Nábor nových členů - jak je to u vás?

Vše o lovectví a myslivosti u nás (něco jako poradna)
Odpovědět
Uživatelský avatar
Lotr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2115
Registrován: úte 02.9.2008, 7:03
Bydliště: lounsko

Re: Nábor nových členů - jak je to u vás?

Příspěvek od Lotr »

dalasi souhlas. I my jsme přijímali věkem staršího, zkušeného myslivce, s dobrými referencemi a protože chceme všem měřit stejným metrem, měl taky roční zkušební dobu, jenom bez stanoveného patrona, protože ti dva by si tak mohli vyprávět myslivecké historky a ne jeden druhého zasvěcovat do tajů myslivosti.
leone lov není nejnezodpovědnější část z toho, co by měl jeden pro spolek dělat. Lov má být třešničkou na dortu, mít právo vzít si flintu a jít ven. Jsou mnohem důležitější činnosti pro spolek, plán lovu plníme společnými silami i bez jednoho horlivého, byť třeba dobrého lovce, který pro samý lov nemá čas ani opravit krmelec a krmení místo do krmelce vozí na hromadu. Ale jak píšu, u nás má adept možnost povolenky, takže může ukázat svoje dovednosti jak v práci, tak při lovu, 2 roky s brokovnicí je i na mě silný kafe.
ZG 47 8x57 JS, IŽ27-EM-1C Sporting 12/76, ZP 50 16/70, CZ 858 Tactical, Astra A-100 9 mm, CZUB 584, model 4, 12/7x65R, Remington model ll, r. 20/65, IŽ 18 r. 20/70
Nikon D-3100
Uživatelský avatar
kojot
Zkušený diskutér
Příspěvky: 860
Registrován: úte 04.9.2007, 7:03
Bydliště: okres Blansko

Re: Nábor nových členů - jak je to u vás?

Příspěvek od kojot »

Už to tu několikrát zaznělo. Zkušební doba je od toho, aby i ostatní členové spolku člena lépe poznali a při rozhodování věděli, koho vůbec mezi sebe berou. Co se týče patrona, praktikujeme to rovněž tak, protože absolvent kurzu ví převážně kulový (holý základ) a je třeba ho "dopracovat" v terénu. Myslivce nedělá drahej kvér z Isny, ale praxe. Autoškola z vás řidiče taky neudělá. Proto, než ho nechám lovit samostatně, měl by za doprovodu střelit alespoň jeden kus holé, aby s jistotou věděl, jak na 100 -150 m rozeznat srnu od srnce, který má shozeno.
Nedávno jsme kupříkladu (v rámci obav z vymírání) přijali dva členy a jednu členku. Po pracovní stránce sem tam mírná účast, po lovecké absolutní nula. Senioři je ve zkušební době stále omlouvali, že se časem polepší a více se zapojí. Zkušenost mi velí, že je to právě naopak. Proto je lepší vícekrát měřit, pak se řeže dost blbě.
Kdo netermí s námi, termí proti nám
palkopal
Zkušený diskutér
Příspěvky: 538
Registrován: pát 29.3.2013, 14:59

Re: Nábor nových členů - jak je to u vás?

Příspěvek od palkopal »

Zkušební doba - to mívali kandidáti členství KSČ, tuším...
Kupředu! Ano, kupředu, ale opatrně (Bratři Justové).
Uživatelský avatar
Leon
Moderátor
Příspěvky: 2773
Registrován: sob 23.9.2006, 16:51
Bydliště: kousek od M.B.

Re: Nábor nových členů - jak je to u vás?

Příspěvek od Leon »

lotr tak v tom s tebou nebudu souhlasit co je zodpovědného na tom postavit nebo opravit krmelec posed krmit atd. to dokáže každej a je to práce na chvilku ale lovit je ta nejhlavnější činnost a netvrď mi že strávíš víc času v revíru jinými činnostmi než za účelem lovu :wink: Ale jestli vás je ve spolku tolik že máte pořadníky na lov tak to chápu :wink:
CZ 550 american 308win.
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Re: Nábor nových členů - jak je to u vás?

