Jak lovíte vrány a straky ?

Vše o lovectví a myslivosti u nás (něco jako poradna)
Odpovědět
rimar77
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1361
Registrován: ned 29.3.2009, 14:49
Bydliště: jižní čechy

Re: Jak lovíte vrány a straky ?

Příspěvek od rimar77 »

zákon nepoladíš ale tak na straky jde vyrobyt strakolap a docela to funguje hlavně v zimě když je nedostatek
Začátečník
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 377
Registrován: čtv 30.8.2012, 22:36

Re: Jak lovíte vrány a straky ?

Příspěvek od Začátečník »

Se strakami jsme dosud problém neměli. Prostě moc nebyly. Proto jsem se ptal na výrovku, aby byla jistota, co to vlastně dělá. Odchyt by mohl pomoci. Jen doufám, že tu v zimě vůbec budou. Nemají problém se stěhováním za potravou a vrátit se na hnízdění. Čas ukáže. Pozemek je naštěstí na samé hranici honebního, tak připadá v úvahu i odstřel. To ale nezáleží na mně.
Jen pro zajímavost. Co jsem přečetl, většina lidí střílí skeet nebo trap patrony. Fungují i na dálku? Na vrány se používají taky, ale na dál to rozhodně není.
Uživatelský avatar
roman200
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 267
Registrován: čtv 19.11.2015, 12:49
Bydliště: Plzeňsko

Re: Jak lovíte vrány a straky ?

Příspěvek od roman200 »

Ohledně vhodného náboje, platí myslím podobná pravidla jako pro hřivnáče. Běžně používám 2,7-3mm, skeetový náboj jen na lov v křovinách, kam straky zasedají na noc - lov do 20m. Vše záleží na vzdálenosti, dobře jsem si to ověřil při letošním lovu holubů krováků (leden-březen). Po trapovém střelivu většinou S&B Super Trap(2,4mm/28g) holub na cca 30-35m značil zásah, po "zaváhání" spadl a ještě chvilku "odkazoval" na zemi, takže na nějaké dálky to moc nebude.Po broku 3,1 v náboji RC32, byl zásah mnohem přesvědčivější...
Dobrou zkušenost jsme tam udělali s náboji S&B SuperParcour 2,5mm, do 40m nebyl problém, jen kluci frfňali, že "kopou" :lol: , já to v automatu moc nepoznal.
Vyzkoušeno na mnoha (cca 600 kusech), já osobně přes 150ks holubů, velice dobrá zkušenost, už se těším na další.
Na straku a vránu bych volil raději těžší loveckou laboraci, brok ideálně 2,7-3mm a k tomu silnější zahrdlení. U strak bych se držel spíše těch 2,7mm, trup straky je drobný a vyžaduje husté pokrytí.
Mé původní uživatelské jméno je roman300...
CZ 550 9,3x62; ZG47 8x57JS; CZ550 300WM; BAR II 270W;;12/70;12/76;45ACP;.38Spl
Začátečník
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 377
Registrován: čtv 30.8.2012, 22:36

Re: Jak lovíte vrány a straky ?

Příspěvek od Začátečník »

Díky. Jestli fungují na houba na takovou dálku, straka by neměla být problém taky. Obecně jsem proti používání sportovních brokových nábojů na lov, ale tady to asi moc nevadí. Straka je opravdu hodně malá. Holub je nejméně dvakrát větší.
Kdyby se ti povedlo, až zas půjdeš měřit, docela by mě zajímalo, jak jsou na tom sportovní patrony v reálu s rychlostí. Super Trap 28g jsem střílel na asfalt. Nejsou špatné, ale nezdá se mi, že by byly tak rychlé. Ty Super Parcours bych chtěl vyzkoušet. Nemusely by být špatné na přebíjení slugů.
Do tématu to nepatří, ale u RC 32 mi vadilo snad jen to, že mají 32g broků. Jinak jsou s 3,9 mm brokem velice solidní. Rychlé a z brokovnice kryjí rovnoměrně. Do kulobroku to moc nebylo.
Toma
Zkušený diskutér
Příspěvky: 622
Registrován: úte 13.11.2007, 10:37

Re: Jak lovíte vrány a straky ?

