Vyhláška 362/2013.

Veškerá legislativa ohledně lovectví a myslivosti
Odpovědět
Uživatelský avatar
Zdenek41
Zkušený diskutér
Příspěvky: 3179
Registrován: ned 24.9.2006, 16:01
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Vyhláška 362/2013.

Příspěvek od Zdenek41 »

Blíží se doba plánování.To co jsem si přečetl v té to vyhlášce mi nějak hlava nebere.Právník nejsem.Ale asi je to jen divně napsané... :wink:
Modelová situace 1022 ha kolik psů drobná a spárkatá NKS.Ty jejich nebo mě snad už zabíjou.Mám rád bud ano a nebo ne.Popisují drobnou,popisují spárkatou,ale nějak mi uniká to oboje.Spíš se mi to slovíčkaření nějak jednoznačně nedaří.
Pokud to chápu dobře tak do 3000ha 1norník,2pro drobnou a 2 s LZ pro spárkatou? Hlavně mě zajímá k vyhledávání spárkaté HZ a BZH?A dosledování spárkaté čistě BZ? :wink:
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3396
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: Vyhláška 362/2013.

Příspěvek od dalas »

Zdenku, záleží co máš normováno, zda jen drobnou, nebo jen spárkatou, nebo obojí. Pokud máš obojí platí to, kde je vyšší počet příslušných psů. Pro Tvůj případ 1022 ha
Drobná: 1. nejméně 2 psi se zkouškami z výkonu vyhledávání drobné zvěře, dohledání drobné zvěře a přinesení usmrcené, postřelené nebo jiným způsobem zraněné drobné zvěře [§ 14 odst. 1 písm. a)] a
2. nejméně 1 pes se zkouškou z výkonu norování [§ 14 odst. 1 písm. d)],
Spárkatá: 1. nejméně 2 psi se zkouškami z výkonu vyhledávání spárkaté zvěře a výkonu dosledování usmrcené, postřelené nebo jiným způsobem zraněné spárkaté zvěře [§ 14 odst. 1 písm. b) a c)] nebo nejméně 2 psi se zkouškami z výkonu vyhledávání spárkaté zvěře [§ 14 odst. 1 písm. b)] a nejméně 2 psi se zkouškami z výkonu dosledování usmrcené, postřelené nebo jiným způsobem zraněné spárkaté zvěře [§ 14 odst. 1 písm. c)] a
2. nejméně 1 pes se zkouškou z výkonu norování [§ 14 odst. 1 písm. d)],

§ 14 Bližší pokyny o používání loveckých psů

(1) V honitbě [§ 2 písm. i) a j) zákona] se používají lovečtí psi, kteří složili zkoušky z těchto výkonů:
a) vyhledávání, dohledání a přinesení usmrcené, postřelené nebo jiným způsobem zraněné drobné zvěře,
b) vyhledávání spárkaté zvěře u psů s kohoutkovou výškou do 55 cm,
c) dosledování usmrcené, postřelené nebo jiným způsobem zraněné spárkaté zvěře, nebo
d) norování.

(2) Pro účely této vyhlášky se rozumí
a) vyhledáváním - ochota a schopnost psa v určeném prostoru prohledávat terén a vyhledávat v něm živou zvěř drobnou i spárkatou,
b) dohledáním - sledování postřelené drobné zvěře bezprostředně po výstřelu nebo jiným způsobem zraněné drobné zvěře a její nalezení nebo nalezení této zvěře střelbou nebo jiným způsobem usmrcené, a to ve všech přírodních podmínkách,
c) přinesením - přinášení usmrcené, postřelené nebo jiným způsobem zraněné nebo usmrcené drobné zvěře, a to ve všech přírodních podmínkách,
d) dosledováním - sledování postřelené nebo jiným způsobem zraněné spárkaté zvěře a její nalezení nebo nalezení této zvěře střelbou nebo jiným způsobem usmrcené, a to ve všech přírodních podmínkách,
e) norováním - lov zvěře pod zemí,
f) spárkatou zvěří - daněk skvrnitý, jelen evropský, jelenec běloocasý, kamzík horský, koza bezoárová, muflon, prase divoké, sika Dybowského, sika japonský, srnec obecný, popřípadě los evropský, pokud jeho lov byl povolen podle zvláštního předpisu, 10)
g) drobnou zvěří - druhy zvěře vyjmenované v § 2 písm. d) zákona, které nejsou uvedeny v odstavci 2, popřípadě druhy zvěře vyjmenované v § 2 písm. c) zákona, pokud jejich lov byl povolen podle zvláštních právních předpisů. 12)

Pak to záleží na konkrétních výkonech, které jsou předmětem zkoušek LUP.
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Re: Vyhláška 362/2013.

Příspěvek od fesoj »

Pokud to dobře chápu, tak pro tu honitbu o výměře 1022 ha, kde je normována jak drobná, tak spárkatá zvěř, by mi teoreticky měli stačit 2 křepeláci s VZ a 1 jezevčík či teriér se zkouškou z norování. Nebo se mýlím ?
Kritériem pravdy je praxe.
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3396
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: Vyhláška 362/2013.

Příspěvek od dalas »

Taky to tak vidím. Je to minimální možný počet psů. Pokud budou třeba 2 ohaři s PZO, budou krom norníka potřeba další, aby to doplnili na vše požadované.
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Re: Vyhláška 362/2013.

Příspěvek od fesoj »

U nás na necelých 2000 ha dnes nemáme ani jednoho ohaře, nepočítám-li jednu fenu ČF bez zkoušek a bez vyhlídek, že by s ní majitel na nějaké zkoušky šel. Na co taky ? Zajíce v celém revíru bys spočítal na prstech, bažanty, koroptve ani kachny nemáme. A ohaře si do honitby bez drobné zvěře pořídí jen ten, pro nějž to je srdeční záležitost a nebude litovat času a peněz, aby ho k těm zkouškám jezdil připravovat někam, kde ještě nějaká zvěř je. U slídiče, který nepotřebuje vystavování, postupování a klid před zvěří, je všechno mnohem jednodušší - moje fena křepeláka viděla bažanta poprvé v životě na podzimkách a zvládla je v I. ceně. Navíc si již ani nepamatuji, kdy že jsme to naposledy dělali hon na drobnou - kde nic není, ani smrt nebere. Ale normované stavy zajíců v papírech jsou a proto by teoreticky měli být i psi s patřičnou kvalifikací. Ještě štěstí, že příslušný orgán SSM to nebere tak rigorózně a žádnými sankcemi aspoň zatím nehrozí.
Kritériem pravdy je praxe.
Odpovědět