Liška - hájit nebo nehájit?

Vše o lovectví a myslivosti u nás (něco jako poradna)
Odpovědět
Uživatelský avatar
Zdenek41
Zkušený diskutér
Příspěvky: 3179
Registrován: ned 24.9.2006, 16:01
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Zdenek41 »

To Jakube máš můj plný souhlas.Dál psát nic nebudu opakoval bych se.
FOXCLEVER
Častý návštěvník
Příspěvky: 68
Registrován: úte 27.3.2007, 21:38
Bydliště: Moravskoslezský kraj

Příspěvek od FOXCLEVER »

:twisted: Zabrousil jsem po čase na li?čí téma a dovolím si prezentovat jeden, pro mě úplně nový poznatek, který jsem získal před několika týdny při služebním pobytu ve Francii. jelikož naši partneři se prozradili co by velicí lovci drobné zvěřem, nabízela se mi otázka " a jakpak francouzs?tí soudruzi válčí s liškama" ? To co jsem se dozvěděl mě poněkud vyvedlo z míry. Ve Francii a pota?mo ve španělsku s li?čí populací udělali krátký proces - tak jak se u nás vakcinuje tak se také vakcinuje i u nich, ovšem s tím rozdílem, že klasická vzteklina je doplněna hormony na omezení plodnosti. Během cca čtyř let se populace lišek dostala na historické minimum a na první predátorské místi postoupil norek americký. Víc k tomu snad není co dodat. :?:
Fery
Zkušený diskutér
Příspěvky: 977
Registrován: pát 22.9.2006, 21:16
Bydliště: Kolínsko

Příspěvek od Fery »

To není vůbec špatný nápad. :!: Možná, že by na to i ochránci slyšeli, protože to je humání omezení stavu na rozdíl od "hrozného" norování nevinných li??átek nebo "zavraždění" ocucané lišky.
:wink: :lol: :lol: :lol:
CZ550-3006 Sprg,ZZK601-223 Rem, ZK 99 6,5x57R, BS 9,3x74R/9,3x74R
Uživatelský avatar
Leon
Moderátor
Příspěvky: 2773
Registrován: sob 23.9.2006, 16:51
Bydliště: kousek od M.B.

Příspěvek od Leon »

tobě to vůbec nedocvaklo fery co :?:
Jirka83
Zkušený diskutér
Příspěvky: 566
Registrován: sob 16.6.2007, 19:15
Bydliště: Jičín
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jirka83 »

Pánové přidám se do debaty,
když jsem z myslivostí začínal, tak můj děda, kterej měl v Třeboni nastarost bažantnici, mi občas ukazoval, co liška dokáže, nebyl problém, aby jedna liška dokázala zabít za jednu jedinou noc 75 - 130 bažantů. Pro něho byla liška zamozřejmě největší nepřítel, ani bachyně se selatama nedokázala způsobit takové škody, jako právě liška. On zastával názor, že na lišku se střílí vždycky a zajakýchkoli okolností. Ne všecko jsem po něm v tomto ohledu převzal, ale myslím si, že liška by se celoročně lovit měla, je samozřejmě neetické střeli fenu od mladejch, ale jak zde již bylo psáno, tak dost často její úlohu zastane lišák. Osobně k lovu lišek přistupuji jako k lovu kterékoliv jiné zvěře. Jde mi především o to, abych střílel na jistotu, když si nevěřím, že bych zasáhl přesně, tak lišku nechám jít. Pro mě osobně neni rozdíl v tom, jestli postřelim a nebo střelim střelim mámu od malejch... Ale tohle se netýká jen lišek...
kocourvbotach
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 137
Registrován: pát 21.3.2008, 12:07
Bydliště: Vysočina

Příspěvek od kocourvbotach »

Dovolím si zase vytáhnout jedno starší téma :D Neoddiskutovatelný je fakt,že lišky jsou přemnožené a jsou problémem pro drobnou zvěř.To ?e(dovolím si říct)většina myslivců lišky neloví je fakt. :evil: Jejich důvody jsou různé,nechodí vůbec na čekanou,nechtějí si výstřelem zradit jinou zvěř na kterou čekají,je jim líto peněz za patronu atd.....Tohle všechno by vyře?ily bohužel jen dvě věci:zástřelné za každou lišku a nebo vydat kuchařku z li?čích pochoutek :lol: kdyby se to dalo "?rat"nikdy by jich tolik nebylo :roll: K tomu jestli lovit celý rok,nebo v době odchovávání mladých:Pokud vím,tak se liška taky neptá jestli má zaječka,nebo bažantí či jiná slepička někde mladé :) takže odpověď je jasná,lovit po celý rok a při každém potkání na vzdálenost,na kterou jsem schopen ji ulovit.Samozřejmě v případě,že chci chovat zvěř drobnou.Pokud ne,nebo provozuji myslivost v horské honitbě kde drobná nemá podmínky,aby zdárně prosperovala,nebudu lovit například od března do konce května lišky vůbec,k tomu mě nemůže nikdo donutit.....

když ještě k tomu všemu připomenu zvyšující se stavy jezevců,psíků mývalovitých,kun skalních a toulavých koček,tak ta drobná zvěř opravdu nemá moc šancí,aby se její stavy zvedly.
Uživatelský avatar
Klein
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 160
Registrován: pon 23.6.2014, 19:22

Re: liska- hájit nebo nehájit?

