Maskování při lovu

Vše o lovectví a myslivosti u nás (něco jako poradna)
cr001
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 272
Registrován: úte 17.5.2011, 15:55

Maskování při lovu

Příspěvek od cr001 »

V poslední době trochu přemýšlím o maskování při individuálním lovu - spíš pří šoulačce a čekané (nemluvím o společném lovu). Jde mi hlavně o maskování obličeje případně celé siluety hlavy, protože je to charakteristický tvar, na který může zveř reagovat i bez pohybu. V obchodech je docela široká nabídka, tak něco zkusím vybrat. Máte někdo zkušenosti? Používáte?
Uživatelský avatar
Leon
Moderátor
Příspěvky: 2773
Registrován: sob 23.9.2006, 16:51
Bydliště: kousek od M.B.

Re: maskování při lovu

Příspěvek od Leon »

Kup si síťku jestli ti nerostou fousy a hlavně rukavice pak když budeš umět být ticho a využívat vítr tak ti dojde zvěř hodně blízko :wink:
CZ 550 american 308win.
cr001
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 272
Registrován: úte 17.5.2011, 15:55

Re: maskování při lovu

Příspěvek od cr001 »

Leon: fousy si holím a už docela dlouho - takže tenhle způsob maskování mě nebere, myslivost dělám asi 25 let, takže o tichu a větrech radit netřeba :D
Právě po mnoha zkušenostech si to maskování hlavy chci pořídit. V naší honitbě (převážně pole) je člověk totiž pořád hodně na očích, resp. světlech, takže každá pomoc dobrá
Uživatelský avatar
Leon
Moderátor
Příspěvky: 2773
Registrován: sob 23.9.2006, 16:51
Bydliště: kousek od M.B.

Re: maskování při lovu

Příspěvek od Leon »

Ta síťka na klobouk je perfektní když ostříhám fousy a hlavně to chce mít rukavice.Naposled ke mě došel srnec když jsem stál u vrbičky až na dva metry a po několika minutách co se u mě v klidu pásl si mě začal prohlížet a po dalších pár minutách když došel asi na metr mě seřval a pomalu odešel :lol:
CZ 550 american 308win.
Toman
Častý návštěvník
Příspěvky: 73
Registrován: pon 07.4.2014, 16:10

Re: maskování při lovu

Příspěvek od Toman »

A co si zkusit něco vyrobit? Já mám několik krycích oděvů, na zimu, na jaro+podzim a na léto. Na zimu je to odbarvená kombinéza, stejně tak bílé rukavice a na hlavě bílá kukla - vše jsem odbarvil v savu. Zůstaly na tom trochu stopy, ale vypadá to hodně přirozeně (jako větvičky). Na jaro, léto a podzim mám ušité něco jako "hejkala". Z vyřazeného oblečení různých přírodních odstínů jsem nastříhal proužky a ty na jednom konci přišil ke starší bundě a ke starému klobouku. Na jaro a podzim mám bundu do zeleno hněda a ta druhá na léto je do zeleno žluta. Nestálo to nic a funguje to dobře. Používám to k lovu lišek vábením a pokud se člověk nehýbe, tak je liška schopná přijít tak blízko, že by se dala pohladit.
Jiří K.
Zkušený diskutér
Příspěvky: 718
Registrován: čtv 17.1.2008, 6:55
Bydliště: Ostrava

Re: maskování při lovu

Příspěvek od Jiří K. »

Nevím Leone, fousy jsou určitě lepší než oholená tvář, ale maska či síťka jsou úplně jiná úroveň.
Osobně používám nejčastěji něco takového:
http://www.militarysklad.cz/sala-baracu ... tAodbBQAhw
Kromě šály se to dá použít i jako ručník, obvaz a pod. Volné konce jdou přehodit přes klobouk a tím dosáhneš rozbití postavy.
Pole jsou problém, pokud tedy nešouláš kolem nějakých remízků či lesa nebo vzrostlé kukuřice. Tady musíš na všecky čtyři jinak je to jak pěst na oko. Co se mi osvědčilo je přiblížení k zvěři krytý za batohem. V slovenském časopise Lovu Zdar byl nějaký přejatý článek s francouzského časopisu a tam k tomu využili nějaký lovecký deštník.
http://www.sportsmansguide.com/product/ ... ?a=1182626
BwanaHunter
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1907
Registrován: úte 13.10.2009, 21:01

Re: maskování při lovu

Příspěvek od BwanaHunter »

Cr001> zeptal jsi se a dostal dobrou odpoved a radu, tak se necil...

