:51
Bydliště: kousek od M.B.

Re: Myslivecké zážitky

Příspěvek od Leon »

Někde je hamba nefackuje a ještě prý ráno proběhnou plánované leče se psi i o takových praktikách jsem slyšel :wink:
CZ 550 american 308win.
Petr1970
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1867
Registrován: úte 26.1.2010, 9:46

Re: Myslivecké zážitky

Příspěvek od Petr1970 »

no já slyšel že leče probíhají i některé sdružení sobě navzájem - aneb na hon nejdu protože.... a tak vám to ještě proběhnu, abyste to měli posr... celkově:-)

není nad vztahy.-)
ZKM 456
Fabarm Elos C
Beretta 682 special skeet (bez gold a bez E)
W-Vanguard, .308W, 4-16x50 Vortex PST
Uživatelský avatar
Lotr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2115
Registrován: úte 02.9.2008, 7:03
Bydliště: lounsko

Re: Myslivecké zážitky

Příspěvek od Lotr »

Minulou sobotu jsem byl zván na jednu veleúspěšnou naháňku, kde výřad činil desítky kusů černé. Protože tam v tlaku bývá největší legrace, tak jsem se do tlaku za adrenalinem i zážitky vydal s kamarády také. Loni jsem se tam málem svezl na cca 140-150 kg kňourovi, tak jsem byl zvědavý na letošek. Naháňky se zúčastnila i Martina, čerstvě vdaná mladá paní, za místního myslivce, s loveckým lístkem a ruskou dvojkou r. 20. V třetí leči jsme stáli na malém předstupu nedaleko od sebe, když tu v mladých borovičkách vzhůru do kopce běží tlupa černé, cca 8 kusů, slušní lončáci kolem 70 kg s cca 30 kg selaty. Vzhledem k místním podmínkám, kdy jsou prasata velmi slušně "vyžraná" z okolních kukuřic, bylo povoleno takové lončáky lovit. Lončáka jsem nestihl, dal jsem ránu na sele a hned ukazuji na Martinu, že na ní běží černá. Martina rozvážně založila svou dvojku do ramene a padla rána. I ptám se, s jakým výsledkem, odpovědí je mi krčení ramen, borovičky jsou husté a odvaha vydat se do nich za postřeleným lončákem jaksi chybí. Jasně, nebudeme si vymýšlet žádná dobrodružství a počkáme, až k nám dorazí tlak, který je ani ne 20 minut od nás. Po 20-ti minutách slyším veselé volání kamarádů z tlaku a jsem volán před krále, tedy Královnu lovu, která o tom chuděrka malá ještě neví. Na jejím štontu leží 3 ks černé! Okamžitě identifikuji své hnědé sele, ale těsně za sebou zde leží jeden lončák a jedno sele. Já dal jednu ránu, Martina dala jednu ránu, kdo tedy ulovil třetí kus? Za veselého hlaholu zkušených lovců z tlaku taháme kusy ven z boroviček a pomalu nám svítá, co se tady dnes přihodilo. Můj kus je střelen tam, kam jsem mířil, na 10m se střílí poměrně přesně, leč lončák je čistě prostřelen a sele má čistou ránu na krku. Již je vše jasné! Martina viděla lončáka, ale v hustých borovičkách neviděla sele za ním, maličko jsem svou první ranou tlupu popohnal, selata se kryla s lončáky a Martina šťastnou ranou prostřelila lončáka a střelila i druhý kus. Ať žije král, tedy královna! Je to její první kus ulovené černé, tedy dva! Vytahujeme ošetřené kusy na cestu a jdeme do další leče. Už na výřadu je Martina prohlášena Královnou lovu a dostává první pocty za ulovenou zvěř. Spolu s jejím manželem si rychle uvědomujeme, že je třeba trochu pomoci loveckému štěstí a tak běžím vytisknout diplom pro krále lovu a pasovací list na lovce černé zvěře, beru lovecký tesák a pasovací řeč, na sále z výzdoby ulamujeme borovou větev, posíláme zasvědcené sehnat svíčku, na sále někomu jménem české myslivosti zabavujeme vybitou brokovnici a přesvědčujeme přítomného myslivce-veterináře, aby se ujal pasování, neboť hospodář se do noci trápí s ulovenými kusy ve výkupu. Samotnému pasování chybí k dokonalosti jen trubač, který bohužel nebyl k sehnání, ale i tak, Martina je za bouřlivých ovací pasována na lovce černé zvěře a slavnostně vyhlášena Královnou honu. Slzy se derou do očí, její dojetí prostupuje celým sálem. Ať žije královna! Lovu zdar!
ZG 47 8x57 JS, IŽ27-EM-1C Sporting 12/76, ZP 50 16/70, CZ 858 Tactical, Astra A-100 9 mm, CZUB 584, model 4, 12/7x65R, Remington model ll, r. 20/65, IŽ 18 r. 20/70
Nikon D-3100
rimar77
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1361
Registrován: ned 29.3.2009, 14:49
Bydliště: jižní čechy