Příspěvek od Klein »

Podle méno názoru by se samotná liška na jaře střílet neměla a v podstatě ani norovat. Při odstřelu dospělé lišky bych nechal zbytečně umřít malá liščata hladem a to mi příjde neetické. Ano, sice ta liška může zemřír jinými způsoby než ranou z pušky, ale proč bych si tím měl špinit právě já ruce ? Pro norování liščat v noře taky moc nejsem. Jednak pokud je liška v noře tak urputně brání své mladé a může tak i ošklivě pokousat psa a jednak pokud nám pes vleze k liščatům může je předtím zmrzačit a pak taky není nikde psáno, že všechny vytáhne ven. To znamená, že pokud chceme přesný výsledek musíme kopat, což mi příjde zbytečné. Samozřejmě že liška je v tomto období nejvíce myslivosti škodlivá, protože musí krmit mladé a tak si v tomto období sáhne na takového malého zajíčka daleko spíše než kdy jindy. Dá se to ale řešit pravidelnou kontrolou obeznaných nor a následným odstřelem liščat přímo u nich. Na dospělou lišku si pak bud také počkat u nory a nebo se s ní vypořádat během roku. Přeci jenom samotná liška potom už nemůže dělat takové škody, když nebude mít koho krmit. :wink:
C. J. Hornster
Nový návštěvník
Příspěvky: 14
Registrován: čtv 26.12.2013, 11:41

Re: liska- hájit nebo nehájit?

Příspěvek od C. J. Hornster »

Klein - naprosto s tebou souhlasím.
Taky nestřílím lišky zrovna v této době. Začínám asi tak od července, kdy jsou liščata už dost velká a dokážou se o sebe případně postarat.
ZH 304 7x57R - 12/70
crif
Zkušený diskutér
Příspěvky: 606
Registrován: pát 07.3.2014, 20:12

Re: Liška - hájit nebo nehájit?

Příspěvek od crif »

No pánové oba přede mnou, vás bych chtěl mít v polní honitbě a začínat od píky :?
Uživatelský avatar
Klein
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 160
Registrován: pon 23.6.2014, 19:22

Re: Liška - hájit nebo nehájit?

Příspěvek od Klein »

Tak rád bych věděl, jaký je podstatný rozdíl v tom, když ještě malinkatá liščata vykopu z hlíny a nebo je za 3-4 týdny zastřelím před norou ? Jestli těch 14 dní co začínají přijímat masitou potravu hraje tak zásadní roli, že je musím za každou cenu vykopat už dříve.
crif
Zkušený diskutér
Příspěvky: 606
Registrován: pát 07.3.2014, 20:12

Re: Liška - hájit nebo nehájit?

Příspěvek od crif »

Jsi si tak jistý, že tam za ty týdny budou? Stačí nějaký pes, stopa od náhodně procházejícího, něco co se nebude matce líbit..... Tohle jsou zkušenosti.
Uživatelský avatar
Klein
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 160
Registrován: pon 23.6.2014, 19:22

Re: Liška - hájit nebo nehájit?

Příspěvek od Klein »

Tohle není žádný pořádný argument, odnést je může zrovna tak, když jsou ještě malá :wink: Navíc nikdy se nedá přesně uhlídat, v jakém jsou zrovna liščata stádiu vývinu, aby se dali norovat téměř hned po narození. :wink:
Onďa
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 230
Registrován: pon 01.2.2010, 15:26
Bydliště: Brno

Re: Liška - hájit nebo nehájit?

Příspěvek od Onďa »

Nad norováním a lovem lišek se zjevně přemýšlí i jinde...
http://www.silvarium.cz/myslivost/petic ... z-norovani
ZP 47 16/70 Savage Axis 30-06
Bord
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 220
Registrován: úte 16.10.2007, 19:58
Bydliště: Střední povltaví

Re: Liška - hájit nebo nehájit?

Příspěvek od Bord »

Jsem pro hájení.Lov bych viděl tak dva měsíce v roce nejlépe říjen listopad stejně jako lov jezevce.Ať ten zákon není tak složitej :evil: Ať již zmizí poslední přežívající zajíci,zpěváci hnízdící na zemi i ten žalostný zbytek koroptví.Hlavně žádná vakcinace lišek.Zapoměl jsem na černou hajit je třeba i selata a lončáky v Troji jich je málo taky je potřeba kypřit golfová hřiště :D V Anglii jsou lišky běžně ve městech.Nory na dětských hřištích to by si dětičky vyhráli :lol:
8x57JRS,bordík
Bord
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 220
Registrován: úte 16.10.2007, 19:58
Bydliště: Střední povltaví

Re: Liška - hájit nebo nehájit?

Příspěvek od Bord »

Můžete psát co jsem za VOLA :(
8x57JRS,bordík
Odpovědět