8x57 JS

Vše o loveckém kulovém střelivu. Vaše zkušenosti a názory.
Odpovědět
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: 8x57 JS

Příspěvek od pufr »

Pokud to chápu dobře, ptáš se na "možnost" zhotovení náboje ráže 8x57JS se sníženým výkonem (na úroveň cca 8x57JRS), ale chceš aby z tvé zbraně střílely stejně (soustřel) s těmi plnovýkonnými (bys nemusel měnit nastavení zaměřovače)??
Pufr
Uživatelský avatar
Reno
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 462
Registrován: pát 20.2.2009, 11:49

Re: 8x57 JS

Příspěvek od Reno »

Podle mě se ptá pouze na to, jestli lze ráži 8x57JS přebíjet s výkonem sníženým na úroveň 8x57JRS, aniž by se zhoršila přesnost. To by teoreticky jít mělo, akorát se zkrátí ONV.
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: 8x57 JS

Příspěvek od pufr »

Proto se ptám, protože o soustřelu hovoříme, pokud se porovnávají třeba dvě hlavně u dvojáku nebo dva druhy střeliva nebo třeba dvě různé série střeliva - tj. věci, které potenciálně mohou mít dva nebo víc "středních bodů dopadu". Pokud hovoříme jen o vlastnostech jednoho druhu střeliva, pak mluvíme o rozptylu, rozptylu zásahů na danou vzdálenost atd.
Nabít náboje se sníženým výkonem a dobrým rozptylem není zpravidla zásadní problém, ale taky se to nemusí podařit napoprvé. Soustřel dvou různých druhů střeliva u lovecké zbraně s tenkou hlavní, tak aby byl v rámci například jedné úhlové minuty (cca 3 cm/100 m) je spíš štěstí :?
Pufr
Tomas 43
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 110
Registrován: čtv 04.10.2007, 8:38
Bydliště: Halenkovice, Zlínský kraj

Re: 8x57 JS

Příspěvek od Tomas 43 »

Zdravím. Neměl by to být problém,samozřejmě při použití kvalitních komponentů a precizní práci.Ze všeho nejdřív bych začal stanovením optimální vložné hloubky a teprve pak bych začal laborovat.Samozřejmě ve finále střelu zaškrcovat. Už jenom tyto dva úkony, tzn. optimální vložná hloubka a zaškrcení podstatným způsobem ovlivní rozptyl.
Sauer 202 Clasic 8x57 JS, SAKO 75 9,3x62,
Remington 700 VLS 308 W, Remington 700 BDL
7 mm Rem. Mag, Remington 700 BDL 300 RUM, Mannlicher Luxus 6,5 x 55 SE, CZ 527 222.REM,
Marlin 1895 XLR 45-70 GOV, Krieghoff Hubertus 6,5x65 RRWS,Carl Gustaff 1917
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: 8x57 JS

Příspěvek od pufr »

Odpověď dobrá, termíny nové - vložná hloubka bude asi celková délka náboje a škrcením asi myslíš zaškrcení střely ale dyť my se domluvíme - jde nám totiž o stejnou věc :)
Mimochodem ani nechci začínat diskuzi, která délka náboje je ta "optimální"?? Neb otom i benchrestoví vítězové vedou disputace - a tam je to ještě v jiné poloze než u loveckého střeliva :)
Pufr
Tomas 43
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 110
Registrován: čtv 04.10.2007, 8:38
Bydliště: Halenkovice, Zlínský kraj

Re: 8x57 JS

Příspěvek od Tomas 43 »

