Nábor nových členů - jak je to u vás?

Vše o lovectví a myslivosti u nás (něco jako poradna)
Odpovědět
Uživatelský avatar
kojot
Zkušený diskutér
Příspěvky: 860
Registrován: úte 04.9.2007, 7:03
Bydliště: okres Blansko

Re: Nábor nových členů - jak je to u vás?

Příspěvek od kojot »

Dnešní mládež by chtěla všechno nejlépe hned. Udělat zkoušky a do roka mít zlatýho srnce (lépe pět), deset kusů vysoké a dvacet prasat. To pokud možno bez práce a zbytečných keců. Ideálně populárním způsobem - hromada-korba-hák-mrazák.

Spolek je uskupení vzniklé na základě svobodné vůle jeho zakládajících členů. Z toho vyplývá, že ho někdo kdysi založil, spravoval, vytvořil mnohdy nemalý kapitál a připravoval podmínky pro generační obměnu. Je tedy čistě na něm, kdy a za jakých podmínek tuto generační obměnu bude realizovat. :wink:

4Toman: zamýšlel jsem se nedávno podobně jako ty, načež jsem byl odhodlán podat inzerát o přijetí nového člena a udělat výběrové řízení. Nakonec se čtyři honci rozhoupali a šli do kurzu, tudíž se vše vyřešilo.
Kdo netermí s námi, termí proti nám
BwanaHunter
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1907
Registrován: úte 13.10.2009, 21:01

Re: Nábor nových členů - jak je to u vás?

Příspěvek od BwanaHunter »

Aaa jeeee. Ačkoliv se mezi mladé počítám asi už jen já sám, tak přesně tohle "jen si počkej mladej, to by takhle nešlo" úplně nesnáším. Měl jsem to štěstí, že jsem od mládí ve sdružení, kde od přijetí za člena mohli všichni všechno, povolenky se nepřidělovaly konkrétním členům "za zásluhy", kdo měl štěstí lovil, a když bylo splněno, byla stopka. Tak jsem svého prvního jelena ulovil, když mi bylo osmnáct let, a jsem dodnes rád a nemám pocit, že by mě to nějak deformovalo, zkazilo, nebo že bych si toho méně vážil. A je to tak dodnes. Zájemce si pošle žádost, o té hlasuje členská schůze, a pokud je přijat, stává se členem se všemi právy a povinnostmi.

Jinak taky úplně nechápu, co myslíte tím "když má zájem o myslivost jako celek a ne jen o lov, lov je třešinka na dortu". Tak skutečně asi jako Leon trávím v lese nejvíc času na lovu, a co je ten zbytek myslivosti? Že je potřeba nakrmit, opravit zařízení, projít revír co se kde děje? A nějaká ta brigádka jako šutr či stromky? No to jo, a?

kojot> ty otce zakladatele, to myslíš ty soudruhy, co zakládali sdružení v 50.letech a dneska je sere, že už nemůžou všem do všeho kecat, tak aspoň vymýšlí, jak to těm mladým otrávit, k tomu závist, aby si ten mladý náhodou nestřelil víc nebo líp než já, a na druhé straně pak brečí, že nemají mladou krev? Jo, rejpu, jasně, ale často mi to tak připadá.
S trofejemi je to jako s ženami. Nejlepší je ta příští.
Uživatelský avatar
kojot
Zkušený diskutér
Příspěvky: 860
Registrován: úte 04.9.2007, 7:03
Bydliště: okres Blansko

Re: Nábor nových členů - jak je to u vás?

Příspěvek od kojot »

No jistě, že soudruhy, jinak by žádné sdružení nikdy nevzniklo, nebýt soudruhů. Akorát ti naši ho založili až v roce 1978 o rozloze 2150 ha a udrželi ho s menšími změnami dodnes. Pane jo, to bejval pořádek. Málorážku měl jen hospodář, kulovnice jen politicky spolehliví stranící a zbytek mlátil prasata na hromadách S-balem. :lol: Teď mají všichni všechno a pořád mají pocit nedostatku. :shock:
Kdo netermí s námi, termí proti nám
BwanaHunter
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1907
Registrován: úte 13.10.2009, 21:01

Re: Nábor nových členů - jak je to u vás?

