kdo je to myslivec?

Vše o lovectví a myslivosti u nás (něco jako poradna)
kirmakX6on
Nový návštěvník
Příspěvky: 7
Registrován: sob 22.11.2014, 22:39

kdo je to myslivec?

Příspěvek od kirmakX6on »

ahoj,

tomuto dotazu se asi zasmějete...jakožto naprostý laik, který se o myslivost nikdy nezajímal, to ale fakt nevím...a kratší hledání na netu mi to neobjasnilo...

Z různých debat v TV se zdá, že myslivci jsou natolik významnou skupinou, že jsem si myslel, že jsou to v podstatě státní zaměstnanci, kteří jsou pověřeni, aby se starali o zvěř a lesy... Ovšem..z druhé strany.. se zdá, že myslivec může být každý, kdo složí státní zkoušku z myslivosti..a jakmile ji složí, tak funguje do značné míry "na vlastní pěst" ...a jde v podstatě o koníček a ne o placené zaměstnání...

...takže--kdo je to myslivec?
Petr1970
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1867
Registrován: úte 26.1.2010, 9:46

Re: kdo je to myslivec?

Příspěvek od Petr1970 »

ach jo, zase nějakej troll


myslivec je ten co myslí:-)


přečti si něco o "evropské-německé" myslivosti jak je vnímána, proti "lovcům", případně anglickým sportovcům

ve zkratce - myslivec je člověk co "zná" 7 oborů, kde lov je jen jeden z nich a podle toho postupuje (lov, kynologie, péče o zvěř, zoologie, zákony, tradice-historie, zbraně)

teoreticky dle zákona je myslivec ten, kdo vykonal předepsanou zkoušku (asi jako řemeslník co bez praxe vyleze ze školy je taky "inštalatér", ale vodu bych si od něj dělat nenechal:-)

myslivec může být i zaměstnání, ne jen hobby
ZKM 456
Fabarm Elos C
Beretta 682 special skeet (bez gold a bez E)
W-Vanguard, .308W, 4-16x50 Vortex PST
kirmakX6on
Nový návštěvník
Příspěvky: 7
Registrován: sob 22.11.2014, 22:39

Re: kdo je to myslivec?

Příspěvek od kirmakX6on »

jsem se o tom ještě bavil s přítelkyní a identifikovali jsme celkem 4 pojmy:

- hajný
- lesník
- myslivec
- odborný lesní hospodář

Vztah lesníka a myslivce je dobře vysvětlen v prezentaci Člověk a les z Lesů ČR... http://slideplayer.cz/slide/2329546/

S tím zbytkem mám problémy..
Petr1970 píše:ve zkratce - myslivec je člověk co "zná" 7 oborů, kde lov je jen jeden z nich a podle toho postupuje (lov, kynologie, péče o zvěř, zoologie, zákony, tradice-historie, zbraně)

teoreticky dle zákona je myslivec ten, kdo vykonal předepsanou zkoušku (asi jako řemeslník co bez praxe vyleze ze školy je taky "inštalatér", ale vodu bych si od něj dělat nenechal:-)
myslivec tedy může provozovat myslivectví, aniž by byl někým zaměstnán? Jakým způsobem je třeba koordinován odstřel zvěře? Nějak nechápu, jak to může fungovat..

Když jsi dal ten příklad s řemeslníkem..tak když budu třeba elektrotechnik, taky přece se nemůžu jen tak sbalit a říct si...opravím tady ten stožár. To by pro mě brzo přijeli policajti jako že jsem výtržník, myslím :-)
Petr1970 píše:myslivec může být i zaměstnání, ne jen hobby
kdo je zaměstnavatelem myslivce? Z toho, co jsem teďka našel jsem pochopil spíš, že každý profesionální myslivec je zároveň i lesník...nebo přesněji řečeno, součástí studií na lesníka je i myslivost...
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Re: kdo je to myslivec?