Ahoj. Přesně tak, jedná se o celkovou délku náboje s doporučovanou maximální vůlí 0,2 mm, tj. střela se při výstřelu po 0,2 mm
zařízne do drážek. Já používám max 0,1 mm, je to takřka na doraz s tím, že jde závěr ještě uzavřít takřka bez odporu.
Tím zaškrcením střely se dosáhne stejné výtahové síly u všech vyrobených nábojů a tím i stejných tlaků při výstřelu.
Samozřejmě tohle má smysl dělat pouze tehdy, pokud se bude střílet na větší vzdálenosti, tj. dle mého názoru tak 100 m a více.
Pro toho, kdo loví v lese černou na hromadách na vzdálenost do 50 m to nemá prakticky žádný význam.
Sauer 202 Clasic 8x57 JS, SAKO 75 9,3x62,
Remington 700 VLS 308 W, Remington 700 BDL
7 mm Rem. Mag, Remington 700 BDL 300 RUM, Mannlicher Luxus 6,5 x 55 SE, CZ 527 222.REM,
Marlin 1895 XLR 45-70 GOV, Krieghoff Hubertus 6,5x65 RRWS,Carl Gustaff 1917
sara
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 134
Registrován: sob 03.12.2011, 17:26

Re: 8x57 JS

Příspěvek od sara »

Zdravím. Děkuji za postřehy k danému dotazu. Pokud vycházím z předpokladu, že vnitřní rozměry a geometrie nábojnice u 8x57JS a 8x57JRS jsou totožné, a že i vývrty obou ráží mám totožné, a i další parametry, pak mi vychází ,že JS můžu nalaborovat shodně s JRS.
Pak vnitř. i vnější balistika, / nechávám stranou přechod. bal./, JS je shodná s JRS. Zanedbávám výr. tolerance jenotlivých konkrétních zbraní. Tedy např. lovím se zbraní 8x57 JS, ale střela v cíli vykazuje parametry jako by bylo loveno 8x57JRS , včetně rozptylu. Mojím záměrem je mít "repetýrku" vlastně v ráži 8x57JRS. Ne používat dvě laborace s dobrým soustřelem.
Sleduji tím dosažený, menší úsťový tlak , nižší Vo, atd., než je u běžné laborace náboje do 8x57JS. Čistě technickou otázkou pro mě zůstává,
znovu opakuji : Jestli jsou vnitřní rozměry a geometrie nábojnice u 8x57JS a 8x57JRS totožné, a jestli i vývrty obou ráží jsou totožné ? Můžete mi toto někdo seriózně potvrdit? Děkuji Sara
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: 8x57 JS

Příspěvek od pufr »

Podle mé zkušenosti bývají nábojnice 8x57JRS od stejného výrobce o nějakou desetinku gramu lehčí než 8x57JS - tedy 8x57JS má v řádu cca 1- 2% menší objem dutiny nábojnice. ALE to zdaleka nemusí platit u různých výrobců - v řádu i 5 a více procent se objem spalovacího prostoru může lišit a v reálu se liší. Čili tvůj předpoklad stejnosti Ti ze své osobní zkušenosti "paušálně" potvrdit nemohu. Vnitřní uspořádání nábojnice není v CIP normováno.

http://www.cip-bobp.org/homologation/up ... page35.pdf
http://www.cip-bobp.org/homologation/up ... -is-en.pdf

Jak můžeš nahlédnout má okrajový náboj výrazně nižší tlakový limit, proto může být v průmyslové výrobě použit k jeho plnění trochu jiný (pomaleji hořící) prach.

Vývrty "osmiček" jsou kapitola sama pro sebe - mohou se lišit značně. Norma CIP je pro vývrty obou ráží stejná. U zbraní do roku cca 1950 roku výroby můžeš najít lecos značně odlišného.

Každá paušalizace je v tomto směru nebezpečná. Zvážit nábojnici (či obě nábojnice), naplnit vodou, znovu zvážit (vše popsáno ve vláknu "přebíjení"), zhotovit olověný protlaček vývrtu (taky zde popsáno), změřit, porovnat s CIP normou volně přístupnou na netu a víš co potřebuješ.

Vzhledem k individuálním odchylkám vlastností komponent nábojů pro handloading je jediná bezpečná cesta začít od snížené startovní náplně a pomalu přidávat, tučně vytištěno ve všech manuálech - rozhodně nezanedbat!
Rychlost střely se zjistí hradly, to je snad zbytečné říkat.

