Vliv predace na drobnou zvěř

Vše o lovectví a myslivosti u nás (něco jako poradna)
Tim
Zkušený diskutér
Příspěvky: 692
Registrován: úte 26.11.2013, 14:21
Bydliště: Mar. Lázně

Re: Vliv predace na drobnou zvěř

Příspěvek od Tim »

Tak určitě nikdo z nás nechce predátory úplně zlikvidovat. Problém je spíše ten, že v dnešní "přírodě" se poměrně jednoduše přemnožují jedny druhy na úkor jiných.
Straka x drobné ptactvo
Norek americký x norek evropský
Jelen sika x ostatní spárkatá
Kormorán x ryby v řekách
Mýval severní x cokoli menšího než je on
.... a tak dále.
Rozhodně nelikvidovat vše, ale redukovat....
Motivační citát pro tento den:

Vykašli se na motivační citáty, nalej si sklenku Jamesonu a pusť si pořádnej metal!!!
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Re: Vliv predace na drobnou zvěř

Příspěvek od fesoj »

. Co se týče vlivu predace konkrétně na koroptve, má zkušenost je tato : V honitbě MS Žacléř v 80. a počátkem 90. let bylo porůznu na příhodných stanovištích několik hejnek koroptví, v zimě se tito milí ptáčci drželi především poblíž odchoven dobytka, kde byla nejlepší potravní nabídka. Vlivem predace ale zejména zemědělského velkoplošného hospodaření se přes veškerou snahu a zimní přikrmování nijak nedařilo zvednout stavy - lišky, kočky, výři atd. atd. se dokázali postarat o veškerý přírůstek. Zlom nastal v 1. polovině 90. let, když se na značné části honitby přestalo zemědělsky hospodařit, pole se proměnily v louky a 1. seč byla podstatně později, než bývá zvykem. Hned šly nahoru stavy chřástalů, křepelek a zejména koroptví. V té době jsem dělal mysliveckého hospodáře a letní stav této krásné zvěře v naší honitbě jsem odhadoval na 150 až 200 kusů. To však trvalo jen pár let. Vlivem orální vakcinace se rapidně zvedly stavy lišek, roční odstřel se proti dříve běžným 20 ks ztrojnásobil a koroptev jako pták nehřadující a trávící noci na zemi neměla zejména v zimě šanci přežít. Pok došlo k paradoxu, že u nás bylo víc tažných křepelek a chřástalů, než koroptví - dnes už nemáme v revíru ani jednu. Co se týče těch chřástalů a křepelek, také jich už podstatně ubylo, ale nikoliv vinou predace. Širokozáběrové sklízecí mechanizmy totálně zlikvidují vše od skřivana až po srnče a když je dotační politika nastavená tak, že senoseč musí proběhnout právě v době hnízdění a dřív, než jsou malá srnčata schopná úniku, zůstanou myslivcům, ornitologům a dalším přátelům přírody jen oči pro pláč.
Kritériem pravdy je praxe.
crif
Zkušený diskutér
Příspěvky: 606
Registrován: pát 07.3.2014, 20:12

Re: Vliv predace na drobnou zvěř

Příspěvek od crif »

Uživatelský avatar
Klein
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 160
Registrován: pon 23.6.2014, 19:22

Re: Vliv predace na drobnou zvěř

Příspěvek od Klein »

U nás jsme ted dva roky pos sobě střelili kolem 30 lišek za každý rok a zvedlo se nám hodně srnčí oproti minulým létům. Co se týče vyhanění srnčat před kosením, tak se pokoušíme, ale je to slabé, tak přemýšlím, jestli spíš pravě snížený stav lišky nebyl tím pravým důvodem zvýšení počtu srnčat za letošní rok v naší honitbě. :wink:
Tim
Zkušený diskutér
Příspěvky: 692
Registrován: úte 26.11.2013, 14:21
Bydliště: Mar. Lázně

Re: Vliv predace na drobnou zvěř

Příspěvek od Tim »

To si nemyslím... Liška možná občas nějaké srnče vezme, ale určitě ne tolik aby to bylo v revíru poznat.
Kosti srnčat u nor bývají, ale u nás vždy až po první senoseči, takže jejich původ je zřejmý.

Ještě navážu na Crifův příspěvek. Někde jsem četl, že lišky s oblibou likvidují domácí kočky zatoulané v revíru (zjištěno rozborem žaludků). Zřejmě si likvidují potravní konkurenci.
Motivační citát pro tento den:

Vykašli se na motivační citáty, nalej si sklenku Jamesonu a pusť si pořádnej metal!!!
crif
Zkušený diskutér
Příspěvky: 606
Registrován: pát 07.3.2014, 20:12

Re: Vliv predace na drobnou zvěř

Příspěvek od crif »

Já jsem se s tím na vlastní oči setkal, kdy liška ulovila kočku. Bylo to v zimě na sněhu, tak jsem měl dvě mouchy jednou ranou. Ale byl to mazec, jak se ti dva do sebe pustili.
Taky si myslím, že to spíše při senoseči lišky sbírají, než by je přímo lovily. Viděl jsem dost případů, kdy si je srna chránila a liška to vzdala. Mnohdy se k tomu i připojil poblíž stojící srnec a to s dost velkou razancí.
rimar77
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1361
Registrován: ned 29.3.2009, 14:49
Bydliště: jižní čechy

Re: Vliv predace na drobnou zvěř

Příspěvek od rimar77 »

přesně u lišek bych to s tím srnčím tak hrozně neviděl, to by musel být hodně velký lišák aby dokázal přes tu srnu se k němu dostat to spíše v nich dokáže nadělat pěknou paseku černá než lišky, a pokud seberou posekané srnčata po senoseči tak jen plní svou funkci :-)
kočka to je jiná tam rozhodně škoda rány která padne vedle nejvíc mne dostanou fotky různých chovatelů koček když ji fotí s nějakým zpěvným ptáčkem atd. a ještě se tím chlubí že to dokázala ulovit :evil:
Karel61
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 310
Registrován: sob 06.2.2010, 20:53
Bydliště: Česká Kanada

Re: Vliv predace na drobnou zvěř

Příspěvek od Karel61 »

Citace z wikipedie, jejíž autorem jsem já. Tvrzení jsou doložena odkazy na literaturu. Heslo: liška obecná (šelma), odstavec potrava.