Příspěvek od Toma »

Mě by zajímalo čím je dosaženo takové rychlosti broků(prachem?) u Super Parcours(tuším 450m/s)to kdyby dělali u loveckýchv 3,5 nebo 4 mm.
Lovec zabíjí jednou ranou.
ramo
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 137
Registrován: úte 14.1.2014, 11:26

Re: Jak lovíte vrány a straky ?

Příspěvek od ramo »

Mě se na straky osvědčily broky 2,5 mm ideálně v 16 / 67,5 a 2 x plné krytí a platí i na 30 m když jsem se trefil! :lol:
Začátečník
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 377
Registrován: čtv 30.8.2012, 22:36

Re: Jak lovíte vrány a straky ?

Příspěvek od Začátečník »

Děkuji za informace. Ta rychlost nemusí být vůbec pravda, přestože pomalé asi nebudou. Stalo se to už tolikrát. Proto by mě zajímalo měření. 450 ms u broků je možné. NSI dělá lovecké náboje 420 ms a to mají 36g broků. Možná bude problém krytí. Ty od NSI kryjí solidně. I Vlašim údajně dělá nebo dělala rychlejší broky. Champion. https://www.shotgunpattern.net/shotgun/ ... t/champion. Nejsou ani na stránkách natož v obchodech. Asi je jich pro nás škoda.
Uživatelský avatar
roman200
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 267
Registrován: čtv 19.11.2015, 12:49
Bydliště: Plzeňsko

Re: Jak lovíte vrány a straky ?

Příspěvek od roman200 »

Asi je jich pro nás škoda
Jo asi :evil: , proto S&B krom pár sportovních a papírových nepoužívám. Na druhou stranu chápu, že když lidi kupují Corony 3,5 - 4mm a nic jiného, proč by si S&B dělalo starosti. Posledních 5 let se určitě neobjevila žádná novinka v brokovém střelivu, která by stála za zmínku. Pamatuji náboje S&B Prima, sice menší návažka broků, ale rychlý brok, čisté hlavně a na kachny paráda, už se dávno nedělají... :roll:
Omlouvám se za OT :oops: .
Mé původní uživatelské jméno je roman300...
CZ 550 9,3x62; ZG47 8x57JS; CZ550 300WM; BAR II 270W;;12/70;12/76;45ACP;.38Spl
vajco20
Nový návštěvník
Příspěvky: 1
Registrován: stř 05.8.2020, 12:09

Re: Jak lovíte vrány a straky ?

Příspěvek od vajco20 »

Já to dělám tak že při rozbřesku naklepám vajčko jako lžičkou a kousek oloupám. Pak už se schovám a někdy zatřesu krabičkou od sirek. Spoustu strak takto bez problému ulovím. No a funguje to i na vrány. :twisted: :twisted:
Uživatelský avatar
Michal_123
Zkušený diskutér
Příspěvky: 918
Registrován: úte 26.11.2013, 20:16

Re: Jak lovíte vrány a straky ?

Příspěvek od Michal_123 »

Na měkko, nebo na tvrdo? :lol:
Uživatelský avatar
Georg.H
Zkušený diskutér
Příspěvky: 861
Registrován: ned 23.12.2007, 23:43
Bydliště: Slezsko
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak lovíte vrány a straky ?

Příspěvek od Georg.H »

Na hniličko :mrgreen:
Začátečník
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 377
Registrován: čtv 30.8.2012, 22:36

Re: Jak lovíte vrány a straky ?

Příspěvek od Začátečník »

Nejlepší lov je po ránu na tahu. Mají svoje místa, která navštěvují.
U nás krabička od sirek na straky moc nefunguje. Jsou tu nějaké chytřejší. Nejlepší je vábnička. Možná ještě v kombinaci s balabánem. Chce to znát konkrétní místo a odhadnout, kam si sednou. Jeden vábí, druhý střílí. Kolega vlastní Sportinga. 3,5 mm Fortuna je do 50 m jistota.
Lze také před setměním do keřů. Tam to bývá na pár metrů. Klidně trapkou. Straka i vrána jsou dost tvrdé na ránu.
ramo
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 137
Registrován: úte 14.1.2014, 11:26

Re: Jak lovíte vrány a straky ?