Re: Myslivecké zážitky

Příspěvek od rimar77 »

lotr pěkný zážitek pro mladou paní ,na to nezapomene do konce života :-)) člověk alespoň vidí jak je potřeba bejt opatrnej a když střílím na jeden kus neznamená to že o pár metrů dál nemůže ležet další kus. Jednou jsem četl jak jeden člověk takhle střelil dva daňky sice kulí ale ten druhý byl 80m šikmo za tím na kterého mířil střepina prošla světlem a zabila ho, kdyby tam neměl psa co ho tam pořád táhl jinam než ležel ten střelenej kus nevěděl by o něm, mně se stalo něco podobného s černou taky kulí a střepina šla šikmo a poranila ještě jeden kus který stál úplně jinde, slabě barvilo sem tam kapky ale nedohledali jsme ho šli jsme po stopě 2km a pak zmizela stopa, barva zmizela už cca po 400-500 metrech
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Re: Myslivecké zážitky

Příspěvek od fesoj »

Lovu zdar a gratuluji ! Ale zejména velice pozitivně hodnotím, že ve Vašem kolektivu dbáte na dodržování tradic. Správně a rychle provedeným pasováním a přijímáním do řad lovců černé zvěře byl zážitek úspěšné lovkyně posunut do další roviny, jak tomu ostatně má být. Organizátorům patří veliké poděkování a pro všechny platí - berte si z nich příklad !
Kritériem pravdy je praxe.
Petr1970
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1867
Registrován: úte 26.1.2010, 9:46

Re: Myslivecké zážitky

Příspěvek od Petr1970 »

tento víkend v sobotu proběhlo něco podobného na jihu čech.. myslivkyně ulovila první prase na naháňce...
tak to zorganizovali na posezení, naštěstí měli i trubačku:-) takže to bylo úplně komplet:-)
ZKM 456
Fabarm Elos C
Beretta 682 special skeet (bez gold a bez E)
W-Vanguard, .308W, 4-16x50 Vortex PST
Uživatelský avatar
roman200
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 267
Registrován: čtv 19.11.2015, 12:49
Bydliště: Plzeňsko

Re: Myslivecké zážitky

Příspěvek od roman200 »

Zdravím,přidám svou první zkušenost s 22-250 Remington. V pátek jsem si vzal v práci volno s tím, že budu udit klobásky, tak proč si neprodloužit víkend :wink: .
Během přikládání je dost času, tak jsem se rozhodl si vyjít asi v jedenáct dopoledne na šoulačku a pokusit se ulovit srnče. Asi po třech hodinách (o přikládání bylo postaráno :) ), jsem konečně našoulal kus, který se dal s klidným svědomím ulovit. Srna se srnčetem postávala na kraji lesa a srnče mělo stále podivně napjatý pravý zadní běh, při chůzi jej téměř neslo ve vzduchu i s ohledem k jeho hmotnosti jsem se tedy rozhodl lovit.
No rozhodnutí je jedna věc a realita jiná, zrovna když jsem opíral hůlky a hledal oporu pro pravý loket, tak srna i se srnčetem zalehla. Čekal jsem asi 10 minut a stále se nic nedělo..., rozhodl jsem se kusy zvednout a rychlou ranou srnče ulovit. Zkusil jsem pískání, ale bez reakce, až když jsem spustil hluboké srnčí zabekání, tak se srnče zvedlo, několik metrů popoběhlo a já hned jak se zaměrný kříž uklidnil na posledních žebrech (kus stál na mírně na koso) odpálil ránu. Po ráně se kus mírně vzepjal a podobně jako při ráně na měkko odešel asi 5 metrů, kde zalehl a prakticky ihned po tom, začal silně odkazovat a zhasl. Značení mi přišlo divné a pro jistotu jsem posečkal na místě asi 10 minut.
Po příchodu k ulovenému srnčeti mi bylo to podivné značení hned jasné, vzdálenost střelby byla asi 120 metrů a já ránu trochu strhnul, nemám ještě tvrdší spoušť kulovnice Voere řádně osahanou :roll: . Zásah byl posunut asi o 10cm doprava a mírně dolů, takže kus byl zasažen přímo na trávník s výstřelem asi 3cm za plecí. Abych se přiznal, vůbec se mi do vyvrhování nechtělo :? , o to větší bylo moje překvapení, že k žádnému drastickému poškození nedošlo. Trávník byl pouze prostřelen, zasažena játra (bez velkého poškození), bránice měla průstřel o průměru střely, lehce poškozená plíce a výstřel jsem našel až podle vytékající barvy. Dutina břišní nebyla téměř vůbec znečistěna, což bylo asi největší překvapení. Kus jsem stahoval a můžu říct, že tak malé poškození jsem neviděl ani u 222Remington, mluvím samozřejmě jen o tomto jediném kusu. Střelivo bylo použito Winchester, SoftPoint 55Gr. a hmotnost uloveného kusu 8kg.
Mé původní uživatelské jméno je roman300...
CZ 550 9,3x62; ZG47 8x57JS; CZ550 300WM; BAR II 270W;;12/70;12/76;45ACP;.38Spl
Marpie
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1193
Registrován: pon 16.10.2006, 7:33
Bydliště: severní Morava