Příspěvek od fesoj »

Leone, nemáš tak docela pravdu. Samozřejmě, ideální je, aby byl člověk co se mysliveckých činností týče všestranný - jenže to tak není. Například náš pokladník. O "kasu" se stará vzorně, nelze mu cokoliv vytknout, společných brigád se také zúčastňuje stejně jako sušení sena, co se týče zimního přikrmování rovněž bez závad - ale za těch cca 20 let, co jsem členem sdružení, nepamatuji, že by střelil kus spárkaté, vím o tom, že ulovil 1 lišku a to tak, že ji střelil Hornetem z okna své kanceláře, když mu předtím poblíž toho okna strhla kus srnčího. A to, že neloví, mu nikdo nevyčítá, nikomu nevadí, že neopravuje posedy a kazatelny ani nebuduje nové - to nechává těm, co na nich sedávají. Ba co dím, je na tom líp než jiní, protože kdo nic nedělá, nic nezkazí, nikdo ho nemůže kritizovat za "červený bod" či jinak špatně provedený odstřel a že snížená lovecká aktivita se samozřejmě promítá i do snížení přídělu zvěřiny, s tím je zřejmě smířený. A jsme rádi, že ho ve sdružení máme.
Jiný náš člen je zase známý tím, že se v zásadě nepodílí na společných brigádách při údržbě naší myslivecké chalupy, ani nesuší seno - raději ho koupí. Ale zato dobře a dost loví, staví a opravuje myslivecká zařízení, na společných akcích rozváží účastníky svým landroverem a nikdy neřekne ne, když ho kdokoli požádá o to, aby mu se svou bavoračkou pomohl s dosledem. Nemá zájem ani o příděl zvěřiny, jen výjimečně, když ho potřebuje pro nějakého známého. Ale dokáže ho nasrat, když z některých lidí čiší závist a nedokáží člověku ani popřát Lovu zdar. Jak říkám, každý jsme trošku jiný, ale podstatné je, abychom v myslivosti viděli a hledali především to, co nás spojuje. Proto třeba já v mysliveckém kolektivu nemám rád vykání. Ale těm mladším nabídnu tykání teprve tehdy, až jsou řádně přijati do našeho kolektivu.
Kritériem pravdy je praxe.
mirus
Nový návštěvník
Příspěvky: 7
Registrován: úte 26.8.2008, 19:46
Bydliště: Znojemsko

Re: Nábor nových členů - jak je to u vás?

Příspěvek od mirus »

Bohužel zkušební doba je úplně na ... nic. Sice taky máme zavedenu roční, ale rok každý vydrží makat až se míní přetrhnout, po přijetí má pocit, že už nic nemusí. Pokud to někdo fláká ve zkušební době, tak leda totální vůl.
Uživatelský avatar
Lotr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2115
Registrován: úte 02.9.2008, 7:03
Bydliště: lounsko

Re: Nábor nových členů - jak je to u vás?

Příspěvek od Lotr »

leon - je to věc názoru, souhlasit se mnou nemusíš :wink: sice máš pravdu, nejvíc času člověk tráví v honitbě lovem, ale to je snad pochopitelné a myslivost není jen lov, tedy pokud se necítíš jen lovcem. Pořadníky taky nezavádíme, jediný omezující limit je plán lovu srnčí - nic jiného normovaného nemáme, selata, lončáky a bachyně (na souhlasné vyjádření dle § 36/5), lišky a další může každý lovit podle libosti. A nebo taky nemusí, nikdo u nás nikoho k lovu nenutí, lovců máme dost, plán vždy splníme bez problémů. Osobně jsem radši, když má náš člen slušný a a zavedený krmelec, přijde pomoct na brigádu, než hromadu nalovené škodné nebo prasat. Konec konců střelit srnečka I. věkové z posedu dokáže také každý a postavit krmelec nebo posed taky vyžaduje trošku toho kumštu.
ZG 47 8x57 JS, IŽ27-EM-1C Sporting 12/76, ZP 50 16/70, CZ 858 Tactical, Astra A-100 9 mm, CZUB 584, model 4, 12/7x65R, Remington model ll, r. 20/65, IŽ 18 r. 20/70
Nikon D-3100
Toma
Zkušený diskutér
Příspěvky: 622
Registrován: úte 13.11.2007, 10:37

Re: Nábor nových členů - jak je to u vás?