Maska/rouska a rukavice jsou zaklad. Zver nas podle me identifikuje podle tech trech bilych fleku vic nez podle siluety. Opakovane stacilo, ze jsem mel zakrytou tvar a ruce, jinak normalni obleceni, a zver jsem nijak nestval, v nekrytem terenu si jen prohlizela, coze to tam je. srnci, danci i mufloni. Mam takovou tu masku na hlavu, co vypada jak arabska burka, jen je to z maskovaci sitky, a rukavice z tehoz. Hejkal je pak samozrejme o level jinde, v tom se da sednou doprostred louky a zveri je to fuk. Vyrobit se da samozrejme ledacos, ale hejkala jsem koupil co maji airsoftaci, kde neni potreba aby odolal sniperske optice apod, nevim uz presne co stal, ale myslim kolem 1000 kc. Za to by se mi s tim delat nechtelo...
S trofejemi je to jako s ženami. Nejlepší je ta příští.
cr001
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 272
Registrován: úte 17.5.2011, 15:55

Re: maskování při lovu

Příspěvek od cr001 »

Oblečení jde samozřejmě různě upravit - to už mám nějaké experimenty za sebou a asi také před sebou protože pořád je co vylepšovat. Ale samovýroba něčeho na hlavu je problém vhodného materiálu (lehká vzdušná průhledná látka nebo síťovina) - takže jsem pátral a už mám vybráno: http://www.fotopomucky.cz/deerhunter-3d ... dukt-4809/
Tohle bych sám neušil :wink:

Bwana: ja se nečilím, anžto jsem to pochopil v dobrém a proto jsem tam dal ten xichtík
cr001
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 272
Registrován: úte 17.5.2011, 15:55

Re: maskování při lovu

Příspěvek od cr001 »

Způsob pohybu je asi také určitý druh maskování - zatím to řeším klasicky po čtyřech nebo plížení. Kdysi dávno jsem četl o způsobu a la pavouk (po čtyřech ale naopak - břichem nahoru). Ovšem tohle jsem zatím nějak neměl chuť zkoušet a taky neznám nikoho, kdo by to dělal, přestože to prý funguje. Zvěř by na to možná nereagovala, ale já vidět takhle někoho lézt po poli, tak mám záchvat smíchu.....
BwanaHunter
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1907
Registrován: úte 13.10.2009, 21:01

Re: maskování při lovu

Příspěvek od BwanaHunter »

Cr> chapu, ze videt nekoho, jak dela pavouka, je na vymenu trenyrek, ale je to dobry zpusob, jak si neorvat flintu a byt rychle pripraveny ke strelbe, kdyz se situace zmeni. Staci sednou a vzit kver. Fyzicky je to ale narocnejsi.
Na lezeni po ctyrech jsou dobry nakolenky. Modelky maji takticky vojensky model Delta force, ale uplne v pohode jsou dlazdicsky z obchodu s naradim...:-))
Ta maska co jsi daval odkaz bude dobra, ale pro me by na ni bylo moc bordelu a hlavne ta sitka pres oci by mi dost vadila. Mam ji na masce od hejkala, tak vim o cem mluvim. Mam podobnou, ale neni 3d, jen z lehke sitky s camo vzorem a na oci ma ovalnou diru. Funguje uplne v pohode a pro me prijemnejsi a praktictejsi... Kdyz bys chtel byt jo hardcore, muzes okoli oci zacernit maskovacim kremem na oblicej. To muzes ostatne cely oblicej a pak nepotrebujes ani masku ...:-)
S trofejemi je to jako s ženami. Nejlepší je ta příští.
BwanaHunter
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1907
Registrován: úte 13.10.2009, 21:01

