Jak lovíte vrány a straky ?

Vše o lovectví a myslivosti u nás (něco jako poradna)
Odpovědět
BwanaHunter
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1907
Registrován: úte 13.10.2009, 21:01

Re: Jak lovíte vrány a straky ?

Příspěvek od BwanaHunter »

Rimar> a to je presne ono. Ten komentar, ktery vam byl podan, byl nejspis soukromym nazorem toho, kdo ho podaval. A je uplne jedno, jestli je shodny s mym nebo nekoho jineho, je to porad jen nazor. Proto me zajimalo, jestli je to popsane v nekde, kde to ma vetsi vahu. Protoze jinak zakony vyklada pouze soud. A jak pise palkopal, vyrovka neni v zakone definovana a uz to vidim v barvach - ta sova, to nebyl vyr, to byl balaban jine sovy a boudu v zemi jsem tam taky nemel, takze to nebyl lov na vyrovce ale lov na balabany a to neni zakazane. Cau tva Mana. Zni to absurdne? Zakona zakazuje take lovit zver pomoci zamerovace konstruovaneho na principu noktovizoru. Ovsem termovize, digitalni NV apod. neni prece noktovizor, a tim padem nejsou nepovolene a nepotrebujes na ne ani vyjimku. To je podle me uvaza na uplne stejne logicke urovni. Presto existuje takto znejici stanovisko ministerstva vnitra.
S trofejemi je to jako s ženami. Nejlepší je ta příští.
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3386
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: Jak lovíte vrány a straky ?

Příspěvek od dalas »

Já jsem toho názoru, že výrovka je vžitý název, který je odvozen od převážně používané návnady. Samozřejmě naši předchůdci používali to, co bylo nejúčinnější a provozně nejschůdnější (ochočení, odolnost proti útokům a pod.) To však neznamená, že to nebude fungovat i s jinými sovami, ale na výra ptáci reagují nejagresivněji. Myslím si, že v zákoně je výrovkou myšleno nikoliv toto konkrétní zařízení, ale princip. Jen si nejsem jist, do jakého zobecnění je ten princip myšlen. Pokud bych to vzal od nejobecnějšího:
1. Využití agrese jednoho druhu vůči jinému. - tady nelze použít nic, ani hlasy.
2. Využití rivality mezi nočními dravci a denními dravci včetně některých dalších druhů denních ptáků - tady by se dalo uvažovat s imitacemi denních dravců s daleko menší účinností, než u klasické výrovky.
3. Využití agrese vůči výrovi. Zde by šlo použít imitace jiných nočních dravců, ovšem s nižší efektivitou oproti výrovi ale zase vyšší oproti denním dravcům.
Myslím, že tady si to zrovna zákonodárce ulehčil, když nedefinoval, co pro účely zákona o myslivosti výrovka znamená. Takže možná by jsme narazili při lovu třeba vrány s napodobením pískání jestřába.
PS. Jednou jsem byl u nás svědkem útoku dvou krkavců na supa bělohlavého, který seděl v koruně krajového smrku. Zpozorovali ho na vzdálenost více jak 1km. Kdyby šlo o lovný druh (třeba vrána) a já v ten moment na něj dal ránu, nejsem si jist, jestli bych neporušil zákon.
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
BwanaHunter
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1907
Registrován: úte 13.10.2009, 21:01

Re: Jak lovíte vrány a straky ?

Příspěvek od BwanaHunter »

Dalas> nemyslim to vubec utocne, a uz vubec ne proti tobe, ale vis jak je to s nazory... to mas jako se zakazem olovenych broku na mokradech. Na to, co jsou to mokrady, existuji tri ruzne vyklady z pera pravniku, podlozene pravnim rozborem atd. A kazdy rika neco jineho. Stejne tak si to umim predstavit s tou vyrovkou. Takze dalsi vagni ustanoveni a potencialni dira.
Btw.prosim te, kde to bydlis, ze u vas bezne hraduji supi na smrkach? ;)
S trofejemi je to jako s ženami. Nejlepší je ta příští.
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3386
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: Jak lovíte vrány a straky ?

Příspěvek od dalas »

Bwana>to je právě ono, nezbude Ti nic jiného než názor. :lol: Až v případě průseru zjistíš, jestli byl dobrý, nebo špatný. Jinak ti supi (myslím tím ptáky) nejsou u nás vůbec běžní. Byl to asi nějaký ulítlý, ale impozantní bombarďák. Sedím na pasece na kazatelně koukám, nic se nehne. Až vidím ty krkavce jak japonský Zera, jak se blíží ke mě a pak k tomu smrku. Až tehdy jsem si toho supa všimnul. Krkavci se spustili k němu, ale asi je to vyděsilo, protože rychle zase odlítli. GPS supa N 49°26.91837', E 16°5.62847'

http://www.myslivost-lovectvi.cz/videa/ ... eo:1/6486/
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
Onďa
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 230
Registrován: pon 01.2.2010, 15:26
Bydliště: Brno

Re: Jak lovíte vrány a straky ?