Ta analogie 8x57JS versus 8x57JRS, na kterou se ptáš, by u moderní zbraně neměla být (i při popsaných odlišnostech) v principu nebezpečná ale klasickým handloadingovým způsobem můžeš získat výrazně lepší náboj optimalizovaný přímo pro tvou pušku :?
Pufr
Tomas 43
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 110
Registrován: čtv 04.10.2007, 8:38
Bydliště: Halenkovice, Zlínský kraj

Re: 8x57 JS

Příspěvek od Tomas 43 »

Vnitřní rozměry těchto dvou nábojů se liší, protože se liší jejich vnitřní objem. Rozdíl je 1 grain H2O,tedy vody ve prospěch nábojnice 8x57 IRS.Toto uvádí Quick load, jinak platí vše, co napsal kolega Pufr :), zvláště pokud se jedná o výrobní tolerance
jednotlivých výrobců. Omlouvám se, ale Tvůj dotaz jsem si vyložil napoprvé jinak, nicméně z logiky věci vyplývá, že náboj 8x57 JS dle CIP pracuje s vyššími tlaky, než 8x57 IRS, tzn. že pokud chceš snížit jeho výkon,neměl by být problém. Každopádně je potřeba brát v úvahu druh použitého prachu a rychlost jeho hoření, dát to do programu vyhodnotit, jít na ca. 75 % doporučené navážky a následovně měřit rychlosti a dle potřeby provádět korekce navážek.
sara
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 134
Registrován: sob 03.12.2011, 17:26

Re: 8x57 JS

Příspěvek od sara »

Dík oběma. Tím lépe ,když má JS lehounce větší nabíjecí hustotu než JRS / my to u nás tak zkracujeme :) /při stejné prachové navážce. Jinak snad nejsem úplný začátečník ohledně přebíjení nábojů. Přebíjím cca 9 roků a hodně, protože jsem mimo jiné vášnivý střelec "do papíru". Léta používám hradla. Cca dva roky mám Broemela. Přebíjím .30-06 Sprg a 223 Rem. Mám,kromě jiných zbraní, kmenovou zbraň CZ 550 FS. Nedám na ni dopustit, vynikající zbraň po všech stránkách. Ale bohužel z toho zkrácenýho Sprg. mě začíná dlouhodobě pískat v levém uchu / je mi 57 /. I když sluchátka, a to i při lovu, používám co přebíjím. Pokud jde o zdraví, myslím , je třeba reagovat, není to legrace.
Z tohoto důvodu uvažuji, i když se slzou v oku, přejit na delší /600 mm/ hlaveň s nízkotlakovějším nábojem. Ta slza je proto, že moje 550 střílí fantasticky, navíc mám do ni na míru vycizelovanou laboraci 180 gr. NBT versus Vihtavuori atd.. Sara
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: 8x57 JS

Příspěvek od pufr »

No tak to je jiná :)
To ti mohu sdělit takové nápady, jako, že na těch kýžených cca 700 m/s s cca 13g střelou se dostaneš i s cirka 2,2g Lovex D060 - což je nitroglicerinový ale trubičkový prach - pro ten téměř neutrální tvar a obsah nitroglycerinu má kvalitní zážeh i při nízkých nabíjecích hustotách - až někam k 50% - takže těch cca 65 - 68% v 8x57S zvládne vpohodě a zásadní výhoda mimo zpětného rázu na úrovni 308W bude úsťový tlak někde na úrovni 500 barů a tomu odpovídající snížený hluk výstřelu - vše celkem snadno namodeluješ v QL.

Tyhle "redukce" ale mají háček v účinku na zvěř - v okamžiku, kdy není takový, jak očekávám a stane se to třeba i opakovaně, začne hlodat červíček, zda by přece jen ten "plnovýkon" nefungoval lépe :?