Příspěvek od fesoj »

Tak "polopaticky":

Myslivostí v našem středoevropském pojetí nazýváme cílevědomou lidskou činnost, zabývající se chovem a lovem zvěře a péčí o ni, jakožto i o její životní prostředí. Váží se k ní určité tradice a právě pro její komplexní chápání /v žádném případě nejde pouze o lov/ byla zařazena na seznam národního kulturního dědictví.
Aby se člověk mohl stát myslivcem, musí absolvovat kurz a složit zkoušku z myslivosti, která ho opravňuje k získání loveckého lístku a aby mohl lovit, musí ještě složit zkoušku k získání zbrojního průkazu, který ho oprávňuje k nákupu lovecké zbraně. Splnění těchto základních předpokladů ale samo o sobě ještě nezaručuje možnost provozování myslivosti - je nutno se postarat, abych tu praktickou možnost měl, buď jako host v soukromé honitbě nebo jako člen mysliveckého spolku v honitbě pronajaté. Aby si mysliveček vyšel s flintou do lesa kam se mu zachce, to neexistuje . právo výkonu myslivosti může vykonávat jen v konkrétní honitbě, tj. na určitém území, pro které mu byla vydána povolenka k lovu.
Zkoušky z myslivosti jsou prvním, základním stupněm mysliveckého vzdělávání. Další jsou zkoušky pro myslivecké hospodáře . pozor, neplést s pojmem odborný lesní hospodář - a třetím, dá se říci nejvyšším stupněm, je vyšší odborná zkouška z myslivosti.
Protože myslivost a lesnictví spolu vždy těsně souvisely, je myslivost i povinným vyučovacím předmětem na lesnických školách, dříve bývala i předmětem maturitním, a absolvování střední či vysoké lesnické školy nahrazuje všechny typy shora uvedených zkoušek. Dále je možné v oboru myslivost absolvovat i postgraduální vzdělávání na VŠ.
No a teď k rozdílu mezi myslivcem a lesníkem. Každý lesník má i myslivecké vzdělání, ale jsou i tací, které myslivost nebaví , nemají ani lovecký lístek a za myslivce se nepovažují, ovšem těch je menšina. Lesníci, pracující v režijních honitbách, jsou zároveň myslivci z povolání, protože myslivost je součástí jejich pracovní náplně. Někteří specialisté /oborníci, bažantníci / dokonce mají na starost výlučně myslivost a běžná péče o les jde mimo ně - to byl i můj případ, kdy jsem po škole nastoupil jako bažantník do vyhrazené honitby Ministerstva zemědělwství a lesní hospodaření se mne vůbec netýkalo. Za myslivce z povolání lze označovat i orgány státní správy myslivosti na pověřených obcích, jakož i učitele na lesnických školách.
Ti, kdo provozují myslivost výhradně jako svého koníčka, se zpravidla sdružují do mysliveckých spolků, ten spolek si pronajme honitbu, kterou tvoří ucelený soubor zemědělských a lesních pozemků a tam myslivecky hospodaří. Aby toto vždy probíhalo dle zákona, na to dohlíží v první řadě myslivecký hospodář, který musí mít odpovídající vzdělání, minimálně zkoušku pro MH. Toho musí mít ze zákona každá honitba a do funkce ho na návrh uživatele /např. spolku, ale i soukromého majitele honitby/ ustanovuje stát. MH vypracovává plány chovu a lovu a předkládá je ke schválení orgánu st. správy myslivosti.
No, snad jsem na nic podstatného nezapomněl. A jsem rád, že se snažíš ujasnit si pojmy, protože rozdíl mezi myslivcem a lesníkem není jasný spoustě lidí.
Možná, že jsem na něco zapomněl, ale v zásadě by Ti tahle odpověď mohla stačit.
Naposledy upravil(a) fesoj dne pon 24.11.2014, 7:09, celkem upraveno 1 x.
Kritériem pravdy je praxe.
Petr1970
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1867
Registrován: úte 26.1.2010, 9:46

Re: kdo je to myslivec?

Příspěvek od Petr1970 »

co se týče "práce" a to jestli může myslivec jentak "opravit stožár"

dle zákona všechna volně žijící zvěř patří státu - stát se o ní stará a přenesl toto "právo" na myslivce (kteří splní nějaké podmínky jako vzdělání-kurz a zkouška, nebo vyšší zkoušky)

kontroluje a řídí to pomocí SSM - státní správa myslivosti, kteří úředníci kontrolují a "dozorují to", stejně jako třeba rybářství

majitel každého pozemku (volně v přírodě) musí zajistit "péči o zvěř" - bud sám, nebo pronajme pozemek myslivcům (zjednodušeně) kteří to za něj budou vykonávat

myslivci musí splnit nějaké podmínky (organizace, stanovy, plány které kontroluje to SSM)... a členové potom v té honitbě "vykonávají myslivost"