Příspěvek od Onďa »

Souhlas s Dalasem, výrovka je princip. Zbytečně se v tom nimráte :D Určitě bych neřešil detaily typu jestli byl výr(živý nebo vycpanina) na špalku a jestli střelec seděl v boudě. Podle mě je to výrovka i když bude výr na zemi a lovec v kopřivách. Myslím, že výrovka se tomu říká, neb předkové zjistili, že výr je prostě nejefektivnější. Myslím si ale, že obecně se zakazuje využívat ten princip vzájemné nevraživosti. To se sice do určité míry využívá i při vábení, jenže to zase není taková brnkačka. Proto např. vábení jo a reprodukovaný hlasy ne.
Srovnání efektivity v reálu by mě docela zajímalo. Třeba káňata u nás krkavcovití (vrána, krkavec, sojka, straky skoro nemáme) ignorujou.. Vidět reakci na jestřába jsem zatím neměl štěstí, ale zkusím překecat kolegu sokolníka :D
Dalas: Já myslím, že bys nic neporušil, pokud bys ho na ten strom sám neposadil. To je stejný, jako kdybys střelil lišku při myškování a někdo tvrdil, žes tam měl hraboše jako živou návnadu :)
ZP 47 16/70 Savage Axis 30-06
palkopal
Zkušený diskutér
Příspěvky: 538
Registrován: pát 29.3.2013, 14:59

Re: Jak lovíte vrány a straky ?

Příspěvek od palkopal »

Zákonem "lov zvěře pernaté na výrovkách" či "výrovka" upřesněno není, není to ani v důvodové zprávě (tuším sněmovní tisk č. 788, volební období 1998 - 2012). Takže zbývají publikace - slovníky, učebnice, články. Až někdo objeví, že "výrovka" se rozumí širší pojem, t.j. užití sov obecně či nočních dravců či všech dravců, živých i napodobenin, pak posuzovat, jaký výraz je použit častěji a v jakých souvislostech, prostě právnická argumetace asi tak, jaké je stanovisko ministerstev vnitra, zemědělství (a životního prostředí?) k otázce noktovizorů a opických přístrojů na bázi noktovizorů. A strašně by záleželo, kdo a jak by argumentoval a kdo by to posuzoval a rozhodoval (soudil).
Dalas - výstřelem na vránu nalétávající na supa bys zákon určitě neporušil, pokud by na strom nebyl umístěn jako živá návnada.
Nemám v úmyslu někoho nabádat k nějakým "nepravostem", jenom chci poukázat na to, že další ustanovení ZoM je nedomyšlené (sprasené), když zákon netvoří legislativci, ale neumětelové z praxe (Palas a spol) a jak to asi dopadá, když se v tom začne vrtat někdo s pohledem pouze přes paragrafy. Něco podobného jsem zažil se zákonem o lesích - věci a postupy naprosto samozřejmé a zaběhnutá praxe, kterou právník neovlivněný lesnickým provozem zcela rozcupuje a obrátí.
BwanaHunter
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1907
Registrován: úte 13.10.2009, 21:01

Re: Jak lovíte vrány a straky ?

Příspěvek od BwanaHunter »

Onďa> pokud takovy vyklad neexistuje, pak to, co si myslis, je jen tvuj nazor. A pokud ja budu mit jiny, neni krom soudu kam se obratit pro rozreseni. V tomhle ma pravdu Palkopal, a tech realne praktickych prikladu je x.
S trofejemi je to jako s ženami. Nejlepší je ta příští.
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3386
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: Jak lovíte vrány a straky ?

Příspěvek od dalas »

No vidíte chlapi. Tak s tím supem jste mě navedli. Prostě sednu do křa a balabána výra tam donese nevědomky kolega nemyslivec. Prostě výzdoba louky, jako sádrový trpaslíci. Výrovka to nebude, protože jsem tam toho balabána nenastražil já. A je to! :lol: :lol: :lol:
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
BwanaHunter
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1907
Registrován: úte 13.10.2009, 21:01

Re: Jak lovíte vrány a straky ?

Příspěvek od BwanaHunter »

dalas píše:No vidíte chlapi. Tak s tím supem jste mě navedli. Prostě sednu do křa a balabána výra tam donese nevědomky kolega nemyslivec. Prostě výzdoba louky, jako sádrový trpaslíci. Výrovka to nebude, protože jsem tam toho balabána nenastražil já. A je to! :lol: :lol: :lol:
V zemi, kde na sup sedá na smrku a myslivec do křa (? :lol: ) je úplně klidně možné, že dávají soví balabány do kraje pro okrasu. Ale ty jsi o něm samozřejmě vůbec nevěděl, protože ze svého stanoviště jsi ho nemohl vidět a to, že ho tam kolega donesl, ti nikdo neřekl. Ty jsi se sice trošku divil, proč se tam všichni ti foglové hrnou, ale jako správný pohotový lovec jsi neváhal... :wink:
S trofejemi je to jako s ženami. Nejlepší je ta příští.
Začátečník
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 377
Registrován: čtv 30.8.2012, 22:36

Re: Jak lovíte vrány a straky ?