Liška má schopnost ulovit dospělý kus srnčí zvěře, pokud je omezen v pohybu vysokým sněhem. Obvykle ale strhává pouze srnčata do 2 měsíců věku. Průzkumy v různých zemích v různých ročních dobách doložily vliv lišky na stav srnčí zvěře: Na okrese Berner Mittelland (v kantonu Bern) bylo odhadnuto, že jedna liška od května do června uloví průměrně jedenáct srnčat. Ve Skandinávii, kde ve druhé polovině 70. let a v 80. letech došlo v důsledku rozmachu svrabu (prašiviny) ke značnému úbytku liščí populace, stoupl počet srnčat, která vodila srna ještě na podzim, o 30 %. Stav srnčí zvěře pak stoupl o 64 %. Na norském ostrově Jøa (oblast Nord-Trøndelag) odlovily lišky téměř polovinu srnčat v prvních měsících života. Na nedaleko od Jøa ležícím ostrově Storfosna (oblast Sør-Trøndelag), kde se liška nevyskytuje, pošlo proti tomu jen 18 % čerstvě vržených srnčat. Na ostrově Jøa přitom padlo za oběť lišce více srnčat hledajících úkryt na loukách.

Z citované literatury mám pocit, že vliv predace lišky na stavy srnčí zvěře je větší, než se obecně předpokládá.
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3386
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: Vliv predace na drobnou zvěř

Příspěvek od dalas »

Je jasné, že lišky velice rády vymetají čerstvě posečené louky. Je to pro ně pohodlná hostina. Nedovedu si ale představit, že by liška nechala bez povšimnutí odložené srnče a zároveň srna není schopna takovéto srnče 100% ochránit. Když se k tomu přidá černá ve zvýšených stavech, tak ten tlak je dost znatelný.
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
precechtel
Zkušený diskutér
Příspěvky: 573
Registrován: čtv 07.12.2006, 20:11
Bydliště: olomouc

Re: Vliv predace na drobnou zvěř

Příspěvek od precechtel »

ano, bez nějaké nenávisti vůči kočkám či liškám sděluji, že dle mých dlouholetých zkušeností je v honitbě největším predátorem na drobnou zvěř kočka a za ní liška. F.
politice a politikům zmar
Uživatelský avatar
Klein
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 160
Registrován: pon 23.6.2014, 19:22

Re: Vliv predace na drobnou zvěř

Příspěvek od Klein »

S tou kočkou souhlasím. Sběř je horší než liška, to je jasné. :wink:
palkopal
Zkušený diskutér
Příspěvky: 538
Registrován: pát 29.3.2013, 14:59

Re: Vliv predace na drobnou zvěř

Příspěvek od palkopal »

Kočky vražednice
Přílohy
Kočky vražednice.png
Kočky vražednice.png (251.49 KiB) Zobrazeno 7937 x
Uživatelský avatar
figi
teoretik fora
Příspěvky: 1931
Registrován: stř 11.10.2006, 7:19
Bydliště: Česká Lípa

Re: Vliv predace na drobnou zvěř

Příspěvek od figi »

Podle mých zkušeností a pozorování srna ochrání své srnče před liškou vždy. Mnohokrát jsem pozoroval respekt lišek před srnami, a pokud se liška "zapoměla", tak i brutální útoky srn. To nikdy srnec nepředvedl, i když na lišku útočil, tak spíše vlažně a do kontaktu se na rozdíl od srn nikdy nedostal. Proto mají lišky před srnami takový respekt. A dobře ví, že do doby, kdy má srna srnče odložené, tzn. do srpna, bude vodící srna vždy a bez zaváhání srnče bránit a ubrání ho. Jakmile srnče chodí se srnou, útočnost srn na lišky ( ale i na jiné srny ) výrazně klesá.
Pokud jsou ale lišky dvě, srna není schopna srnče zachránit. V místech s vysokým výskytem lišek jsem nikdy mnoho let po sobě nepozoroval vyšší výskyt srn bez srnčat, naopak.
Lov kočky liškou jsem také několikrát pozoroval, vždy se ale zachránila na stromě ( dolů jsem jí pomohl sám ).
! 243W ! 6XC!! 222 Rem, 223 Rem, 308W, 8x57JS
figi63@seznam.cz
http://www.loveckastrelba.cz/
crif
Zkušený diskutér
Příspěvky: 606
Registrován: pát 07.3.2014, 20:12

Re: Vliv predace na drobnou zvěř

Příspěvek od crif »

To mám figi tedy se srncem jiné zkušenosti. Kolikrát mi přišlo, že do toho jde s větší razancí. Možná vyjímka.
Faktem je, že jsem viděl lovit oba dva v době srnčat a jak píšeš, mládě nemá šanci.
ramo
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 137
Registrován: úte 14.1.2014, 11:26

Re: Vliv predace na drobnou zvěř

Příspěvek od ramo »

figi - "dolů jsem jí pomohl sám " :lol: :D :lol: to mě pobavilo!!
Odpovědět