90? procent myslivců to dělají jako hobby, to sou ty spolky atd..

jsou i případy kdy je to placené zaměstnání - viz obory nebo intenzivnější chovy (bažanti) kde je ta samotná činnost vydělávající, takže mají normálně zaměstnance, případně to mají lesníci jak psal Fesoj v rámci pracovní náplně (půl les, půl péče o zvěř)

další případ jsou majitelé honiteb nebo osoby které mají dost peněz a chtějí mít "myslivost" jako koníčka, ale nemají čas - tak si najmou někoho na většinu práce aby se jim o to staral - plnil plány SSM a tu honitbu mu nevzali, s tím že on si jen "užívá"...
dotují to, bud pro radost, nebo pro propagaci kdy na lov berou obchodní partnery atd....., takže si najmou lidi co to mají jako práci
ZKM 456
Fabarm Elos C
Beretta 682 special skeet (bez gold a bez E)
W-Vanguard, .308W, 4-16x50 Vortex PST
kirmakX6on
Nový návštěvník
Příspěvky: 7
Registrován: sob 22.11.2014, 22:39

Re: kdo je to myslivec?

Příspěvek od kirmakX6on »

supér ! ..díky moc za odpovědi, obě jsou perfektní a přesně tohle jsem potřeboval vědět, aby mě bylo jasné, kdo je to myslivec
Petr1970 píše:majitel každého pozemku (volně v přírodě) musí zajistit "péči o zvěř" - bud sám, nebo pronajme pozemek myslivcům (zjednodušeně) kteří to za něj budou vykonávat
tohle mě ale pobavilo :-D ...tak majitel pozemku má nějakou povinnost (zajistit péči o zvěř), kterou třeba není schopen sám vykonávat, ale místo toho, aby teda on platil za to, že někdo jiný (myslivec) mu tu práci zastane, tak jsou to myslivci, kteří platí za to, aby mohli někomu jinému usnadnit život? :-)



-----

nad rámec mýho původního dotazu, kdyby ještě někdo věděl rozdíl mezi těmi zbylými pojmy, konkrétně

jak se liší "lesník", "odborný lesní hospodář" a "hajný"

k rozdílu hajný a lesník je hned první odkaz na googlu vede na relevantní text Význam slova hajný a lesník — Ptejte se knihovny, ale jeho obsah je poněkud zmatený a nejasný. Pochopil jsem, že hajný je v podstatě historický pojem (dozorce lesa) a dnes je mu nejbližší pojem "lesní" (bez 'k' nakonci), příp. revírník. V Průvodci světem povolání je pak k revírníku napsáno:
Úkolem revírníka je zajišťovat lesnické hospodaření ve svěřené části lesů - v tzv. revíru. Pokud je tento lesní úsek větší, nazývá se polesí a jeho správce již není nazýván revírníkem ale polesným. Polesí obsahuje obvykle více revírů.
a pak je tam podrobněji / konkrétněji rozepsána náplň jeho práce...čímž teda ale zase mi není jasné, jak se revírník liší od lesníka... Zajímavé je, že "lesník" není v průvodci uveden. Když jsem se pak díval do "oficiální" Národní soustavy povolání, tak tam projistotu není vůbec nic...takže má domněnka (kterou bych rád, abyste nějak okomentovali) z toho zatím je, že lesník je nejobecnější pojmenování a odborný lesní hospodář, revírník..příp. různé další názvy, viz (ukázka vyhledávání z Národní soustavy povolání):
Obrázek
jsou jen konkrétní druhy lesníků, jak je rozeznává byrokratický aparát...
Petr1970
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1867
Registrován: úte 26.1.2010, 9:46

Re: kdo je to myslivec?