Příspěvek od Začátečník »

Děkuji za informace. Schválně jsem nepsal, že definice v zákoně chybí, aby se nestalo to, co se stalo. Ale člověk se pobaví. Že dojde i na supa, by mě nikdy nenapadlo.
Problém je, že nevím, co vlastně hledám, takže použití něčeho jiného než neutrální návnady by taky nemuselo přinést žádný výsledek. Možná se ukáže i nějaký jiný podezřelý. To video vypadá povzbudivě. Díky.
Uživatelský avatar
Lotr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2115
Registrován: úte 02.9.2008, 7:03
Bydliště: lounsko

Re: Jak lovíte vrány a straky ?

Příspěvek od Lotr »

Pánové z pohledu státní správy myslivosti Vám děkuji za kompletní rozbor :lol: :lol: :lol:
ZG 47 8x57 JS, IŽ27-EM-1C Sporting 12/76, ZP 50 16/70, CZ 858 Tactical, Astra A-100 9 mm, CZUB 584, model 4, 12/7x65R, Remington model ll, r. 20/65, IŽ 18 r. 20/70
Nikon D-3100
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3386
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: Jak lovíte vrány a straky ?

Příspěvek od dalas »

Bwana> bodejť by u nás sup nesedal na smrky. Jehličím mu tak trochu připomínají kaktus. :D No a s tou výzdobou louky, to jsem fakt přehnal, ale zemědělec by ho tam mohl umístit vycpanýho výra jako odpuzovač hlodavců. To zní mnohem věrohodněji.
Ale vážně, zákon by neměl zavdávat příčinu takovýmto diskusím.
PS. S tím supem, to fakt není latina.
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
kounek
Zkušený diskutér
Příspěvky: 534
Registrován: ned 11.7.2010, 17:47

Re: Jak lovíte vrány a straky ?

Příspěvek od kounek »

Trošku OT:

Jenže naše zákony jsou takové, jaké jsou a my (myšleno Češi) jsme holt vynalézaví.

Zákaz kouření v hospodě jde taky takovouto "kličkou" obejít:

http://ekonomika.idnes.cz/novy-trik-vod ... nomika_fih
Mauser M12MAX 308w; Blaser 750/88 5,6x52r/9,3x74r; Brno 502 243/12,Brno Stopper 458WM, CZ457
Dříve:CZ550Safari 375hh; CZ527; BO803.8; CZ550 9,3x62; IZH94; PPK K1 308w; Rössler Titan6 308w; Merkel Suhl 220E 9,3x74R/9,3x74R; ZKK600 30-06
Zbrojovák
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1627
Registrován: pon 21.3.2011, 7:19
Bydliště: Morava

Re: Jak lovíte vrány a straky ?

Příspěvek od Zbrojovák »

Vidíte a já měl vždy za to že "výrovka" je to téčko na kterém sedává ten výr aby byl výše - při útoku dravce se uklidí na zem, má lehnout na záda a bránit se pařáty - tak nějak to bylo popisováno v lieratuře... jinak je jasné - že se jedná o název lovu samotného - lov lestný a na čekané. Podobně jako na hřivnáče s balabány.
Mimo jiné byl jsem na přehlídce trofejí, kde na jednom stánku normál plastového výra mezi osatatními balabány prodávali.
Je zakázáno takto lovit, ne třeba pozorovat nebo fotit atd.

je jasné že ten lov musel být hodně účinný, asi proto je zakázaný

ale to nic, čekám kdy začnou chránit straky a vrány, když už chrání sojky, krkavce, havrany - o dravcích nemluvě - přitom přirozeného nepřítele ty druhy nemají a je jich požehnaně
Mauser 98(Tymney/ERA) 9,3x62, Z.Diavari 3-9x42+ Vulcan v5= 720m/s
Začátečník
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 377
Registrován: čtv 30.8.2012, 22:36

Re: Jak lovíte vrány a straky ?

Příspěvek od Začátečník »

Dravců je tady spíš málo. Pravidelně u nás loví krahujec. Na hrdličkách je to znát. Pěvce loví často, ale na stavech to moc znát není. Bez problémů tu hnízdil i pár koroptví. Otec má holuby. Žádné ztráty. A to jsou vyloženě krotcí a nepozorní. Za mě je krahujec v pořádku. Jen těch strak by mohl chytat víc.
Straky a vrány mají nepřátele. Právě dravé ptáky. Jednou jsem pozoroval výra, jak držel právě chycenou straku. Navíc chytá ježky, kteří sice nejsou jako kuna, ale bez problémů si poradí i s odrostlejším kuřetem.
Dravců ubývá, když není kořist, mívají relativně velké revíry a taky se až zas tak rychle nemnoží. O vránách, strakách, sojkách ale i o prasatech se to říct nedá. Prostě žerou něco jiného. Často fungují ve skupinách. Nejhorší škodná, přestože nevypadají. U lišek to jde, tak proč má mít dobu hájení třeba straka a vrána. Sojky se pro jistotu nestřílí vůbec. Chtělo by to poladit zákon.
Odpovědět