Příspěvek od BwanaHunter »

Kojot> no ono v 70.letech ti soudruzi stali taky za ho... "Porad maji pocit nedostatku" - jo, v tom je ten problem. Maji byt radi a vdecni za to co maji, to je pravda. Revir v tehle rozloze v dnesni dobe je dobry vykon, uznavam.
S trofejemi je to jako s ženami. Nejlepší je ta příští.
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3386
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: Nábor nových členů - jak je to u vás?

Příspěvek od dalas »

To je téma, který nemá jednoznačný závěry jak už jsem tu psal. Tam, kde se mladý do sdružení nehrnou a přitom sdružení po tom, aby se hrnuli touží, tam musí vymýšlet různé pobídky a lákadla a být vděční za to, že přijali polovičního pytláka. Naproti tomu ve sdruženích, v jejichž místě působnosti je dostatek zájemců mohou být normy přijetí tvrdší, a i přes to je příliv nových členů dostatečný. Jedno ale musí platit. Pokud je přijat za člena, má veškerá práva i povinnosti, plynoucí ze stanov. Ve stanovách jsou i sankce za neplnění povinností. A tím se vracím na začátek. Tam kde je nouze, musí být stanovy měkčí a tam kde je přetlak mohou být tvrdší.
Jedno tu ale opomíjíme. Velkou roli také hraje struktura majitelů pozemků v honitbě a podmínky pronájmu. Je jiná situace, je li v honitbě např. 150 majitelů honebních pozemků s nájmem 10Kč/ha/rok a jiná, jde-li o honitbu LČR s nájmem 500 000,- Kč/rok.
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
Petr1970
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1867
Registrován: úte 26.1.2010, 9:46

Re: Nábor nových členů - jak je to u vás?

Příspěvek od Petr1970 »

mě taky přijde správnější že "střílí každej" - nováček i starej - chyby bych tak nějak neřešil jak jsem už psal, kdo ze starejch může hodit kamenem... (a že jím občas hází fest)

samořejmě jsou výjimky typu životní jubilea atd..

ale prostě je tolik kusů, povolenku maj všichni, až se nastřílí tak stopka - kdo chce tak si to nachodí, kdo nechce at ne"pyskuje"...

stejný jako s masem - přijde mi naprosto logický že pokud to jde (neřeší se prodej) - co kdo střelí je jeho - žádný příděly těch co nechoděj atd.. (s přístupem ke starším členům atd.)

abych po někom kdo si nachodil 3 selata chtěl "podíl" to bych se musel propadnout studem a rozhodně mu je nezávidím - mám povolenku, mám prostor, tak co...
ZKM 456
Fabarm Elos C
Beretta 682 special skeet (bez gold a bez E)
W-Vanguard, .308W, 4-16x50 Vortex PST
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3386
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: Nábor nových členů - jak je to u vás?

Příspěvek od dalas »

Petr1970> tímto systémem by jsme měli u nás odstříleno ani ne za týden a zvládl by to jeden člen. :wink:
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
Petr1970
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1867
Registrován: úte 26.1.2010, 9:46

Re: Nábor nových členů - jak je to u vás?

Příspěvek od Petr1970 »

a byl by to problém? :-)
u nás to vychází třeba "srnec na osobu" průměrně.. a když sem rok nestřelil tak mi to žíly netrhalo:-)
ZKM 456
Fabarm Elos C
Beretta 682 special skeet (bez gold a bez E)
W-Vanguard, .308W, 4-16x50 Vortex PST
BwanaHunter
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1907
Registrován: úte 13.10.2009, 21:01

Re: Nábor nových členů - jak je to u vás?