Příspěvek od Petr1970 »

tohle mě ale pobavilo :-D ...tak majitel pozemku má nějakou povinnost (zajistit péči o zvěř), kterou třeba není schopen sám vykonávat, ale místo toho, aby teda on platil za to, že někdo jiný (myslivec) mu tu práci zastane, tak jsou to myslivci, kteří platí za to, aby mohli někomu jinému usnadnit život? :-)

-----------------------------

tak nějak nechápu, ale princip:

1) majitel pozemku má nějakou povinnost - postarat se o státní zvěř (zvěř je státu, jako ryby atd..) - vynecháme drobné nepodstatné rozdíly

2) stát stanovil pravidla "péče o tuto zvěř", dozoruje to SSM - sem patří aby ten kdo "pečuje o zvěř" měl myslivecké zkoušky (různého typu) a staral se v souladu snějakými předpisy (zákon o myslivosti atd..)

s tím souvisí že vzhledem k tomu že zvěř není robot na jednom místě a "velikosti" různých pozemků různých majitelů, je to omezené že myslivost se musí vykonávat na nejméně 500 hektarech v kuse aby to mělo smysl (obory méně)

majitel pozemku má 2 možnosti - postarat se sám, nebo to nechat na "myslivcích", sám se moc nepostará když nemá 500 hektarů v kuse (typu naši vyvolení soudrzi co si privatizují pozemky)

může se stát, že zájemců-myslivců je víc v tom místě a honitba může "patřit" jen jedné partě.. takže vzhledem k očekávánému "výnosu zvěře", masa, nebo prostě touze dělat myslivost, může se stát, že se platí za "pronájem" těch pozemků ... od 3-5 korun/hektar/rok v naprosto nezajímavých honitbách až po stovky?... za lukrativní pozemky kde je dost zvěře atd... (vysoká..)
je to i "kompenzace" těm majitelům pozemkům že jim tam někdo bude opruzovat a "využívat" pozemky, chozením, tréninkem psům, šlapáním atd atd...
houbaři, cyklisti neplatí, myslivci jo:-)
ZKM 456
Fabarm Elos C
Beretta 682 special skeet (bez gold a bez E)
W-Vanguard, .308W, 4-16x50 Vortex PST
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3386
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: kdo je to myslivec?

Příspěvek od dalas »

Jen doplním, zvěř je z právního hlediska majetek nikoho. Tohoto majetku se za určitých podmínek, které stanovuje stát může určitá skupina zmocnit. Tou skupinou jsou u nás právě myslivci.
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
BwanaHunter
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1907
Registrován: úte 13.10.2009, 21:01

Re: kdo je to myslivec?

Příspěvek od BwanaHunter »

kirmak> pokud jde o "lesníky", máš v zásadě pravdu. "Lesník" je obecné označení povolání, profese, jako třeba "právník". "Hajný, revírník apod. jsou označení konkrétní funkce, kterou daný lesník zastává, a to určuje i to, jaké mu z toho plynou kompetence a co zastává. V analogii k právníkovi by to byl "advokát, prokurátor...".
Termín hajný se dnes už neužívá, dříve to byli lesníci, pracující v přímém provozu v lese, odpovídající za svěřený "kus" lesa, dříve hájemství, pak úsek. Dnes je ten "kus" lesa nazývaný revír, a ten lesník, co se o něj stará a za něj odpovídá, je revírník. Jednotlivé úseky se sdružují do větších celků, nad kterými má odpovědnost zase nějaký lesník, dříve fořt neboli nadlesní.
Odborný lesní hospodář je lesník, který složil zkoušku pro odborné lesní hospodáře a na základě toho získal licenci OLH. OLH je lesník, který vykonává odborný dozor a správu lesů ve vlastnictví subjektů-nelesníků. ¨
No a jak už tu zaznělo, lesník povolání a je to ten, kdo se stará o les. Myslivec je ve většině případů zájmová činnost a myslivec je ten, kdo se stará o zvěř.


Jinak k tomu "...tak majitel pozemku má nějakou povinnost (zajistit péči o zvěř), kterou třeba není schopen sám vykonávat, ale místo toho, aby teda on platil za to, že někdo jiný (myslivec) mu tu práci zastane, tak jsou to myslivci, kteří platí za to, aby mohli někomu jinému usnadnit život?" ¨
Jo, je to přesně tak, a představ si, že jsou na světě i státy, kde je to obráceně, kde majitel pozemků musí platit myslivcům, v tomto případě profesionálním a s licencí, aby mu tam provedli zásahy, které jsou třeba (odlovili zvěř atd.) Občas by se mi to taky líbilo, alespoň na chvíli. Někteří majitelé pozemků by pak třeba přestali mít takové manýry, jaké mají a naučili by se vážit si toho, že naopak jim za to někdo platí.
Středoevropská tradice je trochu jiná, tady majitelé pozemků pronajímají honitby myslivcům, a ti platí nájem.
S trofejemi je to jako s ženami. Nejlepší je ta příští.
Toman
Častý návštěvník
Příspěvky: 73
Registrován: pon 07.4.2014, 16:10

Re: kdo je to myslivec?