Re: maskování při lovu

Příspěvek od BwanaHunter »

Jo, k tomu pohybu, cim jsem starsi - ackoliv jsou tu taci vousaci, co me oznacuji za cucaka :lol: :lol: , jsem linejsi nekde podnikat nejake akrobacie, kdyz to tedy kurna nestoji za to, tak pouzivam to, ze normalne jdu po dvou, ale lehce pokrceny v kolenou, kolebam se ze strany na stranu, trochu, nohy trochu od sebe, aby byla videt mezera "mezi behy", pripadne zvednout ruce nahoru do V jakoby parohy. Cele to ma imitovat pohyb a siluetu jelena nebo danka, narozdil od typicke postavy a chuze cloveka. Chce to mit ten cumak schovany, aby v tom nesvitil. Za plneho svetla jsem to asi ani nezkousel, ale za sera, mesice apod. to slusne funguje i na uplne otevrenem terenu, dojdes na dostrel...

Ale taky je dobry, kdyz te nikdo neuvidi, taky by se mohl posrat... :lol:
S trofejemi je to jako s ženami. Nejlepší je ta příští.
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: maskování při lovu

Příspěvek od pufr »

Jsem někdy předloni zakopl o tohle pončo (za dobrou cenu) a celkem spokojenost

http://www.swedteam.com/leafcamo-poncho-woodtm.html

vejde se to do velké kapsy (u starších Chevalier bund třeba) ale ráno to zpravidla navleču už u auta, styl pohybu " pomalu se sunoucí kupka listí", srnčí začne panikařit až tak na 40 m (ne vždy pravda), v trní je dobré spodek "sebrat" do ruky a strčit do kapsy ...
Ve spojení s trojnožkou Primos II. generace (liška na 190 m vestoje, bez jiné opory není problém) se nemusím už ani plazit :?

2Bwana - ta síťka před ošima mě celkem štve, ale nechal jsem jí tam :)
Pufr
Uživatelský avatar
Leon
Moderátor
Příspěvky: 2773
Registrován: sob 23.9.2006, 16:51
Bydliště: kousek od M.B.

Re: maskování při lovu

Příspěvek od Leon »

Mám tuhle a když to natáhnu na klobouk se širokou krempou tak je přes to dobře vidět http://www.vseprolov.cz/vystroj/klobouk ... -6442.html
CZ 550 american 308win.
Uživatelský avatar
Leon
Moderátor
Příspěvky: 2773
Registrován: sob 23.9.2006, 16:51
Bydliště: kousek od M.B.

Re: maskování při lovu

Příspěvek od Leon »

Ještě k rukavicím měl jsem několikery lovecký a všechny se vytahali a pak mi vadily.Pak jsem z nouze použil pracovní http://www.krok-hranice.cz/produkt/1839/hyflex-11_840 a pohoda jenom jsem si už několikery propálil cigárem :D
CZ 550 american 308win.
Jiří K.
Zkušený diskutér
Příspěvky: 718
Registrován: čtv 17.1.2008, 6:55
Bydliště: Ostrava

Re: maskování při lovu

Příspěvek od Jiří K. »

Pavouk je super, ale fyzicky dost náročný.
Nejlepší jsou síťované masky co končí pod očima.
http://obchod.progles.cz/seeland/seelan ... maska-1448
V kuklách či moskytiérách se člověk dost potí, ty se vyplatí jen při náletech komárů. Mně se přesto taky velmi špatně střílí.
Co se mi osvědčilo je toto, ale není to na teplejší dny :
http://www.e-myslivost.cz/detail/odevy/ ... satek.html
Pončo či hejkal je dobrý na lov "škodné" či holubů, na spárkatou mně to přijde zbytečné.
Odpovědět