Příspěvek od Toma »

Lotr píše že adept má možnost dostat povolenku.Adept je ten co se připravuje na zkoušku z myslivosti.Až ji udělá je z něj myslivec(hotový chlap)a teprve dostane povolenku.Určitě to myslel dobře ,akorát špatně napsal.Když sem dělal adepta dostal sem patrona zrovna hospodáře.Výborný chlap v klidu všechno vysvětlil.Pak přišel druhý hospodář rapl který na mladé řval nadával jim do p--í,div je nekopal doprdele.Takový naučí leda hovno,a mladému se pobyt v takové společnosti zprotiví.To samé ve škole.Měli sme učitele který mluvil nahlas, a zřetelně(pak sme se dověděli že je původem němec, a učil někde na škole hluchoněmé)hodně gestikuloval a běhal po celé třídě.Všechno naučil, i ti nejhorší žáci měli max za 2, a získal si pozornost že nikdo nezlobil.Pak tam byl cvok který by nás jen mlátil,a nic nenaučil.Když sem měl asi dvacet let v myslivosti zasebou, potkal jsem v revíru nového člena(byl starší než já,a který evidentně zkoušky koupil )ukazoval na stračí hnízdo ,a ptal se jestli vím který pták si to vybudoval(to bylo asi všechno co znal)říkal sem si vole to bych se měl ptát já tebe.
Lovec zabíjí jednou ranou.
Petr1970
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1867
Registrován: úte 26.1.2010, 9:46

Re: Nábor nových členů - jak je to u vás?

Příspěvek od Petr1970 »

u nás - rok hostování, ale povolenka je neomezená (jako všichni ostatní), všichni mají "všechno" napsané - menší sdružení..

jako poadeptovi mi bylo řečeno: střílet můžeš všechno co máš napsaný bud soudnej, zeptej se, někdo tam s tebou dojde se na to podívat, nech to radši odejít když nevíš (takovejch ještě přijde)

a co se týče "slovení" (ulovení) něčeho - bylo mi řečeno - každej kdo ti bude nadávat žes střelil něco špatně - at si každej šáhne do svědomí - kolikrát to ani radši nepřiznaj, autonehody, psi jim to strhávaj na každým honu....
- chybama se člověk učí, když se z toho poučíš a ty chyby neopakuješ... to neřeš, učenej z nebe nespadl.. a co sem střelil na hraně, tak - i kdyb yto bylo červený tak co.. je to na hraně, rána byla dobrá, tak aspon tak

je teda fakt že se to snažím nezneužívat, spíš střílím mín (když si nejsem jistej), hlásím každou chybenou ránu atd..
ale už jsem se taky spletl, přiznal to všem - hlavu mi neutrhli a od tý doby vím že tu chybu už nikdy neudělám (na 99 procent)
ZKM 456
Fabarm Elos C
Beretta 682 special skeet (bez gold a bez E)
W-Vanguard, .308W, 4-16x50 Vortex PST
Uživatelský avatar
Lotr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2115
Registrován: úte 02.9.2008, 7:03
Bydliště: lounsko

Re: Nábor nových členů - jak je to u vás?

Příspěvek od Lotr »

Adept je uchazeč, začátečník v oboru. Může být adeptem na první lovecký lístek, stejně jako adeptem o vstup do spolku. Možná jsem se měl rozepsat víc, ale myslím jsem napsal jasně, že adepta, tedy adeptku - uchazečku o první lovecký lístek jsme zatím přijali jen jednu, ostatní byli hotoví myslivci. Ale je to v podstatě jedno, snažíme se být spravedliví a roční lhůtu má každý, jestli má mokré razítko na loveckém lístku, nebo ten lístek už drží 30 let. I staří, zkušení praktici dokážou udělat fatální chybu.
ZG 47 8x57 JS, IŽ27-EM-1C Sporting 12/76, ZP 50 16/70, CZ 858 Tactical, Astra A-100 9 mm, CZUB 584, model 4, 12/7x65R, Remington model ll, r. 20/65, IŽ 18 r. 20/70
Nikon D-3100
Uživatelský avatar
Reno
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 462
Registrován: pát 20.2.2009, 11:49

Re: Nábor nových členů - jak je to u vás?