Příspěvek od Toman »

Tento člověk má alespoň zájem pochopit o čem ta myslivost je. Bohužel hodně moc lidí ne a proto na nás koukají jako na úchyly v zeleném, co musí všechno zabít a věčně ožralé co si sem tam chtějí přidat na zeď trofej psa nebo houbaře...a z médií to vždy tak vyplyne, jakože ten myslivec může střílet co chce, kdy chce a kde chce+o dalších stovkách pravidel či zákonů už většinou nevědí vůbec nic. A veřejnost je na tom úplně stejně, nevědí, nechápou a ani nechtějí. Bohužel se vždy najde pár pitomců, co jim ženou vodu na mlýn, jako např. nezákonné odstřelení psa, nebo rovnou člověka (zrovinka nedávno to bylo ve zprávách - zatřásl se stromek a mistr to tam nakouřil. Jak se asi tvářil když se místo jelena vypotácela nějaká babka...). Taková individua jsou ve všech oborech, avšak když jde o myslivost, tak to mi připadá, že to vždy patřičně nafouknou...
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Re: kdo je to myslivec?

Příspěvek od fesoj »

Při pročítání této diskuze jsem si vybavil knížku mého dětství - Dobrodružství Toma Sawyera od Marka Twaina, předpokládám, že ji všichni znáte. A jak to souvisí s myslivostí ? Docela jednoduše. Tomovi byla uložena práce - natřít plot. A on z této povinnosti udělal určité privilegium, takže ten plot místo něho natřeli jeho kamarádi, kteří byli rádi, že jim tuto "zábavu" umožnil a nakonec mu za to ještě zaplatili. Twain definoval rozdíl mezi prací a zábavou tak, že "práce" je to, co člověk dělat musí, "zábava" to, co dělat nemusí, ale chce. No a všichni myslivci, kteří hospodaří v pronajatých honitbách, jsou na tom stejně jako ti Tomovi kamarádi. Plánovitá péče o zvěř je nutná a vyžaduje té práce spoustu, od krmení zvěře až po lov, kterým jsou stavy zvěře udržovány na přijatelné úrovni, aby nesežrala les a úrodu na polích. Jenže pro většinu z nás je ta práce zároveň i zábavou, která nám přináší zejména spoustu nádherných zážitků z pobytu v přírodě a lovu a rovněž ulovená zvěř zůstává vlastnictvím toho, kdo v té honitbě právo myslivosti vykonává. A za tuto zábavu musíme tvrdě zaplatit. Nejde o nákup zbraní, nábojů, oblečení, případně náklady za dopravu do honitby - to je vše úplné minimum. Podstatnou část výdajů tvoří nájemné, které se podle rozlohy, typu a zazvěření honitby pohybuje v desetitisících až statisících ročně a dále náhrady škod, které zvěř působí na zemědělských plodinách a lese a náklady na zimní přikrmování, ktré jsme ze zákona povinní provádět. Příjmy se skládají z peněz za prodanou zvěřinu, případně za poplatkové lovy. Ale moc málokde se stane, že by se příjmy rovnaly výdajům, myslivost je v zásadě činnost silně prodělečná a myslivci musí doplácet z vlastní kapsy, aby ten nájem, škody zvěří a krmení zaplatili. A na rozdíl od různých neziskovek typu Duha apod. nám stát ze svého rozpočtu nic nedá. Takže sečteno a podtrženo, myslivci na rozdíl od ostatních uživatelů přírody jako jediní musí za svou práci pro společnost ještě platit - a protože nedílnou součástí myslivosti je i lov, značná část laické veřejnosti za vydatné podpory médií v nás vidí jen vrahy nevinných zvířátek. A spousta zejména městských lidí nechce a nedokáže pochopit, že...

i když rádi nosíváme smrtící zbraň na rameni,
v myslivosti nehledáme pouhou možnost zabíjení.
Příroda v nás musí najít vždy především přítele
lesů, polí, luk a strání, zvěře, ptactva, žoužele.
Pokorně jak do katedrály musíš do ní vstupovat,
její vznešenost uctívat, chránit ji a milovat.
Kritériem pravdy je praxe.
Jan Slavětínský
Zkušený diskutér
Příspěvky: 520
Registrován: čtv 27.6.2013, 9:34

Re: kdo je to myslivec?

