V kolik vám chodí lišky na újeď?

Vše o lovectví a myslivosti u nás (něco jako poradna)
profismecka
Nový návštěvník
Příspěvky: 5
Registrován: stř 13.11.2013, 20:05

V kolik vám chodí lišky na újeď?

Příspěvek od profismecka »

Zdravim, v kolik hodin vam chodi na ujed lisky, mam ujediste nedaleko bazantnice a lisky mi na nej chodi, jen nevim kdy.... mozna bude nejlepsi reseni fotopast
Uživatelský avatar
Zdenek41
Zkušený diskutér
Příspěvky: 3179
Registrován: ned 24.9.2006, 16:01
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: V kolik vám chodí lišky na újeď?

Příspěvek od Zdenek41 »

A co si tam třeba sednout... :lol: Stačily by hodiny s nějakou fišvonavkou. :wink:
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Re: V kolik vám chodí lišky na újeď?

Příspěvek od fesoj »

Záleží na více faktorech. Jak daleko je újeď od místa liščího denního odpočinku či běžně používaného spádu, ale - podle mne - nejvíc na hustotě liščí populace v dané lokalitě. Tam, kde je lišek hodně, je možno se dočkat kdykoli, od soumraku do svítání a někdy i ve dne. Pokud je hustota liščí populace nízká a nechce se Ti čekat třeba celou noc, je opravdu nejlepší použít na zjištění času fotopast nebo aspoň hodiny. Ale tam, kde jich je opravdu dost, se vyplatí vydržet déle - nejednou se mi stalo, že jsem se vracel domů se dvěma liškami, které přišly k újedi třeba v rozmezí pouhé půlhodiny, ale také po třech či čtyřech hodinách. Pokud neopustíš stanoviště, nemusíš se bát, že výstřelem zradíš další lišky v okolí a když přicházející liška zjistí, že u újedi leží její čerstvě ulovená kamarádka, taky jí to nevadí, spíš naopak. Ovšem odpovědět přímo na dotaz, ve kterou hodinu je nejlíp se vypravit na čekanou k újedišti, si v žádném případě netroufám a myslím, že nějaké pravidlo vlastně ani neexistuje.
Ale doporučuji to prozatím s lovem na újedi nezkoušet, jen pilně přikrmovat a počkat na sníh - a to se vyplatí !
Kritériem pravdy je praxe.
Petr1970
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1867
Registrován: úte 26.1.2010, 9:46

Re: V kolik vám chodí lišky na újeď?

Příspěvek od Petr1970 »

nevím jak újeď, ale letos jsem lišku ještě při sezení neviděl..(včetně zbytků ryb po výlovech)

dneska jedeme autem v 17.15 "zakrmit ječmen"... 500 metrů před hranicí naší honitby kmotra (spíš pořádnej kmotráč) volným krokem přejde silnici, zamyškuje 10m od silnice na strništi a věnuje se myší díře.. auto jí naprosto nezajímá i když jsem skoro zastavil a kochali jsme se

přítelkyně říká - hele, proč mám brokovnici vzadu v batohu a proč se nemůže střílet z auta? :D

maj v tom vedlejším sdružení pěknej nepořádek :lol:
ZKM 456
Fabarm Elos C
Beretta 682 special skeet (bez gold a bez E)
W-Vanguard, .308W, 4-16x50 Vortex PST
Karel61
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 310
Registrován: sob 06.2.2010, 20:53
Bydliště: Česká Kanada

Re: V kolik vám chodí lišky na újeď?

Příspěvek od Karel61 »

V knize Hespeler, Bruno: Lišky a kuny (viz též http://knihy.abz.cz/prodej/lisky-a-kuny ) uvádí autor, že lišky mají tendenci v podvečer známá místa oběhnout. Pozoroval jsem lišku 2 měsíce, co mi chodila na újeď mezi 18 až 21. hodinou. Když jsem ji jednou svým pozdním příchodem zradil, přišla za 3 hodiny znovu. Párkrát přišla večer a pak ráno kolem 4. hodiny ještě jednou se "dorazit". Střelil jsem ji nakonec 14.4.2013 ve 20:20 hodin. Měla prašivinu, foto viz. http://cs.wikipedia.org/wiki/Soubor:Sar ... )_2013.jpg. Letos na podzim zatím na újedi žádná návštěva.

V sobotu na naháňce jsme zvedli 1 lišku na 7 lečí. Dospěli jsme k názoru, že lišek je méně. Včera při šoulačce jsem potkal nezvykle hodně zajíců (asi 10). Že by souvislost?
Uživatelský avatar
roedear
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 418
Registrován: pon 13.10.2008, 14:27

Re: V kolik vám chodí lišky na újeď?

Příspěvek od roedear »

.. záleží opravdu na hustotě osídlení, ale také na ročním období. Velmi dobrou zkušenost jsem udělal s liščaty a miniújedí v létě. Po obeznání výskytu většího množství mladých lišek jsem umístil třeba jen kosti ze srnčího a slovil i tři za večer. Jinak souhlasím s tím, že teď má smysl počkat až na sníh. Kmotry začnou víc hledat. Jinak lišku jsem viděl naposledy v 19.10.
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Re: V kolik vám chodí lišky na újeď?