Příspěvek od Reno »

Tim píše:No, to je hrůza... U nás je věkový průměr 32 let a jsme spíše taková rodina než klasické MS. Nábor nového člena vypadá tak, že se s ním projdu po honitbě, vezmeme ho na nějaké posezení (protože charakter člověka se nejlépe pozná v opilosti nebo ve vyhrocené situaci :-) ) a pokud se zdá, že bychom si mohli rozumět, je náš. Zaplatí členství, dostane povolenku a je to. Nemám rád ty řeči, že je nováček, že by ulovil něco co by neměl apod. Ustřelí se každý, a čím dříve, tím lépe - ty zkušenosti nejde získat jinak než lovem. Takový nadržený nováček navíc dokáže pěkně hnout plánem lovu, a tam, kde je hodně černé, je vyloženě nerozum mu bránit v lovení. Navíc mezi námi není taková ta typická vlastnost jménem závist. Pokud jeden druhému úlovek přejeme, není vůbec nic špatného na tom, aby si nově příchozí devatenáctiletý mladík ulovil třeba zlatého jelena. Omezovat někoho jen proto, že je nový nebo mladý je prostě pitomost a nejlepší způsob, jak se s někým rozhádat nebo ho odradit.
Hele, že vy máte honitbu v zemi krále Miroslava? :D Takový šlechetný přístup se jen tak nevidí, klobouk dolů :!: A tím se zase dostáváme ke známému rčení: Všechno je to o lidech. Každopádně kdyby mi někdo řekl, že budu mít zkušební dobu dva roky, po kterou budu moci chodit jen s brokovnicí, a navíc se budu muset přestěhovat, protože mi jejich honitba začíná až např. čtyři kilometry od baráku, tak ho pošlu... no přesně tam. :x
Tim
Zkušený diskutér
Příspěvky: 692
Registrován: úte 26.11.2013, 14:21
Bydliště: Mar. Lázně

Re: Nábor nových členů - jak je to u vás?

Příspěvek od Tim »

Reno - no my jsme právě doopravdy spíš taková rodina než sdružení. Je nás málo, takže máme hodně práce všichni, nikoho ani nenapadne někomu vyčítat že udělal v lese o posed více nebo méně. Navíc jsme navzájem velmi dobří přátelé a jeden druhému úlovek přejeme, nezávidíme si. To je obrovská výhoda. Já když slyším, jak si v jiných sdruženích močí na vnadišťa, ničí si fotopasti a hádají se na schůzích, je mi těch lidí líto...

Dalas- chystám na letošní rok (druhá polovina Května) takovou neobvyklou mysliveckou akci. Určitě hodím info sem na fórum do událostí, až tedy doladím detaily, no a pokud budeš chtít a mít čas, rádi Tě - a nejen Tebe - u nás přivítáme ;-)
Motivační citát pro tento den:

Vykašli se na motivační citáty, nalej si sklenku Jamesonu a pusť si pořádnej metal!!!
Toman
Častý návštěvník
Příspěvky: 73
Registrován: pon 07.4.2014, 16:10

Re: Nábor nových členů - jak je to u vás?