Příspěvek od Jan Slavětínský »

Josef pěkně podané a vysvětlené. Palec nahoru. Ahoj.
palkopal
Zkušený diskutér
Příspěvky: 538
Registrován: pát 29.3.2013, 14:59

Re: kdo je to myslivec?

Příspěvek od palkopal »

Petr1970 píše:tohle mě ale pobavilo :-D ...tak majitel pozemku má nějakou povinnost (zajistit péči o zvěř), kterou třeba není schopen sám vykonávat, ale místo toho, aby teda on platil za to, že někdo jiný (myslivec) mu tu práci zastane, tak jsou to myslivci, kteří platí za to, aby mohli někomu jinému usnadnit život? :-)

-----------------------------

tak nějak nechápu, ale princip:

1) majitel pozemku má nějakou povinnost - postarat se o státní zvěř (zvěř je státu, jako ryby atd..) - vynecháme drobné nepodstatné rozdíly
Z čeho odvozujete povinnost vlatníka pozemku postarat se o zvěř? (vynechávám ono "státní") - nějak to nemůžu dohledat.
Hirc
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 458
Registrován: pát 07.3.2008, 13:25
Bydliště: Praha / západní Čechy

Re: kdo je to myslivec?

Příspěvek od Hirc »

Z čeho odvozujete povinnost vlatníka pozemku postarat se o zvěř?
zkusím stručně jak to chápu...
1) Všechny pozemky jsou honební, pokud nejsou výslovně prohlášeny za ne-honební (silnice, obce, či výslovně vyňaté pozemky)
2) Honební společenostvo (vlastníci pozemků) nebo i jeden vlastník má uznanou honitbu; tj. soubor X honebních pozemků dohromady větších 500ha
3) Jestliže vlastník se honitbu rozhodne nepronajmout (např. mysliveckému sdružení), a provoz myslivosti si vezme do svojí režije (podobně jako kdyby začal farmařit) - tu chvíli se na něj začne vztahovat komplet zákon o myslivosti, zejména: §11, §36-38, §52-56 .

Vlastník tedy povinnost starat se o zvěř buď přenechá někomu jinému nebo se musí postarat sám (má-li příslušné zkoušky z myslivosti).

Pokud se stane, že honební pozemek není součástí nějaké honitby (např. honitba zanikla), tak je pozemek přičleněn rozhodnutím OŽP k nějaké existující honitbě §30 - aby se někdo staral.

Původní tazatel divý proč si vlastník nechává platit zato, že někdo obhospodařuje zvěř na jeho pozemcích - odpověď je jednoduchá: poptávka >>> nabídka. Zatím.

ZoM online je třeba zde:
http://www.profimysl.cz/web/zakony/obraz.htm
Petr1970
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1867
Registrován: úte 26.1.2010, 9:46

Re: kdo je to myslivec?

Příspěvek od Petr1970 »

Z čeho odvozujete povinnost vlatníka pozemku postarat se o zvěř? (vynechávám ono "státní") - nějak to nemůžu dohledat.[/quote]

špatně jsem to napsal a nějak mi to zmizelo..

bylo to myšleno "majitel pozemku je nucen strpět péči o zvěř" - v 99 procentech případů jsou pozemky "honební", může to rámcově nějak ovlivnit přes honební společenstvo, nebo si to zařídit sám(mít dost ha, oběhnout další majitele), případně "vyjmout" z honebních pozemků (oplotit, postavit tam fabriku atd atd..)

v "default" stavu je majitel pozemku "nucen trpět myslivost" a za to něco teoreticky dostane, případně může žalovat škody od zvěře atd atd...

takže majitel se "nemusí starat o zvěř", ale musí to v základu umožnit myslivcům
ZKM 456
Fabarm Elos C
Beretta 682 special skeet (bez gold a bez E)
W-Vanguard, .308W, 4-16x50 Vortex PST
Odpovědět