Příspěvek od BwanaHunter »

Petr>. No je rozdil, jestli chybu udela nekdo jednou za cas, a znas ho a vidis na nem, ze ho to samotneho stve, a treba i chapes proc se spletl, a kdyz nekdo dela "chyby" tim, ze na to proste sere a streli co vyleze. Takoveho nepotrebujes. Ale za sebe jsem takovych moc nepoznal. Nicmene Proto musi byt pravidla s moznosti postihu takoveho chovani. Ale chtit sbirat povolenku za kazdy omyl je samozrejme nesmysl.
S trofejemi je to jako s ženami. Nejlepší je ta příští.
Petr1970
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1867
Registrován: úte 26.1.2010, 9:46

Re: Nábor nových členů - jak je to u vás?

Příspěvek od Petr1970 »

ano, od toho je stanova a vylučování atd..

ale nedávat mladejm povolenku a řešit to nějakejma "otrkáním, 5 lety, zásluhama".. to je podle mě blbost...
ZKM 456
Fabarm Elos C
Beretta 682 special skeet (bez gold a bez E)
W-Vanguard, .308W, 4-16x50 Vortex PST
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3386
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: Nábor nových členů - jak je to u vás?

Příspěvek od dalas »

Petře, asi byl. Dotyčný loví kvůli prachům a co uloví, to prodá. Už tak je pro něj všechno žebrák. Ale Ty píšeš, že kdo si co střelí, je jeho, a loví se do stopstavu a co se střelí to se tak nějak neřeší. To by museli všichni, kdo něco chtějí ulovit, vyrazit hned, jak dostanou povolenku do ruky. Nebo jsem to blbě pochopil? No, ale jak jsem psal, jestli vám to vyhovuje a funguje to, tak proč ne.
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
Petr1970
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1867
Registrován: úte 26.1.2010, 9:46

Re: Nábor nových členů - jak je to u vás?

Příspěvek od Petr1970 »

neříkám že se to neřeší (jako že by střílelo proti zákonu)..

reagoval jsem na to, že se mladí nenechají střílet, nebo se jim dává jen brokovnice, nebo .....
když ten člověk je svéprávnej a chová se normálně, tak podle mě si důvěru zaslouží ...

a každý někdy udělal chybu, takže vozit se po mladým že "střelil červeně" je podle mě blbost - když to vidí, poučí se - učenej z nebe nespadl a ti současní mistři otázka co udělali a jak se chovají v soukromí (jak říkám, strhávání srnčího psy, nahánění lidma, baterky, střelba u krmeliště..) ..


je plán, povolenku má každý - není to tak že první týden padnou všichni srnci... kdo střelí nahlásí, průběžně se informují ostatní takže každý ví kolik chybí... když v červenci nejsou srnci "odstříleni" tak vůbec nikdo neřeší kdo si co střelí druhého, třetího..
ZKM 456
Fabarm Elos C
Beretta 682 special skeet (bez gold a bez E)
W-Vanguard, .308W, 4-16x50 Vortex PST
vesrad
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 311
Registrován: čtv 14.1.2010, 19:25
Bydliště: Olomoucko

Re: Nábor nových členů - jak je to u vás?

Příspěvek od vesrad »

To je těžký najít jednoduchý řešení, když každý sdružení je jiný.
Kámoš mi v práci říkal, jak to mají "výborný", povolenku mají všichni a loví se do plánu - v praxi to znamená, že tři členové, co jsou v důchodu/nezaměstnaní vyrazí 16.5. ráno, do večera mají splněný plán a on než najde čas mezi prací a rodinou, tak zase může chodit jen s dalekohledem bo plán je hotov...
U nás je to zase opačný - už asi třetí rok plním plán jedničky sám, ostatní to nějak nebere a ještě na mě divně koukají, jestli toho konfla/špičáčka 3 cm není škoda, když je srnčího "tak málo". Dvojku a trojku (reálně) a holou (dle výkazu) nám úspěšně odloví auta.
ZKM 452 Varmint .22LR
IŽ 58 16/70,16/70; Brno 801 12/70,12/70
ZG 47 "Kuna" .35 Whelen, CZ 557 .308 win