Re: Myslivecké zážitky

Příspěvek od Marpie »

Včera, když v poledne vysvitlo sluníčko jsem se rozhodl z práce jít dřív (v rámci možnosti pružné pracovní doby po jedné hodině) protože jsem měl už naděláno za celý měsíc několik hodin navíc a vyrazil jsem do revíru. Šel jsem na posed, kde jsem letos třikrát zahlédl holou daňčí v době, kdy jsem ji ještě lovit nemohl a párkrát tam zahlédl holou srnčí vhodnou k odstřelu, která mi ale nikdy nedala šanci. Mám to do revíru daleko a s převlečením a nachystáním jsem kolem 4 sedl na posed a o půl páté koukám a vlevo ode mne na 80m daňčí kus. Byl to špičák - spíš takový daňčí knoflíkáč - velmi kratičké špičky. Stál ale otočený zadní částí ke mně a ne a ne se natočit. Posed je poměrně blízko asfaltové cesty dle měření na mapě 290m. No a po cestě jel cyklista, daněk začal jistit a rozběhl se směrem ode mne podél lesa až 200m ode mne vběhl do lesa. Před lesem možná na vteřinu zastavil krásně naširoko, ale ani jsem nestihl zamířit a skočil do lesa. V místech kde skočil do lesa po chvilce vyběhla srna a ta zase opačně běžela pak šla spíš ke mně až cca 100m od mne zalehla. Vyhodnotil jsem ji jako vhodnou k odstřelu. Byla chvíli zalehlá až do chvíle než šel po cestě chodec. To se postavila chvíli jistila v poloze kdy nešlo střílet a za chvilku se rozběhla k lesu, zkusil jsem hvízdnout což mi na srnčí celkem často fungovalo, ale tentokrát ne a srna zmizela v lese. Pak se tak na 250m objevila srna se slabým srnčetem, na tu vzdálenost jsem si netroufl a po chvíli taky zmizeli. Zkoušel jsem i myškovat, mám zkušenost že lišky za takového podzimního počasí celkem ochotně přichází i ještě když svítí slunce. O půl šesté padla rána, tak jsem psal sms tátovi který jel se mnou a byl na posedu cca 2km vzdušnou ode mne jestli střílel. Ještě mi ani nepřišla odpověď (nakonec to táta nebyl) a slyším šustění v lese jak něco jde. Několikrát mi tam v minulosti většinou skoro pod posedem vyšel srnec, párkrát i srna se silným srnčetem, tak jsem čekal že to bude něco z toho. Pro jistotu jsem si připravil flintu do okénka a za chvíli pár metrů od posedu vyšel daněk, tentokrát ne špičák, ale lopatáč. Začal se pást tak jsem nastavil variabl na nejmenší zvětšení a čekal až zvedne hlavu. Normálně na krk nikdy nestřílím, ale na tu vzdálenost jsem se rozhodl mířit na krk. Ani si nejsem jistý, ale mám pocit že jsem ani nenatahoval napínáček. Jakmile zvedl hlavu a já ustálil kříž na nižším krku zabouřil výstřel a daněk zůstal v ohni jen párkrát na zemi odkázal. Jakmile daněk padl rychle jsem přebil kdyby to náhodou byla je obrnná rána a daněk se zase postavil ale to už nebylo třeba. Jakmile jsem odložil flintu tak to na mne dolehlo a já se začal úplně třást a do telefonu jsem manželce, tátovi a hospodáři spíš koktal. Je to teprve druhý daněk v našem sdružení - samozřejmě můj první (prvního také letos hned na začátku doby lovu ulovil předseda). V minulosti - za cca poslední tři roky už myslím 2 nebo 3 kusy daňčí byly u nás uloveny, ale vždy jen holá až letos poprvé předseda daňka, který byl ještě v době hájení zahlédnut a údajně v jiné lokalitě ještě dva jiní daňci byli zachyceni na fotopast. Větší množství daňčí, ale stále co vím jen holé, bylo pozorováno a na fotopastech zachyceno od loňska a vypadá to, že se k nám natahují čím dál víc. Já kdysi dávno daňka lopatáče cca před 24-25 lety u nás zahlédl, ale to bylo jednak ještě v době hájení a navíc v té době jsme ani daňčí povolenu neměli. Mívali jsme povolenu jen holou vysokou a jeleny do dvou let a později stejně tak na daňčí. Až později sem tam některý rok bylo povolení na starší jeleny (co vím tak se ulovil 1 a sem tam holá ) a od loňska jsme dostali povolení i na starší jeleny i daňky. Hospodář byl z ulovení doslova nadšen. Na poslední leči mne a předsedu a veřím při těch stavech, že možná i ještě někoho jiného čeká pasování na lovce daňčí zvěře.
Marocchi 03 Field 12/76; ZP49 12/12; Brno mod. 4 22LR+Nikon Monarch 3 5-20x44SF; Brno mod. 1 22LR Hawke 4-12x40; ZKK600 MC 270W+ Pard 008Lrf, CZ550 Prestige 270W + Delta Optical Titanium HD 2,5-15x56; UB584 270W/12 Vortex Crossfire 1-4x24
Tomfi
Zkušený diskutér
Příspěvky: 647
Registrován: pát 06.10.2006, 5:10
Bydliště: českomoravské pomezí, 575 m.n.m
Kontaktovat uživatele:

Re: Myslivecké zážitky

Příspěvek od Tomfi »

Lovu zdar.
Fotka toho lopatáče by nebyla. Má to aspoň výkroj, nebo je to jen zatoulanej chovnej daněk, kolik je odhad věku?
Zastava M70 8*57JS Meopta 2100RD 7*50,
Nikon Monarch 8,5*56 DCF
Machač 12/70,12/70
----
i v leči jsou naši kamarádi
Marpie
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1193
Registrován: pon 16.10.2006, 7:33
Bydliště: severní Morava

Re: Myslivecké zážitky

Příspěvek od Marpie »

Fotka z mobilu mi nejde vložit je moc velká a nemám ji jak upravit. Odhad se různí, nejčastěji to jsou asi 4 roky.

2. pokus:
Přílohy
IMG_20171027_205528.jpg
IMG_20171027_205528.jpg (57.3 KiB) Zobrazeno 8014 x
Marocchi 03 Field 12/76; ZP49 12/12; Brno mod. 4 22LR+Nikon Monarch 3 5-20x44SF; Brno mod. 1 22LR Hawke 4-12x40; ZKK600 MC 270W+ Pard 008Lrf, CZ550 Prestige 270W + Delta Optical Titanium HD 2,5-15x56; UB584 270W/12 Vortex Crossfire 1-4x24
Marpie
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1193
Registrován: pon 16.10.2006, 7:33
Bydliště: severní Morava

Re: Myslivecké zážitky

Příspěvek od Marpie »

Jinak na posuzování chovnosti jsem laik, daňky jsem pozoroval jen jako samouk v oborách obůrkách a farmách, ale když jsem jej viděl tak mi ty zadní zářezy připadaly celkem velké a taky nemá nahoře krajkování. Ale Vy co jste zkušenější mi to naložte pokud myslíte že je chovný.
Marocchi 03 Field 12/76; ZP49 12/12; Brno mod. 4 22LR+Nikon Monarch 3 5-20x44SF; Brno mod. 1 22LR Hawke 4-12x40; ZKK600 MC 270W+ Pard 008Lrf, CZ550 Prestige 270W + Delta Optical Titanium HD 2,5-15x56; UB584 270W/12 Vortex Crossfire 1-4x24
Tomfi
Zkušený diskutér
Příspěvky: 647
Registrován: pát 06.10.2006, 5:10
Bydliště: českomoravské pomezí, 575 m.n.m
Kontaktovat uživatele:

Re: Myslivecké zážitky

Příspěvek od Tomfi »

Bohužel z té fotky toho moc poznat není, nemáš tam nějakou třeba až po vybělení. Pokud je to třetí hlava tak asi průběr bude, na druhé ne.
Zastava M70 8*57JS Meopta 2100RD 7*50,
Nikon Monarch 8,5*56 DCF
Machač 12/70,12/70
----
i v leči jsou naši kamarádi
Odpovědět