Příspěvek od fesoj »

Letos asi vůbec nebudu nějakou újeď zakládat. Na prstech bych spočítal, kolikrát jsem nějakou kmotru viděl. Jednou jsem se dostal k ráně /ze zoufalství jsem střílel asi na 200 m, což normálně nedělám/, nicméně lištička zůstala v ohni. Byla pochopitelně prašivá. Během posledních několika let u nás příroda zredukovala pomocí prašiviny a dalších nemocí /myslím, že svou daň si vybrala i Aujezskyho choroba/ stav lišek tak dokonale, že bychom to lovem nikdy nedokázali. Je to samozřejmě lokální, někde může být situace zcela jiná, ale věřím tomu, že v celostátním měřítku půjdou úlovky lišek rapidně dolů.
Kritériem pravdy je praxe.
Uživatelský avatar
Zdenek41
Zkušený diskutér
Příspěvky: 3179
Registrován: ned 24.9.2006, 16:01
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: V kolik vám chodí lišky na újeď?

Příspěvek od Zdenek41 »

Liška opouští noru dnes i často ukryt většinou hodinu po zapadu slunce.Vrací se okolo 8 raní zpět.Popisuji tuto roční dobu.Na ujed chodí pokud je doba nouze a nesmí mrznout.Zmrzlá potrava je pro ni neatraktivní.Největší uspěch je po silnějších mrazech s následující několikadení oblevou.
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3386
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: V kolik vám chodí lišky na újeď?

Příspěvek od dalas »

Poslušně hlásím, že u nás je letos lišek taky podstatně méně.
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
Posmiros
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 471
Registrován: čtv 02.8.2012, 12:48

Re: V kolik vám chodí lišky na újeď?

Příspěvek od Posmiros »

U nás je lišek asi dost, budem mít letos asi rekordní odlov, protože máme člověka kterej se specializuje na škodnou a má už letos ke 20 liškám, takže celkověk to možná nějakých 50 ks za rok na 2000 ha asi dá. Jinak já u nás za poelední měsíc viděl z auta asi 3 a před týdnem jednu z posedu asi na dva metry :mrgreen: už se těším na sníh :)
CZ 550 Standart .308 Win.- Meopta R1r 3-12x56 RD
CZ 557 Predator .308 Win - Pard NV008S
Bettinsoli Diamond Lux 12/76, 12/76
motolada
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1290
Registrován: úte 18.1.2011, 14:34
Bydliště: Jižní Morava

Re: V kolik vám chodí lišky na újeď?

Příspěvek od motolada »

S tou střelbou na tom neco bude,ted jsem taky ulovil 2 asi po 10 min po sobě,takže jim to nevadí.Co se zmzlé újedi týče,loni mě ji normálně rozhrabavali.Letos jsem jich moc neviděl ovšem teď co je po sklizni je jich vidět mnohem více.Myslím že letos to bude s lovem trochu nad průměrem.
Uživatelský avatar
Zdenek41
Zkušený diskutér
Příspěvky: 3179
Registrován: ned 24.9.2006, 16:01
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: V kolik vám chodí lišky na újeď?

Příspěvek od Zdenek41 »

No ono to bude asi tím,že tam u vás moc nemrzne.Já když řeknu zmrznout tak je to něco přes 20 :lol:
Samozřejmě se to může lišit podle oblastí....
Třeba u nás jsou prasata tak vychcaný,že je uvidět je umění.A jinde jdou jak na popravu.Viděl jsem to při sekání řepek i kukuřice.U nás drží do posledního záběru po celou dobu nevylezou a ni je slyšet neni.Na Moravě chodili vedle kombajnu a řezačky jako kdyby ani žně nebyly.Prostě jiný kraj,jiný mrav... :wink:
Karel61
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 310
Registrován: sob 06.2.2010, 20:53
Bydliště: Česká Kanada

Re: V kolik vám chodí lišky na újeď?

Příspěvek od Karel61 »

Když mrzne pod -20, tak tam hodím trochu granulí, to je výborný materiál! Kupuju kočičí za 17-20 Kč/kg. Akorát se na mě obořila jedna prodavačka ze zverimexu v Brně na Cejlu, co že jsem to za tyrana, který svou kočičku nemůže mít rád, když ji krmí takovým odpadem a nechává kočičku trpět, když ji nedá ty správné živiny a její granule, za které chtěla 120,- Kč/kg :lol:
Uživatelský avatar
Zdenek41
Zkušený diskutér
Příspěvky: 3179
Registrován: ned 24.9.2006, 16:01
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: V kolik vám chodí lišky na újeď?

Příspěvek od Zdenek41 »

Taktéž dávám granule,ale psí. Kočičí používám na ryby.Co se mi osvědčilo jsou čerstvé krmné švarky.Maj je rádi jak lišáci tak prasáci.Prasáci,ale až když vemou vodu a nabobtnají.Proti 80 letům je lišek ninimálně.Pokud bych počítal 1 na 500ha dostal bych se na NKS :lol:
Walter
Nový návštěvník
Příspěvky: 46
Registrován: pát 12.12.2008, 8:26
Bydliště: SK

Re: V kolik vám chodí lišky na újeď?

Příspěvek od Walter »

Zdenek41 píše:Liška opouští noru dnes i často ukryt většinou hodinu po zapadu slunce.Vrací se okolo 8 raní zpět.Popisuji tuto roční dobu.Na ujed chodí pokud je doba nouze a nesmí mrznout.Zmrzlá potrava je pro ni neatraktivní.Největší uspěch je po silnějších mrazech s následující několikadení oblevou.
vôbec to nie je pravidlo, že nesmie mrznúť,možno v poľných revíroch a miernom podnebí,... u nás v revíri chodia aj za mrazu, aj za odmäku, záleží aký druh revíru, aká tuhá zima,...keď napadne snehu na horách 60cm a viac, všetky líšky sú v podhorí na lúkach a vtedy neplatí žiadne pravidlo,.. na jednej postriežke pri vnadišti kolega s kandidátom strelili 6ks za 4hodiny a to bolo mínus 14°C
Odpovědět