Otrava psa - hnojiva

Pejskové a jejich výcvik
Odpovědět
Uživatelský avatar
sw_fox
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 182
Registrován: pon 04.12.2006, 9:25
Kontaktovat uživatele:

Otrava psa - hnojiva

Příspěvek od sw_fox »

Tak jsem vážení zažil dnes ráno docela hnusný kynologický zážitek, šli jsme s mým 9-měsíčním štěnětem ABJ na procházku na škodnou a tak obhlídnout honitbu, po lehku pěkně s dvacítkou brokovničkou, sem tam střelím, psovi to nevadí a těší ho to..... prostě pohoda. Šel jsem krajem mladého dubí, vlevo pole s ozimem, vpravo les. Štěňák se choval vzorně, sem tam maličko odběhl, na zavolání se vrátil, prostě pohoda. Došli jsme asi 200m od prvního kontaktu s polem a pes začal zvracet, říkal jsem si, "to máš zato, žes zas sežral kočkám nějakou myš...." (u nás je pokud vím nikdo netráví, takže jsem neměl strach), ušli jsme dalších 100m a pes se nějak podezřele držel u nohy a nejevil zájem ani o stopu, kterou jsme přešli, to už bylo divné, říkal jsem si, že mu asi není dobře po nějaké té myši a zvracení, že půjdeme domů, cestou jsme si zkrátili cestu přes pole, a pes si dvakrát na 50m lehnul, očividně úplně vyčerpaný, skelný pohled atd...... docela jsem se vyděsil, napadla mě nějaká ta otrávená myš, nebo ještě něco horšího. Rychle jsem chytil psa do náruče (a už je to docela klacek) a docela svižně jsem mazal k domu (cestou jsem uvažoval, jestli nebude rychlejší ho přivázat ke stromu a rychle skočit do L200 a rovnou pro něj a k veterináři. Nakonec mi ho bylo blbé nechat na místě a běžel jsem i s ním (docela makačka), pes už mi usínal v náruči, sem tam kouknul ale ani srnčí na 5m ho nevyvedlo z letargie. Prostě děs běs.... Jak jsem doběhnul domů a chtěl rovnou skočit do auta, napadlo mě zavolat veterináři, kterého mi poradil kdysi kamarád jako lékaře poslední záchrany, když je pes rozbitý od prasete nebo podobná krizovka (očkování a podobnou prevenci jsme zatím řešili tam kde chodíme s britskou černou kočkou). Pan doktor byl naprosto skvělý, řekl jsem mu příznaky a ani jsem nemusel pokračovat, zastavil mě s tím, že se jedná o dusíkaté hnojivo které slízl z pšenice, pes jej už má v krvi (takže pumpování žaludku a podobné věci už nemají cenu, navíc se pes opravdu hodně vyzvracel), působí na nervovou soustavu a teď spíš pomůže klid, tekutiny a dvě lžičky medu jako antioxidantu a energie. Psa jsem položil, donesl med (mezitím už se pes trochu vzpamatoval), med slízal a za hodinu už byl očividně lepší. Musel jsem odjet na cca 2 hodiny do Brna k soudu (jako obhájce) a když jsem se vrátil, byl už docela veselý a hravý, udělali jsme krátkou procházku po vsi a cyklostezce a dal jsem ho zase odpočívat. Během dne jsem si zavolal místním zemědělcům a fakt, hnojili před 10 dny, ale od té doby nepršelo...... takže tak.... víckrát zažít bych to nechtěl.......
Sportovní střelba, myslivost, motorky.
Uživatelský avatar
Georg.H
Zkušený diskutér
Příspěvky: 861
Registrován: ned 23.12.2007, 23:43
Bydliště: Slezsko
Kontaktovat uživatele:

Re: Otrava psa - hnojiva

Příspěvek od Georg.H »

no ještě že to tak dopadlo...
kabát
Zkušený diskutér
Příspěvky: 600
Registrován: úte 01.12.2009, 19:11

Re: Otrava psa - hnojiva

Příspěvek od kabát »

To je dobře, že to dopadlo dobře.
Díky za příspěvek, rada se může se hodit i nám.
VOK - HB - 223 Rem - 6,5 x 55 SE - 7 x 65 R - 308 Win - 9,3 x 74 R -
niva
Častý návštěvník
Příspěvky: 83
Registrován: úte 14.12.2010, 21:02

Re: Otrava psa - hnojiva

Příspěvek od niva »

Zdravím,
nezáviděníhodný zážitek, ale konec dobrý takže všechno dobře. Také jsem si v neděli všiml pohnojených polí, kde se mi pes pohyboval, ale nějaké potíže jsem naštěstí nezaznamenal.
Popsaný problém s jeho příznaky a následné řešení (dobrá rada od MVDr.) stojí za zapamatování.
niva
Uživatelský avatar
sw_fox
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 182
Registrován: pon 04.12.2006, 9:25
Kontaktovat uživatele:

Re: Otrava psa - hnojiva

Příspěvek od sw_fox »

Zlatá kejda, pes se v tom sice vyválí a smrdí jak prase, ale nic se mu nemůže stát......
Sportovní střelba, myslivost, motorky.
Uživatelský avatar
suhl
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 206
Registrován: stř 29.5.2013, 11:21

Re: Otrava psa - hnojiva

Příspěvek od suhl »

Foxi dík za radu, u nás ledkovali už před 14ti dny a jelikož nepršelo, granulky leží stále na poli.
Steyr Mannlicher mod. M 8x57 JS
Steyr Mannlicher mod M 7x64
Mannlicher Schoenauer 8,2x56 MS
Uživatelský avatar
lörinc
Zkušený diskutér
Příspěvky: 962
Registrován: čtv 24.5.2007, 17:33
Bydliště: Prostějovsko

Re: Otrava psa - hnojiva

Příspěvek od lörinc »

Konec dobrý, všechno dobré. Ale není to jenom ledek, bacha na to. Mě pár let zpátky takhle odpadla fouska. Naštěstí jel okolo kolega myslivec autem a svezl mě k rybníku, kde se pes napil a bylo to lepší. Takže na sajrajty bacha.....
Sauer 101, .30-06, Tikka T3 Varmint .243 win.+Nikon Monarch E 2,5-10x56 Ill, ZG 47 8x57 JS, ZG 47 8x60 S, ZKM 455 22 LR+Delta 4x32AO, UB 12/12, Gustav Tichý 16/16
Odpovědět