jak vyhnat černou zvěř od pramene-kaliště

Vše o lovectví a myslivosti u nás (něco jako poradna)
Odpovědět
ovesely
Nový návštěvník
Příspěvky: 5
Registrován: sob 21.3.2015, 10:57

jak vyhnat černou zvěř od pramene-kaliště

Příspěvek od ovesely »

Zdravím, nejsem myslivec, ale potřeboval bych poradit co s černou zvěří, která ničí pramen s pitnou vodou, udělali si z něj kaliště. Už jsem okolí trochu vyčistil aby tam bylo více světla a méně houštin, ale možná existuje nějaký trik?

Pramen pramení v louce zdola nahoru - napadlo mě dát do pramene cihlu aby to pro ně bylo méně pohodlné - pomohlo by to? Nebo nějak značkovat okolí nějakým pachem?

Stačilo by mi kdyby se přesunuli o 50m vedle, kde jsou podobné podmínky, zamokřená louka.

děkuji moc za radu :D
rimar77
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1361
Registrován: ned 29.3.2009, 14:49
Bydliště: jižní čechy

Re: jak vyhnat černou zvěř od pramene-kaliště

Příspěvek od rimar77 »

pokud bránit formou repelntů je toho spousta např. http://www.pachove-ohradniky.eu/SADA-ST ... escription ale je třeba střídat
no a nebo si to oploť to pak fungovat bude :-)
ovesely
Nový návštěvník
Příspěvky: 5
Registrován: sob 21.3.2015, 10:57

Re: jak vyhnat černou zvěř od pramene-kaliště

Příspěvek od ovesely »

oplotit to nejde, je to ve volné přírodě. Pomůže vyčištění okolí od křovin? Budou to brát jako kaliště, když tam bude zdaleka vidět?
Tim
Zkušený diskutér
Příspěvky: 692
Registrován: úte 26.11.2013, 14:21
Bydliště: Mar. Lázně

Re: jak vyhnat černou zvěř od pramene-kaliště

Příspěvek od Tim »

Bojím se, že odstranění křovin nepomůže... Pachové repelenty by pomoci mohly, ale u prasat stoprocentní také nejsou. Jak je ten prostor velký?
Motivační citát pro tento den:

Vykašli se na motivační citáty, nalej si sklenku Jamesonu a pusť si pořádnej metal!!!
ovesely
Nový návštěvník
Příspěvky: 5
Registrován: sob 21.3.2015, 10:57

Re: jak vyhnat černou zvěř od pramene-kaliště

Příspěvek od ovesely »

jeden pramen 3x12m a druhý pramen s okolím 10x10m, jde jen o to dostat je od pramenů dál do koryta potoka, tam mi už nevadí (tedy vadí, ale chápu, že se s tím nedá nic dělat)
ovesely
Nový návštěvník
Příspěvky: 5
Registrován: sob 21.3.2015, 10:57

Re: jak vyhnat černou zvěř od pramene-kaliště

Příspěvek od ovesely »

když v okolí budou chodit lidi na procházku se psy, pomůže to alespoň trochu? Nebo přijdou v noci zase?
rimar77
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1361
Registrován: ned 29.3.2009, 14:49
Bydliště: jižní čechy

Re: jak vyhnat černou zvěř od pramene-kaliště

Příspěvek od rimar77 »

kalištit se ti boudou vesele dál křoví nekřoví psi nepsi todle na ně moc dlouho nezabírá domluv se spíše s myslivcem vyřež křoví a on ať s tam postaví posed jedině tak vidím tu možnost to ochránit až tam párkrát střelí odejdou
možná by šlo pokud je to tvůj pozemek natřít pár stromů někde dál od toho ve vlhkém prostředí bukovým dehtem ev jim tak vytvořit nové umělé kaliště že by pak případně změnili lokalitu ale ruku do ohně za to rozhodně dávat nebudu že to bude fungovat :lol:
Tim
Zkušený diskutér
Příspěvky: 692
Registrován: úte 26.11.2013, 14:21
Bydliště: Mar. Lázně

Re: jak vyhnat černou zvěř od pramene-kaliště

Příspěvek od Tim »

Já nevím. Prasata v noci přijdou znova určitě. Ale pokud je to takhle malé fakt by tam nešel ten plot udělat (ale musel by být hodně bytelný)? A jestli lidi chodí k tomu prameni, tak tam vrznout vrátka?
Motivační citát pro tento den:

Vykašli se na motivační citáty, nalej si sklenku Jamesonu a pusť si pořádnej metal!!!
ovesely
Nový návštěvník
Příspěvky: 5
Registrován: sob 21.3.2015, 10:57

Re: jak vyhnat černou zvěř od pramene-kaliště

Příspěvek od ovesely »

Je to přírodní prameniště bez stavebních prvků. Cihly nebo ostré kameny v bahně by jim mohly vadit?
Tim
Zkušený diskutér
Příspěvky: 692
Registrován: úte 26.11.2013, 14:21
Bydliště: Mar. Lázně

Re: jak vyhnat černou zvěř od pramene-kaliště

Příspěvek od Tim »

To jim vadit nebude, vyhrnou to ven...
Motivační citát pro tento den:

Vykašli se na motivační citáty, nalej si sklenku Jamesonu a pusť si pořádnej metal!!!
BwanaHunter
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1907
Registrován: úte 13.10.2009, 21:01

Re: jak vyhnat černou zvěř od pramene-kaliště

Příspěvek od BwanaHunter »

Taky myslim, ze odstraneni krytu moc nepomuze, budou se tam chodit rochnit v noci. Spis nez odpuzovat je od tohohle mista, bych zkusil navnadti, aby se jim libilo vic o ten kus dal, na te druhe louce (za predpokladu, ze tim nikomu nevznikne skoda a oba pozemky maji stejneho vlastnika, kteremu je jedno, jestli prasata chodi na tu nebo na tu stranu). Navnadit je, aby davala prednost druhemu mistu se da zkusit treba tim, ze jim kaluz posoli, pokud je okolo nejaky strom, natrit bukovym dehtem, ten dehet taky pomuze trochu navonet kaluz nebo blato kolem.... Ten strom pripadne taky dostane nejspis zahulit, takze pokud to neni na vlastnim, tak se domluvit...
S trofejemi je to jako s ženami. Nejlepší je ta příští.
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Re: jak vyhnat černou zvěř od pramene-kaliště

Příspěvek od fesoj »

Jednoduché a účinné řešení je natahat do kaliště co největší množství dlouhých a silných větví. Vycházím ze zkušenosti, že kaliště, do kterého větve samovolně napadaly, černá i vysoká opustula a vrátila se k jeho používání po jeho vyčištění. Je to logické - Ty si taky nevlezeš do vany, kde nebudeš mít pohodlí..
Kritériem pravdy je praxe.
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: jak vyhnat černou zvěř od pramene-kaliště

Příspěvek od pufr »

Ty mechanické zábrany dle Fesoje, bych viděl spolu s uvolněním okolních "nárostů" nadějně + ještě mi to připomenulo rozhovor, který jsem před cca dvaceti lety vyslechl na OÚ ve Stráži nad Ohří, kam si jakási velmi distingovaná dáma přišla postěžovat na škody zvěří na zahradě za její nově a draze zakoupenou vilou.

Obecní hajný, se kterým jsem tam měl sraz, vyslechl nářky i požadavky na pomoc atd. a říká:
"No já nevím, já mám zahradu přímo vklíněnou do lesa, kde je spousty divočáků. Tak se jen jdu každý večer projít kolem zahrady a v nejodlehlejším rohu zahodím kladivo a mám klid, škody žádné!"
Dáma se začla velmi podivovat: "Opravdu, to bych nevěřila, že zrovna kladivo takhle funguje, čím to je prosímvás???"
Hajný: "Ale ne, kladivo, to jako myslím, to, noóó, .... . Jako, že tam vykonám potřebu."
Paní: "Fakt, každý večer? A velkou prosímvás?"
Hajný: "Jó, jó velkou, to je jasný. ..."
Úplně vidím, jak tato opatření dáma "praktikovala", případně šikanovala rodinku :)

Zase je pravda, že zrovna kolem prameniště by tato "opatření" měla svá specifika - voda i vzduch by pak znenadání mohly mít sílu léčit i souchotiny :)
Pufr
Uživatelský avatar
Zdenek41
Zkušený diskutér
Příspěvky: 3179
Registrován: ned 24.9.2006, 16:01
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: jak vyhnat černou zvěř od pramene-kaliště

Příspěvek od Zdenek41 »

Je to vodní zdroj...., pokud dáš trojitý elektrický ohradník na pár dní budeš mít pokoj. Pokud si můžeš někde půjčit bateriový nejlépe na slepice. Bude to jen na sezonu než to toho knourka přestane něco brnět v hlavě. :wink:
Odpovědět