Příspěvek od Toman »

Docela se to tu zvrtlo, což jsem nechtěl. No dobře, alespoň vidíme jednotlivé názory všech na všechno :)

Nechytejte se pořád toho sdružení, kde se chodí 5 let na tvrdo s brokovnicí a starej musí položit život pro mladýho...takových spolků by se snad napočítalo na prstech jedné ruky - co mám prolustrované své okolí (asi 8 sdružení), tak je to většinou všude stejné, nějaká ta roční adeptura, omezení atd.
Ty špatné vlastnosti co tu popisujete, se stejně většinou projeví za pár let a ne hned při té adeptuře. Za ten rok se adept ani pořádně nerozkouká, nikoho pořádně nepozná, konec konců to je pár akcí - dejme tomu 4 brigády, 2 hony, leč, 5 schůzí. Na schůzi sedí v koutě, protože do ničeho nemůže mluvit, na brigádách bude makat jako barevnej a na honu bude hodně opatrný aby něco nezkazil. Ty špatné vlastnosti se začnou projevovat až tak cca po 5 letech, kdy začíná být pevnější v kramflecích, pálí jako o život, nechodí/nedělá na brigádách, začne být drzý/arogantní atd. Takže si myslím, že ani 2 roky adeptury by nic neovlivnily. Mě ale když někdo nesedí, tak je to většinou hned jak ho vidím a poté už se veze :lol:
Stále mi však nikdo neodpověděl, jak nenápadně přilákat novou krev do spolku?
Petr1970
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1867
Registrován: úte 26.1.2010, 9:46

Re: Nábor nových členů - jak je to u vás?

Příspěvek od Petr1970 »

.. já osobně říkám že to má jít přes "amatéry" (bavíme se o spolcích kde nic neni, zlatí jeleni a tak..)

přes psy, troubení - spíš shánět "sympatizanty" - takovej honec co jde 2x za rok a dostane za to guláš a pivo a bud ho to chytne nebo ne.. a i když nechytne - nemusí střílet jak o život, stačí když třeba maká, nebo mu stačí že má vyžití pro psa - prostě ho neprudí myslivci že chodí se psem po cestách (po cestách)..
natáhnout třeba i ženský - zkultivujou to, navařej, ..

ale záleží co v tom spolku je za lidi a co chtěj - přijít do nějaký bandy 80-tiletejch který mi budou říkat jak sem blbej a neschopnej a nic nemůžu a držet hubu v koutě - tak papá....

abych někde 5 let makal a "možná" si někdy střelil za 10 let na srnce - na to se asi většina lidí vyse...r...

myslivci potřebují sympatizanty - když se povede zlanařit mladýho od místního sedláka, je to pro sdružení 10x lepší než synáček zasloužilýho člena co nic nedělá... - realita
ZKM 456
Fabarm Elos C
Beretta 682 special skeet (bez gold a bez E)
W-Vanguard, .308W, 4-16x50 Vortex PST
Uživatelský avatar
Lotr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2115
Registrován: úte 02.9.2008, 7:03
Bydliště: lounsko

Re: Nábor nových členů - jak je to u vás?

Příspěvek od Lotr »

To je slovo do pranice, jak natáhnout ty mladé. Mladé dnes myslivost nezajímá, takhle mobil, tablet, to jo, ale běhat s flintou po lese a je-li to městské dítě, tak ani omylem, přeci nebude zabíjet zviřátka. Takže jedna cesta jsou rodinní příslušníci, hlavně potomstvo, které žije v prostředí a je do něj více či méně dobrovolně zataženo :D anebo přes sympatizanty, jak píše Petr, docela se divím, co je dnes mladých holek, co se přes psy loveckých plemen dostaly k myslivosti, prostě je to chytlo a nakonec se přihlásily do kurzu o první lovecký lístek, stejně tak kluci ze střelnic, chvílí střílí po asfalťácích nebo dělají díry do papíru a teď to vyzní trošku blbě, ale dostanou chuť si vystřelit do živého a do toho kurzu si podají přihlášku taky. Sedláci jsou samostatná kapitola, k tomu zemědělství myslivost prostě patří a co ze svého okolí znám, tak většina zemědělců jsou zároveň myslivci a to se dědí z generace na generaci.
ZG 47 8x57 JS, IŽ27-EM-1C Sporting 12/76, ZP 50 16/70, CZ 858 Tactical, Astra A-100 9 mm, CZUB 584, model 4, 12/7x65R, Remington model ll, r. 20/65, IŽ 18 r. 20/70
Nikon D-3100
Odpovědět