Jinak zde OT - druhá cesta vede ochranou sluchu - dnes je mnoho vychytaných prostředků jakoby "pro speciální jednotky", které chrání před vysokými špičkami výstřelu, běžné zvuky zesilují a ještě obsahují modulovatelné filtry obtěžujícího šumu - ale osobní pozitivní zkušenost s konkrétním typem bohužel nemám- že bych poradil. Jen jednoho kamaráda, který po varování lékařem loví v taktických Peltorech s příposlechem :) (+ na IWA vždy hledají dobrovolníky pro naplácání odlitků na nějaké elektronické špunty, značku si nevybavím). Omluva za OT zde :oops:
Pufr
Uživatelský avatar
Durell
Zkušený diskutér
Příspěvky: 731
Registrován: stř 25.1.2012, 16:43
Bydliště: PB-SK

Re: 8x57 JS

Příspěvek od Durell »

S vhodnou strelou to kludne môže ist až k výkonu 8x57 R čo je ešte vlažnejšie a otec s tým odlovil skoro celý život a v pohode .
SAUER 202- 9,3x62, Swarovski z6i 2-12x50, Blaser R8 PS 6,5x284 Norma , Zeiss VICTORY V8 1.8–14x50, CZ 550 - 6,5x284 Norma Nightforce SHV 5-20x56, Sig-sauer 2022 spc 9mm Luger, zeiss conquest hd 8 x 42,Leica Rangemaster - 1600 B CRF
František Fořt
Věčnej rejpal ;-)
Příspěvky: 662
Registrován: pon 09.10.2006, 11:25

Re: 8x57 JS

Příspěvek od František Fořt »

Já bych měl ještě jednodušší řešení :D

Změřil bych si aktuální rychlosti u 8x57 IS od PPU, protože dříve, když jsme je měřili, měly i různé série skutečně rychlosti okolo 700 ms z 600 mm hlavně. Pokud to i dnes laborujou stejně, je tento problém vyřešen. Zřejmě i tomu připisuju dobré padání zvěře na kratší vzdálenosti, protože to mělo rychlosti právě té 8x57JRS.
Jan Slavětínský
Zkušený diskutér
Příspěvky: 520
Registrován: čtv 27.6.2013, 9:34

Re: 8x57 JS

Příspěvek od Jan Slavětínský »

Před léty jeden kolega myslivec střílel ve své 8/57JS upravené patrony JRS. Klasika, na soustruhu odtočený rantl a udělaná drážka pro vytahovač. Bylo to někdy v 70.letech, když nebyly patrony (jak to ve Vlašimi bouchlo). Možná tu dobu někteří pamatujete.
Střílel stím bez problému a liboval si měkčí ránu a lepší šetrnost. Tak že toto je praxí ověřené.
Kdysi mi jeden "přítel na telefonu", který celý život dělal ve Vlašimi na patronách říkal :" do ZH 7/57R můžeš dát naší 7/57, ty jsou nabijené obě stejně, ale do kulobroku 8/57JRS nedávej 8/57JS. Flintu bez problému zavřeš, nábojnice je stejná, ale má o 400Mpa vyšší tlak .Mohlo by ti to rozbít hubu..."
Dnes je všechno a není zapotřebí těchto intrik,ale v podstatě si kolega z toho může vzít odpověď na svou otázku. Zdar
Tomas 43
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 110
Registrován: čtv 04.10.2007, 8:38
Bydliště: Halenkovice, Zlínský kraj

Re: 8x57 JS

Příspěvek od Tomas 43 »

Konkrétně u 8x57 JS má snižování úsťové rychlosti na hodnoty okolo 700 m/s význam pouze tehdy, když se loví
v lese, tzn. na kratší vzdálenosti. Moje osobní zkušenost je, že 80 % zvěře mám v lese uloveno do vzdálenosti 50 m.
Pokud bych měl s takto upravenou municí jít lovit na rozlehlejší paseky nebo do polní honitby,kde je reálná možnost střelby na zvěř na vzdálenosti 100 m a více, velmi bych zvažovalvlastnosti použité střely, zejména co se týká jeji deformovatelnosti
při menší rychlosti, než na jakou byla výrobcem primárně určena.
Sauer 202 Clasic 8x57 JS, SAKO 75 9,3x62,
Remington 700 VLS 308 W, Remington 700 BDL
7 mm Rem. Mag, Remington 700 BDL 300 RUM, Mannlicher Luxus 6,5 x 55 SE, CZ 527 222.REM,
Marlin 1895 XLR 45-70 GOV, Krieghoff Hubertus 6,5x65 RRWS,Carl Gustaff 1917
Odpovědět