Příspěvek od ramo »

Já mám trochu jinou zkušenost s tou velikostí broku na straky, mě se osvědčily 2,5 mm broky a v 16 Ferlach mám krytí full/full nicht kugeln :lol:
Vrány u nás naštěstí nejsou, zato černý mor (krkavci) hojně :oops: :roll: :oops:
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Re: Jak lovíte vrány a straky ?

Příspěvek od fesoj »

Mně létají straky pravidelně na dvůr, kde se s oblibou přiživují s drůbeží. Pozoruji je oknem, ale jakmile otevřu venkovní dveře, mizí mezi stromy a neposkytnou mi příležitost k výstřelu /pro rýpaly - bydlím na polosamotě a prakticky odnikud k nám není vidět/. To, že straky a sojky žerou drůbeží potravu, by mi nevadilo, ale skoro žádné zpěvné ptactvo tady nemá šanci vyhnízdit, dokonce mi straka zlikvidovala i holoubata hřivnáče, který zahnízdil 5 m proti oknu na borovici. Zamlada, když jsme měli na hájence služebního výra, tvořily podstatnou část jeho potravy právě sojky. Chytali jsme je do malých nášlapných želízek na potkany, jako návnadu jsme na nášlapní destičku uvázali drátkem kousek kukuřiřného klasu a výsledek byl zaručen - ovšem ta želízka se musela líčit výhradně na posedy, jinak by v nich hned byl bažant :shock: Dnes už se taková želízka neseženou, ale myslím, že kdybych na straky použil sklapovací pastičku na potkany, dal do ní kousek masa, políčil ji dejme tomu na králíkárnu a kolem nacákal trochu kečupu, taky by to mohlo fungovat, zeména v zimě na sněhu. A zase pro rýpaly - sklapovací pastička funguje na principu "manipulace šíje", který je ze zákona povoleným způsobem usmrcování obratlovců.
Kritériem pravdy je praxe.
Začátečník
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 377
Registrován: čtv 30.8.2012, 22:36

Re: Jak lovíte vrány a straky ?

Příspěvek od Začátečník »

Straka je podceňovaná škodná. Možná proto, že se má za to, že škodí převážně právě zpěvnému ptactvu. Není to pravda. Stejně zlikvidují hnízda bažantů, kachen, domácí havěti a všeho, co je jen trochu dostupné. Ze zvířat je v ohrožení všechno, na co velikostí stačí. Nejsou vybíravé. Údajně umí dokonce plánovat využívání zdrojů v okolí. Vyhlédne si hnízda a počká, až jsou v nich ptáčata tak akorát. Pak je zlikviduje.
Jsou značně inteligentní. Ne sice tak, jako vrány, ale také nemají moc šablonovité chování. Co na ně platí na jednom místě, nemusí platit jinde. Finty při lovu se musí vymýšlet na konkrétním místě.
Doma by ti vadit měly, protože dokáží zlikvidovat vejce v kurníku, holoubata nebo kuřata. Že to zrovna nedělají neznamená, že je to nenapadne příští rok. Stačí, aby se trochu přemnožily.
Pastička na potkany asi moc fungovat nebude. To je tak na vrabce. Straka má moc dlouhý zobák. Prodávají se na ně pasti, které je chytají živé, ale ty něco stojí. Jestli to máš v revíru, stačí si v zimě kolem 8.00 ráno stoupnout poblíž místa, které navštěvují. Nejsou úplně pravidelné, ale řekněme, že každé dva dny místo navštíví. Možná by se jim dalo pomoci krmením. Nestaví hlídky jako vrány. O to je to jednodušší. Na rozdíl od honu na vypouštěné bažanty, kteří kolikrát ani nejsou pořádně opeření, je tohle lov, jak má být a ještě je člověk užitečný. Jestli je chceš jako krmení, musíš střílet ocelovým nebo velkým brokem.
Odpovědět