(Kdysi Německý křepelák, Bordík, Blaser ES67 7x65R,12/70; CZ 550 Varmint .308 win,ZK 99 "Hanák Brno" 6,5x55SE)
Uživatelský avatar
kojot
Zkušený diskutér
Příspěvky: 860
Registrován: úte 04.9.2007, 7:03
Bydliště: okres Blansko

Re: Nábor nových členů - jak je to u vás?

Příspěvek od kojot »

Taky nefandím lovu dle "odslouženého věku". Jakmile se žadatel po roční zk. době stane členem, má veškerá práva a povinnosti, jako ostatní. Plán plníme tak, že 2 a 3 VT je přidělena dle pořadníku a chovatelských úsekú /jsou tři/. Holá dle nároku na podíly. Chovatelské úseky jsou od toho, aby se ostřel vzhledem k výměře odehrával plošně a na základě výskytu zvěře. Toto omezení platí výhradně pro srnčí, jinak povolenka platí pro celou honitbu. Rozhodně nejsou úseky od toho, aby ti mohli lovit tam, tamti jen támhle. Povolenka na srnce propadá k poslednímu srpnu a loví všichni v daném úseku zbývající počet kusů. Přidělená holá propadá po 30. 11 ve prospěch MS.
U srnců se stávalo, že se plán plnil na poslední chvíli a fungovalo to stylem "pojďte mi pomoct" (akorát to pomocnící neměli v povolence), tímto se to odstranilo a je to alespoň legální. Navíc je teď drtivá většina srnců odlovena před a v průběhu říje, což považuji za naprosto ideální. Holá je takto stanovena proto, jelikož v prosinci každoročně zbývalo i 15 kusů k odlovu, plán se pak plnil všelijak a za každou cenu :twisted: . Nejvíc mě sr..o, že v době, kdy se začíná u srn vyvíjet plod a u srnců počíná parožení, je na zvěř vytvářen velký lovecký tlak. Teď je hlavní období lovu holé nasměrováno na období přebarvování - přelom září/říjen a děje se mnohem lepší průběrný odstřel. Zkrátka každý to máme jinak.
Kdo netermí s námi, termí proti nám
Uživatelský avatar
Lotr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2115
Registrován: úte 02.9.2008, 7:03
Bydliště: lounsko

Re: Nábor nových členů - jak je to u vás?

Příspěvek od Lotr »

dalasi čteš mi myšlenky. Napadlo mě to v souvislosti s debatou o době, kterou strávím v honitbě lovem a různými mysliveckými pracemi. Pokud jsem v revíru, kde platím dnes obvyklé stotisícové nájmy, jdou brigády stranou a loví se, ať individuálně, nebo společně, neb naháňka pro platícího hosta představuje spoustu času a práce. Pokud jsem v revíru - já - kde je nájem víceméně symbolický, můžu si vykládat svoje teorie o tom, že lov je třešničkou na dortu, protože mi nikdo nebrání ani lovit, ani okopávat myslivecké políčko. O složení druhů zvěře v revíru nemluvě, jiný je tlak na lov např. se sičí zvěří a s honitbou v pronájmu od LČR, kde nesplnění plánu lovu znamená výpověď smlouvy, jiný je tlak na lov našem spolku, kde musíme "pouze" splnit plán lovu srnčí.
ZG 47 8x57 JS, IŽ27-EM-1C Sporting 12/76, ZP 50 16/70, CZ 858 Tactical, Astra A-100 9 mm, CZUB 584, model 4, 12/7x65R, Remington model ll, r. 20/65, IŽ 18 r. 20/70
Nikon D-3100
Odpovědět